Limonen Nedir? Limonen Ne İşe Yarar?

Limonen Nedir? Limonen Ne İşe Yarar?

Limonen, narenciye kabuklarından elde edilen bir bileşiktir.

 

Limonen, portakal ve diğer narenciye kabuklarından elde edilen yağdır (1).

 

İnsanlar yüzyıllardır narenciye meyvelerinden limonen gibi uçucu yağlar elde ediyor. Günümüzde limonen, çeşitli sağlık sorunları için genellikle doğal bir tedavi olarak kullanılmaktadır. Ev eşyalarında popüler bir bileşendir.

 

Ancak limonenin tüm faydaları ve kullanımları bilim tarafından desteklenmemektedir.

 

Bu makale limonenin kullanımlarını, potansiyel faydalarını, yan etkilerini ve dozajını incelemektedir.

 

Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atarak zayıflamak istiyorum diyorsanız, günlük almanız gereken makro ve mikro besin değerleri hesaplanarak oluşturulmuş, ekibimizdeki sizinle ilgilenecek olan diyetisyen ile Whatsapp üzerinden gün içerisinde haberleşebileceğiniz online diyet programını uygun online diyet ücreti ile satın alabilirsiniz (Erteleme, Zayıflamaya Şimdi Başla!)

 

Limonen Nedir? Limonene Nedir?

 

Limonen, limon ve portakal gibi turunçgillerin kabuğunda bulunan bir kimyasaldır. Özellikle bu kabuğun uçucu yağlarının yaklaşık %97'sini içeren portakal kabuklarında konsantre edilir (2). 

 

Genellikle ana kimyasal formu olan d-limonen olarak adlandırılır.

 

Limonen, güçlü aromaları yırtıcıları caydırıp bitkileri koruyan terpenler olarak bilinen bir grup bileşiğe aittir (3).

 

Limonen, doğada bulunan en yaygın terpenden biridir ve çeşitli sağlık yararları sağlayabilir. Antienflamatuar, antioksidan, anti-stres ve muhtemel hastalık önleyici özelliklere sahip olduğu gösterilmiştir.

 

Özet: Limonen, narenciye kabuklarında bulunan esansiyel bir yağdır. Terpenler adı verilen bileşikler sınıfına aittir.

 

Limonenin Yaygın Kullanımları

 

 

Limonen; gıdalar, kozmetikler, temizlik ürünleri ve doğal böcek kovucu maddeler için popüler bir katkı maddesidir. Örneğin gazlı içecekler ve şekerler gibi gıdalarda limonlu bir lezzet aroması sağlamak için kullanılır.

 

Limonen, meyve kabuklarının suya batırıldığı ve uçucu moleküller buhar yoluyla serbest bırakılana, yoğunlaştırılana ve ayrılana kadar ısıtıldığı bir işlem olan hidrodistilasyon yoluyla ekstrakte edilir (4).

 

Güçlü aroması nedeniyle, limonen botanik bir böcek ilacı olarak kullanılır. Çevre dostu böcek kovucular gibi çoklu pestisit ürünlerinde aktif bir bileşendir (5).

 

Bu bileşiği içeren diğer ev ürünleri arasında sabunlar, şampuanlar, losyonlar, parfümler, çamaşır deterjanları ve oda spreyleri bulunur.

 

Ek olarak limonen, konsantre takviyelerde kapsül ve sıvı formda mevcuttur. Bunlar genellikle sağlık yararları için pazarlanmaktadır.

 

Bu narenciye bileşiği ayrıca sakinleştirici ve terapötik özellikleri için aromatik bir yağ olarak kullanılır.

 

Özet: Limonen gıda, kozmetik ve çevre dostu böcek kovucular gibi bir dizi üründe kullanılmaktadır. Sağlığı artırabileceği ve bazı hastalıklarla savaşabileceği için takviye formunda da bulunabilir.

 

 

Limonen Faydaları - Çeşitli Sağlık Yararları ile Bağlantılı

 

Limonen, potansiyel anti-enflamatuar, antioksidan, antikanser ve kalp hastalığı ile mücadele özellikleri için incelenmiştir.

 

Bununla birlikte, çoğu araştırma test tüplerinde veya hayvanlar üzerinde gerçekleştirilmişti. Bu da limonenin insan sağlığı ve hastalıkların önlenmesindeki rolünü tam olarak anlamayı zorlaştırmaktadır.

 

Antienflamatuar ve Antioksidan Faydaları

 

Limonenin bazı çalışmalarda iltihabı azalttığı gösterilmiştir (6, 7).

 

Kısa süreli iltihaplanma, vücudunuzun strese karşı doğal yanıtı ve faydalı olmasına rağmen, kronik iltihaplanma vücudunuza zarar verebilir ve önemli bir hastalık nedenidir. Bu tip iltihabı mümkün olduğunca önlemek veya azaltmak önemlidir (8).

 

Limonenin, kronik iltihaplanma ile karakterize edilen bir durum olan osteoartrit ile ilişkili inflamatuar belirteçleri azalttığı gösterilmiştir.

 

İnsan kıkırdak hücrelerinde yapılan bir test tüpü çalışması, limonenin nitrik oksit üretimini azalttığını kaydetti. Nitrik oksit, enflamatuar yollarda önemli rol oynayan bir sinyal molekülüdür (9).

 

Ülseratif kolitli farelerde yapılan bir çalışmada - iltihap ile karakterize edilen başka bir hastalık - limonen ile tedavi, iltihaplanma ve kolon hasarının yanı sıra yaygın inflamatuar belirteçleri önemli ölçüde azalttı (10).

 

Limonen antioksidan etkiler de göstermiştir. Antioksidanlar, serbest radikaller olarak adlandırılan kararsız moleküllerin neden olduğu hücre hasarını azaltmaya yardımcı olur.

 

Serbest radikal birikimi, inflamasyonu ve hastalığı tetikleyebilecek oksidatif strese yol açabilir (11).

 

Bir test tüpü çalışması, limonenin lösemi hücrelerinde serbest radikalleri inhibe edebileceğini ve normalde hastalığa katkıda bulunacak iltihaplanma ve hücresel hasarda bir düşüş olduğunu gösterdi (12).

 

Umut verici olmasına rağmen, bu etkilerin insan çalışmaları ile doğrulanması gerekir.

 

Antikanser Etkileri Olabilir

 

Limonenin antikanser etkileri olabilir.

 

Bir popülasyon çalışmasında, diyet limoneninin ana kaynağı olan turunçgil kabuğunu tüketenlerin, sadece turunçgiller veya meyve sularını tüketenlere kıyasla cilt kanseri gelişme riski daha düşüktü (13).

 

Yakın zamanda meme kanseri teşhisi konan 43 kadında yapılan bir başka çalışmada, 2-6 hafta boyunca günde 2 gram limonen aldıktan sonra meme tümör hücresi ekspresyonunda önemli bir (%22) azalma görülmüştür (14).

 

Ek olarak, kemirgenlerde yapılan araştırmalar, limonen takviyesinin, iltihaplanma ve oksidatif stresi önleyerek cilt tümörlerinin büyümesini engellediğini bulmuştur (15).

 

Diğer kemirgen çalışmaları, limonenin meme kanseri de dahil olmak üzere diğer kanser türleriyle savaşabileceğini göstermektedir (16).

 

Dahası, antikanser ilacı doksorubisin ile birlikte farelere verildiğinde, limonen ilacın oksidatif hasar, iltihaplanma ve böbrek hasarı dahil olmak üzere birkaç yaygın yan etkisinin önlenmesine yardımcı oldu (17).

 

Bu sonuçlar umut verici olsa da, daha fazla insan çalışmasına ihtiyaç vardır.

 

Zayıflama ilaçlarından mucize yaratmasını beklemeden sağlıklı bir şekilde, günün diğer öğünleri ile uyum içerisinde olan, kilo vermek için diyetisyenlerimiz tarafından size özel hazırlanmış online diyet listesindeki lezzetli menülere ulaşmak bir tık uzağınızda (Zayıflamak Bir Tık Uzağında!).

 

Kalp Sağlığını Artırabilir

 

 

Kalp hastalığı önde gelen ölüm nedeni olmaya devam ediyor ve yaklaşık dört ölümden birini oluşturuyor (18).

 

Limonen, yüksek kolesterol, kan şekeri ve trigliserit seviyeleri gibi belirli risk faktörlerini azaltarak kalp hastalığı riskinizi azaltabilir.

 

Bir çalışmada, vücut ağırlığının kilogramı başına 0.6 gram limonen verilen fareler, kontrol grubuna kıyasla karaciğerde trigliserit, LDL (kötü) kolesterol, açlık kan şekeri ve yağ birikiminin azaldığını gösterdi (19).

 

Başka bir çalışmada, vücut ağırlığının kilogramı 20 mg limonen verilen inme eğilimli fareler, takviye almayan benzer sağlık durumundaki farelere kıyasla kan basıncında önemli düşüşler gösterdi (20).

 

Güçlü sonuçlar çıkarılmadan önce insan çalışmalarına ihtiyaç olduğunu unutmayın.

 

Diğer Avantajlar

 

Yukarıda listelenen faydaların yanı sıra limonen:

 

  • İştahı azaltır: Limonen kokusunun, sineklerde iştahı önemli ölçüde azalttığı gösterilmiştir. Bununla birlikte, bu etki insanlarda incelenmemiştir (21).
  • Stresi ve endişeyi azaltır: Kemirgen çalışmaları, limonenin aromaterapide bir anti-stres ve anti-anksiyete ajanı olarak kullanılabileceğini düşündürmektedir (22).
  • Sağlıklı sindirimi destekler: Limonen mide ülserlerine karşı koruma sağlayabilir. Farelerde yapılan bir çalışmada, %97 limonen olan narenciye aurantium yağı, neredeyse tüm kemirgenleri ilaç kullanımından kaynaklanan ülserlere karşı korumuştur (23).

 

Özet: Limonen, diğerlerinin yanı sıra antioksidan, antienflamatuar, antikanser ve anti-kalp hastalığı faydaları sunabilir. Bununla birlikte, insanlarda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

Limonen Zararlı mı? Güvenlik ve Yan Etkiler

 

Limonen, insanlar için güvenli kabul edilir. Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), limoneni güvenli bir gıda katkı maddesi ve aroma olarak tanır (5).

 

Bununla birlikte, doğrudan cilde uygulandığında, limonen bazı insanlarda tahrişe neden olabilir, bu nedenle uçucu yağını kullanırken dikkatli olunmalıdır (24, 25).

 

Limonen bazen konsantre bir takviye olarak alınır. Vücudunuzun onu parçalama şekli nedeniyle, bu formda güvenle tüketilebilir. Bununla birlikte, bu takviyelerle ilgili insan araştırması eksiktir (26).

 

Özellikle, yüksek doz takviyeleri bazı insanlarda yan etkilere neden olabilir. Dahası, limonen takviyelerinin hamile veya emziren kadınlar için kabul edilebilir olup olmadığını belirlemek için yeterli kanıt yoktur.

 

Özellikle ilaç kullanıyorsanız, hamile veya emziriyorsanız, tıbbi bir durumunuz varsa, limonen takviyeleri almadan önce doktorunuza danışmak en iyisidir.

 

Özet: Doğrudan uygulama ile ilişkili olası cilt tahrişi yapabilmesi yanında, limonen çoğu insanın ölçülü olarak kullanması ve tüketmesi için güvenlidir.

 

Potansiyel Olarak Etkili Dozajlar

 

İnsanlarda az sayıda limonen çalışması bulunduğundan, bir dozaj önerisi sağlamak zordur.

 

Bununla birlikte, çalışmalarda günde 2 grama kadar dozajlar güvenle kullanılmıştır (9, 14).

 

İnternet üzerinden satın alınabilen kapsül takviyeleri 250-1.000 mg'lık dozlar içerir. Limonen ayrıca porsiyon başına 0.05 ml'lik tipik dozajlarla sıvı formda da mevcuttur.

 

Bununla birlikte, takviyeler her zaman gerekli değildir. Narenciye ve kabuklarını yiyerek bu bileşiği kolayca elde edebilirsiniz.

 

 

Örneğin, fırınlanmış ürünlere, içeceklere ve diğer öğelere limonen eklemek için taze portakal, yeşil limon veya limon kabuğu rendesi kullanılabilir. Dahası, limon veya portakal suyu gibi posalı narenciye suları da limonene sahiptir (27

 

Özet: Limonen için dozaj önerileri bulunmamakla birlikte, çalışmalarda günde 2 gram güvenle kullanılmıştır. Takviyelere ek olarak, narenciye ve kabuğundan limonen elde edebilirsiniz.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Limonen, narenciye kabuklarından elde edilen bir bileşiktir.

 

Çalışmalar limonenin antienflamatuar, antioksidan ve antikanser etkilerine sahip olabileceğini düşündürmektedir. Bununla birlikte, bu faydaları doğrulamak için insanlarda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

Limonen alımınızı artırmak için en sevdiğiniz yemeklere limon veya portakal kabuğu eklemeyi deneyin.

 

Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atarak zayıflamak istiyorum diyorsanız, günlük almanız gereken makro ve  mikro besin değerleri hesaplanarak oluşturulmuş, ekibimizdeki sizinle ilgilenecek olan diyetisyen ile Whatsapp üzerinden gün içerisinde haberleşebileceğiniz online diyet programını uygun online diyet ücreti ile satın alabilirsiniz (Diyetasistan ile Zayıfla!)

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın