Kalsiyum Ne İşe Yarar? Kalsiyum Eksikliğinde Ne Olur? Kalsiyum İçeren Besinler Nelerdir?

Kalsiyum Ne İşe Yarar? Kalsiyum Eksikliğinde Ne Olur? Kalsiyum İçeren Besinler Nelerdir?

Kalsiyum genel sağlığınız için çok önemlidir. Kalsiyum içeren gıdalar ve kalsiyum eksikliği hakkında bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Kalsiyum nedir? Kemikler ve dişlerde oldukça fazla bulunan mineraldir. Vücudun birçok farklı temel işlevi için gereklidir. Kalsiyum eksikliğinde vücut ihtiyacını kemiklerdeki kalsiyumdan aldığı için kemik güçsüzlüğüne neden olabilir. Kalsiyum eksikliği yetişkinlerde görülen osteoporoz hastalığı ve çocuklarda görülen büyüme geriliği nedeniyle önemlidir. Bu nedenle süt, peynir, yoğurt gibi kalsiyum içeren besinleri diyetinize dahil etmek isteyebilirsiniz. Kalsiyum eksikliği olduğu gibi kalsiyum yüksekliği de bir sorundur. Böbrek taşı ve hiperkalsemi durumuna yol açabilir.


Kalsiyum nedir? Kalsiyum ne demek? Kalsiyum, vücudunuzun birçok temel işlev için ihtiyaç duyduğu önemli bir besindir.

Bu mineral ve bu minerali ne kadar almanız gerektiği hakkında daha fazla bilgi edinmek için blog yazımızı okumaya devam edin. 

Zayıflamak için yapılan 1 ayda 10 kilo diyeti gibi diyetler, kısıtlayıcı oldukları için vitamin ve mineral kaybına yol açarlar. Bu eksikliklerin yol açtığı sağlık sorunları ise çok çeşitlidir. Sağlığınızı bozmadan kilo vermek için diyetisyenlerimizin hazırlamış olduğu, diyet listesini satın alabilirsiniz. (Zayıflamak Tek Tık Uzağında!)


1. Kalsiyum Vücudunuzun Temel İşlevlerinde Rol Oynar

Kalsiyum vücutta ne işe yarar? Kalsiyum ne işe yarar? Kalsiyum nerelerde kullanılır? Kalsiyum, vücudunuzun birçok temel işlevinde rol oynar. Kanı dolaşımı kasları hareket ettirmek ve hormonları serbest bırakmak için vücudunuzun kalsiyuma ihtiyacı vardır. Kalsiyum ayrıca beyninizden vücudunuzun diğer bölümlerine mesajlar taşımaya yardımcı olur.

Kalsiyum, diş ve kemik sağlığının da önemli bir parçasıdır. Kemiklerinizi güçlü ve yoğun yapar. Kemiklerinizi vücudunuzun kalsiyum deposu olarak düşünebilirsiniz. Diyetinizde yeterince kalsiyum almazsanız, vücudunuz onu kemiklerinizden alır.

2. Vücudunuz Kalsiyum Üretmez

Vücudunuz kalsiyum üretmez, bu nedenle ihtiyacınız olan kalsiyumu almak için diyetinize güvenmeniz gerekir. Kalsiyum nelerde var? Kalsiyumu ne yükseltir? Kalsiyum oranı yüksek yiyecekler şunları içerir:

  • süt, peynir ve yoğurt gibi süt ürünleri
  • lahana, ıspanak ve brokoli gibi koyu yeşil sebzeler
  • kuru fasulye
  • sardalya
  • kalsiyum takviyeli ekmekler, tahıllar, soya ürünleri ve portakal suları

Kalsiyum hangi besinlerde bulunur? Kalsiyum içeren besinler hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için Kalsiyum Zengini 15 Gıda konu başlıklı blog yazımızı inceleyebilirsiniz.

3. Kalsiyum Emilimi için D Vitaminine İhtiyacınız Var

Kalsiyum emilimini artıran faktörler, vücudunuzun kalsiyumu emmesi için D vitaminine ihtiyacı vardır. Bu, D vitamini seviyeniz düşükse, kalsiyum açısından zengin bir diyetten tam olarak yararlanamayacağınız anlamına gelir.

Kalsiyum emilimini artıran yiyeceklerden olan somon, yumurta sarısı ve bazı mantarlar gibi belirli gıdaları tüketerek D vitamini alabilirsiniz. Kalsiyum ilaveli ürünler olduğu gibi bazı gıda ürünlerinde de D vitamini bulunur. Örneğin süte sıklıkla D vitamini eklenmiştir.

Güneş ışığı, en iyi D vitamini kaynağınızdır. Cildiniz güneşe maruz kaldığında doğal olarak D vitamini üretir. Daha koyu tenli olanlar D vitamini üretmezler, bu nedenle eksikliği önlemek için takviyeler gerekebilir.

D vitamini hangi besinlerde bulunur? D vitamini içeren besinler hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için D Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur? En Zengin 7 Gıda konu başlıklı blog yazımızı inceleyebilirsiniz.

4. Kalsiyum Kadınlar için Daha da Önemlidir

Birkaç çalışma, kalsiyumun adet öncesi sendromun (PMS) semptomlarını hafifletebileceğini göstermektedir. Bu çalışma, PMS'li kadınların daha düşük kalsiyum ve magnezyum alımına ve daha düşük serum seviyelerine sahip olduğu sonucuna varmıştır.

Sağlıklı ve dengeli biçimde beslenirken, ideal kilonuza ulaşmak için diyetisyenlerimizin size özel hazırladığı online diyet listesini satın alabilirsiniz (Zayıflamak Tek Tık Uzağında!)

5. Önerilen Miktar Yaşınıza Bağlıdır

Günlük kalsiyum ihtiyacımız ne kadardır? Yeterince kalsiyum alıp almadığınızı nasıl anlarsınız? Ulusal Sağlık Enstitüleri (NIH), yetişkinlerin her gün 1.000 mg alması gerektiğini söylüyor. NIH, 50 yaşın üzerindeki ve hamilelik ya da emzirme döneminde olan kadınlar için günde 1.200 mg önerir.

Bir bardak yağsız, az yağlı veya tam yağlı süt yaklaşık 300 mg kalsiyum içerir. Pek çok yaygın yiyecekte ne kadar kalsiyum olduğunu görmek için Besinler Kaç Kalori sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

6. Kalsiyum Eksikliği Başka Sağlık Sorunlarına Yol Açabilir - Kalsiyum Yetersizliğinde Görülen Hastalıklar

Kalsiyum eksikliğinde ne olur? Kalsiyum yetersizliğinde görülen hastalıklar nedir? Kalsiyum eksikliği başka sağlık sorunlarına yol açabilir. Kalsiyum eksikliğinde görülen hastalıklardan bahsetmek gerekirse, yetişkinler için osteoporoz veya kolayca kırılan kırılgan ve gözenekli kemikler geliştirme riski artar. Osteoporoz özellikle yaşlı kadınlarda yaygındır, bu nedenle kadınların erkeklerden daha fazla kalsiyum tüketmeleri önerilmektedir.

Kalsiyum, çocuklar büyüdükçe ve geliştikçe de önemlidir. Yeterince kalsiyum alamayan çocuklar, tam potansiyel boylarına ulaşamayabilir veya başka sağlık sorunları geliştirebilir.

7. Kalsiyum Takviyeleri Doğru Miktarı Almanıza Yardımcı Olabilir

Yeterli kalsiyum nasıl alınır? Herkes ihtiyaç duyduğu kalsiyumu tek başına diyetle alamaz. Laktoza tahammülsüzseniz, vegan iseniz veya süt ürünlerini sevmiyorsanız, diyetinizde yeterince kalsiyum almakta zorlanabilirsiniz.

Kalsiyum takviyesi, diyetinize kalsiyum eklemenize yardımcı olabilir. Kalsiyum karbonat ve kalsiyum sitrat, kalsiyum takviyesinin en çok önerilen iki şeklidir.

Kalsiyum ne zaman alınmalı? Kalsiyum karbonat daha ucuz ve daha yaygındır. Çoğu antasit ilaçta bulunabilir. İyi çalışması için yemekle birlikte alınması gerekiyor.

Kalsiyum sitratın yemekle birlikte alınması gerekmez ve daha düşük mide asidi seviyelerine sahip yaşlı insanlar tarafından daha iyi emilebilir.

Kalsiyum takviyesi zararları, kalsiyum takviyelerinin yan etkileri olduğunu unutmayın. Kabızlık, gaz ve şişkinlik yaşayabilirsiniz. Takviyeler ayrıca vücudunuzun diğer besinleri veya ilaçları emme yeteneğini de etkileyebilir. Herhangi bir takviyeye başlamadan önce doktorunuza danışın.

8. Çok Fazla Kalsiyumun Olumsuz Etkileri Olabilir - Kalsiyum Fazlalığı

Herhangi bir mineral veya besin maddesi ile doğru miktarı almak önemlidir. Çok fazla kalsiyumun olumsuz yan etkileri olabilir.

Kalsiyum fazla alınırsa ne olur? Kalsiyum fazlalığında görülen hastalıklar, kabızlık, gaz ve şişkinlik gibi semptomlar çok fazla kalsiyum aldığınızı gösterebilir.

Ekstra kalsiyum ayrıca böbrek taşı riskinizi artırabilir. Nadir durumlarda, çok fazla kalsiyum kanınızda kalsiyum birikmesine neden olabilir. Buna hiperkalsemi denir. 

Bazı doktorlar, kalsiyum takviyesi almanın kalp hastalığı riskinizi artırabileceğini düşünürken, diğerleri buna katılmıyor. Şu anda, kalsiyum takviyelerinin kalp sağlığını nasıl etkilediğini anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

Uzun Lafın Kısası

Kalsiyum genel sağlığınız için çok önemlidir. İhtiyacınız olan kalsiyumu birçok farklı gıdadan ve gerekirse takviyelerden alabilirsiniz. Kalsiyum, D vitamini gibi diğer besinler ile birlikte çalışır, bu nedenle dengeli bir beslenme düzenini sürdürmek önemlidir. Herhangi bir mineral veya besleyici maddede olduğu gibi, çok fazla ya da çok az almamak, dengeli bir miktarda almak için kalsiyum alımınızı izlemelisiniz

Kilo vermek için uygulanan hızlı kilo verdiren kısıtlayıcı diyetler, besin kayıplarına yol açarlar. Sağlıklı ve dengeli beslenme planıyla vitamin ve mineral kaybı olmadan kilo vermek için diyetisyenlerimizin size özel hazırladığı online diyet listesini satın alabilirsiniz (DiyetAsistan ile Zayıfla!).

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın