Hindistan Cevizinin Faydaları ve Besin Değerleri

Hindistan Cevizinin Faydaları ve Besin Değerleri

Hindistan cevizi faydaları nelerdir? Hindistan cevizi besin değeri, hindistan cevizi kalori ve hindistan cevizi hakkında daha fazlası..

Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenlerimiz tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

Hindistan cevizi, Hindistan cevizi ağacının (Cocos nucifera) meyvesidir.

Su, süt, yağ ve lezzetli eti için kullanılır.

Hindistan cevizi tropik bölgelerde 4.500 yıldan fazla bir süredir yetişir. Ancak son zamanlarda lezzetleri, mutfak kullanımları ve potansiyel sağlık yararları sebebiyle popülerliği artmıştır (1).

Hindistan cevizi yağı ne işe yarar? Hindistan cevizi yağı kullanımı. Daha fazla hindistan cevizi yağı hakkında bilgiye sahip olmak, hindistan cevizi yağı kullanım alanlarını öğrenmek içn tıklayın.

İşte Hindistan Cevizinin Faydaları:

Hindistan Cevizi Ürün Çeşitleri

Ham beyaz et bir Hindistan cevizi içindeki çekirdek olarak adlandırılır. Sağlam bir yapıya ve lezzetli, hafif tatlı bir tada sahiptir (2).

Bütün bir Hindistan ceviziniz varsa, çiğ eti kabuktan kazıyabilir ve yiyebilirsiniz. İşlenmiş formunda, genellikle dilimlenmiş, traş veya rendelenmiş olarak bulacaksınız (2, 3).

Hindistan cevizi sütü ve kreması çiğ, rendelenmiş etin soğuk sıkım yöntemiyle preslenerek yapılır (23).

Kurutulmuş Hindistan cevizi eti genellikle rendelenir, traşlanır, pişirme veya fırınlamada kullanılır. Daha fazla işlenerek un haline getirilebilir (2 , 3).

Hindistan cevizi yağı da etlerden elde edilir (2, 3, 4).

Özet: Hindistan cevizi eti lezzetli ve hafif tatlıdır ve çiğ ya da kurutulmuş bir şekilde tadını çıkarabilirsiniz. Hindistan cevizi sütü, krema ve yağ dahil olmak üzere pek çok ilgili ürün üretilir.

Hindistan cevizi sütü faydaları nelerdir? Hindistan cevizi sütü faydaları ve zararları için tıklayın.

1. Hindistan Cevizi Son Derece Besleyicidir

Hindistan cevizi nasıl kesilir?- Hindistan cevizi nasıl açılır? Sert Hindistan  cevizi nasıl kırılır - Püf Noktası

Karbonhidratı yüksek olan birçok meyvenin aksine, Hindistan cevizi çoğunlukla yağ sağlar (5, 6, 7).

Ayrıca protein, birkaç önemli mineral ve az miktarda B vitamini içerirler. Bununla birlikte, diğer vitaminlerin çoğunun önemli bir kaynağı değildir (5 , 6).

Hindistan cevizindeki mineraller vücudunuzdaki birçok fonksiyonda rol oynar. Hindistan cevizi özellikle kemik sağlığı ve karbonhidrat, protein ve kolesterol metabolizması için gerekli olan manganez bakımından yüksektir (8).

Ayrıca, kırmızı kan hücrelerinin yanı sıra hücrelerini koruyan önemli bir antioksidan olan selenyumun oluşmasına yardımcı, bakır ve demir bakımından da zenginler.

İşte 1 bardak (100 gram) çiğ ve kurutulmuş Hindistan cevizi etinin besin değerleri ( 5 , 6 ) :

Hindistan cevizindeki yağların çoğu orta zincirli trigliseritler (MCT'ler) formundadır (9, 10, 11).

Vücudunuz MCT'leri diğer yağ türlerinden farklı şekilde metabolize eder. Doğrudan ince bağırsaklarınızdan emer ve bunları enerji için hızlı bir şekilde kullanır (12, 13, 14).

Obeziteye sahip kişilerde MCT'lerin yararlarına ilişkin bir inceleme, bu yağların, hayvansal gıdalardan elde edilen uzun zincirli doymuş yağlar yerine yenildiğinde vücut yağ kaybını teşvik edebileceğini buldu (14).

Özet: Hindistan cevizi eti yağının yüksek olmasına rağmen, içerdiği MCT'ler fazla miktarda vücut yağını kaybetmenize yardımcı olabilir. Eti aynı zamanda manganez, bakır, demir ve selenyum gibi birçok temel mineralle birlikte karbonhidrat ve protein sağlar.

2. Kalp Sağlığına Faydalı Olabilir

Araştırmalar, Polinezya adalarında yaşayan ve sıklıkla Hindistan cevizi yiyen insanların, Batı diyetini izleyenlerden daha düşük kalp hastalığı oranlarına sahip olduğunu bulmuşlardır (10).

Bununla birlikte, yerli Polinezyalılar ayrıca daha fazla balık ve daha az işlenmiş yiyecekleri de yerler. Bu nedenle bu düşük oranların Hindistan cevizi veya diyetlerinin diğer yönlerini yemekten kaynaklandığı belirsizdir (10).

1.837 Filipinli kadın üzerinde yapılan bir başka araştırma, daha fazla Hindistan cevizi yağı yiyenlerin sadece yüksek HDL (iyi) kolesterol seviyelerine değil, aynı zamanda daha yüksek LDL (kötü) kolesterol ve trigliserit seviyelerine sahip olduklarını tespit etti (10).

Genel olarak, Hindistan cevizi yağının kolesterol düzeyleri üzerinde nötr bir etkisinin olduğu sonucuna varılmıştır (10).

Kurutulmuş Hindistan cevizi etinden elde edilen sızma Hindistan cevizi yağı tüketilmesi göbek yağını azaltabilir. Bu özellikle yararlıdır. Çünkü aşırı göbek yağı kalp hastalığı ve diyabet riskinizi arttırır (14).

20 obeziteli insan üzerine yapılan bir çalışmada, erkek katılımcıların bel büyüklüğünün 4 hafta boyunca günde 30 ml sızma Hindistan cevizi yağı tükettikten sonra ortalama yaklaşık 3 cm azaldığı tespit edildi. Kadın katılımcılar önemli bir düşüş yaşamadılar (16).

Bununla birlikte, uzun bir çalışmada, 12 hafta boyunca günde 30 ml rafine Hindistan cevizi yağı tüketen kadınlar, bel ölçümlerinden ortalama olarak 1,4 cm azalmıştır (17).

Özet: Hindistan cevizi tüketmek, kolesterol seviyesini yükseltebilir ve kalp hastalığı için bir risk faktörü olan göbek yağını azaltmaya yardımcı olabilir.

3. Kan Şekeri Kontrolünü Teşvik Edebilir

Hindistan cevizi yağı ne işe yarar? | Sağlık

Hindistan cevizi karbonhidratı düşük, lif ve yağ oranı yüksek olduğundan kan şekeri seviyenizi dengeye getirebilir.

Bir sıçan çalışmasında, Hindistan cevizinin, muhtemelen arginin içeriği nedeniyle antidiyabetik etkileri olduğu bulundu. Arginin, kan şekeri seviyelerinizi düzenlemek için insülin hormonunu serbest bırakan pankreas hücrelerinin çalışması için önemli olan bir amino asittir (18).

Şeker hastalığı olan fareler Hindistan cevizi etinden yapılan proteinle beslendiğinde, kan şekerleri, insülin seviyeleri ve diğer glukoz metabolizma belirteçleri Hindistan cevizi proteini yememiş olanlardan çok daha iyiydi (18).

Ek olarak, pankreaslarındaki beta hücreleri daha fazla insülin yapmaya başladı, kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olan bir hormon. Araştırmacılar beta hücresi fonksiyonunun iyileşmesinin,Hhindistan cevizinde bulunan yüksek miktarda argininden de kaynaklandığından şüpheleniyorlardı (18).

Hindistan cevizi etinin yüksek lif içeriği sindirimi yavaşlatmaya ve kan şekeri seviyelerini de düzenlemeye yardımcı olan insülin direncini iyileştirmeye yardımcı olabilir (19).

Özet: Hindistan cevizi karbonhidratı düşüktür.  Amino asitler, sağlıklı yağlar ve lifler bakımından zengindir. Kan şekeri kontrolü için mükemmel bir seçimdir.

4. Güçlü Antioksidanlar İçerir

Hindistan cevizi eti, hücrelerin oksidatif hasardan korunmasına yardımcı olabilecek antioksidanlar olan fenolik bileşikler içerir. Tanımlanan ana fenolik bileşikler şunları içerir (20):

 

  • Gallik asit
  • Kafeik asit
  • Salisilik asit
  • P-kumarik asit

 

Hindistan cevizi eti üzerinde yapılan laboratuvar testleri, antioksidan ve serbest radikal temizleme aktivitesine sahip olduğunu göstermiştir ( 20 ).

Polifenoller içinde bulunan LDL (kötü) kolesterolün oksidasyonunu önlemek için kalp hastalıkları riskini artıran atardamarlardaki plak oluşumu riskini düşürür (4).

Bazı tüp ve hayvan çalışmaları da Hindistan cevizi yağında bulunan antioksidanların, hücreleri oksidatif stres ve kemoterapinin neden olduğu hasar ve ölümden korumaya yardımcı olabileceğini göstermiştir (21, 22).

Özet: Hindistan cevizi, hücrelerinizi hasara karşı koruyabilen ve hastalık riskinizi azaltabilecek polifenol antioksidanları içerir.

5. Diyetinize Eklemesi Kolay

Hindistan cevizi sütü - Hindistan cevizi sütü nasıl yapılır? - Hindistan  cevizi sütü nasıl içilir? - Hindistan cevizi sütü nedir - Sağlık Haberleri

Dilimlenmiş veya rendelenmiş Hindistan cevizi, lezzetli yemeklere hoş bir lezzet katar. Etli dokusu ve lezzeti, körilerle, balık güveçlerle, pirinç yemekleriyle ve hatta pane karideslerle bile iyi gider.

Bazı markaların, lezzetli yemeklerde istemeyebileceğiniz ilave şeker içerdiğini unutmayın. İçerik etiketini kontrol ettiğinizden emin olun.

Rendelenmiş Hindistan cevizi pişirme, çerezler, kekler ve hızlı ekmekler için doğal tatlılık ve nem bir dokunuş katar.

Bir tutam ham Hindistan cevizi yulaf ezmesine biraz doku ve tropikal lezzet katar. Puding veya yoğurt içine karıştırılmış hali, aynı zamanda kilo almak isteyen biri için lezzetli bir kalori güçlendiricidir.

Hindistan cevizi unu, buğday unu yerine pişirme amacıyla kullanılır. Glütensiz, kuru yemişsiz ve karbonhidrat takibi yapan herkes için popüler bir seçenek.

Tahıl içermediğinden, un, normal buğday unu gibi tahıl ürünlerine izin vermeyen paleo diyeti için de iyidir.

Bununla birlikte, Hindistan cevizi unu en iyi test edilmiş tariflerde kullanılır. Çünkü buğday unu gibi kabarmaz ve diğer un türlerinden daha fazla sıvı emer.

Ek olarak, Hindistan cevizi yağı, fırınlama, sote etme veya kızartmada kullanılabilen, ısıya dayanıklı lezzetli bir yağdır.

Özet: Hindistan cevizi mutfakta çok yönlüdür ve hem tatlı hem de tuzlu yiyeceklerle iyi gider. Düşük karbonhidrat, paleo, glütensiz veya kuruyemişsiz diyetler için mükemmel bir seçimdir.

Potansiyel Dezavantajları

Hindistan cevizinin yağı yüksek olduğu için, kalorisi de yüksektir.

Kalori gereksinimlerinize ve alımınıza bağlı olarak, diyetinizde başka bir yerde fazla kaloriyi hesaba katmazsanız, kilo almayı teşvik edebilirler.

Hindistan cevizi, kolesterol ve kalp hastalıkları hakkında, hala çok iyi kalitede bir araştırma yoktur. Bu nedenle, Hindistan cevizini ölçülü bir şekilde tüketmeniz daha iyi olur. Kalp hastalığına yakalanma riskiniz varsa, sağlık uzmanınıza danışmanız gerekir.

Ek olarak, bazı insanlarda, nadir olsa da Hindistan cevizi alerjisi vardır. Alerjiniz varsa, Hindistan cevizi kaynaklı tüm ürünleri tüketmekten kaçınmalısınız.

Özet: Hindistan cevizinin kalorisi yüksektir. Bu nedenle kilonuzu takip ediyorsanız, porsiyonlarınızı küçük tutun. Çok yüksek kolesterolünüz varsa veya kalp hastalığı riski varsa, tüketiminizi sağlık uzmanınıza danışın.

Uzun Lafın Kısası

Hindistan cevizi çok çeşitli sağlık yararları olan yüksek yağlı bir meyvedir.

Bunlar, size hastalıklarla savaşan antioksidanlar sağlamayı, kan şekeri düzenlemesini teşvik etmeyi ve kalp hastalığı için belirli risk faktörlerini azaltmayı içerir.

Bununla birlikte, Hindistan cevizi yağ ve kalori bakımından çok yüksektir. Bu yüzden kilo vermeye çalışıyorsanız veya az yağlı bir diyet uygulamanız gerekiyorsa porsiyon boyutunuza dikkat edin.

İster çiğ ister kurutulmuş ister un olarak tüketin, Hindistan cevizi eti hem tatlı hem de tuzlu yiyeceklere dahil etmesi lezzetli ve kolaydır.

 
Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın