Mandalina ve Portakal Arasındaki Farklar Nelerdir?

Mandalina ve Portakal Arasındaki Farklar Nelerdir?

Portakal mı mandalina mı daha faydalı? Portakal ve mandalina, her ikisi de narenciye ailesinin üyeleridir. Ancak farklı meyvelerdir.

 

Mandalina ve portakal genellikle birbiriyle karıştırılan turunçgillerdir.

 

Her ikisi de çeşitli besin maddeleri içerir, lezzet bakımından nispeten tatlıdır ve genellikle kalorileri düşüktür.

 

Mandalina ve portakal yakından ilişkili olsalar da aslında bazı önemli farklılıkları olan iki ayrı meyvedir.

 

Bu makale mandalina ve portakal arasındaki temel benzerlikleri ve farklılıkları açıklamaktadır.

 

Zayıflamak için yapılan 1 ayda 10 kilo diyeti gibi diyetler, kısıtlayıcı oldukları için vitamin ve mineral kaybına yol açarlar. Bu eksikliklerin yol açtığı sağlık sorunları ise çok çeşitlidir. Sağlığınızı bozmadan kilo vermek için diyetisyenlerimizin size özel hazırlayacağı, diyet listesini satın alabilirsiniz. (Zayıflamak Tek Tık Uzağında!)

 

Mandalina ve Portakal Aynı Ailedendir

 

Mandalina ve portakal aynı aileden oldukları için benzer özelliklere sahiptirler.

 

Birbirlerine benzeyebilirler, ancak aslında farklı kökenleri ve çeşitleri olan iki farklı meyve türüdür.

 

Mandalina

 

 

Mandalina ilk kez Florida Palatka'da yetiştirildi. 

 

Portakallar gibi, mandalina da narenciye ailesinin üyeleridir.

 

En yaygın olarak, kırmızımsı-turuncu ve parlak renkli mandalinalar görmek mümkündür.

 

Mandalina mevsimi ne zamandır? Mandalinalar tipik olarak ekim ayının sonundan ocak ayına kadar en iyi dönemindedir.

 

Mandalina Faydaları konu başlıklı blog yazımızı inceleyebilirsiniz.

 

Portakal

 

 

Portakallar yıllar önce Asya'da, muhtemelen Güney Çin ve Endonezya'da ortaya çıktı. Günümüzde, portakalların büyük çoğunluğu Florida ve Sao Paulo, Brezilya'da üretilmektedir (2).

 

Citrus x sinensis türünün meyvesidir ve aynı zamanda narenciye ailesinin üyeleridir (3).

 

İlginçtir ki, portakallar iki meyvenin melezleridir: pomelo ve mandalina.

 

Pek çok farklı türde portakal var. Her biri tanımlayıcı özelliklere sahip dört sınıfa ayrılabilir:

 

  • Yuvarlak portakal: Valencia, Hamlin ve Gardner dahil olmak üzere çok sayıda yaygın portakal çeşidi vardır. Bu sınıftaki portakalların çoğu, meyve suyu üretimi için kullanılmaktadır.
  • Göbekli portakal (Yafa portakalı): Muhtemelen en yaygın portakal sınıfı olan bu tip, insan göbeğine benzeyen ikinci bir meyve yetiştiriyor. Cara cara, popüler bir göbekli portakal türüdür.
  • Kan portakalı veya pigmentli portakal: Bir tür antioksidan pigment olan yüksek konsantrasyonlarda antosiyanin ile kan portakalları koyu kırmızı bir meyveye sahiptir. Kabuk bazen daha koyu kırmızı lekelere de sahip olabilir.
  • Asitsiz veya tatlı portakal: Bu portakal sınıfı çok düşük asit seviyelerine sahiptir. Düşük asit konsantrasyonları göz önüne alındığında, bu portakallar ağırlıklı olarak işlenmemiş olarak yenir ve meyve suyu yapmak için kullanılmaz.

 

Portakal mevsimi ne zaman? Portakal mevsimi çeşitliliğe göre değişir. Bununla birlikte, çoğu portakallar, kasım ayından mart ayına kadar bulunabilir.

 

Özet: Mandalinalar mandarin olarak adlandırılan grubun alt grubudur, portakallar ise pomelo ve mandalina meyvelerinin bir melezidir. Portakallar Asya’da, mandalinalar ise Florida’da ortaya çıkmıştır.

 

Portakalın Faydaları Besin İçeriği Ve Zararları konu başlıklı blog yazımızı inceleyebilirsiniz.

 

Portakal ve Mandalinanın Farklı Görünüşleri Vardır

 

Mandalina ve portakal arasındaki temel fark büyüklüktür.

 

Portakallar, çeşide bağlı olarak farklı boyutlarda ve biraz farklı şekillerde olabilir. Bununla birlikte, bir kural olarak, portakallar mandalinalardan daha büyük bir boyuta ulaşır.

 

Bazen “bebek portakallar” olarak da adlandırılan mandalinalar daha küçük, biraz daha yassı ve genellikle daha az yuvarlaktır, bu da onları cep boyutunda mükemmel bir atıştırmalık haline getirir.

 

Mandalina olgunlaştığında daha yumuşaktır, portakal ise genellikle olgunlaştığında sert ve ağırdır.

 

Hem mandalina hem de portakal çeşide bağlı olarak çok çekirdekli olmaktan çekirdeksiz olmaya kadar değişir. Örneğin, göbek portakalları çekirdeksizken, Valencia portakalları çekirdeklidir.

 

Son olarak, mandalina ve portakallar renk bakımından da farklılık gösterebilir.

 

Portakallar, koyu kırmızı bir renge sahip olan kan portakalı hariç, tipik olarak daha sarı-turuncudur.

 

Mandalina, çoğu portakal çeşidine benzer renkte olmasına rağmen, tipik olarak daha kırmızımsı-turuncudur.

 

Özet: Portakallar mandalinalardan daha büyük ve daha yuvarlaktır. Her ikisi de çekirdekli veya çekirdeksiz olabilir. Portakal çeşitlerinin çoğu sarımsı-turuncu iken, mandalinalar daha kırmızımsı-turuncudur.

 

Portakalın ve Mandalinanın Tatları Değişkenlik Gösterebilir

 

Mandalina ve portakalın lezzetleri değişkenlik gösterir. Ancak büyük ölçüde her meyvenin çeşidine bağlıdır.

 

Hem mandalina hem de portakal tatlı veya ekşi olabilir.

 

Bununla birlikte, çoğu mandalina portakaldan daha az ekşi ve daha tatlıdır. Mandalina ayrıca portakallardan daha güçlü bir lezzet profiline ve daha kısa bir ağızda kalan tada sahip olma eğilimindedir.

 

Bunun bir istisnası kan portakalıdır. Kan portakalları, çoğu mandalina ve portakal çeşidinden farklı olan belirgin bir lezzet profiline sahiptir.

 

Kan portakalları, orman meyveleri benzeri bir tada sahip aşırı tatlı olmayan çok zengin bir tada sahip olma eğilimindedir.

 

Özet: Mandalina, tipik olarak portakallardan daha tatlıdır. Mandalina ayrıca daha güçlü bir lezzet sunma eğilimindedir.

 

Mandalina Kabuğunu Soymak Genellikle Daha Kolaydır

 

Mandalina ve portakal kabukları, ikisi arasında bir başka ana farktır.

 

Hem mandalina hem de portakallar ince bir kabuğa sahiptir. Bununla birlikte, portakallar daha sert bir kabuğa sahiptir. Bu nedenle soyulması mandalinalardan daha zordur.

 

Mandalina çeşitlerinin çoğu, soyulmalarını kolaylaştıran çok ince, gevşek bir kabuğa sahiptir. 

 

Spesifik olarak, birçok mandalina çeşidi “fermuarlı kabuğu” ile bilinir, yani kabuk soyulduktan sonra kolayca açılabilir.

 

Özet: Hem mandalina hem de portakallar ince bir kabuğa sahiptir. Bununla birlikte, mandalina genellikle portakaldan çok daha kolay soyulabilir.

 

Çok Benzer Bir Besin İçeriğine Sahipler - Portakal Besin İçeriği - Mandalina Besin İçeriği

 

 

Portakalda en çok hangi vitamin bulunur? Mandalina portakal gibi meyvelerde en fazla hangi vitamin bulunur? Mandalinada hangi vitaminler var?

 

Bütün bir mandalina yüksek su içeriğine sahiptir (%85), çoğunlukla karbonhidrattan oluşur (günlük değerin %4'ü) ve neredeyse hiç yağ içermez (4).

 

Aynı şekilde, bütün bir portakalın su içeriği yüksektir (%87), çoğunlukla karbonhidrattan oluşur (günlük değerin %4'ü) ve neredeyse hiç yağ içermez (5).

 

Aşağıdaki tablo, 100 gramlık bir mandalina porsiyonunun besin içeriğini aynı porsiyon portakal besin içeriği ile karşılaştırmaktadır. (45).

 

  Mandalina Portakal
Kalori 53 47
Karbonhidrat 13.3 gram 11.7 gram
Lif 1.8 gram 2.4 gram
Protein 0.8 gram 0.9 gram
Yağ 0.3 gram 0.1 gram
A vitamini %14 DV %4 DV
C vitamini %44 DV %89 DV
Folat %4 DV %8 DV
Potasyum %5 DV %5 DV

 

Genel olarak, mandalina ve portakal benzer besin içeriğine sahiptir. Bununla birlikte, mandalina porsiyon başına biraz daha fazla kaloriye sahip olma eğilimindedir. Ayrıca birkaç gram daha fazla karbonhidrat içerirler.

 

Mandalina ile portakalın besin içeriği arasındaki dikkate değer bir fark, portakalların C vitamini miktarının mandalina C vitamini miktarının iki katından fazla olmasıdır.

 

C vitamini; cilt, kan damarları ve kemikler dahil olmak üzere bağ dokularını desteklemeye yardımcı olan güçlü bir antioksidandır (6).

 

Portakallar ayrıca mandalinadan biraz daha fazla lif içerir, bu da onları bu faydalı karbonhidratın çok iyi bir kaynağı yapar.

 

Bununla birlikte, mandalina porsiyon başına daha fazla A vitamini içerir. 100 gram mandalina günlük değerin %14'ünü sağlarken, portakal %4'ünü sağlar.

 

Hem mandalina hem de portakal, potasyum, tiamin ve folat dahil olmak üzere çok çeşitli besinler sağlar. Her iki meyve de diyetinize besleyici, düşük kalorili bir katkı olabilir.

 

Özet: Mandalina, portakaldan daha fazla A vitamini içerir, ancak portakallar kalorilerde daha düşük, C vitamini ve lif bakımından daha yüksektir. Her ikisi de tiamin, folat ve potasyum dahil olmak üzere iyi vitamin ve mineral kaynaklarıdır.

 

Portakalın Faydaları - Mandalinanın Faydaları

 

Portaklın ne gibi faydaları var? Mandalinanın vücuda faydası nedir?

 

Portakallar çok iyi emilebilir bir C vitamini kaynağıdır. C vitamini, serbest radikallerle savaşan, suda çözünen bir antioksidandır ve kanser önlenmesinde rol oynayabilir (789).

 

Portakalların sağlık yararlarının çoğu, yüksek C vitamini içeriği ile bağlantılıdır.

 

Portakal tüketiminin, özellikle de portakal suyu tüketiminin çeşitli sağlık faktörleri üzerindeki etkilerini inceleyen bir avuç çalışma bulunmaktadır.

 

Bir çalışma portakal suyu içmenin DNA hasarını azalttığını buldu. Çalışma, C vitaminin, portakallarda bulunan diğer bitki bileşikleri ile birlikte, zararın azalmasında aktif bir rol oynadığı sonucuna varmıştır (10).

 

Başka bir çalışma, 12 ay boyunca günde iki bardak portakal suyu içenlerin, “kötü” LDL kolesterol seviyelerinin düşük olduğunu ve toplam kolesterolün, portakal suyu içmeyenlere göre daha düşük olduğunu tespit etti (11).

 

Ayrıca, Üçüncü Ulusal Sağlık ve Beslenme Muayene Araştırması (NHANES III) 6.000'den fazla kişiden gelen verileri değerlendirmiştir.

 

En yüksek serum C vitamini miktarına sahip olanlar, Helicobacter pylori prevalansının anlamlı derecede düşük olduğunu gösterdi. H. pylori, mide ülserlerine neden olan bir bakteridir (12).

 

Bu nedenle portakaldaki yüksek C vitamini içeriği göz önüne alındığında, portakal tüketmek H. pylori'nin neden olduğu mide ülserlerini önlemede faydalı olabilir.

 

Ek olarak, araştırmalar portakal suyu içmenin böbrek taşlarına katkıda bulunabilecek kalsiyum oksalat ve ürik asit oluşumunu önlemeye yardımcı olabileceğini göstermiştir (1314).

 

Bu çalışmaların çoğunun portakal suyu içmenin etkilerini gözlemlediğine dikkat edin. Bununla birlikte, portakal yiyerek, meyve suyu sıkarken kaybedilen liflerden de faydalanırsınız.

 

Hem bütün mandalina hem de portakal lif bakımından yüksektir ve kalorileri nispeten düşüktür.

 

Çalışmalar, yüksek lifli bir diyet takip etmenin kilo verme, kalp hastalığı riskini azaltma ve kan şekeri seviyelerini iyileştirme için yararlı olabileceğini göstermiştir (15161718).

 

Bu, mandalina ve portakalları dengeli, kilo verme diyeti için akıllı bir aperatif seçeneği haline getirir.

 

Portakal Suyunun Şaşırtıcı Sağlık Faydaları konu başlıklı blog yazımızı inceleyerek portakal suyu tüketmenin faydaları hakkında detaylı bilgil sahibi olabilirsiniz.

 

Özet: Portakal yemek, daha düşük LDL ve toplam kolesterol seviyeleri, azaltılmış DNA hasarı ve H. pylori'nin neden olduğu mide ülserlerinin önlenmesi ile ilişkilendirilebilir. Mandalina ve portakal, az kalori sağlarken yüksek lifli bir diyete katkıda bulunabilir.

 

Portakal Nasıl Yenir? Mandalina Nasıl Yenir?

 

Hem mandalina hem de portakal yemenin en iyi yolu basitçe onları soyup yemektir.

 

Mandalinaların soyulması daha kolay olduğu için, özellikle hareket halindeyken hızlı ve kolay bir atıştırma olarak kullanılabilirler. Her ikisi de salatalara da harika katkılar sağlıyor.

 

Olgun bir mandalina seçerken koyu renkli, yarı yumuşak meyveler aramak ve kahverengi benekli olanlardan kaçınmak isteyeceksiniz.

 

Portakalların olgun olması için mutlaka parlak renkli olması gerekmez, ancak sert ve pürüzsüz dokulu bir kabuğa sahip portakalları seçmek isteyeceksiniz.

 

Hem mandalina hem de portakal, tercihinize bağlı olarak oda sıcaklığında tezgahta veya buzdolabında saklanabilir.

 

Özet: Mandalina ve portakallar soyulup taze olarak tüketilebilir. Her ikisi de salataları tatlandırmak için veya hızlı ve kolay bir atıştırmalık olarak kullanılabilir.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Mandalina ve portakal, her ikisi de narenciye ailesinin üyeleridir. Ancak farklı meyvelerdir.

 

Mandalina daha zengin bir A vitamini kaynağı gibi görünmekte iken, portakallar porsiyon başına daha fazla C vitamini ve lif sunabilmektedir.

 

Portakallar daha yuvarlak ve daha büyüktür, mandalinalar ise daha düz ve küçüktür, bu da onları hareket halindeyken harika bir atıştırmalık alternatifi yapar.

 

Mandalina ve portakallar benzerlik ve farklılıklarına sahiptir. Ancak her ikisi de besleyicidir ve günlük diyetinize sağlıklı bir katkı sağlar.

 

Meyveler gibi sayısız sağlıklı gıda bulunmaktadır. Bu sağlıklı gıdaları birbirleriyle uyum içerisinde nasıl tüketmeniz gerektiği konusunda destek alabilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için diyetisyenlerimiz tarafından sizin için hazırlanmış diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için uygun ücreti ile diyetisyenlerimiz tarafından sizin için hazırlanmış diyet listesi satın alın. (Erteleme! Şimdi Zayıflamaya Başla!)

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın