Mor Lahananın Etkileyici Faydaları

Mor Lahananın Etkileyici Faydaları

Mor lahana, çeşitli sağlık yararlarına bağlı, besin açısından zengin bir sebzedir. Bunlar azalmış iltihaplanma, daha sağlıklı bir kalp, daha güçlü kemikler, gelişmiş bağırsak fonksiyonu ve belki de bazı kanserler için daha düşük risk içerir.

Mor lahana dikkatlice kesmezseniz mosmor rengini hemen ellerinize verebilecek bir sebzedir.  Genellikle mor lahana salatası, mor lahana turşusu, kırmızı lahana turşusu gibi lezzetli tariflere karşımıza çıkar. Lahana salatası veya lahana turşusunda yeşil lahanaya göre çekici bir alternatiftir, kimchi yapmak için fermente edilebilir. Mor lahana faydaları, antioksidan zenginidir, inflamasyonu azaltır, kalp sağlığını artırır, kalp krizi riskini düşürür, kemikleri güçlendirir, kansere karşı korur, bağırsaklara faydalıdır ve kanser önler. 

Kırmızı lahana olarak da adlandırılan mor lahana, bitkilerin Brassica cinsine aittir. Bu grup, brokoli, Brüksel lahanası ve lahana gibi besin açısından yoğun sebzeleri içerir.

Yeşil lahana gibi tadı vardır. Bununla birlikte, mor çeşitler, daha güçlü kemikler ve daha sağlıklı bir kalp gibi faydalar sağlayan bitki bileşiklerinde daha zengindir.

Mor lahananın ayrıca iltihabı azalttığı ve belirli kanser türlerine karşı koruduğu düşünülmektedir. Ayrıca, çiğ, pişmiş veya fermente edilmiş ve çeşitli yemeklere eklenebilen inanılmaz derecede çok yönlü bir sebzedir.

Kısıtlayıcı diyetler besin kaybına sebep olmaktadır. Dengeli ve sağlıklı bir beslenme düzeniyle zayıflamak için diyetisyenlerimizin size özel hazırladığı online diyet listesini satın alabilirsiniz (DiyetAsistan ile Kilo Ver)

İşte mor lahananın faydaları.

1. Zengin Besin Değerleri 

Düşük kalorili olmasına rağmen, mor lahana etkileyici miktarda besin içerir.

Bir fincan (89 gram) doğranmış, çiğ, mor lahana aşağıdaki besinleri içerir. Mor lahana kaç kalori ( 1 ):

 

 • Kalori: 28
 • Protein: 1 gram
 • Karbonhidrat: 7 gram
 • Lif: 2 gram
 • C Vitamini: Günlük Değerin% 56'sı (DV)
 • K Vitamini: DV'nin% 28'i
 • B6 Vitamini: DV'nin% 11'i
 • A Vitamini: DV'nin% 6'sı
 • Potasyum: DV'nin% 5'i
 • Tiamin: DV'nin% 5'i
 • Riboflavin: DV'nin% 5'i

 

Mor lahana ayrıca az miktarda demir, kalsiyum, magnezyum, fosfor, bakır ve çinko sağlar.

Özet: Mor lahana kalorisi düşüktür. Ancak A, C, K ve B6 vitaminleri için iyi bir kaynaktır. Ayrıca az miktarda başka vitamin ve mineral içerir.

2. Faydalı Güçlü Bitki Bileşiklerine Sahip 

Mor lahana, hücresel hasara karşı korumaya yardımcı olan harika bir antioksidan ve diğer faydalı bitki bileşikleri kaynağıdır.

Antioksidanları arasında C vitamini, karotenoidler, antosiyaninler ve kaempferol gibi flavonoid antioksidanlar bulunur. Aslında, genellikle yeşil lahanadan daha fazla miktarda içerir ( 2 ).

Örneğin, araştırmalar mor lahanadaki antioksidan seviyelerinin yeşil lahana çeşitlerinde bulunanlardan yaklaşık 4.5 kat daha yüksek olduğunu göstermektedir ( 1 , 3 ,4 ).

Dahası, mor lahana, birim maliyet başına en yüksek antioksidan seviyelerini sunan gıdalardan biridir (4 ).

Ayrıca, çiğ lahana kesildiğinde veya ezildiğinde oluşan kükürt açısından zengin bir bileşik olan iyi bir sülforafan kaynağıdır. Sülforafan, güçlü kalp sağlığı yararları ve kanserle mücadele özellikleriyle bağlantılıdır (5 , 6 ).

Özet: Mor lahana, yararlı bitki bileşiklerinin mükemmel bir kaynağıdır ve birim maliyet başına sağlığı geliştiren antioksidanların en yüksek miktarlarından birini sunar.

3. İnflamasyona Karşı Savaşmaya Yardımcı Olur

Mor lahana, birçok hastalığa katkıda bulunduğu düşünülen iltihapla savaşmaya yardımcı olabilir.

İnsan bağırsağının yapay bir modelini kullanan bir test tüpü çalışması, belirli mor lahana çeşitlerinin bağırsak iltihabı belirteçlerini% 22-40 oranında azalttığını bulmuştur (7 ).

Hayvan çalışmaları, birçok turpgiller sebzede bulunan faydalı sülfür bileşiği olan sülforafanın, anti-enflamatuar etkileri için teşekkür edebileceğini bildirmektedir (8 ).

İlginçtir, cilde lahana yaprakları uygulamak da iltihabı azaltır.

Örneğin, dizlerini günde bir kez lahana yapraklarına saran artritli yetişkinler, 4 haftalık çalışmanın sonunda önemli ölçüde daha az ağrı hissettiğini bildirdi. Bununla birlikte, lahana ağrıyı topikal ağrı jelinden daha az etkili bir şekilde sarar (9 ).

Ayrıca, lahana yaprakları, erken doğum sonrası dönemde artan süt arzı ve kan akışına bağlı olarak meme ağrısını, şişmeyi ve iltihabı azalttığı görülmektedir (10 ).

Özet: Mor lahana, iltihapla mücadeleye yardımcı olabilir ve ağrı, şişme ve rahatsızlık gibi eşlik eden semptomları azaltabilir.

4. Kalbe İyi Gelir

Mor lahana da kalbinize fayda sağlayabilir.

Bu, mor lahanaya karakteristik rengini veren flavonoid antioksidanlar olan antosiyanin içeriğinden kaynaklanabilir (11 ).

Büyük bir çalışma, düzenli olarak büyük miktarda antosiyanin bakımından zengin yiyecekler yiyen kadınların, bu yiyeceklerden daha az yiyenlere kıyasla % 11-32 daha düşük kalp krizi riskinden faydalanabileceğini bulmuştur (12 , 13 ).

Daha yüksek antosiyanin alımı, daha düşük kan basıncı ve daha düşük kalp hastalığı riskiyle de bağlantılı olabilir (14 , 15 ).

Mor lahana 36'dan fazla antosiyanin içerir. Bu da bu kalp sağlıklı bileşiğin mükemmel bir kaynağıdır (16 ).

Özet: Mor lahana, kalp hastalığı riskinizi azaltabilecek faydalı bitki bileşikleri olan zengin bir antosiyanin kaynağıdır.

5. Hızlı Bir Şekilde Kemiklerinizi Güçlendirebilir 

Mor lahana, C ve K vitaminleri de dahil olmak üzere kemikten yararlanan çeşitli besinlerin yanı sıra daha az miktarda kalsiyum, manganez ve çinko içerir (17 ).

Örneğin, 1 bardak (89 gram) çiğ mor lahana, C vitamini için DV'nin yaklaşık % 56'sını içerir. Bu da kemik oluşumunda rol oynar ve kemik hücrelerinizi hasardan korumaya yardımcı olur (1 ,18 ).

Mor lahana K1 vitamini açısından da zengindir ve fincan başına DV'nin (89 gram) dörtte birinden biraz fazlasını sunar ( 1 ).

K1 vitamini çoğunlukla yapraklı yeşillikler ve turpgiller gibi bitkisel gıdalarda bulunur. Bu onu hayvansal ürünlerde ve fermente gıdalarda bulunan K2 vitamininden ayırır.

Her iki K vitamininin de güçlü ve sağlıklı kemiklerin korunmasında rol oynadığına dair kanıtlar vardır. Ancak her birinin spesifik etkilerini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır ( 19 ).

Özet: Mor lahana, her ikisi de güçlü, sağlıklı kemikler oluşturmak ve korumak için gerekli olan C ve K1 vitaminleri bakımından zengindir. Mor lahana ayrıca kalsiyum, manganez ve çinko gibi daha az miktarda kemik yarar sağlayan besin içerir.

6. Bazı Kanser Türlerine Karşı Koruma Sağlayabilir

Mor lahana, belirli kanser türlerine karşı korunmaya yardımcı olabilir. Ancak insanlarda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Uzmanlar bunun sülforafan ve antosiyaninleri içerebileceğine inanıyorlar - kanserle mücadele özellikleri için araştırılan iki bileşik.

Araştırmalar, lahana dahil turpgillerden yüksek sebze alımını % 18 daha düşük kolon kanseri riskine bağlamaktadır. Turpgillerden zengin sebzeler, daha düşük meme kanseri riskiyle de bağlantılıdır (20 , 21).

Dahası, mor lahana ve diğer turpgiller sebzelerde bulunan sülforafanın kanser hücrelerini öldürmeye veya bunların büyümesini ve yayılmasını önlemeye yardımcı olabileceğini gösteren kanıtlar vardır (22 ).

Hücre ve hayvan çalışmaları antosiyaninlerin benzer anti-kanser etkilerine sahip olabileceğini düşündürmektedir. Antosiyaninler, kırmızı, mavi, mor meyve ve sebzelerde, mor lahanada bulunur (23 ).

Bununla birlikte, güçlü sonuçlar çıkarılmadan önce daha fazla insan araştırmasına ihtiyaç vardır.

Özet: Mor lahana, vücudunuzu belirli kanser türlerine karşı korumaya yardımcı olabilecek sülforafan ve antosiyaninler gibi faydalı bileşikler içerir. Bununla birlikte, bu etkileri araştırmak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

7. Bağırsaklarınız İçin Oldukça Faydalıdır

Mor lahana bağırsağınızın işlevini artırabilir.

Lahananın bağırsaktaki iltihaplanmayı azaltabileceği ve bağırsak mukozitini azaltabileceğine dair kanıtlar vardır. Bu durum sıklıkla kanser tedavisinin bir yan etkisi olarak bağırsakta lezyonların geliştiği bir durumdur (7 , 24 , 25 ).

Lahana ayrıca bağırsağınızı sağlıklı tutan ve yiyecekleri daha kolay sindirmesine yardımcı olan iyi bir lif kaynağıdır.

Çözünmeyen lif, lahana içindeki lifin yaklaşık % 70'ini içerir. Lifler bağırsaktan besinlerin daha kolay geçerek gıdaların kabızlık yapma riskini azaltır (26 , 27 ).

Kalan% 30, bağırsakta yaşayan faydalı bakterilere yiyecek sağlayan çözünür liftir. Buna karşılık, bu dost bakteriler, bağırsağınızın hücrelerini besleyen asetat, bütirat ve propionat gibi kısa zincirli yağ asitleri (SCFA'lar) üretir (28 ).

Araştırmalar, SCFA'ların iltihabı ve Crohn hastalığı, irritabl bağırsak sendromu (IBS) ve ülseratif kolit (28 , 29 ).

Ayrıca günde yaklaşık 1 litre (946 ml) lahana suyu içmenin bağırsak ülserlerinin 7-10 gün içinde iyileşmesine yardımcı olabileceğine dair bazı kanıtlar vardır. Bununla birlikte, bunu gösteren çalışmalar güncel değildir. Bu nedenle bu etkiyi araştırmak için daha yeni çalışmalara ihtiyaç vardır (30 , 31 ).

Özet: Mor lahana, iltihabı azaltarak, bağırsak lezyonlarını önleyerek ve ülserleri tedavi ederek bağırsak sağlığınızı artırmanıza yardımcı olabilir. Bununla birlikte, bu etkileri araştırmak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

8. Diyete Eklemesi İnanılmaz Kolaydır

Mor lahana inanılmaz derecede çok yönlü bir sebzedir. Çiğ veya pişmiş olarak yiyebilirsiniz ve çeşitli yemeklere eşlik etmek için uygundur.

Örneğin, buharda pişirilebilir ve hamur tatlısı yapmak için kullanılabilir veya lezzetli bir garnitür için, sirke, elma, havuç ve pancar ile kızartılabilir.

Mor lahana ayrıca et veya fasulye ile kavrulabilir, sote edilebilir, çorbalar, salatalar ve sıcak yemekler için besin açısından zengin bir garnitür olarak kullanılabilir.

Ayrıca lahana salatası veya lahana turşusunda yeşil lahanaya antioksidan açısından zengin ve görsel olarak çekici bir alternatif sunar veya kimchi yapmak için fermente edilebilir.

Özet: Mor lahana, birçok yemeğe basit ve lezzetli bir ektir. Çok yönlülüğüne katkıda bulunan çiğ, pişmiş veya fermente olabilmesidir.

 

Uzun Lafın Lahanası

 

Antioksidanlar: Mor lahana, C vitamini, karotenoidler, antosiyaninler ve kaempferol gibi antioksidanlar açısından zengindir. Bu antioksidanlar, hücresel hasara karşı koruma sağlar.

 

İltihap Azaltma: Mor lahana, iltihapla mücadele etmeye yardımcı olabilir. İçerdiği sülfür bileşiği olan sülforafan, bağırsak iltihabını azaltabilir.

 

Kalp Sağlığı: Mor lahana, kalp sağlığını destekleyebilecek antosiyaninler içerir. Düzenli olarak antosiyanin bakımından zengin yiyecekler tüketmek, kalp krizi riskini azaltabilir.

 

Kemik Sağlığı: Mor lahana, C ve K vitaminleri ile kalsiyum, manganez ve çinko gibi mineraller açısından zengindir. Bu besinler, kemiklerin güçlenmesine yardımcı olur.

 

Kanser Önleme: Mor lahana, kanserle mücadelede etkili olabilecek sülforafan ve antosiyaninler içerir. Turpgiller sebzelerinin tüketimi, kolon ve meme kanseri riskini azaltabilir.

 

Sindirim Sağlığı: Mor lahana, bağırsak sağlığını destekler ve sindirimi kolaylaştırır. Bağırsak iltihabını azaltabilir ve sindirim sistemini koruyabilir.

 

Mor lahana, salatalarda, turşularda veya fermente edilerek çeşitli yemeklerde kullanılabilir. Bu sağlıklı sebzeyi diyetinize ekleyerek çeşitli faydalarından yararlanabilirsiniz.

 

Kısıtlayıcı diyetler besin kaybına sebep olmaktadır. Dengeli ve sağlıklı bir beslenme düzeniyle zayıflamak için diyetisyenlerimizin size özel hazırladığı online diyet listesini satın alabilirsiniz (DiyetAsistan ile Kilo Ver)

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın