Manolya Ağacı Kabuğu Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Manolya Ağacı Kabuğu Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Manolya kabuğu, Houpu manolya ağacının kabuğundan, yapraklarından ve çiçeklerinden hazırlanan güçlü bir takviyedir.

 

Zayıflamak için zayıflama ilacı, zayıflama kürleri, zayıflama çayları kesin çözüm değildir. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atarak zayıflamak istiyorum diyorsanız, günlük almanız gereken makro ve mikro besin değerleri hesaplanarak oluşturulmuş, ekibimizdeki sizinle ilgilenecek olan diyetisyen ile Whatsapp üzerinden gün içerisinde haberleşebileceğiniz diyet listelerini uygun diyet ücreti ile satın alın (Diyetasistan ile Zayıfla!)

 

Dünya çapında 200'den fazla manolya ağacı türü bulunmaktadır.

 

Bir tür - Manolya officinalis - yaygın olarak Houpu manolyası veya bazen sadece “manolya kabuğu” olarak adlandırılır.

 

Houpu manolya ağacı, binlerce yıldır geleneksel Çin tıbbında takviye olarak kullanıldığı Çin'e özgüdür.

 

Manolya kabuğunun kullanımı geleneksel Çin tıbbında yaygın olsa da mevcut araştırmalarınn ağaç kabuğu hakkında ne söylediğini merak edebilirsiniz.

 

Bu makale, manolya kabuğunun bilim destekli faydalarını ve yan etkilerini gözden geçirmektedir.

 

Tipik olarak, manolya kabuğu, dallardan çıkarılmış ve takviye yapmak için soyulmuş olan Houpu manolya ağacının kabuğudur. Bazen yapraklar ve çiçekler de kullanılır.

 

Kabuk, tıbbi özelliklerinden sorumlu olduğuna inanılan iki neolignans açısından zengindir. Magnolol ve honokiol (1, 2).

 

Neolignans, bitkilerde bir tür polifenol mikro besinidir. Polifenoller antioksidan düzeyleri için oldukça değerlidir ve birçok sağlık yararı sunduğuna inanılmaktadır.

 

Manolya kabuğunun geleneksel olarak tedavi etmek için kullanıldığı bazı durumlar arasında astım, anksiyete, depresyon, mide rahatsızlıkları ve iltihaplanma yer alır (3, 4).

 

Özet: Houpu manolya ağacının kabuğu, yaprakları ve çiçekleri, geleneksel tıpta anksiyete, depresyon ve daha fazlasını tedavi etmek için kullanılır. Manolya kabuğunun birçok faydası, iki güçlü polifenol magnolol ve honokiole atfedilebilir.

 

 

Manolya Kabuğu Faydaları

 

Neolignans dışında, 200'den fazla kimyasal bileşik ağaçtan izole edilmiştir (5).

 

Magnolol ve honokiol dahil olmak üzere bu bileşikler, anti-enflamatuar, antikanser, antimikrobiyal ve antioksidan yararları nedeniyle son yıllarda kapsamlı bir şekilde incelenmiştir (1, 2, 4, 6, 7, 8).

 

İzole edilen bileşiklerin bu etkilere katkıda bulunduğu kesin mekanizmaların hala araştırıldığına dikkat etmek önemlidir.

 

İşte manolya kabuğunun potansiyel faydalarına daha yakından bir bakış.

 

Oksidatif Stres ve İnflamasyonun Etkilerine Karşı Koruma Sağlayabilir

 

Oksidatif stres ve ardından gelen iltihaplanma; diyabet, kanser, kalp hastalığı ve Alzheimer gibi nörodejeneratif hastalıklar gibi kronik durumların bir nedenidir (9, 10).

 

Oksidatif stres, yaşlanmaya eşlik eden beden ve zihindeki birçok değişiklikte de önemli bir rol oynuyor gibi görünmektedir (11).

 

Manolya kabuğunda bulunanlar gibi polifenoller, oksidatif stres ve iltihaplanmanın yan etkileriyle mücadele etmek için potansiyel bir tedavi olarak önerilmiştir (12).

 

Farelerdeki araştırmalara dayanarak, bazı bilim insanları honokiolün antioksidan enzimleri artırarak ve metandikarboksilik aldehit seviyelerini düşürerek yaşlanmaya karşı savaşmaya yardımcı olabileceğine inanıyor (13).

 

Araştırmada, metandikarboksilik aldehit seviyelerindeki değişiklikler genellikle antioksidan aktivitenin bir işareti olarak yorumlanır.

 

Honokiol üzerinde yapılan araştırmalar, kısmen kan-beyin bariyerini geçme kabiliyeti nedeniyle beyin ve omurilikteki iltihabı azaltabileceğini bulmuştur (14).

 

Bu, Alzheimer hastalığı gibi nörodejeneratif hastalıklar için terapötik bir etki olma potansiyeline sahip olduğunu göstermektedir.

 

Ayrıca, oksidatif stresin diyabet ve bununla ilgili komplikasyonlarına katkıda bulunduğuna inanılmaktadır. 2016 incelemesinde, manolya kabuğunun hayvanlarda yüksek kan şekeri seviyelerini ve diyabetik komplikasyonları iyileştirdiği bulunmuştur (15).

 

Bununla birlikte, insanlarda ek araştırmalara ihtiyaç vardır.

Antikanser Özelliklere Sahip Olabilir

 

Honokiol üzerine yapılan çeşitli çalışmalar, manolya kabuğunda bulunan bu polifenolün kanser tedavisi ve önlenmesi için bir terapi olarak kullanımını desteklemektedir.

 

Honokiolün kanserle savaşabilmesinin bir yolu, hücre sinyal yollarının düzenlenmesine yardımcı olmaktır. Kanserin anormal hücre bölünmesi ve büyümesi ile karakterize bir hastalık olduğu göz önüne alındığında, hücresel yolları düzenleme yeteneği faydalıdır (16).

 

2019 yılında yapılan bir çalışma, honokiolün diğer organların yanı sıra beyin, göğüs, kolon, karaciğer ve deride tümör büyümesini önleme potansiyeli gösterdiğini ortaya koydu (17).

 

Dahası, honokiol sadece antikanser özelliklerine sahip olmakla kalmaz, aynı zamanda diğer antikanser ve radyasyon ilaç tedavilerinin etkinliğini arttırmaya da yardımcı olabilir (18, 19).

 

Daha titiz insan çalışmalarına ihtiyaç duyulmasına rağmen, polifenol insanlarda bir antikanser tedavisi olarak ümit vermektedir (20).

 

Dahası, magnolol benzer şekilde antikanser özelliklere sahiptir.

 

Honokiole benzer şekilde, hayvanlardaki çalışmalar magnololün çeşitli organlarda tümör büyümesini kontrol etmeye ve baskılamaya yardımcı olabileceğini göstermiştir. Ek olarak, bir çalışma, magnololün akciğer kanseri hücrelerinin büyümesini inhibe ettiğini bulmuştur (21, 22).

 

Yine, insanlarda klinik çalışmaların yapılması gerekmektedir.

 

Stres ve Anksiyeteyi Hafifletebilir

 

Belirtildiği gibi, manolya kabuğu ekstresinin birçok nörolojik duruma karşı koruyucu etkileri olduğu görülmektedir.

 

Bu sadece Alzheimer hastalığı gibi beyin bozukluklarını değil aynı zamanda stres, anksiyete, duygudurum bozuklukları ve depresyon gibi durumları da içerir (23).

 

20-50 yaşları arasındaki 40 kadında yapılan bir araştırma, günde 3 kez 250 mg manolya ve phellodendron kabuğu ekstresi almanın, plasebo almaya kıyasla kısa vadeli ve geçici kaygılarda daha fazla rahatlama sağladığını buldu (24).

 

56 yetişkinde aynı manolya ve phellodendron kabuğu özü üzerinde yapılan ikinci bir çalışma, günde 500 mg özüt tüketmenin önemli ölçüde daha düşük kortizol seviyeleri ve iyileştirilmiş ruh hali ile sonuçlandığını gözlemledi (25).

 

Kortizol, vücudunuzdaki birincil stres hormonudur. Kortizol seviyeleri düştüğünde, genel stresin de azaldığını gösterir.

 

Bununla birlikte, bu çalışmalarda kullanılan takviye, manolya kabuğu dışındaki bileşikleri içeriyordu. Bu nedenle, etkiler tek başına ağaç kabuğuna bağlanamaz.

 

Son olarak, kemirgenlerde yapılan bir araştırma, honokiol ve magnolol karışımının, beyindeki serotonin seviyelerinde iyileşmeler ve kandaki kortikosteron seviyelerinde azalmalar dahil olmak üzere antidepresan benzeri etkilere neden olduğunu kaydetti (26).

 

Kortikosteron ve serotoninin her biri anksiyete, ruh hali ve depresyonun düzenlenmesinde rol oynar.

 

Uyku Düzenini İyileştirebilir

 

Manolya kabuğundaki polifenollerin - honokiol ve magnolol - uykuyu uyarmaya ve iyileştirmeye yardımcı olduğu bulunmuştur.

 

Bu nedenle, manolya kabuğu uykusuzluk için bir çare olarak veya genel olarak daha iyi uykuyu desteklemek için kullanılabilir.

 

Farelerde yapılan bir çalışma, vücut ağırlığının kilogramı başına 5-25 mg magnolol dozunun uyku gecikmesini veya uykuya dalmak için geçen süreyi önemli ölçüde azalttığını bulmuştur (27).

 

Aynı çalışma, aynı dozun REM'i (hızlı göz hareketi) ve REM dışı uykuyu arttırdığını gözlemledi.

 

Ek olarak, magnololün farelerin uyku sırasında uyanma sayısını artırdığı, ancak uyanık kaldıkları süreyi azalttığı görüldü.

 

Farelerde yapılan ikinci bir çalışma, honokiol uygulandıktan sonra benzer sonuçlar gözlemledi, bu da farelerin uykuya dalması ve REM dışı uykuya geçmesi için geçen süreyi azalttı (28).

 

Manolya kabuğunun uyku üzerindeki etkileri, merkezi sinir sistemindeki GABA (A) reseptörlerinin aktivitesi ile yakından bağlantılı görünmektedir. Bu, GABA (A) reseptör aktivitesinin uyku ile yakından ilişkili olduğu bilindiği için mantıklıdır (29).

 

Kilo verme sürecinde uyku düzeninin de önemli olduğunu unutmayın. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için diyetisyenlerimiz tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Haftanın 7 günü diyetisyeniz ile istediğiniz sıklıkta Whatsapp hattı yoluyla iletişimde kalacağınız online diyet satın alabilirsiniz. (Diyetasistan ile Zayıfla!

 

Menopoz Semptomlarını İyileştirebilir

 

Manolya kabuğunun iyileştirilmiş uyku ve ruh hali gibi faydalarından bazıları özellikle menopoz döneminde kadınlar için faydalı olabilir (30).

 

Uyku semptomları ve ruh hali değişiklikleri yaşayan 89 menopozlu kadında yapılan 24 haftalık bir çalışmada, günlük 60 mg manolya kabuğu özü ve 50 mg magnezyum içeren bir takviye verildi.

 

Kadınlar uykusuzluk, kaygı, ruh hali ve sinirlilik konusunda önemli gelişmeler yaşadı (31).

 

Yine de, bu çalışmada incelenen tek bileşik manolya kabuğu özü değildi. Bu nedenle, etkilerin sadece manolya kabuğundan kaynaklandığı kesin olarak söylenemez.

 

600'den fazla menopoz dönemindeki kadına benzer bir çalışma, 12 hafta boyunca günlük bir manolya kabuğu takviyesi tüketmenin uykusuzluk, sinirlilik ve anksiyete semptomlarını hafiflettiğini bulmuştur (32).

 

Menopoz dönemindeki 180 kadında yapılan bir başka çalışmada, manolya kabuğu, soya izoflavonları ve laktobasil içeren bir takviyenin, yalnızca soya izoflavonlarını içeren bir takviyeye göre sıcak basmaların şiddetini ve sıklığını daha etkili bir şekilde azalttığı belirlendi (33).

 

Yine, bu çalışmada da verilen takviyenin sadece manolya kabuğu özü olmadığını unutmayın.

 

Bununla birlikte, manolya kabuğu menopoz semptomlarının tedavisinde yardımcı olabilecek güvenli bir tedavi gibi görünmektedir.

 

Özet: Manolya kabuğunun antikanser özellikleri, gelişmiş uyku, menopoz semptomlarının tedavisi, stres ve anksiyetenin hafifletilmesi, oksidasyon ve iltihaplanmaya karşı koruma gibi birçok potansiyel faydası olduğu görülmektedir.

 

 

Manolya Kabuğu Nasıl Kullanılır?

 

Geleneksel Çin tıbbında, manolya kabuğu genellikle soyulmuş veya ağaçtan kesilerek hasat edilir. Kabuk daha sonra oral tüketim için bir tentür haline gelmeden önce bir kurutma ve kaynatma işlemine tabi tutulur.

 

Bugün, manolya kabuğu ekstresi hap formunda kolayca temin edilebilir. 

 

Şu anda, manolya kabuğu dozu için resmi bir tavsiye yoktur.

 

Manolya kabuğu almaya karar verirseniz, ne kadar ve ne sıklıkta alınacağını bilmek için üreticinin talimatlarını dikkatlice okuyun.

 

Ayrıca, özellikle şu anda başka takviyeleri veya ilaçları kullanıyorsanız, manolya kabuğu takviyeleri almadan önce sağlık uzmanınızla konuşmak en iyisidir.

 

Özet: Manolya kabuğu ekstresi hap formunda kolayca temin edilebilir. Manolya kabuğuyla takviyesi kullanmaya karar verirseniz, ne kadar ve ne sıklıkta alınacağına dair üreticinin talimatlarını dikkatlice takip edin.

 

Manolya Kabuğunun Yan Etkileri Var mı?

 

Manolya kabuğundaki honokiol ve magnolol bileşiklerinin güvenliği ve toksisitesi hakkındaki 44 makalenin 2018 tarihli bir incelemesi, maddelerin insan tüketimi için güvenli olduğunu belirledi (1).

 

Bazı çalışmalar, herhangi bir yan etki gözlemlemeden 1 yıla kadar konsantre manolya kabuğu özleri reçete etmiştir (1).

 

Dahası, hem test tüplerinde hem de canlı organizmalarda yapılan çalışmalar, manolya kabuğu ekstresinin mutajenik veya genotoksik özelliklere sahip olmadığını göstermiştir. Yani manolya kabuğunun genetik mutasyonlara neden olma riski düşüktür (1).

 

Bu nedenle, manolya kabuğu sorumlu bir şekilde kullanıldığı sürece, kullanımıyla ilişkili birçok risk görünmemektedir.

 

Olası bir endişe, diğer takviyeler veya ilaçlarla etkileşime girme potansiyelidir.

 

Örneğin, manolya kabuğu takviyeleri bazı kişilerde uykuyu destekleyebileceğinden, takviyeleri başka bir sakinleştirici veya uyku hapı ile birlikte almamak en iyisidir.

 

Bu nedenle, manolya kabuğunu tek başına veya diğer takviyelerle, ilaçlarla birlikte almadan önce sağlık uzmanınızla konuşmak en iyisidir.

 

Özet: Manolya kabuğu insan tüketimi için güvenli bir takviye olarak kabul edilir. Manolya kabuğu veya içerdiği bileşikler ile ilgili herhangi bir yan etki gözlenmemiştir.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Manolya kabuğu, Houpu manolya ağacının kabuğundan, yapraklarından ve çiçeklerinden hazırlanan güçlü bir takviyedir.

 

Takviye, binlerce yıldır geleneksel Çin tıbbında kullanılmaktadır ve mevcut araştırmalar, manolya kabuğunun insanlar için birçok potansiyel faydası olduğunu doğrulamıştır.

 

Takviye, sadece uyku, stres, anksiyete ve menopoz semptomlarını iyileştirmeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda antikanser ve antioksidan özelliklere de sahip olabilir.

 

Manolya kabuğu takviyesi kullanmadan önce, uygun dozaj seviyelerini tartışmak ve aldığınız ilaçlarla potansiyel etkileşim riski olmadığından emin olmak için doktorunuza danışın.

 

Tüm bunların yanı sıra sağlıklı beslenmek ve zayıflamak için türlü diyetler, zayıflama kürleri deniyor fakat sonuçlarından memnun olamıyorsanız eğer bu işi profesyonelce çözmenin zamanı gelmiş olabilir. Zayıflamak için diyetisyenlerimizin size özel hazırlamış olduğu online diyet listelerini satın almak isteyebilirsiniz. Online diyet için tıklayın (Diyetasistan ile Zayıfla!)

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın