Lavanta Çayının Faydaları

Lavanta Çayının Faydaları

Lavanta yağı sinir sistemimizi rahatlatabilir, uykuyu iyileştirebilir, krampları hafifletebilir ve baş ağrılarını ortadan kaldırabilir. Çalışmalar, doğrudan bitki olarak lavanta çayı içmeyi daha az öneriyor, ancak anekdotlar bunun da aynı derecede yararlı olduğunu iddia ediyor.

 

Lavanta çayı, sadece yatıştırıcı, rüya gibi bir koku yaymakla kalmaz, aynı zamanda harika bir çaydır. Ve lavanta çayı, vücut ve beyin için faydalar sağlayabilir.

 

Sinir sistemi ve anksiyete belirtileri üzerine lavanta olumlu etkilere sahiptir. Ancak, uçucu yağları koklamak yerine çiçek tomurcuklarını demlemeyi içeren lavanta çayının sağlığa faydaları hakkında çok daha az araştırma var.

 

Günün diğer öğünleri ile uyum içerisinde olan, kilo vermek için diyetisyenlerimiz tarafından size özel hazırlanmış online diyet listesindeki lezzetli kahvaltılara ulaşmak bir tık uzağınızda (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!).

 

Lavanta Çayı Nasıl Yapılır Ne İşe Yarar? Lavanta Çayı Neye Faydalı? Lavanta Çayı Ne İşe Yarar? Lavanta Çayı Faydası

 

1.Lavana Çayının Kaygı ve Ruh Haline Etkisi - Lavanta Çayı Anksiyete

 

Birçok insan ruh hallerini iyileştirmek için lavanta esansiyel yağının kokusuna güvenir. Anksiyete için lavanta çayı demlemek, düşük ruh hali veya kaygı için hızlı bir çözüm olabilir.

 

2013'te yapılan araştırmalar, lavantadaki aktif bileşiklerin beyin hücreleri arasındaki uyarıları etkileyebileceğini gösteriyor. Bunu yaparak ruh halini iyileştirir ve sakinleştirici bir etkiye sahiptirler.

 

Bununla birlikte, 2020'de yaşlı yetişkinler üzerinde yapılan çok yakın tarihli bir araştırma, lavanta çayının anksiyete ve depresyon semptomlarına yardımcı olabileceğini buldu. Uzmanlar tamamlayıcı bir tedavi olarak lavanta çayı içmeyi önerdiler.

 

Lavanta çayı tek başına hissettiğiniz herhangi bir kronik endişeyi veya üzüntüyü yenmezken, daha yoğun ve geleneksel tedavileri destekleyebilir ve daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir.

 

Araştırmacılar, 2 hafta boyunca günde bir bardak lavanta çayı içen ve demledikleri lavanta kokusunu almak için zaman ayıran kadınların daha az yorgunluk ve depresyon bildirdiklerini buldular.

 

Lavanta Çayının Anksiyete ve Ruh Halinine Etkisi - Lavanta Çayı Anksiyete

 

Elimizde bulunan veriler çoğunlukla araştırmalardaki kişiler tarafından yorumlanmaya geniş ölçüde açıktır. Ama en azından bize lavanta çayı hakkında daha fazla araştırma imkanı sağlıyor ve potansiyel faydalarının ruh hali ve kaygı üzerinde olumlu bir etki içerdiğini gösteriyor.

 

2.Lavanta Çayı Uykuya İyi Gelir mi? Lavanta Çayı Uyku Getirir Mi? 

 

Lavanta çayının uykuyu iyileştirmek gibi bir etkisi vardır, ancak çayın kendisinin uyku kalitesi üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu doğrulayan özel çalışmalar yoktur.

 

Bir çalışmada, doğumdan sonraki dönemde 158 yeni anne hakkında veri toplandı. 8 hafta boyunca haftanın 4 günü derin lavanta kokusu soluyanlarda uyku kalitesinin arttığı görüldü.

 

Uyku sorunları olan 79 üniversite öğrencisiyle ilgili 2015 tarihli bir rapor, uygun uyku hijyeni uyguladıklarında ve geceleri nefes alıp göğüslerine lavanta bantları uyguladıklarında uykularının iyileştiğini kaydetti.

 

Lavanta Çayı ve Uyku - Lavanta Çayı Uykusuzluk

 

Lavanta çayı ve uyku ile ilgili yeterli araştırma bulunmamaktadır. Ancak araştırmalar, lavantanın kaygıya yardımcı olduğu gibi uyumaya da yardımcı olabileceğini gösteriyor.

 

Bir fincan lavanta çayı demleyin ve içmeden önce kokuyu içinize çekin. 

 

3.Lavanta Çayı Adet Sancısına İyi Gelirmi? Lavanta Çayı Regl

 

Lavanta çayının potansiyel faydalarının çoğunda olduğu gibi, adet kramplarından kaynaklanan rahatsızlığı azaltmaya yardımcı olmak için lavanta kullanımını destekleyen kanıtlar vardır. Ancak, şişkinlik ve ağrıya gerçekten yardımcı olan çayın kendisi de olabilir.

 

2016 yılında yapılan bir çalışmada 200 genç yetişkin kadın, adet döngüsünün ilk 3 gününde günde 30 dakika lavanta kokladığında, kontrol grubuna kıyasla 2 ay sonra belirgin şekilde daha az ağrılı krampları vardı.

 

Başka bir rapora göre lavanta esansiyel yağıyla masaj yapmak da adet kramplarına yardımcı olabilir.

 

Lavanta Çayı Adet Krampları Geçirir mi? 

 

Şimdiye kadar, lavanta çayının adet kramplarını nasıl etkilediğini bildiren bilim dergileri yok. 

 

En azından acı verici hislerle dolu bir günde güzel bir koku yaşayacaksınız.

 

4.Lavanta Çayının Cilde Faydaları -  Lavanta Çayı Cilde Faydaları - Lavanta Çayı Cilde Faydası - Lavanta Çayının Cilt İçin

 

Lavantanın sadece rahatlamak istediğinizde iyi olduğunu mu düşünüyorsunuz? Öyle değil. Lavanta çayı cildiniz için de fayda sağlayabilir.

 

Bunun nedeni, lavanta yağının anti-inflamatuar ve antibakteriyel etkileri olmasıdır. Belki de bu yüzden akne, sedef hastalığı ve yara iyileşmesi için cilt bakım ürünlerinde ortaya çıkmıştır.

 

Bir çalışmada, araştırmacılar sıçanlara 14 gün boyunca günlük olarak lavanta yağı uyguladığında, yara boyutunu kontrol grubundakilerden daha fazla azalttı. Araştırmacılar bunun nedeninin, lavanta yağının cilde yapı sağlayan protein olan kolajen içeriğinin olduğunu söylüyorlar.

 

Lavanta Çayı Sivilceye İyi Gelir mi? Lavanta Çayı Sivilce

 

Bilim, lavanta çayının cilde faydaları konusunda gerçekten kesin bir yargıda bulunmadı. Ancak, sıcakken yüzünüze sürmediğiniz sürece, zarar vermez ve yardımcı olabilir.


5.Lavanta Çayı Baş Ağrısına İyi Gelirmi? Lavanta Çayı Baş Ağrısı

 

Baş ağrısı ve migren için lavanta hakkında bazı araştırmalar var.

 

Yani, lavanta aromasını teneffüs eden 47 kişi üzerinde yapılan 2012 tarihli araştırma, yatıştırıcı migren için faydalı olabilir sonucunu buldu.

 

 

Lavanta Çayı Migrene İyi Gelir mi?

 

Lavanta yağı baş ağrısını bastırabileceğinden, insanlar lavanta çayı demlemenin de yapabileceğini düşünüyor. Bilimsel olarak, karar henüz kesin değil, ancak bir fincan demlemek ve aromayı teneffüs etmek yardımcı olabilir.

 

Lavanta Çayı Nasıl Yapılır? Lavanta Çayı Nasıl Demlenir?

 

Lavanta çayını kolay bir şekilde yapmak için marketten aldığınız poşet çayları yaklaşık 5 dakika sıcak suda bekletin. Ayrıca lavantayı papatya veya limon gibi maddelerle daha fazla sakinleşmek veya canlandırmak için birleştiren bitki çayı karışımlarında da kullanabilisiniz.

 

Yarım çay kaşığı lavanta tomurcuğunun üzerine bir bardak su koyarak lavanta tomurcuklarından kendi lavanta çayınızı da yapabilirsiniz. Birkaç dakika demlenmesine izin verin.

 

Lavanta Çayının Yan Etkileri - Lavanta Çayı Yan Etkileri - Lavanta Çayı Yan Etkisi

 

Lavanta çayının faydaları hakkında çok az araştırma olduğu için, onu içmenin olumsuz etkilerine dair neredeyse hiç araştırma yok.

 

Lavanta çayı yaparken akılda tutulması gereken birkaç önemli nokta vardır:

  • Çay yapmak için lavanta esansiyel yağı kullanmayın. Lavanta yağını doğrudan tüketmeyin!
  • Hamileyseniz veya emziriyorsanız, lavanta tüketmenin güvenli olmayabileceğini unutmayın. Bununla ilgili çok fazla araştırma yok.
  • Çoğu bitki çayında olduğu gibi, olumsuz bir etkiye neden olabilir. Muhtemel olmasa da, lavanta çayı içtikten sonra anormal derecede hızlı kalp atışı yaşandığı bildirilen vakalar olmuştur.

 

Diyetinize lavanta çayı ekleme konusunda doktorunuzla konuşun. Halihazırda almakta olduğunuz herhangi bir ilaçla etkileşim olasılığı olup olmadığı konusunda tavsiyede bulunabilirler.

 

Hamileler Lavanta Çayı İçebilirmi? Hamilelikte Lavanta Çayı

 

Hamilelik sırasında lavanta çayı içmenin güvenliğini doğrulamak için yeterli bilimsel kanıt yoktur. Ancak lavanta yağı en çok bilinen uçucu yağlardan biridir.

 

Genel olarak, lavanta esansiyel yağının hamilelik için güvenli olduğu söylenir ve Ulusal Bütünsel Aromaterapi Derneği'nin hamilelik sırasında kaçınılması gereken yağlar listesinde değildir.

 

2016'daki bir araştırma lavanta yağını, özellikle hamilelik sırasında rahatlamayı teşvik etmek için yararlı bir aromaterapi tedavisi olabileceğini öne sürdü. Ve 2018'de yapılan bir araştırma incelemesi, doğum ağrısını azaltabileceğini iddia etti.

 

Bu nedenle hamilelik sırasında lavanta çayını deneme konusunda sağduyunuzu kullanın veya tavsiye edip etmediğini doktorunuza sorun.

 

Lavanta Yağı Nasıl Kullanılır? Lavanta Yağı Kullanımı - Lavanta Yağı Kullanım Alanları

 

 

Lavanta tüketme fikri size biraz tuhaf geliyorsa, endişe veya uyku problemlerine yardımcı olması için lavanta esansiyel yağı kullanmayı deneyin.

 

Bununla birlikte, herhangi bir uçucu yağda olduğu gibi, uymanız gereken güvenlik talimatları vardır. Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), uçucu yağları düzenlemez. Bir üründe ne elde ettiğinizden yüzde 100 emin olamazsınız, bu nedenle satın alırken araştırma yapmak en güvenli yoldur.

 

Lavanta yağını güvenle kullanmak için en iyi adımlar şunları içerir:

  • Lavanta yağını doğrudan cildinize uyguluyorsanız bir taşıyıcı yağ ile seyreltin.
  • Lavanta yağını havaya dağıtacaksanız suda seyreltin.
  • Lavanta yağını cildinize sürerken hindistan cevizi yağı veya jojoba yağı gibi bir taşıyıcı yağ ile karıştırıp ardından yağı cildinize sürebilirsiniz.

 

Uçucu yağ sağlayıcılarının yanı sıra Ulusal Bütünsel Aromaterapi Derneği'nden (NAHA) uygun seyreltme oranlarını bulabilirsiniz. Alternatif olarak, cildinizin lavanta yağı kullanımına nasıl tepki verdiğini görmek için bir test yapın.

 

Lavanta yağını doğrudan cildinize sürmek tahrişe neden olabileceğinden iyi bir fikir değildir.

 

Bir pamuğa veya peçeteye birkaç damla koyun ve oradan soluyun. Ayrıca suya birkaç damla damlatabilir ve lavantayı bir uçucu yağ difüzörü aracılığıyla dağıtabilirsiniz.

 

Yine, aşırıya kaçarsanız uçucu yağların insanlar ve evcil hayvanlar üzerinde toksik etkileri olabileceğini lütfen unutmayın, bu nedenle dikkatli bir şekilde uygulayın.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Lavanta yağı sinir sistemimizi rahatlatabilir, uykuyu iyileştirebilir, krampları hafifletebilir ve baş ağrılarını ortadan kaldırabilir. Çalışmalar, doğrudan bitki olarak lavanta çayı içmeyi daha az öneriyor, ancak anekdotlar bunun da aynı derecede yararlı olduğunu iddia ediyor.

 

Sonuç olarak, lavanta çayını rahatlatıcı bulup bulmadığınız, bilim aksini söyleyene kadar kişisel zevkinize bağlıdır. Lavanta çayı yapmak istiyorsanız önce araştırmanızı yapın ve doktorunuza danışın.

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın