Öksürüğe İyi Gelen Bitki Çayları

Öksürüğe İyi Gelen Bitki Çayları

Kısa süreli ve diğer semptomlarla birlikte gelmeyen bir öksürük veya boğaz ağrısı muhtemelen endişe nedeni değildir.

 

Sıcak çayın ağrılı, cızırtılı bir boğazda harikalar yaratabileceği bir sır değil. Ancak belirli çaylar özellikle iş için uygun mu?

 

Öksürüğü yumuşatmak için ne yapılmalı? Öksürüğü yumuşatan şeyler, genel olarak, sade ılık sudan tavuk suyuna kadar herhangi bir tür ılık sıvıyı yudumlamak, bu ham, ağrılı hissi geçici olarak yatıştırmanın yanı sıra mukusu gevşetebilir. Ancak hem iltihap hem de mikroplarla savaşan bileşikler sayesinde bazı çay türleri özellikle güçlü olabilir.

 

Günün diğer öğünleriyle uyum içerisinde olan, böylece tüketmekten keyfi aldığınız, sevdiğiniz gıdaları da tüketebildiğiniz bir yandan da kalori dengenizi sağlayan, kilo vermek için diyetisyenlerimiz tarafından size özel hazırlanmış online diyet listesine ulaşmak için tıklayabilirsiniz (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!).

 

Öksürüğe ne iyi gelir? Kuru öksürüğe hangi bitki iyi gelir? Kuru öksürüğü ne çabuk keser? Hangilerini seçmeye değer? İşte öksürüğü yatıştırmak için 10 çeşit çay:

 

Geçmeyen kuru öksürük hakkında daha fazla bilgi edinmek için yazımızı inceleyebilirsiniz (Geçmeyen Kuru Öksürük, Neden Hala Öksürüyorum?).

 

Öksürüğü Durdurmak İçin 10 Çay - Öksürüğü Durdurma Yolları

 

Bal Çayı

 

Öksürüğe bal iyi gelirmi? Bal denenmiş ve gerçek bir öksürük kesicidir ve onu sıcak suya karıştırmak ekstra rahatlama sağlayabilir. Bulgular, tatlı maddenin yapışkan dokusu geçici olarak boğazınızı kaplarken, mikroplarla savaşan antimikrobiyal özelliklere sahip olduğunu gösteriyor.

 

Öksürük için bal çayı yapmak çok basittir. Sadece 1 ila 2 çay kaşığı balı bir bardak sıcak suya karıştırın. Herhangi bir bal türü işi halleder, ancak ekstra antioksidan güç sunan ham bal, varsa daha da iyidir.

 

Zencefil Çayı

 

 

Zencefil çayı öksürüğe iyi gelirmi? Baharatlı kök, güçlü anti-inflamatuar ve antioksidan özelliklere sahiptir, ayrıca solunum yolunuzu gevşemeye teşvik etmeye yardımcı olabilecek bileşiklere sahiptir. Bu boğaz tahrişini yatıştırabilir ve öksürüğü hafifletmenize yardımcı olabilir.

 

Öksürük için zencefil çayı nasıl yapılır? Zencefil çayı nasıl yapılır? Zencefil çayı yapmak kolaydır. 4 ila 6 parça soyulmuş, dilimlenmiş zencefili 2 bardak suda 10 ila 20 dakika kaynatabilir, ardından içebilirsiniz.

 

Zencefil çayı hakkında daha fazla bilgi edinmek için yazımızı inceleyebilirsiniz (Zencefil, Zencefil Çayı, Zencefil Tozunun Faydaları ve Zencefil Zayıflatır Mı?).

 

Nane Çayı

 

Nane çayı öksürüğe iyi gelirmi? Serin, nane hissi, boğaz ağrısını geçici olarak uyuşturabilir ve burnunuz tıkalıysa nefes almayı kolaylaştırabilir. Ama hepsi bu değil. Araştırmalar, nanenin mikropları önlemeye yardımcı olabilecek antimikrobiyal ve antioksidan özelliklere sahip olduğunu gösteriyor.

 

Bir nane çayı poşetini kaynar suda demleyin. Büyük dozlarda toksik olabilen ve küçük dozlarda bile mide astarınıza zararlı olabilen nane esansiyel yağı ile çay yapmaktan kaçının.

 

Nane çayı hakkında daha fazla bilgi edinmek için yazımızı inceleyebilirsiniz (Nane Çayı Faydaları Nane Çayı Nasıl Yapılır?).

 

Yeşil Çay

 

Yeşil çay öksürüğe iyi gelirmi? Yeşil çay ile gargara yapmanın, kısmen anti-inflamatuar bileşikleri sayesinde öksürüğü azalttığı gösterilmiştir. Antimikrobiyal bileşikleri de bazı bakteri ve virüslerin büyümesini engelleyebilir.

 

Yogi Tea Green Tea Süper Antioksidan karışımı, yeşil çayı bir başka potansiyel öksürük öldürücü olan meyan kökü ile birleştirir.

 

Yeşil çay hakkında daha fazla bilgi edinmek için yazımızı inceleyebilirsiniz (Yeşil Çayın Faydaları Ve Yeşil Çay Zayıflatır mı?).

 

Meyan Kökü Çayı

 

Meyan kökünden bahsetmişken, bilim bu şeyin iltihabı bastırmaya ve ayrıca bazı bakteri, mantar ve virüsleri öldürmeye yardımcı olabileceğini söylüyor. Bir çalışma, meyan kökünün farelerde öksürük insidansını yüzde 78'e kadar azalttığını bile buldu.

 

Marshmallow Kökü Çayı

 

Mega mukusla mı uğraşıyorsunuz? Bu madde, yapışkan maddeleri gevşeten ve bakterilerle savaşan enzimler sayesinde yardımcı olabilir. İsminin sizi aldatmasına izin vermeyin: Tadı şekerden çok kir gibi.

 

Mide ülserinden iyileşenler için de yatıştırıcıdır.

 

Kekik Çayı

 

Kekik çayı öksürüğü keser mi? Kekik çayı öksürüğe iyi gelir mi? Öksürüğe ne iyi gelir içecek? Bulgulara göre kekiğin antimikrobiyal aktivitesi, öksürüğe neden olan mikroplar ve iltihapla mücadeleye yardımcı olabilir. Ve sarmaşık ile birleştirildiğinde, kekik özünün bronşitli kişilerde öksürük nöbetlerini plasebodan daha fazla azalttığı gösterildi.

 

Kekik çayı nasıl yapılır? Üç taze kekik dalının üzerine 1-1/2 bardak kaynar su dökerek kendin yap kekik çayı yapın. 5 dakika demleyin, süzün ve için. Elinizde tavuk suyu varsa, bunu sade H 2 O yerine kullanmayı düşünün. Çalışmalar gösteriyor ki, iltihabı hafifletebilir ve ince mukusa yardımcı olabilir.

 

Limon Çayı

 

Limon öksürüğü keser mi? Limon öksürüğü geçirir mi? Limon suyunun asiditesi mukusun parçalanmasına yardımcı olabilir, ayrıca bağışıklık sisteminize enfeksiyonla savaşma desteği verebilecek C vitamini sağlar.

 

Tek başına içmek biraz yoğun olacağından, bir çay yapmak için sıcak suyla birleştirin. Isıyla bozulan C vitaminini daha fazla tutmak için limon suyunu eklemeden önce çayınızı biraz soğumaya bırakın.

 

Limon çayı nasıl yapılır? Limon çayı nasıl hazırlanır? Bir çay kaşığı taze sıkılmış limon suyunu bir bardak sıcak suya karıştırın. Zevkinize göre çok mu ekşi? Bir çay kaşığı bal sadece bu çayı daha rahatlatıcı yapar.

 

Kırmızı Ahududu Yaprağı Çayı

 

 

Kırmızı ahududu yaprağı çayı faydaları, uzun süredir soğuk algınlığı ilacı olarak kullanılan kırmızı ahududu yaprağı, ağız ve boğaz da dahil olmak üzere ağrı ve iltihapla savaşabilen bileşikler içerir.

 

Papatya Çayı

 

Papatya çayı öksürüge iyi gelirmi? Papatya çayı öksürüğü keser mi? Kırmızı ahududu yaprağı gibi, özellikle gargara yaparsanız hem boğaz ağrısı hem de iltihapla savaşmak için iyi bir seçenektir. Ve rahatlama duygularını desteklediğinden, vücudunuzun iyileşmesine yardımcı olmak için ihtiyaç duyduğunuz dinlenmeden daha fazlasını elde etmenize yardımcı olabilir.

 

Papatya çayı hakkında daha fazla bilgi edinmek için yazımızı inceleyebilirsiniz (Papatya Çayının Faydaları ve Besin Değerleri).

 

Öksürük İlacı Alternatifleri - Doğal Öksürük İlacı - Öksürük İlacı Doğal Yollar

 

Çay, boğaz ağrısını evcilleştirmek için tek aracınız değildir. Şunları da deneyebilirsiniz:

 

 • Tuzlu su ile gargara yapmak. Yarım çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırın ve çalkalayın. Ağrıyı tamamen ortadan kaldırmaz, ancak ağrıyı hafifletir, mukusun bir kısmını dağıtır ve mikroplarla savaşmaya yardımcı olur.
 • Bir pastil veya buzlu şeker emmek. Her ikisi de boğazınızı kaplayarak ve soğutarak rahatlama sağlayabilir.
 • Nemlendirici çalıştırmak. Kuru hava, ağrıyı daha da kötüleştirebilir - hatta bunun nedeni olabilir.
 • Acı sos içmek. Doğrudan yapıştırmayın - sadece ılık suya birkaç damla ekleyin. Acı biber, güçlü anti-inflamatuar ve ağrı giderici özelliklere sahip bir bileşik olan kapsaisin içerir.
 • Dayanma. Sesini - ve vücudunu - bir mola vermek, daha hızlı iyileşmene yardımcı olacaktır.

 

Doktor Ne Zaman Görülmeli? Öksürük İçin Ne Zaman Doktora Gidilir? Öksürük Ne Zaman Tehlikelidir?

 

Kısa süreli ve diğer semptomlarla birlikte gelmeyen bir öksürük veya boğaz ağrısı muhtemelen endişe nedeni değildir. Ancak boğazınız bir haftadan uzun süredir ağrıyorsa veya 2 haftadan uzun süredir ses kısıklığı yaşıyorsanız doktorunuza başvurmalısınız. Veya, varsa:

 

 • nefes alma veya yutma güçlüğü
 • ağzını açarken sorun
 • ağrıyan eklemler
 • 38.5°C üzerinde ateş veya döküntü
 • bir kulak ağrısı
 • tükürüğünüzde veya mukusunuzda kan
 • boynunuzda veya boynunuzda veya yüzünüzdeki bir yumru şişlik 
Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın