Kan Şekerini Yükseltmeyen Yiyecekler

Kan Şekerini Yükseltmeyen Yiyecekler

Diyetiniz yoluyla diyabet ve prediyabeti önlemek için yüksek GI puanı olan gıdalardan kaçının.

 

Prediyabetinizi Diyetle Tersine Çevirebilir Misiniz?

 

Prediyabet nedir? Prediyabet ne demek? Prediyabet, kan şekeriniz normalinden yüksek olduğunda, ancak tip 2 diyabet için yeterince yüksek olmadığında ortaya çıkar. Prediyabetin tersine çevrilmesi için sağlıklı bir diyet gereklidir.

Kan şekeri nasıl düşer? Kan şekerini düşüren yiyecekler, şifalı bitkiler, içecekler veya takviyeler yoktur. Sadece ilaç ve egzersiz yapabilir. 

Ancak, düşük Glisemik İndeksi (GI) olan, yiyip içebileceğiniz şeyler vardır. Bu, yiyeceklerin kan şekerinizi yükseltmeyeceği ve kan şekerinin yükselmesini engellemenize yardımcı olabileceği anlamına gelir. Diyet değişikliklerine ek olarak, aktif olmak da önemlidir.

Diyet planınıza hangi yiyecekleri ekleyebileceğinizi öğrenin. Diyetinize bu yiyeceklerin, baharatların ve içeceklerin daha fazlasını ekleyerek prediyabet veya tip 2 diyabeti önleyebilirsiniz. Onları şekere, yüksek GI karbonhidratlarına veya diğer işlemlere sağlıklı alternatifler olarak tüketin.  İşte karşınızda  kan şekerinizi ve insülini düşürmenize yardımcı olabilecek yiyecekler. Kan şekerinizi yükseltmeyen besinler.

Whatsapp üzerinden sizinle ilgilenen diyetisyeniniz ile iletişim sağlayarak rehber eksikliği yaşamayacağınız sağlıklı kilo verdiren diyet listelerine ulaşmak artık çok kolay. Günün diğer öğünleriyle uyum içerisinde olan, kilo vermek için online diyetisyenler tarafından size özel hazırlanmış online diyet listesindeki lezzetli menülere ulaşmak bir tık uzağınızda (Zayıflamak Bir Tık Uzağında!)

 

Avokado - Avokado Şekere İyi Gelir Mi?

 

Çoklu doymamış yağ asitleri (PUFA'lar) ve tekli doymamış yağ asitleri (MUFA'lar), sağlıklı bir kan şekeri beslenme planının önemli bileşenleridir. İnsülin duyarlılığını artırabilirler. Ayrıca tokluk hissini artırmaya yardımcı olabilir, kan basıncı ve iltihaplanma üzerinde sağlıklı bir etkiye sahip olabilirler. MUFA'lar avokado da önemli bir besindir.

Çalışmalar, avokadonun metabolik sendrom riskini azaltabileceğini göstermiştir. Bu, diyabet riskini artırabilecek bir grup risk faktörüdür. Ayrıca bu durum kalp hastalığı ve felç gibi kan damarı hastalığı riskini de artırabilir.

Avokadolarda ayrıca düşük GI vardır. Eşsiz, diyabet dostu bir tatlı için doğal, şeker eklenmemiş çiğ avokadolu çikolatalı puding yapmayı deneyebilirsiniz.

Avokadonun faydaları hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için Avokado Faydaları Bilimin Işığında konu başlıklı blog yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

 

Ton Balığı ve Omega-3 Yağ Asitleri 

 

Protein ne işe yarar? Protein vücudun kendini korumasına ve onarmasına yardımcı olur. Protein, kan şekeri seviyelerini etkilemediğinden, GI sıralaması yoktur ve kan şekeri seviyelerini yükseltmez. Protein aynı zamanda tokluğu da arttırır, bu nedenle ekmek, pirinç veya makarna yerine proteine güvenmek kan şekerinizi yönetmenin iyi bir yolu olabilir.

Balık harika bir protein kaynağıdır. Sağlıksız yağlar düşüktür ve iyi bir omega-3 yağ asidi kaynağıdır. İyi seçenekler şunları içerir, protein içeren balıklar:

 

 • somon
 • alabalık
 • uzun kanat orkinoz
 • orkinoz
 • pisi balığı

 

Balık nasıl yapılır? Balık tarifi, balığın hazırlanması da hızlı ve kolaydır. Filetoyu tuz, karabiber ve limonla çeşnilendirin ve 218 ° C'de bir fırına koyun. Eti çatlayana kadar 20 dakika pişirin.

 

Sarımsak - Sarımsak Şekeri Düşürürmü?

 

Sarımsak kan şekeri yönetmenize yardımcı olacak potansiyele sahiptir. Raporlar sarımsak alımının, açlık kan şekeri seviyesini düşürdüğünü gösteriyor. Benzer çalışmalar ayrıca soğanın kan şekeri düzeyleri üzerinde olumlu etkileri olduğunu göstermektedir.

Sarımsak, karbonhidrat içermediğinden ve kan şekeri düzeylerini yükseltmediğinden GI sıralamasına sahip değildir. Bu lezzetli sarımsakları yemeklerinize daha fazla ekleyin. Bir hafta tereyağı veya salata sosu yerine kullanmayı deneyin.

 

Vişne - Vişne Şekeri Düşürürmü?

 

 

Tüm meyveler kan şekeri seviyelerini yükseltebilir, ancak bazılarının (vişne gibi) daha düşük bir GI puanı vardır. Vişnelerin antosiyaninler adı verilen bir kimyasalı vardır. Çalışmalar, antosiyaninlerin diyabet ve obeziteye karşı koruyabileceğine dair deneysel kanıtlar üretmiştir.

Eğer meyve hayranıysanız, muz, armut ve elma yerine daha çok vişne yemeyi deneyin.

 

Elma Sirkesi - Elma Sirkesi Şekeri Düşürürmü?

 

Elma sirkesinde asetik asit, midedeki bazı enzimleri azaltır. Bir çalışmada elma sirkesinin yemeklerden sonra insülin duyarlılığını artırabildiği bildirildi.

Elma sirkesi nasıl içilir? Kan şekeri artışını azaltmak için yemekten önce, 20 gram elma sirkesini 40 gram su ile içmeyi deneyin.

Elma sirkesi hakkında merak ettiklerinizi belki de daha fazlasını Elma Sirkesinin 11 Faydası Nasıl Tüketilmeli? Hakkında Her Şey konu başlıklı blog yazımızda bulabilirsiniz.

 

Ispanak, Lahana ve Pazı Gibi Yapraklı Sebzeler - Yeşillik Şekeri Düşürürmü? 

 

Yeşillikler, lif ve magnezyum ve A vitamini gibi besinler bakımından yüksektir. Bu besinler kan şekerini düşürmeye yardımcı olabilir. Diyetinize eklemek için yeşillikler:

 

 • ıspanak
 • marul
 • karalahana
 • şalgam yaprakları
 • süs lahanası
 • İsviçre pazısı

 

Günde 0,2 porsiyon yeşillik yerine 1.35 porsiyon yeşillik yemek, tip 2 diyabet gelişimi için yüzde 14 risk azalmasıyla ilişkilendirilir.

Tüm yeşillikler düşük bir GI'ye sahiptir. Hatta ıspanak, 1 fincan başına 1'den daha düşük bir GI sıralamasına sahiptir. Karalahananın tahmini GI puanı 2 ile 4 arasındadır.

Bütün internet sitelerinde 1 haftada 10 kilo verdiren diyet listesi gibi aşırı kısıtlayıcı ve sağlığa zararlı online diyet listeleri aramak, sağlıksız hızlı kilo verdiren diyetler yapmak yerine sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atarak zayıflamak istiyorum diyorsanız uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz (Erteleme! Şimdi Zayıflamaya Başla!)

 

Chia Tohumları - Chia Tohumu Şeker Hastalığı

 

Chia tohumları lif ve sağlıklı yağlar, omega-3'ler, kalsiyum ve antioksidanlar bakımından faydalıdır. Araştırmalar yüksek chia tohumu diyetlerinin LDL kolesterol ve trigliseritleri düşürmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Chia tohumlarının GI değeri 1'dir ve tariflere mükemmel bir katkı sağlar.

Chia tohumlarını diyetinize eklemenin hem farklı hem lezzetli yollarını arıyorsanız bu içeriğimiz tam size göre, Chia Tohumu Yemenin 35 Eğlenceli Yolu.

 

Kakao - Kakao Şeker Hastalığı

 

 

Kakao, çikolatanın temelini oluşturur ve kakao yağı ve çikolata gibi davranır. Kakao şeker eklemeden önce bitter çikolata gibi acı ve şekersizdir.

Kakao tohumları antioksidan bakımından yüksektir. Ayrıca, anahtar proteinleri aktive ederek glikoz üretimini düzenleyen epikateşin adı verilen bir flavanol içerirler. Halihazırda şeker hastası olanlarda bile kan şekerini dengelemeye yardımcı olabilir.

Sütlü çikolatayı yüzde 70 veya daha fazla kakao içeren bitter çikolata ile değiştirin. 

Kakao kırıklarını, yoğurdunuz veya tatlılarınız için sos olarak da kullanabilirsiniz.

 

Yaban Mersini ve Böğürtlen - Yaban Mersini Şekeri Düşürürmü? Böğürtlen Şekeri Düşürürmü?

 

Böğürtlen ve yaban mersini, kan şekeri seviyenizi diğer meyveler kadar yükseltmez. Bu meyveler lif bakımından yüksektir ve en yüksek antosiyanin konsantrasyonlarına sahiptir. Antosiyaninler, sindirimi yavaşlatmak için bazı sindirim enzimlerini engeller. Nişasta açısından zengin yemekler yedikten sonra kan şekerinin yükselmesini de önlerler.

Bir çalışma, yaban mersini biyoaktifinin (22.5 g) smoothielere eklenmesinin insülin direncinde insülin duyarlılığını artırdığını bildirdi. Yaban mersininin glisemik yükü 5'tir. 

 

Badem - Badem Şekeri Düşürürmü?

 

Badem, yemeklerden sonra kan şekerindeki yükselmeleri düzenlemeye ve azaltmaya ve diyabeti önlemeye yardımcı olabilir. Bir çalışma, günde 55 gram badem tüketen kişilerin daha düşük açlık glikoz ve insülin seviyelerine sahip olduğunu buldu. Başka bir çalışma, badem tüketiminin prediyabetli kişilerde insülin duyarlılığını artırabileceğini buldu.

Badem için GI skorunun 0 olduğu tahmin edilmektedir. Bunun nedeni, bademlerde ve diğer kuru yemişlerde bulunan az miktarda karbonhidratın esas olarak lif olmasıdır. 

Sağlıklı bir atıştırmalık oluşturmak için bademleri kimyonla kızartın veya Çin usulü tavuklu erişte salatasından kullanın. Erişte salatası için az karbonhidrat içeren veya hiç içermeyen deniz yosunu veya shirataki eriştelerini deneyebilirsiniz.

Çoğu kuru yemiş, 0 ile 20 arasında düşük GI puanlarına sahiptir. Bir dahaki acıktığınızda kraker ve diğer atıştırmalıklar yerine fıstık, ceviz ve Macadamia gibi kuru yemişleri tercih edin.

 

Kepekli Tahıllar

 

Alışveriş yaparken veya yemek yerken, rafine tahıllar yerine tam tahılları (darı veya kinoa gibi) tercih edin. Rafine tahıllar karbonhidrat bakımından yüksektir. Kepekli tahıllar daha fazla miktarda lif, fitokimyasal ve besin maddesi içerir, kan şekeri düzenlenmesine yardımcı olabilir.

Amerikan Klinik Beslenme Dergisi'nde yayınlanan bir araştırma, tam tahıl tüketiminin insülin duyarlılığına fayda sağladığını buldu. Açlık insülin oranları tüketimden sonra %10 daha düşüktü.

Tam tahıllı ekmeğin GI skoru 51, tam tahıllı makarnanın GI skoru 42'dir.

 

Yumurtalar - Yumurta Şekeri Düşürür Mü?

 

 

Yumurta, daha yüksek miktarda kolesterol içerdiği için adı kötü olan gıdalardan biridir. Ancak yumurta yemek prediyabet hastalarına zarar vermiyor gibi görünüyor. En azından tip 2 diyabeti olmayanlar için diyet kolesterolünün o kadar önemli olmadığına da inanılıyor.

Bütün saf protein kaynakları gibi, yumurtaların da GI skoru 0'dır. Yumurtalar ayrıca doygunluğu artırabilir ve istekleri azaltabilir. Ancak yumurtalara eklediğiniz şey sağlık yararlarını engelleyebilir.

Doktor, aksi belirtilmediği sürece, ölçülü bir şekilde yumurta tüketmesini önermediği sürece, sağlıklı insanlar için güvenlidir. Haşlanmış yumurtalar, doyurucu bir atıştırma veya pratik bir kahvaltı olarak tüketilebilmektedir.

 

Kahve - Kahve Şekeri Düşürür Mü?

 

Kahve (kafeinli ve kafeinsiz) alımınızı günde bir fincan artırmanın tip 2 diyabet riskinizi yüzde 10'dan daha fazla azaltabileceğini öne süren bir çalışma var. Ama kahveye ne kattığınız da önemlidir. Kahvenize çok fazla şeker, şurup ve süt eklemekten kaçının.

Kahve ve diyabet hakkında daha fazla bilgi için tıklayın (Oku).

 

Uzun Lafın Kısası

 

Diyetiniz yoluyla diyabet ve prediyabeti önlemek için yüksek GI puanı olan gıdalardan kaçının. Ayrıca tükettiğiniz toplam karbonhidrat ve şeker miktarını da azaltın. Düşük GI gıdalar, 55 veya daha az puanı olan gıdalardır.

Daha sağlıklı yemek tercihlerini fark etmeyi kolaylaştıran birkaç uygulama var. Bu uygulamaları yiyeceklerin karbonhidrat ve şeker içeriğini kontrol etmek için kullanabilirsiniz. Bu, şeker ve karbonhidrat alımını önlemenize yardımcı olabilir. 

İnsüline dirençli iseniz, diyabetin başlamasından kaçınmanın en önemli yolu, kilo vermek, egzersiz yapmak ve dengeli, işlenmemiş gıdalardan oluşan bir diyet yapmaktır. Sağlıklı bir diyetin uzun vadeli yararlarının yerine hiçbir yöntem veya egzersiz yapılamayacaktır.

Zayıflamak için zayıflama ilacı, zayıflama kürleri, zayıflama çayları kesin çözüm değildir. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atarak zayıflamak istiyorum diyorsanız, günlük almanız gereken makro ve  mikro besin değerleri hesaplanarak oluşturulmuş, ekibimizdeki sizinle ilgilenecek olan diyetisyen ile Whatsapp üzerinden gün içerisinde haberleşebileceğiniz online diyet programını uygun online diyet ücreti ile satın alabilirsiniz (Diyetasistan ile Zayıfla!)

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın