Kuzu Eti Faydaları Nelerdir? Kuzu Eti Zararlı mı? Kuzu Eti Besin Değeri

Kuzu Eti Faydaları Nelerdir? Kuzu Eti Zararlı mı? Kuzu Eti Besin Değeri

Kuzu, genç koyunlardan elde edilen kırmızı et türüdür.

 

Kuzu, genç evcil koyunların (Ovis aries) etidir.

 

Demir açısından tavuk veya balıktan daha zengin olan memelilerin eti için kullanılan bir terimdir.

 

Genç koyunların ilk yılındaki eti kuzu olarak bilinirken, koyun eti yetişkin koyun eti için kullanılan bir terimdir.

 

En sık işlenmemiş olarak tüketilir. Ancak dünyanın bazı bölgelerinde kurutulmuş (tütsülenmiş ve tuzlanmış) kuzu da yaygındır.

 

Yüksek kaliteli protein ve birçok vitamin ve mineral açısından zengin olan kuzu, sağlıklı bir diyetin mükemmel bir bileşeni olabilir.

 

İşte kuzu hakkında bilmeniz gereken her şey.

 

Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için diyetisyenlerimiz tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Haftanın 7 günü diyetisyeniz ile istediğiniz sıklıkta Whatsapp hattı yoluyla iletişimde kalacağınız online diyet satın alabilirsiniz. (Diyetasistan ile Zayıfla!)

 

Kuzu Eti Besin Değerleri - Kuzu Eti Kaç Kalori?

 

Kuzu esas olarak proteinden oluşur. Fakat aynı zamanda çeşitli miktarlarda yağ içerir.

 

100 gr kuzu etinde kaç gram protein var? 100 gr kuzu kaç kalori? 100 gramlık bir porsiyon kavrulmuş kuzu eti aşağıdaki besinleri sağlar (1):

 

 • Kuzu Eti Kalori: 258
 • Su: % 57
 • Protein: 25.6 gram
 • Karbonhidrat: 0 gram
 • Şeker: 0 gram
 • Lif: 0 gram
 • Yağ: 16,5 gram

 

Kuzu Eti Protein Değeri

 

Diğer et türleri gibi kuzu eti de temel olarak proteinden oluşur.

 

Yağsız, pişmiş kuzu etinin protein içeriği genellikle %25-26'dır (1).

 

Kuzu eti, vücudunuzun büyüme ve bakım için ihtiyaç duyduğu dokuz temel amino asidin tümünü sağlayan yüksek kaliteli bir protein kaynağıdır.

 

Bu nedenle, kuzu veya diğer et türlerini tüketmek, özellikle vücut geliştiriciler, toparlanma sürecinde olan sporcular ve ameliyat sonrası kişiler için faydalı olabilir.

 

Et yemek, kas dokusunun oluşturulması veya onarılması gerektiğinde en uygun beslenmeyi sağlar.

 

Kuzu Eti Yağlı mıdır? Kuzu Eti Yağ Oranı

 

Kuzu, hayvanın diyetine, yaşına, cinsiyetine ve yemine ek olarak hangi bölümünün eti olduğuna bağlı olarak değişen miktarlarda yağ içerir. Kuzu eti yağ içeriği genellikle %17–21 civarındadır (1).

 

Esas olarak yaklaşık olarak eşit miktarlarda doymuş ve tekli doymamış yağlardan oluşur, ancak aynı zamanda az miktarda çoklu doymamış yağ da içerir.

 

Böylece, 100 gramlık bir kavrulmuş kuzu porsiyonu 6.9 gram doymuş, 7 gram tekli doymamış ve sadece 1.2 gram çoklu doymamış yağ sağlar (1).

 

Kuzu yağı veya don yağı, genellikle sığır etinden biraz daha yüksek seviyelerde doymuş yağ içerir (2).

 

Doymuş yağ uzun süredir kalp hastalığı için bir risk faktörü olarak kabul edilir. Ancak birçok çalışmada herhangi bir bağlantı bulunamamıştır (3, 4, 5, 6, 7).

 

Kuzu don yağı ayrıca geviş getiren hayvanlarda bulunan ruminant trans yağlar olarak bilinen bir trans yağ ailesi içerir.

 

İşlenmiş gıda ürünlerinde bulunan trans yağların aksine, ruminant trans yağların sağlığa faydalı olduğuna inanılmaktadır.

 

En yaygın ruminant trans yağ, konjuge linoleik asittir (CLA) (8).

 

Sığır ve dana eti gibi diğer geviş getiren hayvanlardan elde edilen etlerle karşılaştırıldığında kuzu en yüksek miktarda CLA içerir (9).

 

CLA, vücut yağ kütlesinin azaltılması dahil olmak üzere çeşitli sağlık yararları ile ilişkilendirilmiştir, ancak takviyelerdeki büyük miktarların metabolik sağlık üzerinde olumsuz etkileri olabilir (10, 11, 12).

 

Özet: Yüksek kaliteli protein, kuzu etinin ana besin bileşenidir. Aynı zamanda, çoğunlukla doymuş yağ olarak değişen miktarlarda yağ ve sağlık yararları olan az miktarda CLA içerir.

 

Kuzu Eti Vitaminleri ve Mineralleri

 

 

Kuzu etinde hangi vitaminler var? Kuzu, aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok vitamin ve mineral açısından zengin bir kaynaktır:

 

 • B12 vitamini. Kan oluşumu ve beyin fonksiyonu için önemlidir. Hayvansal kaynaklı gıdalar bu vitaminden zenginken vegan diyetler bu vitaminden yoksundur. Eksikliği anemi ve nörolojik hasara neden olabilir.
 • Selenyum. Et genellikle zengin bir selenyum kaynağıdır, ancak bu kaynak hayvanın yemine bağlıdır. Selenyum vücutta çeşitli önemli işlevlere sahiptir. (13).
 • Çinko. Çinko genellikle etten bitkilerden çok daha iyi emilir. Büyüme, insülin ve testosteron gibi hormonların oluşumu için önemli bir mineraldir.
 • Niasin. B3 vitamini olarak da adlandırılan niasin, vücudunuzda çeşitli önemli işlevlere hizmet eder. Yetersiz alım, artmış kalp hastalığı riskine bağlanmıştır (14).
 • Fosfor. Çoğu gıdada bulunan fosfor, vücut gelişimi ve bakımı için gereklidir.
 • Demir. Kuzu, çoğunlukla biyoyararlanımı yüksek olan ve bitkilerde bulunan hem olmayan demirden (non-heme) daha verimli bir şekilde emilen hem demiri (heme) biçiminde demir açısından zengindir (15).

 

Bunlara ek olarak kuzu, daha düşük miktarlarda bir dizi başka vitamin ve mineral içerir.

 

Sodyum (tuz),  tütsülenmiş kuzu gibi bazı işlenmiş kuzu ürünlerinde özellikle yüksek olabilir.

 

Özet: Kuzu, B12 vitamini, demir ve çinko dahil olmak üzere birçok vitamin ve mineral açısından zengin bir kaynaktır. Bunlar çeşitli vücut fonksiyonları için önemlidir.

 

Diğer Et Bileşikleri

 

Vitamin ve minerallerin yanı sıra kuzu eti de dahil olmak üzere et, sağlığı etkileyebilecek bir dizi biyoaktif besin ve antioksidan içerir:

 

 • Kreatin. Kreatin, kaslar için bir enerji kaynağıdır. Takviyeler vücut geliştiriciler arasında popülerdir ve kas geliştirme ve koruma için faydalı olabilir (16, 17).
 • Taurin. Bu, balık ve ette bulunan ama aynı zamanda vücudunuzda oluşan bir antioksidan amino asittir. Diyet taurin kalbiniz ve kaslarınız için faydalı olabilir (18, 19, 20).
 • Glutatyon. Bu antioksidan, ette yüksek miktarlarda bulunur. Otla beslenen sığır eti özellikle glutatyon açısından zengindir (21, 22).
 • Konjuge linoleik asit (CLA). Kuzu, sığır eti ve süt ürünleri gibi yiyeceklerden normal miktarlarda tüketildiğinde çeşitli yararlı sağlık etkileri olabilir (23, 24).
 • Kolesterol. Kuzu eti kolesterol yaparmı? Hayvan kaynaklı gıdaların çoğunda bulunan bir sterol olan diyet kolesterolünün çoğu insandaki kolesterol düzeyleri üzerinde önemli bir etkisi yoktur (25).

 

Özet: Kuzu, sağlığa çeşitli şekillerde fayda sağlayabilecek kreatin, CLA ve kolesterol gibi çeşitli biyoaktif maddeler içerir.

 

Kuzu Eti Saglikli mi? Kuzu Eti Faydaları

 

Zengin bir vitamin, mineral ve yüksek kaliteli protein kaynağı olarak kuzu eti, sağlıklı bir diyetin mükemmel bir bileşeni olabilir.

 

Kas Koruma

 

Et, yüksek kaliteli proteinlerin en iyi diyet kaynaklarından biridir.

 

Aslında, ihtiyacınız olan dokuz amino asidin tümünü içerir ve tam bir protein olarak adlandırılır.

 

Yüksek kaliteli protein, özellikle yaşlı erişkinlerde, kas kütlesini korumak için çok önemlidir.

 

Yetersiz protein alımı yaşa bağlı kas kaybını hızlandırabilir ve kötüleştirebilir. Bu, çok düşük kas kütlesi ile ilişkili bir olumsuz durum olan sarkopeni riskinizi artırır (26).

 

Sağlıklı bir yaşam tarzı ve yeterli egzersiz bağlamında, düzenli olarak kuzu eti veya diğer yüksek proteinli gıdaların tüketilmesi kas kütlesinin korunmasına yardımcı olabilir.

 

Geliştirilmiş Fiziksel Performans

 

Kuzu sadece kas kütlesinin korunmasına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda kas fonksiyonu için de önemli olabilir.

 

Vücudunuzun kas işlevi için gerekli bir madde olan karnosin üretmek için kullandığı amino asit beta-alanini içerir (27, 28).

 

Beta-alanin, kuzu eti, sığır eti gibi etlerde yüksek miktarlarda bulunur.

 

İnsan kaslarındaki yüksek karnosin seviyeleri, yorgunluğun azalması ve egzersiz performansının artmasıyla ilişkilendirilmiştir (29, 30, 31, 32).

 

Vejetaryen ve vegan diyetleri gibi beta-alanin bakımından düşük diyetler, zamanla kaslarınızdaki karnosin düzeylerini düşürebilir (33).

 

Diğer yandan, 4-10 hafta boyunca yüksek dozda beta-alanin takviyesi almanın kaslardaki karnosin miktarında %40-80 artışa neden olduğu gösterilmiştir (27, 29, 34, 35).

 

Bu nedenle, düzenli olarak kuzu eti veya beta-alanin açısından zengin diğer yiyeceklerin tüketilmesi, sporculara ve fiziksel performanslarını optimize etmek isteyenlere fayda sağlayabilir.

 

Anemi Önleme

 

Anemi, düşük seviyelerde kırmızı kan hücrelerinin ve kanınızın oksijen taşıma kapasitesinin azalması ile karakterize yaygın bir durumdur. Başlıca belirtileri yorgunluk ve halsizliktir.

 

Demir eksikliği aneminin ana nedenidir. Ancak uygun diyet stratejileriyle kolayca önlenebilir.

 

Et, en iyi demir kaynaklarından biridir. Sadece biyoyararlanımı yüksek bir demir formu olan heme-demir içermekle kalmaz, aynı zamanda bitkilerde bulunan demir formu olan heme olmayan demirin emilimini de artırır (15, 36, 37).

 

Etin bu etkisi tam olarak anlaşılmamıştır ve “et faktörü” olarak adlandırılır (38).

 

Hem-demir sadece hayvansal kaynaklı yiyeceklerde bulunur. Bu nedenle, vejetaryen diyetlerinde genellikle düşüktür ve vegan diyetlerinde yoktur.

 

Bu, vejeteryanların neden et yiyenlerden daha fazla anemi riski altında olduğunu açıklamaktadır (39).

 

Basitçe söylemek gerekirse, demir eksikliği anemisini önlemek için et yemek en iyi diyet stratejilerinden biri olabilir.

 

Özet: Kuzu, kas kütlesinin büyümesini ve korunmasını teşvik edebilir ve kas fonksiyonunu, dayanıklılığı ve egzersiz performansını iyileştirebilir. Yüksek oranda kullanılabilir demir açısından zengin bir kaynak olan kuzu, kansızlığın önlenmesine yardımcı olabilir.

 

Zayıflamak için yapılan 1 ayda 10 kilo diyeti gibi diyetler, kısıtlayıcı oldukları için vitamin ve mineral kaybına yol açarlar. Bu eksikliklerin yol açtığı sağlık sorunları ise çok çeşitlidir. Sağlığınızı bozmadan kilo vermek için diyetisyenlerimizin size özel hazırlayacağı, diyet listesini satın alabilirsiniz. (Zayıflamak Tek Tık Uzağında!)

 

Kuzu Eti Kalbe Zararlımı? Kuzu Eti ve Kalp Hastalığı

 

Kalp hastalığı erken ölümün önemli bir nedenidir.

 

Kalp hastalığı; kalp krizi, felç ve yüksek tansiyon dahil olmak üzere kalp ve kan damarlarını içeren bir grup olumsuz durumdur.

 

Gözlemsel çalışmalar kırmızı et ve kalp hastalığı arasındaki bağlantıda karışık sonuçlar ortaya koymuştur.

 

Bazı araştırmalar, hem işlenmiş hem de işlenmemiş yüksek miktarda et yemenin artan bir risk olduğunu tespit ederken, bazı araştırmalar ise sadece işlenmiş et için riskin arttığını veya hiç etkisinin olmadığını belirtiyor (40, 41, 42, 43).

 

Hiçbir somut kanıt bu bağlantıyı desteklemez. Gözlemsel çalışmalar yalnızca bir ilişkiyi ortaya çıkarır, ancak doğrudan bir nedensel ilişki olduğunu kanıtlayamaz.

 

Yüksek et alımının kalp hastalığı ile ilişkisini açıklamak için çeşitli teoriler önerilmiştir.

 

Örneğin, yüksek miktarda et alımı, kalp dostu balıklar, meyveler ve sebzeler gibi diğer faydalı yiyeceklerin daha az alınması anlamına gelebilir.

 

Ayrıca, fiziksel aktivite eksikliği, sigara içmek ve aşırı yemek yeme gibi sağlıksız yaşam tarzı faktörleriyle de bağlantılı olabilir (44, 45, 46).

 

Çoğu gözlemsel çalışma bu faktörleri düzeltmeye çalışır.

 

En popüler teori diyet-kalp hipotezidir. Birçok insan etin kalp hastalığına neden olduğuna inanır, çünkü yüksek miktarda kolesterol ve doymuş yağ içerir. Bu da kan lipit profilini bozar.

 

Bununla birlikte, çoğu bilim adamı şimdi diyet kolesterolünün kalp hastalığı için risk faktörü olmadığı konusunda hemfikirdir (25).

 

Ayrıca, doymuş yağların kalp hastalığının gelişmesindeki rolü tam olarak açık değildir. Birçok çalışma doymuş yağ ile artmış kalp hastalığı riski arasında bağlantı kurmayı başaramamıştır (5, 6, 7).

 

Etin kendi başına kan lipid profiliniz üzerinde olumsuz bir etkisi yoktur. Yağsız kuzu etinin balık veya tavuk gibi beyaz et ile benzer etkilere sahip olduğu gösterilmiştir (47).

 

Yine de, yüksek ateşte pişmiş kuzu eti yemekten kaçınmalısınız.

 

Özet: Kuzu yemenin kalp hastalığı riskinizi artırıp artırmadığı tartışılıyor. Hafif pişmiş, yağsız kuzu eti ölçülü olarak yemek muhtemelen güvenli ve sağlıklıdır.

 

Kırmızı Et Kanser İlişkisi - Kuzu Eti ve Kanser

 

 

Kanser, anormal hücre büyümesi ile karakterize bir hastalıktır. Dünyanın önde gelen ölüm nedenlerinden biridir.

 

Çok sayıda gözlem çalışması, çok fazla kırmızı et yiyen insanların zaman içerisinde kolon kanseri riskinde bir artış olduğunu göstermektedir (48, 49, 50).

 

Ancak, tüm çalışmalar bunu desteklemiyor (51, 52).

 

Kırmızı ette bulunan çeşitli maddeler, heterosiklik aminler de dahil olmak üzere kanser riskini artırabilir (53).

 

Heterosiklik aminler, etin kızartma, fırınlama veya ızgara gibi çok yüksek sıcaklıklara maruz kalmasıyla oluşan kansere neden olan bir madde sınıfıdır (54, 55).

 

İyi pişmiş ve aşırı pişmiş etlerde nispeten yüksek miktarlarda bulunurlar.

 

Araştırmalar sürekli olarak aşırı pişmiş et veya diğer diyet heterosiklik amin kaynaklarını yemenin kolon, meme ve prostat dahil olmak üzere çeşitli kanser riskini artırabileceğini göstermektedir (56, 57, 58, 59, 60).

 

Et alımının kansere neden olduğuna dair kesin bir kanıt bulunmamakla birlikte, yüksek miktarda aşırı pişmiş et yemekten kaçınmak mantıklı görünmektedir.

 

Ölçülü derecede hafif pişmiş et alımı, özellikle buğulama veya haşlama durumunda muhtemelen güvenli ve sağlıklıdır.

 

Özet: Çok fazla kırmızı et yemek, kanser riskinin artmasıyla bağlantılıdır. Bunun nedeni, özellikle etin fazla pişirilmesiyle oluşan etlerdeki kirleticiler olabilir.

 

İşlenmiş Et Kanser Yapar mı? İşlenmiş Et Kanser Riski ve Nitrit konu başlıklı blog yazımızı inceleyerek işlenmiş et ve kanser ilişkisi hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Kuzu, genç koyunlardan elde edilen kırmızı et türüdür.

 

Sadece zengin bir yüksek kaliteli protein kaynağı değil, aynı zamanda demir, çinko ve B12 vitamini de dahil olmak üzere pek çok vitamin ve mineral kaynağıdır.

 

Bu nedenle, düzenli kuzu tüketimi kas büyümesini, bakımını ve performansını artırabilir. Ek olarak, kansızlığı önlemeye yardımcı olur.

 

Olumsuz tarafı, bazı gözlemsel araştırmalar, yüksek oranda kırmızı et alımını, kanser ve kalp hastalığı riskini arttırma ile ilişkilendirmiştir.

 

Kirletici maddeler nedeniyle, işlenmiş ve / veya fazla pişmiş etin yüksek tüketimi endişe verici bir nedendir.

 

Bununla birlikte, hafif pişirilmiş yağsız kuzu etinin orta düzeyde tüketimi muhtemelen hem güvenli hem de sağlıklıdır.

 

ağlıklı gıdaları birbirleriyle uyum içerisinde nasıl tüketmeniz gerektiği konusunda destek alabilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için diyetisyenlerimiz tarafından sizin için hazırlanmış diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için uygun ücreti ile diyetisyenlerimiz tarafından sizin için hazırlanmış diyet listesi satın alın. (Erteleme! Şimdi Zayıflamaya Başla!)

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın