Keşiş Meyve Tatlandırıcısı İyi Mi Kötü Mü?

Keşiş Meyve Tatlandırıcısı İyi Mi Kötü Mü?

İnsanlar şekerden giderek uzaklaştıkça, alternatif tatlandırıcılar daha popüler hale geldi. Keşiş meyveleri fruktoz ve glikoz gibi doğal şekerler içerir.

İnsanlar şekerden giderek uzaklaştıkça, alternatif tatlandırıcılar daha popüler hale geldi.

Popüler bir tatlandırıcı, keşiş meyve özütü olarak da adlandırılan keşiş meyve tatlandırıcıdır.

Keşiş meyve tatlandırıcı onlarca yıldır var olmakla birlikte, daha kolay elde edilebildiği için son zamanlarda popülerlik kazanmıştır.

Doğaldır, sıfır kalori içerir ve şekerden 100-250 kat daha tatlıdır. Ayrıca antioksidan özelliklere sahip olduğu düşünülmektedir.

Bu makale size keşiş meyve tatlandırıcı hakkında bilmeniz gereken her şeyi açıklamaktadır.

Keşiş Meyve Tatlandırıcı Nedir?

Keşiş meyve tatlandırıcısı keşiş meyvesinden çıkarılır.

Keşiş meyvesi luo han guo veya “Buda meyvesi” olarak da bilinir. Güneydoğu Asya'da yetişen küçük, yuvarlak bir meyvedir.

Bu meyve geleneksel Çin tıbbında yüzyıllardır kullanılmaktadır, ancak Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) 2010 yılına kadar tatlandırıcı olarak kullanımını onaylamamıştır.

Tatlandırıcı, meyvenin tohumlarını ve derisini çıkararak ve suyu toplamak için ezerek yaratılır ve daha sonra konsantre bir toz haline getirilir.

Keşiş meyveleri fruktoz ve glikoz gibi doğal şekerler içerir.

Bununla birlikte, çoğu meyveden farklı olarak, keşiş meyvesindeki doğal şekerler tatlılığından sorumlu değildir. Bunun yerine, yoğun tatlılığını mogrosidler adı verilen eşsiz antioksidanlardan alır.

İşleme sırasında, mogrosidler taze sıkılmış meyve suyundan ayrılır. Bu nedenle, keşiş meyve tatlandırıcı fruktoz veya glikoz içermez.

Bu ekstrakt sofra şekerinden 100-250 kat daha tatlı olabileceğinden, birçok üretici keşiş meyve tatlandırıcısını inulin veya eritritol gibi diğer doğal ürünlerle tatlılığın yoğunluğunu azaltmak için karıştırır.

Keşiş meyve özü artık bağımsız bir tatlandırıcı, yiyecek ve içeceklerde bir bileşen, bir lezzet arttırıcı ve tatlandırıcı karışımlarının bir bileşeni olarak kullanılmaktadır (1 ).

Özet: Keşiş meyve tatlandırıcı doğal, sıfır kalorili bir tatlandırıcıdır. Mogrosid adı verilen benzersiz antioksidanlar yüksektir, bu da normal şekere göre 100-250 kat daha tatlıdır.

Kilo Yönetimine Etkisi

Keşiş meyve tatlandırıcısının kilo kaybına yardımcı olduğu iddia edilmiştir.

Sıfır kalori içerdiğinden, birçok kişi toplam kalori alımınızı azaltabileceğini önermektedir. Bununla birlikte, piyasa için nispeten yeni ve hiçbir çalışma kilo üzerindeki etkilerini değerlendirmedi.

Bununla birlikte, diğer düşük kalorili tatlandırıcılar üzerinde yapılan çalışmalar, vücut ağırlığında hafif bir azalmaya yol açabileceğini göstermektedir (2, 3, 4 ).

Çalışmalar, düzenli kalorili tatlandırıcıların düşük kalorili versiyonlarla değiştirilmesinin, 0,9 kg'dan daha az mütevazı kilo kaybına neden olabileceğini bildirmektedir (2 ).

Bir gözden geçirme, düşük kalorili tatlandırıcılar ve içecekler tüketen kişilerin de daha az eklenmiş yağ, şeker, alkol ve diğer boş kalori kaynaklarını tüketme eğiliminde olduğunu bulmuştur (3 ).

Başka bir çalışmada, sükroz yerine stevia veya aspartam kullanan insanlar, açlık seviyelerinde herhangi bir farklılık bildirmeden daha az kalori aldılar (4 ).

Özet: Şu anda, hiçbir araştırma keşiş meyve tatlandırıcısının özellikle kilo almayı nasıl etkilediğini incelememiştir. Bununla birlikte, kanıtlar düşük kalorili tatlandırıcıların kilo kaybına yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Diğer Potansiyel Sağlık Yararları

Mogrosid V adı verilen spesifik bir mogrosid türü, keşiş meyve tatlandırıcısının ana bileşenidir.

Ürünün % 30'undan fazlasını içerir ve tatlılığından sorumludur.

Çalışmalar, mogrositlerin antioksidan ve antienflamatuar özelliklere sahip olduğunu göstermektedir.

Bu nedenlerle sağlık yararları sağlayabilirler.

Antioksidan Etkileri

Mogrosid özleri, bazı zararlı molekülleri inhibe ettikleri ve DNA'nızın hasar görmesini önlemeye yardımcı oldukları için antioksidan ve antienflamatuar özelliklere sahiptir (5 ).

Bununla birlikte, hiçbir insan çalışması bu faydaları doğrulamamıştır (6 ).

Antikanser Özellikleri

Hayvan ve test tüpü araştırmaları, keşiş meyve özütünün kanser hücresi büyümesini inhibe ettiğini göstermektedir. Yine de, çalışmalar kısıtlı olduğu için işleyişi belirsizdir ( 7, 8, 9 ).

Bir çalışma, mogrositlerin lösemi hücre büyümesini baskıladığını buldu. Bir diğeri farelerde cilt tümörleri üzerinde güçlü inhibitör etkilere dikkat çekti (8, 9 ).

Anti-Diyabet Özellikleri

Keşiş meyve tatlandırıcısı sıfır kalori veya karbonhidrat içerdiğinden kan şekeri seviyesini yükseltmez. Bu nedenle, diyabetli insanlar için iyi bir seçenek olabilir.

Diyabetli farelerde yapılan araştırmalar, keşiş meyve özütünün kan şekeri düzeylerini bile düşürebileceğini düşündürmektedir. Ekstrakt verilen fareler düşük oksidatif stres ve kan şekeri seviyelerinin yanı sıra HDL (iyi) kolesterolü arttırdı (10, 11, 12 ).

Bu faydalardan bazıları, mogrositlerin insülin hücrelerinde insülin sekresyonunu uyarma kabiliyeti ile açıklanabilir (13 ).

Bununla birlikte, bu ekstrakt genellikle diğer tatlandırıcılar ile karıştırıldığı için, satın almadan önce ürün etiketlerini dikkatlice incelemelisiniz.

Daha Fazla Araştırmaya İhtiyaç Var

Keşiş meyvesinden elde edilen mogrosid ekstrelerinin sağlık yararları olabilir, ancak daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Bugüne kadar, çalışmalar, bir tatlandırıcı ile karşılaşma olasılığınızdan çok daha konsantre olan yüksek dozlarda keşiş meyve özü kullanmıştır.

Bu sağlık yararlarından herhangi birini yaşamak için hangi doza ihtiyaç duyacağınız açık değildir.

Özet: Keşiş meyve özütünün antioksidan ve antienflamatuar özellikleri nedeniyle sağlık yararları olması muhtemeldir. Ancak, daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Güvenli Mi?

Keşiş meyve tatlandırıcı piyasada nispeten yenidir, çünkü FDA sadece 2010 yılında genel olarak güvenli olduğunu kabul etmiştir.

Diğer düşük kalorili tatlandırıcıların aksine, keşiş meyve özütünün etkilerini inceleyen çok fazla çalışma yoktur.

Ancak bu zararlı olduğu anlamına gelmez.

Keşiş meyvesi yüzlerce yıldır bir gıda olarak kullanılmıştır ve tatlandırıcıyı yemenin herhangi bir yan etkisi yoktur.

Özet: Her ne kadar az sayıda insan çalışması keşiş meyve özünü incelemiş olsa da, genellikle güvenli olarak kabul edilmektedir.

Uzun Lafın Kısası

Adından da anlaşılacağı gibi, keşiş meyve tatlandırıcısı keşiş meyvesinin suyundan elde edilir.

Daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, güvenli ve sağlıklı bir şeker alternatifi gibi görünmektedir.

Doğal olarak türetilmiş, kalorisizdir ve hatta sağlık yararları sağlayabilir.


Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın