Hindistan Cevizi Yağı Neden En Sağlıklı Yağdır? Hindistan Cevizi Yağı Faydaları

Hindistan Cevizi Yağı Neden En Sağlıklı Yağdır? Hindistan Cevizi Yağı Faydaları

Hindistan cevizi yağı faydaları, hindistan cevizi yağı saça iyi gelir mi? Organik hindistan cevizi yağı faydaları, Hindistan cevizi yağı saça faydaları, hindistan cevizi yağı ne işe yarar? Hindistan cevizi yağı nasıl kullanılır? Hindistan cevizi yağı saça nasıl uygulanır? Hindistan cevizi yağı geçmişte şeytanlaştırıldı, doymuş yağ oranının yüksek olması nedeniyle. Ancak yeni bilimsel çalışmalar aslında çok yararı olduğunu gösteriyor.

Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenlerimiz tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

Hindistan cevizi yağı faydaları, hindistan cevizi yağı saça iyi gelir mi? Organik hindistan cevizi yağı faydaları, Hindistan cevizi yağı saça faydaları, hindistan cevizi yağı ne işe yarar? Hindistan cevizi yağı nasıl kullanılır? Hindistan cevizi yağı saça nasıl uygulanır? Gelin hep birlikte hindistan cevizi faydalarına göz atalım..

Hindistan cevizi yağı ne işe yarar? Hindistan cevizi yağı kullanımı. Daha fazla hindistan cevizi yağı hakkında bilgiye sahip olmak, hindistan cevizi yağı kullanım alanlarını öğrenmek içn tıklayın.

Yemek Yapmak İçin Sağlıklı Bir Yağ

Hindistan cevizi yağı ne işe yarar?

 Tartışmalı yiyeceklerin mükemmel bir örneği hindistan cevizi yağıdır. Genellikle medya tarafından övgüyle söz ediliyor. Ancak bazı bilim adamları bunun sadece lafta kaldığından şüpheli.

Hindistan cevizi yağı bu yüzden kötü bir şöhret kazandı. Çünkü doymuş yağ oranı çok yüksektir. Ancak yeni çalışmalar, doymuş yağın daha önce inanıldığı gibi sağlıksız olmadığını göstermektedir.

Hindistan cevizi yağı arterlerinizi tıkayan bir abur cubur ya da mükemmel sağlıklı bir yemeklik yağ mıdır? Bu makale kanıtları gözden geçirir.

Hindistan Cevizi Yağı ve Sağlıklı Saç, Hindistan Cevizi Yağı Saçta Kullanımı

 

Hindistan cevizi yağı saçlar için  mükemmeldir bu ikiliyi duymayan kalmadı. Hindistan cevizi yağı saçınızı sağlıklı tutmanıza yardımcı olabilir.

 

 

Bir çalışma, Hindistan cevizi yağı, mineral yağı ve ayçiçeği yağının saç üzerindeki etkilerini karşılaştırdı.

 

Hindistan cevizi yağı saça nasıl uygulanır? Hindistan cevizi yağı saça nasıl kullanılır? Hindistan cevizi yağını saçınızın boyuna göre bir miktar ayırın kısık ateşte eritip ılımasını bekleyin, ardından saçlarınıza sürüp iki saat kadar bekletip saçınızı şampuanlayıp yıkayın. Dilerseniz sadece banyodan sonra saç uçlarınıza bir miktar uygulayıp durumadan kullanabilirsiniz. Hindistan cevizi yağı kullananlar, şampuanlamadan önce veya sonra uygulandığında saçtaki protein kaybını önemli ölçüde azalttığını söyledi. Bu sonuç hem sağlıklı hem de hasar görmüş saçlar için de geçerli.

 

Araştırmacılar, Hindistan cevizi yağındaki ana yağ asidi olan laurik asidin benzersiz yapısının, diğer birçok yağın yapamayacağı şekilde saç köklerine nüfuz edebileceği sonucuna vardı

Hindistan Cevizi Yağı, Yağ Asitlerinin Eşsiz Bir Kompozisyonuna Sahiptir

Hindistan cevizi yağı diğer birçok yemeklik yağdan çok farklıdır ve benzersiz bir yağ asidi bileşimi içerir.

Yağ asitlerinin yaklaşık %90 doymuştur. Ancak hindistan cevizi yağı, toplam yağ içeriğinin yaklaşık %40'ını oluşturan doymuş yağ laurik asidini, yüksek içeridği için belki de en eşsizidir (1).

Bu, hindistan cevizi yağının yüksek sıcaklıkta oksidasyona karşı yüksek dirençli olmasını sağlar. Bu nedenle kızartma gibi yüksek ısıda pişirme yöntemleri için çok uygundur (2).

Hindistan cevizi yağı nispeten %7 kaprilik asit ve %5 kaprik asit içeren orta zincirli yağ asitleri bakımından zengindir (1).

Ketojenik diyetlerdeki epileptik hastalar sıklıkla ketozu indüklemek için bu yağları kullanır. Bununla birlikte, hindistan cevizi yağı nispeten zayıf bir ketojenik etkiye sahip olduğundan bu amaca uygun değildir (3, 4 ).

Laurik asit genellikle orta zincirli bir yağ asidi olarak kabul edilirken, bilim adamları bu sınıflandırmanın uygun olup olmadığını tartışırlar.

Bir sonraki bölüm, laurik asidin ayrıntılı bir tartışmasını sunar.

Özet: Hindistan cevizi yağı, başka türde görülmeyen birçok doymuş yağ türünden zengindir. Bunlar arasında lorik asit ve orta zincirli yağ asitleri bulunur.

Hindistan Cevizi Yağı Laurik Asit Açısından Zengindir

Hindistan cevizi yağının faydaları nelerdir? Hindistan cevizi yağı ne işe  yarıyor, nelere faydalı? - Son Dakika Haberler

Hindistan cevizi yağı yaklaşık %40 oranında laurik asit içerir.

Buna karşılık, diğer birçok yemeklik yağ, az miktarda içerir. Bunun bir istisnası %47 lorik asit sağlayan palm çekirdeği yağıdır (1).

Laurik asit, uzun zincirli ve orta zincirli yağ asitleri arasında bir ara maddedir.

Sıklıkla orta zincirli olduğu düşünülse de, gerçek orta zincirli yağ asitlerinden farklı olarak sindirilir, metabolize edilir ve daha uzun zincirli yağ asitleri ile daha sık görülür ( 4 ,5, 6).

Araştırmalar, laurik asidin kandaki kolesterol seviyesini arttırdığını göstermektedir, ancak bunun nedeni çoğunlukla yüksek yoğunluklu lipoproteinlere (HDL) bağlı kolesterolün artmasıdır (7, 8).

HDL kolesterolün, toplam kolesterole oranla artması, kalp hastalığı riskinin azalmasıyla ilişkilendirilmiştir (9).

Özet: Hindistan cevizi yağı, kandaki lipitlerin bileşimini geliştirdiği görülen nadir bir doymuş yağ olan laurik asit bakımından oldukça zengindir.

Hindistan Cevizi Yağı Kan Yağlarını Artırabilir

Araştırmalar düzenli olarak hindistancevizi yağı tüketmenin, kanda dolaşan lipit seviyelerini iyileştirdiğini ve potansiyel olarak kalp hastalığı riskini azalttığını gösteriyor.

Orta yaşlı 91 yetişkinde yapılan rastgele ve kontrollü bir çalışmada, bir ay boyunca günde 50 gram hindistan cevizi yağı, tereyağı veya sızma zeytinyağı yemenin etkileri incelenmiştir (10).

Hindistan cevizi yağı diyeti, tereyağı ve sızma zeytinyağına kıyasla “iyi” HDL kolesterolü önemli ölçüde artırdı.

Sızma zeytinyağına benzer şekilde, hindistan cevizi yağı “kötü” LDL kolesterolü artırmadı (10).

Karın obezitesi olan kadınlarda yapılan bir başka çalışmada, hindistancevizi yağının HDL'yi artırdığı ve LDL'nin HDL oranını düşürdüğü, soya fasulyesi yağının toplam ve LDL kolesterolü düşürdüğü ve HDL'yi azalttığı tespit edildi (11).

Bu sonuçlar, hindistan cevizi yağının, bir çoklu doymamış yağ kaynağı olan aspir yağı ile karşılaştırıldığında LDL kolesterolü arttırdığını, ancak tereyağı kadar artırmadığını gösteren daha eski çalışmalarla tutarsızdır (12, 13).

Birlikte ele alındığında, bu çalışmalar hindistan cevizi yağının, tereyağı ve soya fasulyesi yağı gibi diğer doymuş yağ kaynakları ile karşılaştırıldığında, kalp hastalıklarına karşı koruyucu olabileceğini göstermektedir.

Ancak, kalp krizi veya felç gibi sert uç noktaları etkilediğine dair henüz bir kanıt yoktur.

Özet: Çalışmalar, hindistan cevizi yağının toplam kolesterol ile karşılaştırıldığında “iyi” HDL kolesterol seviyelerini yükselttiğini ve kalp hastalığı riskini azaltacağını gösteriyor.

Hindistan Cevizi Yağı Kilo Vermenize Yardımcı Olabilir

Hindistan Cevizi Yağı Faydaları - Rafinera

Hindistan cevizi yağının kilo vermenize yardımcı olabileceğine dair bazı kanıtlar var .

Abdominal obezitesi olan 40 kadının bir çalışmasında, hindistan cevizi yağı, soya yağıyla karşılaştırıldığında bel çevresini azaltırken diğer bazı sağlık belirtilerini de iyileştirmiştir (11).

15 kadında yapılan bir başka kontrollü çalışma, sızma hindistan cevizi yağının, karışık bir kahvaltının yanı sıra, sızma zeytinyağına kıyasla iştahı azalttığını buldu (14).

Bu faydalar muhtemelen, vücut ağırlığındaki ılımlı bir düşüşe neden olabilecek orta zincirli yağ asitlerinden kaynaklanmaktadır (15).

Ancak, bilim adamları orta zincirli yağ asitleri ile ilgili kanıtların hindistan cevizi yağına uygulanamayacağına dikkat çekti (16).

Bazı umut vaat eden kanıtlara rağmen, araştırmalar hala sınırlı ve bazı araştırmacılar hindistan cevizi yağının kilo verme yararlarını sorguluyor (17).

Özet: Birkaç çalışma, hindistan cevizi yağının göbek yağını azaltabileceğini ve iştahı bastırabileceğini göstermektedir. Ancak gerçek kilo kaybı yararları tartışmalıdır ve en iyi ihtimalle sadece ılımlı.

 

 Tarih Boyunca Hindistan Cevizini Çok Tüketenler Milletler Sağlıklı

Eğer hindistan cevizi yağı sağlıksızsa, çok fazla yiyen toplumlarda bazı sağlık problemleri görmeyi beklersiniz.

Geçmişte hindistan cevizinden kalori alımının büyük bir yüzdesini alan yerli halkın nüfusu Batı toplumundaki birçok insandan çok daha sağlıklıydı.

Örneğin Tokelaanlar, kalorilerinin %50'sinden fazlasını hindistan cevizinden almış ve dünyanın en büyük doymuş yağ tüketicileri olmuştur. Kitavanlar, çoğunlukla hindistan cevizinden elde edilen kalorinin %17'sine kadar doymuş yağ olarak aldı.

Bu milletlerin her ikisinde de, yüksek doymuş yağ alımına rağmen, kalp hastalığı izleri bulunmadığı ve genel olarak sağlıklı olduğu görülmüştür (18, 19).

Ancak, bu yerli halk genel olarak sağlıklı yaşam tarzlarını takip etti. Birçok deniz ürünü, meyve yedi ve neredeyse hiç işlenmiş yiyecek tüketmedi.

Bugün süpermarkette satın aldığınız işlenmiş hindistan cevizi yağına değil, hindistan cevizi, hindistan cevizi eti ve hindistancevizi kremine güvendiklerini belirtmek önemlidir.

Bununla birlikte, bu gözlemsel çalışmalar insanların hindistan cevizi doymuş yağ oranı yüksek bir diyetle sağlıklı kalabildiklerini göstermektedir (18, 19).

Bu yerli Pasifik popülasyonlarının sağlığının, yüksek oranda hindistan cevizi tüketimini değil, sağlıklı yaşam tarzlarını yansıttığını unutmayın.

Sonunda, hindistan cevizi yağının faydaları muhtemelen genel yaşam tarzınıza, fiziksel aktivitenize ve diyetinize bağlıdır. Eğer sağlıksız bir diyet uygularsanız ve egzersiz yapmazsanız hindistan cevizi yağı tüketiminin yüksek bir faydası olmaz.

Özet: Yerli diyetleri takip eden Pasifik adaları, sağlıklarına belirgin bir zarar vermeden çok sayıda hindistan cevizi yediler. Ancak, sağlıkları muhtemelen kendi başına hindistan cevizi yağı yerine sağlıklı yaşam tarzlarını yansıtıyordu.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Hindistan cevizi yağı, birçok sağlık yararı sunan doğal bir yağdır ve bazı nedenlerden dolayı en sağlıklı yağlar arasında sayılmaktadır. İşte hindistan cevizi yağının sağlığa faydalarından bazıları:

 

Kalp sağlığı: Hindistan cevizi yağı, kolesterol seviyelerini iyileştirmeye yardımcı olabilir ve kalp hastalığı riskini azaltabilir. Yapılan bazı çalışmalar, hindistan cevizi yağının HDL ("iyi" kolesterol) seviyelerini artırarak kalp sağlığını desteklediğini göstermektedir.

 

Kiloyu düzenleme: Hindistan cevizi yağı, içerdiği orta zincirli yağ asitleri nedeniyle iştahı bastırabilir ve metabolizmayı artırabilir. Bu da kilo verme sürecine yardımcı olabilir.

 

Bağışıklık sistemi: Hindistan cevizi yağı, antimikrobiyal özelliklere sahip olan laurik asit içerir. Bu asit, bağışıklık sistemini destekleyerek vücudu enfeksiyonlara karşı koruyabilir.

 

Cilt ve saç sağlığı: Hindistan cevizi yağı, cilde nemlendirici etkisi olan ve saçları besleyen doğal bir üründür. Saçlara uygulandığında saçların parlaklığını artırabilir ve kuru saçları nemlendirebilir.

 

Sindirim sistemi: Hindistan cevizi yağı, bağırsak sağlığını destekleyebilecek antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahiptir. Sindirim sistemi üzerinde olumlu etkileri olabilir.

 

Antioksidan özellikler: Hindistan cevizi yağı, antioksidanlar açısından zengindir ve hücre hasarını önlemeye yardımcı olabilir.

 

Hindistan cevizi yağı, yemeklerde kullanılabileceği gibi cilt ve saç bakımı için de kullanılabilir. Saç bakımında, saç uçlarına hindistan cevizi yağı uygulayarak saçların nemlenmesine ve güçlenmesine yardımcı olabilirsiniz.

 

Ancak, her besin gibi, hindistan cevizi yağının da tüketiminde aşırıya kaçmamak önemlidir. Sağlıklı bir diyet ve yaşam tarzı, tek bir gıdanın mucizevi sonuçlar vereceğini düşünmeden önce önemlidir. Diyetinizde çeşitlilik sağlamak ve dengeli beslenmek sağlığınız için en önemli unsurlardan biridir.

 

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın