Kimchi Bozulur mu?

Kimchi Bozulur mu?

Kimchi, Kore mutfağında popüler olan ve düşük kötü (LDL) kolesterol de dahil olmak üzere çeşitli sağlık yararları sağlayabilen, terbiyeli, fermente lahanadır.

Kimchi, terbiyeli salamurada lahana, zencefil ve biber gibi sebzeleri fermente ederek yapılan keskin bir Kore geleneksel yemeğidir (1 ).

Geleneksel Kore yemeği olan kimchi (kimçi) nasıl yapılır? Kimchinin faydaları nelerdir? Sorularının cevaplarını detaylı bir şekilde öğrenmek isterseniz 'Kimçi Nedir? Faydaları Ve Kimçi Tarifi' konu başlıklı blog yazımızı inceleyebilirsiniz (Oku).

Fermente bir gıda olan kimchi bozulur mu? Kimchinin bozulup bozulmadığını merak edebilirsiniz. Öğrenmek için okumaya devam edin.


Kimchi Bozulur mu? Kimchi Ne Kadar Süre Bozulmadan Dayanır?

Fermantasyondan önce, terbiyeli kimchi tipik olarak steril, hava geçirmez bir kavanoza paketlenir ve tuzlu suyla doldurulur. Bazı insanlar biraz pirinç sirkesi veya elma sirkesi ekleyebilir.

Gıda zehirlenmesine neden olabilecek E. coli, Salmonella ve diğer patojenlerin istenmeyen büyümesini önlemek için uygun sterilizasyon çok önemlidir (2 , 3 ).

Oda sıcaklığında 3-4 gün veya buzdolabında 2-3 hafta içinde fermente olur. Bu işlem sırasında laktik asit bakterilerinin yanı sıra diğer faydalı bakterileri de geliştirir (1 ).

Oda sıcaklığında tutulan kimchi, açıldıktan 1 hafta sonra bozulmaya başlar.

Buzdolabında, daha uzun süre taze kalır - yaklaşık 3-6 ay - ve fermantasyona devam eder, bu da ekşi bir tada yol açabilir. Kimchinizi 4 °C veya daha düşük sıcaklıklarda soğuttuğunuzdan emin olun, çünkü daha yüksek sıcaklıklar bozulmayı hızlandırabilir.

Daha hafif bir lezzet veya gevrek doku tercih ederseniz, kimchinizi 3 ay sonra atmak isteyebilirsiniz. Bu noktadan sonra tadı önemli ölçüde değişebilir.

Yine de kimchi, bozulmaya işaret eden küf olmadığı sürece 3 aya kadar yenilmesi güvenlidir. Atmak istemiyorsanız, ancak ekşiliğinden hoşlanmıyorsanız, kızartılmış pirinç gibi yemeklere karıştırmayı deneyin veya lezzetini hafifletmek için güveç yapın.

Özet: Oda sıcaklığında, açılan kimchi 1 hafta sonra bozulmaya başlar. Uygun şekilde soğutulduğunda, 3-6 ay bozulmayabilir. Bekledikçe fermente olmaya devam eder, daha ekşi ve yumuşak hale gelir. 


Kimchinin Bozulmak Üzere Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Normal koktuğu ve küfü olmadığı sürece, kimchi yemek için güvenlidir.

Normalde kimchinin kokusu doğal olarak keskin olsa da, bozulan kimchi "kötü" kokabilir, bu da normalden daha alkollü bir kokudur.

Küf tipik olarak daha yüksek sıcaklıkları tercih eder, ancak bekledikçe, özellikle de uygun şekilde saklanmamışsa, soğutulmuş gıdalarda da büyüyebilir. Bulanık bir renk veya küçük siyahtan maviye yeşil renklere kadar değişen noktalar oluşturur.

Küf tehlikelidir çünkü sadece yiyecekleri çürütmekle kalmaz, aynı zamanda gıda zehirlenmesine veya alerjik reaksiyonlara neden olan bakterileri de barındırabilir. Kimchinizde küf görürseniz, koklamaktan kaçının - sporlarını solumak solunum problemlerini tetikleyebilir.

Kimchiniz deniz ürünleri içeriyorsa istiridye veya fermente balık (jeotgal) gibi, bu daha şiddetli gıda kaynaklı hastalıklara davetiye çıkartır.

Vegan ve vegan olmayan kimchi, karşılaştırılabilir dost bakteriler nedeniyle benzer şekilde fermente edilebilirken, bu konuda daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır (5 , 6 , 7 , 8 ).

Kimchinizin hala iyi olup olmadığından emin değilseniz, onu çöpe atmak en güvenli yoldur.

Özet: Kimchi doğal olarak ekşi ve keskin kokuludur. Küf görmediğiniz veya kötü bir koku fark etmedikçe, kimchinizin yemek için güvenli olması gerekir. Bununla birlikte, şüpheniz varsa, atmalısınız.

Bozulmuş Kimchi Yerseniz Ne Olur?

Bozuk kimchi yemek hastalığa yol açabilir.

Özellikle, küf içindeki mikotoksinler bulantı, ishal ve kusmaya neden olabilir. Bağışıklık sistemi zayıf olan insanlar özellikle hassastır (4 , 9 , 10 , 11 , 12 , 13 , 14 ).

Ayrıca yemeğiniz bozulmuş salamura deniz ürünleri içeriyorsa, botulizm, felçli kabuklu deniz ürünleri zehirlenmesi veya anisakis enfeksiyonlarına neden olabilir. Bu koşullar mide bulantısı, kusma, solunum sıkıntısı ve hatta bağırsak tıkanması ve kanama ile karakterizedir.(4 , 13).

Özellikle, kimchide düzenli olarak kullanılan lahana ve kabuklu deniz ürünleri gibi çeşitli bileşenler sıklıkla gıda zehirlenmesi ile ilişkilidir. Bu yemeğe eşlik eden pirinç gibi yiyecekler de yaygın etmenlerdir ( 15 ,16 , 17 , 18 ).

Bu nedenle, kendi başınıza kimchi yaparsanız, malzemeleri daima iyice yıkamalı ve uygun gıda hazırlama tekniklerini uygulamalısınız. Önceden satın almayı tercih ederseniz, güvendiğiniz bir satıcıdan satın aldığınızdan emin olun.

Özet: Bozulmuş kimchi yemek - özellikle deniz ürünleri içeriyorsa - bulantı ve kusma gibi semptomları tetikleyebilecek gıda zehirlenmelerine neden olabilir.

Kimchi Nasıl Saklanır? Uygun Depolama


Açıldıktan sonra kimchi, daha uzun süre dayanması için buzdolabında saklanmalıdır.

Kimchi, sayısız sağlıklı bakteri içermesi nedeniyle oda sıcaklığında tutmamalısınız. Aslında, mağazadan satın alınan kimchi, 4 °C sabit bir sıcaklıkta fermente ve depolanma eğilimindedir (7 ).

İyi bir kural, tekrar kapatmadan önce tüm bileşenlerinin tamamen tuzlu suya batırılmasını sağlamaktır.

Dahası, kimchiyi her kullandığınızda temiz kaplar kullanmalısınız. Çünkü kullanılmış veya kirli kaplar bozulmaya neden olabilecek istenmeyen bakteriler barındırabilir.

Ayrıca, kabı sürekli açıp kapatmaktan kaçınmalısınız. Havaya maruz kalmak, kimchinizi de bozabilecek istenmeyen organizmalara sebep olabilir.

Büyük bir kimchi kavanozunuz varsa, bir haftalık yenilebilecek bölümleri gittikçe daha küçük kaplara aktarmak tercih edilebilir. Bu, korunmasına yardımcı olacaktır.

Özet: Bozulmayı önlemek için kimchiyi buzdolabında tutmak en iyisidir. Raf ömrünü uzatmak için, tüm bileşenlerinin tuzlu suya batırıldığından emin olun, her zaman temiz mutfak gereçleriyle kullanın ve kabı sık sık açmayın.

Uzun Lafın Kısası

Kimchi, Kore mutfağında popüler olan ve düşük kötü (LDL) kolesterol de dahil olmak üzere çeşitli sağlık yararları sağlayabilen, terbiyeli, fermente lahanadır.

Uygun şekilde hazırlandığında ve buzdolabında saklandığında 6 aya kadar bozulmadan saklanabilir.

Yine de, değişmiş ağır bir kokusu olan veya küfü olan kimchi yememelisiniz. Yemek için güvenli olup olmadığından emin değilseniz, atmak en iyisidir.

Kilo vermek ve sağlıklı bir bedene kavuşmak için diyetinize eklediğiniz tek bir gıdadan mucize beklemek ya da tek bir gıdayı şeytanlaştırmak yerine kendinize sağlıklı beslenme programı oluşturmakla başlayabilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın