Kripto Sektörü için Zor Bir Ağustos Oluyor

Kripto Sektörü için Zor Bir Ağustos Oluyor

Ağustos ayının ilk üç günü, kripto dünyasında çok sayıda olumsuz hikaye tarafından kuşatıldı.

 

  • Hacker'lar yatırımcılardan milyonlarca dolar değerinde token çalarken, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu kripto Ponzi planlarını kısıyor.
  • Gelişmeler, para politikasını sıkılaştırmaya yönelik korkular olarak büyük düşüşler yaşayan kripto piyasası için zaten hararetli bir yıla katkıda bulunuyor.

 

Müşteri fonlarında yüz milyonlarca dolar akıtan zincirler arası köprü hacklerinden kripto Ponzi planlarının ardından gelen Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonuna kadar, pazarın bu köşesi rahatlayamıyor.

 

Gelişmeler, para politikasını sıkılaştırmaya yönelik korkular ve ortaya çıkan likidite eksikliği nedeniyle büyük düşüşler yaşayan kripto piyasası için zaten hararetli bir yıla katkıda bulunuyor.

 

İçeridekilerin bile haber akışını takip etmesi zor, bu yüzden Ağustos’un ilk üç gününde kaçırdıklarının bir özetini burada bulabilirsiniz.

 

Pazartesi

 

 

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu Pazartesi günü, yatırımcılardan 300 milyon dolardan fazla para toplayan dolandırıcılık amaçlı kripto odaklı bir piramit planının oluşturulması ve tanıtımından 11 kişiyi suçlayan bir sivil şikayette bulundu.

 

Forsage adı verilen plan, merkezi olmayan bir akıllı sözleşme platformu olduğunu iddia etti ve milyonlarca perakende yatırımcının ethereum, tron ve binance blockchainlerinde çalışan akıllı sözleşmeler yoluyla işlemlere girmesine izin verdi. SEC, iki yıldan fazla bir süredir, kurulumun, yatırımcıların başkalarını operasyona dahil ederek kar elde ettiği standart bir saadet zinciri gibi çalıştığını iddia ediyor. 

 

SEC'in resmi şikayetinde, Wall Street'in en iyi bekçisi, Forsage'ın "herhangi bir gerçek, tüketilebilir ürün" satmamakla birlikte, online promosyonlar ve yeni yatırım platformları aracılığıyla akıllı sözleşmelerini agresif bir şekilde tanıttığı bir "klasik bir saadet zinciri ve Ponzi şeması" olarak adlandırıyor. Şikayet, "yatırımcılar için Forsage'dan para kazanmanın birincil yolunun başkalarını plana dahil etmek olduğunu" ekliyor.

 

SEC, Forsage'ın tipik bir Ponzi yapısı işlettiğini ve iddiaya göre yeni yatırımcıların varlıklarını daha öncekileri ödemek için kullandığını söyledi.

 

SEC'in Kripto Varlıkları ve Siber Birimi şefi Carolyn Welshhans bir haber bülteninde, "Şikayetin iddia ettiği gibi, Forsage büyük ölçekte başlatılan ve yatırımcılara agresif bir şekilde pazarlanan sahte bir saadet zinciridir."

 

"Dolandırıcılar, planlarını akıllı sözleşmelere ve blockchainlere odaklayarak federal menkul kıymetler yasalarını atlatamazlar."

 

Forsage, destek platformu aracılığıyla şirketle iletişime geçmek için bir yöntem sunmayı reddetti ve yorumda bulunmadı.

 

SEC tarafından görevlendirilen 11 kişiden dördü Forsage'ın kurucularıdır. Şu anda nerede oldukları bilinmiyor, ancak en son Rusya, Gürcistan ve Endonezya'da yaşadıkları biliniyordu.

 

11 kişiden üçü, sosyal medya platformlarında Forsage'ı destekleyen destekleyici olarak suçlanan ABD merkezli kişilerdir: Louisville, Kentucky'den Samuel D. Ellis, Henrico, Virginia'dan Mark F. Hamlin ve Wisconsin, Hartford'dan Sarah L. Theissen. İddiaları ne kabul eden ne de reddeden Ellis ve Theissen, mahkeme onayına tabi olarak suçlamaları çözmeyi kabul etti.

 

Forsage, Ocak 2020'de piyasaya sürüldü. Dünyanın dört bir yanındaki düzenleyiciler, birkaç kez kapatmayı denedi. Forsage aleyhine ilk olarak Eylül 2020'de Filipinler Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından ihtiyati tedbir davaları açıldı. Mart 2021'de Montana'nın menkul kıymetler ve sigorta komisyoncusu aynı şeyi denedi. Buna rağmen, sanıkların birkaç YouTube videosunda ve başka yollarla iddiaları reddederken düzeni teşvik etmeye devam ettikleri iddia edildi.

 

Salı

 

 

Kripto girişimi Nomad, yıkıcı bir güvenlik açığında neredeyse 200 milyon dolar kaybetti. Nomad, kullanıcıların tokenleri bir blok zincirinden diğerine aktarabilecekleri bir "köprü" olarak bilinir. Bilgisayar korsanları, Nomad'ın mevduat tabanında yeterli varlık olmasa bile, kullanıcıların sisteme herhangi bir değer girmesine ve fonları çekmesine izin veren bir güvenlik açığından yararlandı.

 

Hatanın doğası, kullanıcıların onu kullanmak için herhangi bir programlama becerisine ihtiyaç duymadığı anlamına geliyordu. Diğerleri, durumun farkına vardı ve bot orduları kullanarak benzer saldırılar gerçekleştirdi.

 

Kripto girişimi Analog'un kurucusu ve baş mimarı Victor Young, "Önceden programlama deneyimi olmadan, herhangi bir kullanıcı orijinal saldırganların işlem çağrı verilerini kopyalayabilir ve protokolü kullanmak için adresi kendileriyle değiştirebilir" dedi.

 

"Önceki saldırıların aksine, Nomad hack, birden fazla kullanıcının orijinal saldırganların işlem çağrı verilerini yeniden oynatarak ağı boşaltmaya başlayan herkese açık bir yarışma haline geldi."

 

Blockchain köprüleri, yavaş işlem süreleri ve yüksek ücretlerle ün kazanmış ethereum gibi ağlardan tokenleri daha ucuz, daha verimli blockchaine taşımanın popüler bir yoludur. Ancak özensiz programlama seçenekleri, onları milyonlarca yatırımcıyı dolandırmak isteyen bilgisayar korsanları için ana hedef haline getirdi. Blockchain analiz firması Elliptic'e göre, 2022'de şu ana kadar istismarları aşmak için 1 milyar dolardan fazla kripto para kaybedildi.

 

Web3 güvenlik firması Immunefi'nin teknoloji lideri Adrian Hetman, CNBC'ye verdiği demeçte, "Yalnızca geliştiricilerin ve projelerin kritik bir yazılım parçası çalıştırdıklarını öğreneceklerini umuyorum."

 

"Önce güvenliği tutmaları gerekiyor, her iş kararında önce güvende olmalılar çünkü insanların parasıyla uğraşıyorlar; bu paranın çoğu bu sözleşmelerde kilitli."

 

Nomad, fonların hareketini izlemek, saldırının arkasındaki failleri belirlemek ve çalınan tokenleri kullanıcılara iade etmek için kripto güvenlik firması TRM Labs ve kolluk kuvvetleriyle birlikte çalıştığını söyledi.

 

Şirketten yapılan açıklamada, "Nomad, önümüzdeki saatlerde ve günlerde daha fazla şey öğrendiği için topluluğunu güncel tutmaya kararlı ve fonları korumak için hızlı hareket eden herkese teşekkür ediyor" dedi.

 

MicroStrategy'nin başkanı ve CEO'su Michael Saylor, alışılmışın dışında bir hazine yönetimi stratejisinin bir parçası olarak MicroStrategy'nin bilançosuna kripto para birimini eklemeye karar verdiğinde 2020'de bitcoin'e girdi.

 

Salı günü ilerleyen saatlerde MicroStrategy, CEO Michael Saylor'un şirketin yönetim kurulu başkanı olmak için görevinden ayrıldığını duyurdu. Şirketin başkanı Phong Le, dizginleri Saylor'dan alacak.

 

Saylor, 1989'da şirketi kurduğundan beri CEO'dur. MicroStrategy, 1998'de halka açıldı.

 

MicroStrategy'nin hissesi bu yıl %48'in üzerinde düştü. Bitcoin aynı dönemde %51'in üzerinde düşüş yaşadı.

 

Saylor bir haber bülteninde, "Başkan ve CEO rollerini ayırmanın, bitcoin edinme ve elde tutma ve kurumsal analitik yazılım işimizi büyütme konusundaki iki kurumsal stratejimizi daha iyi takip etmemizi sağlayacağına inanıyorum." Dedi. "Yönetim Kurulu Başkanı olarak, bitcoin satın alma stratejimize ve ilgili bitcoin savunuculuğu girişimlerine daha fazla odaklanabileceğim, Phong ise genel kurumsal operasyonları yönetmek için CEO olarak yetkilendirilecek."

 

Haber, şirketin toplam gelirlerinin bir yıl öncesine göre %2,6 düştüğü ikinci çeyrek kazançlarını açıklamasıyla geldi. Şirket ayrıca, muhtemelen öncelikle bitcoin olmak üzere dijital varlıklarının değeri üzerinden 918 milyon dolarlık bir değer düşüklüğü ücreti bildirdi.

 

MicroStrategy, teknik olarak kurumsal yazılım ve bulut tabanlı hizmetler işinde olabilir, ancak Saylor, halka açık şirketin ABD'deki ilk ve tek bitcoin spot borsa yatırım fonu olarak ikiye katlandığını söyledi.

 

Saylor, Nisan ayında Miami'deki Bitcoin 2022 konferansının oturum aralarında CNBC'ye verdiği demeçte, "Var olmayan spot ETF'niz gibiyiz."

 

Salı Akşamı, Çarşamba Sabahı

 

 

Ve Salı gecesi, bilinmeyen saldırganlar solana blockchaine bağlı sıcak cüzdanların peşine düştü.

 

Blockchain analitik firması Elliptic'e göre, solananın sol tokeni ve USD madeni parası da dahil olmak üzere, yaklaşık 8.000 dijital cüzdan, dijital paralarda 5,2 milyon doların biraz üzerinde boşaltıldı. Twitter hesabı Solana Status saldırıyı doğruladı ve Çarşamba sabahı itibariyle yaklaşık 7.767 cüzdanın istismardan etkilendiğini belirtti. Elliptic'in tahmini 7.936 cüzdan ile biraz daha yüksek.

 

CoinMarketCap'ten alınan verilere göre, bitcoin ve etherden sonra en büyük kripto para birimlerinden biri olan Solanının sol tokeni, saldırının ilk tespit edilmesinden sonraki ilk iki saat içinde yaklaşık %8 düştü. Şu anda yaklaşık %1 düşerken, son 24 saatte işlem hacmi yaklaşık %105 arttı.

 

Salı akşamından itibaren, birden fazla kullanıcı "sıcak" cüzdanlarda tutulan varlıkların (yani Phantom, Slope ve Trust Wallet dahil olmak üzere internete bağlı adresler) fonlarının boşaltıldığını bildirmeye başladı.

 

Phantom, Twitter'da "solana ekosisteminde bildirilen güvenlik açığını" araştırdığını ve bunun Phantom'a özgü bir sorun olduğuna inanmadığını söyledi. Blockchain denetim firması OtterSec, saldırının "çok çeşitli platformlarda" birden fazla cüzdanı etkilediğini tweetledi.

 

Eliptik baş bilim adamı Tom Robinson, CNBC'ye, ihlalin temel nedeninin hala belirsiz olduğunu, ancak "solana blockchainin kendisinden ziyade belirli cüzdan yazılımındaki bir kusurdan kaynaklanıyor gibi görünüyor" dedi. OtterSec, işlemlerin gerçek sahipler tarafından imzalandığını ve "bir tür özel anahtar uzlaşmasını önerdiğini" ekledi. Özel anahtar, sahibine kripto varlıklarına erişim sağlayan güvenli bir koddur.

 

Saldırganın kimliği ve istismarın temel nedeni hala bilinmiyor. İhlal devam ediyor.

 

Tüm solana ağı için güncellemeleri paylaşan bir Twitter hesabı olan Solana Status'a göre, "Birden fazla ekosistemden mühendisler, birkaç güvenlik firmasının yardımıyla solanadaki boş cüzdanları araştırıyor".

 

Solana ağı, kullanıcıları donanım cüzdanlarını kullanmaya güçlü bir şekilde teşvik ediyor, çünkü bunların etkilendiğine dair hiçbir kanıt yok.

 

"Tohum cümlenizi bir donanım cüzdanında yeniden kullanmayın. Yeni bir tohum cümlesi oluşturun. Boşaltılan cüzdanlar, ele geçirilmiş ve terk edilmiş olarak ele alınmalı" diye bir tweet yazıyor. Tohum ifadeler, bir kripto cüzdanı ilk kurulduğunda oluşturulan rastgele kelimelerin bir koleksiyonudur ve cüzdana erişim sağlar.

 

Özel anahtar benzersizdir ve kullanıcıyı blockchain adresine bağlar. Tohum cümlesi, bir kripto cüzdanının kaybolması durumunda yedek olarak kullanılan, kullanıcının tüm blockchain varlıklarının parmak izidir.

 

Solana ağı, Chamath Palihapitiya ve Andreessen Horowitz gibi destekçilerin daha hızlı işlem işleme süreleri ve gelişmiş güvenlik ile ethereum için bir meydan okuma olarak lanse etmesiyle kripto pazarındaki en umut verici yenilerden biri olarak görülüyordu. Ancak son zamanlarda, faaliyet dönemlerindeki aksama süresi ve ethereumdan daha merkezi olma algısı da dahil olmak üzere bir dizi sorunla karşı karşıya kaldı.

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın