Hindistan Cevizi Sütü Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Hindistan Cevizi Sütü Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Hindistan cevizi sütü, yaygın olarak bulunan lezzetli, besleyici ve çok yönlü bir besindir. Evde de kolayca yapılabilir.

 

Hindistan cevizi sütü son zamanlarda çok popüler oldu.

Bir dizi sağlık yararı da sağlayabilecek inek sütüne lezzetli bir alternatiftir.

Bu makale Hindistan cevizi sütüne ayrıntılı bir bakış sunmaktadır.

Sağlıklı bir bedene kavuşmak için kendinize sağlıklı beslenme programı oluşturmak isteyebilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için size özel hazırlanmış uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

Hindistan Cevizi Sütü Ketojenik Midir?

 

Hindistan Cevizi Sütü Nedir? Hindistan Cevizi Sütü Ne Demek?

 

Hindistan cevizi sütü, Hindistan cevizi ağacının meyvesi olan olgun kahverengi Hindistan cevizinin beyaz etinden gelir.

Sütün yoğun kıvamı ve zengin, kremsi bir dokusu vardır.

Tayland ve diğer Güneydoğu Asya mutfakları genellikle bu sütü içerir. Hawaii, Hindistan ve bazı Güney Amerika ve Karayip ülkelerinde de popülerdir.

Hindistan cevizi sütü, olgunlaşmamış yeşil Hindistan cevizi içinde doğal olarak bulunan Hindistan cevizi suyu ile karıştırılmamalıdır.

Hindistan cevizi suyundan farklı olarak, süt doğal olarak oluşmaz. Bunun yerine, katı Hindistan cevizi eti, yaklaşık % 50 su olan Hindistan cevizi sütünü yapmak için su ile karıştırılır.

Buna karşılık, Hindistan cevizi suyu yaklaşık % 94 sudur. Hindistan cevizi sütünden çok daha az yağ ve çok daha az besin içerir.

Özet: Hindistan cevizi sütü, olgun kahverengi Hindistan cevizi etinden gelir. Dünyadaki birçok geleneksel mutfakta kullanılır.

 

Hindistan Cevizi Sütü Nasıl Yapılır? Hindistan Cevizi Sütü Nasıl Çıkarılır? Hindistan Cevizi Sütü Yapımı - Hindistan Cevizi Sütü Yapılışı

 

Hindistan cevizi sütü, kıvam ve ne kadar işlendiğine bağlı olarak yoğun veya ince olarak sınıflandırılır.

 

 • Yoğun: Katı Hindistan cevizi eti ince rendelenir ve suda kaynatılır. Karışım daha sonra Yoğun Hindistan cevizi sütü üretmek için tülbentten geçirilir.
 • İnce: Yoğun Hindistan cevizi sütü yaptıktan sonra tülbentte kalan rendelenmiş Hindistan cevizi suda pişirilir. Süzme işlemi daha sonra ince süt üretmek için tekrarlanır.

 

Geleneksel mutfaklarda, tatlılarda ve yoğun soslarda yoğun Hindistan cevizi sütü kullanılır. İnce süt çorbalarda ve yoğun olmayan soslarda kullanılır.

Çoğu konserve Hindistan cevizi sütü ince ve yoğun süt kombinasyonu içerir. Ayrıca kendi Hindistan cevizi sütünüzü evde yapmak çok kolaydır, yoğunluğu istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz.

Özet: Hindistan cevizi sütü, eti kahverengi bir Hindistan cevizinden rendeleyerek, suya batırıp süt benzeri bir kıvam üretmek için süzerek yapılır.

 

Besin İçeriği, Hindistan Cevizi Sütü Kalori - Hindistan Cevizi Sütü Besin Değeri 

 

Hindistan cevizi sütü yüksek kalorili bir besindir.

Kalorilerinin yaklaşık % 93'ü, orta zincirli trigliseritler (MCT'ler) olarak bilinen doymuş yağlar dahil olmak üzere yağdan gelir.

Süt ayrıca birkaç vitamin ve mineral için iyi bir kaynaktır. Bir fincan (240 gram) içerir (1) :

 

 • Hindistan Cevizi Sütü Kalori: 552
 • Hindistan Cevizi Sütü Yağ Oranı: 57 gram
 • Hindistan Cevizi Sütü Protein: 5 gram
 • Karbonhidrat: 13 gram
 • Lif: 5 gram
 • C Vitamini: RDI'nın % 11'i
 • Folat: RDI'nin % 10'u
 • Demir: RDI'nın % 22'si
 • Magnezyum: RDI'nın % 22'si
 • Potasyum: RDI'nın % 18'i
 • Bakır: RDI'nın % 32'si
 • Manganez: RDI'nın % 110'u
 • Selenyum: RDI'nın % 21'i

 

Buna ek olarak, bazı uzmanlar Hindistan cevizi sütünün sağlık yararları sağlayabilecek benzersiz proteinler içerdiğine inanmaktadır. Ancak, daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır (2).

Özet: Hindistan cevizi sütü kalorisi ve doymuş yağ oranı yüksektir. Ayrıca başka birçok besin içerir.

 

Hindistan Cevizi Sütü, Kilo ve Metabolizma Üzerine Etkileri - Hindistan Cevizi Sütü Kilo Verdirirmi?

 

Hindistan cevizi sütündeki MCT yağlarının kilo kaybına, vücut kompozisyonuna ve metabolizmaya fayda sağlayabileceğine dair bazı kanıtlar vardır.

Laurik asit Hindistan cevizi yağının yaklaşık % 50'sini oluşturur. Zincir uzunluğu ve metabolik etkileri ikisi arasında uzun zincir yağ asidi veya orta zincir olarak sınıflandırılabilir (3).

Ancak Hindistan cevizi yağı da % 12 gerçek orta zincirli yağ asitleri içerir, kaprik asit ve kaprilik asit.

Daha uzun zincirli yağların aksine, MCT'ler sindirim sisteminden doğrudan karaciğerinize gider, burada enerji veya keton üretimi için kullanılırlar. Yağ olarak depolanma olasılıkları daha düşüktür (4).

Araştırmalar, MCT'lerin diğer yağlara kıyasla iştahı azaltmaya ve kalori alımını azaltmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir (5, 6,7, 8 ).

Küçük bir çalışmada, kahvaltıda 20 gram MCT yağı tüketen aşırı kilolu erkekler, öğle yemeğinde mısır yağı tüketenlerden 272 daha az kalori tükettiler (8).

Dahası, MCT'ler kalori harcamalarını ve yağ yakmayı artırabilir - en azından geçici olarak (9,10,11).

Bununla birlikte, Hindistan cevizi sütünde bulunan az miktarda MCT'nin vücut ağırlığı veya metabolizması üzerinde önemli etkileri olması muhtemel değildir.

Obez bireylerde ve kalp hastalığı olan kişilerde yapılan birkaç kontrollü çalışma, Hindistan cevizi yağı yemenin bel çevresini azalttığını göstermektedir. Ancak Hindistan cevizi yağının vücut ağırlığı üzerinde hiçbir etkisi yoktu (12,13,14).

Hindistan cevizi sütünün kilo ve metabolizmayı nasıl etkilediğini doğrudan inceleyen bir çalışma yoktur. Herhangi bir iddiada bulunulmadan önce daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Özet: Hindistan cevizi sütü az miktarda MCT içerir. MCT'ler metabolizmayı artırabilir ve göbek yağını kaybetmenize yardımcı olsa da, Hindistan cevizi sütündeki düşük seviyelerin kilo kaybını önemli ölçüde etkilemesi olası değildir.

 

Hindistan Cevizi Sütü, Kolesterol ve Kalp Sağlığına Etkileri

 

Hindistan cevizi sütü doymuş yağ oranı çok yüksek olduğundan, insanlar bunun kalp sağlığı için iyi bir seçim olup olmadığını merak edebilir.

Çok az araştırma, özellikle Hindistan cevizi sütünü inceliyor, ancak bir çalışma, normal veya yüksek kolesterol seviyelerine sahip insanlara fayda sağlayabileceğini gösteriyor.

60 erkekte yapılan sekiz haftalık bir çalışma, Hindistan cevizi sütü lapasının "kötü" LDL kolesterolünü soya sütü lapasından daha fazla düşürdüğünü buldu. Hindistan cevizi sütü püresi de soya püresi % 3 ile karşılaştırıldığında “iyi” HDL kolesterolü % 18 artırdı (15).

Çoğu Hindistan cevizi yağı veya püre çalışması, “kötü” LDL kolesterol, “iyi” HDL kolesterol ve / veya trigliserit seviyelerinde kötü yönlü bir etkileşim gözlenmemiştir. (12,13,14 ,16,17).

Bazı çalışmalarda Hindistan cevizi yağına yanıt olarak LDL kolesterol düzeyleri artmasına rağmen, HDL de artmıştır. Trigliseritler diğer yağlara kıyasla azaldı (18,19).

Hindistan cevizi yağındaki ana yağ asidi olan laurik asit, LDL'yi kanınızdan temizleyen reseptörlerin aktivitesini azaltarak “kötü” LDL kolesterolü yükseltebilir (20).

Benzer popülasyonlar üzerinde yapılan iki çalışma, laurik aside kolesterol yanıtının kişiye göre değişebileceğini düşündürmektedir. Ayrıca diyetinizdeki miktara da bağlı olabilir.

Sağlıklı kadınlarda yapılan bir çalışmada, tekli doymamış yağların % 14'ünün laurik asit ile değiştirilmesi, "kötü" LDL kolesterolü yaklaşık % 16 oranında artırırken, bu yağların % 4'ünün laurik asit ile değiştirilmesinin kolesterol üzerinde çok az etkisi oldu (20,21).

Özet: Genel olarak, Hindistan cevizi alımı ile kolesterol ve trigliserit seviyeleri iyileşir. “Kötü” LDL kolesterolün arttığı durumlarda, “iyi” HDL de tipik olarak artar.

 

Hindistan Cevizi Sütü Diğer Potansiyel Faydaları - Hindistan Cevizi Sütü Faydalı Mı?

 

Hindistan cevizi sütü ayrıca:

 

 • Enflamasyonu azaltır: Hayvan çalışmaları, Hindistan cevizi özünün ve Hindistan cevizi yağının, farelerde, iltihabı ve şişmeyi azalttığını buldu (22,23, 24).
 • Mide ülseri boyutunu azaltır: Bir çalışmada, Hindistan cevizi sütü, farelerde mide ülseri boyutunu % 54 oranında azalttı. Sonuç, bir anti ülser ilacının etkisiyle karşılaştırılabilir (25).
 • Virüs ve bakterilerle savaşır: Test tüpü çalışmaları, laurik asidin enfeksiyonlara neden olan virüs ve bakteri seviyelerini azaltabileceğini düşündürmektedir. Bu, ağzınızda bulunanları içerir (26, 27, 28).

 

Tüm çalışmaların özellikle Hindistan cevizi sütünün etkileri üzerine olmadığını unutmayın.

Özet: Hayvan ve laboratuvar çalışmaları, Hindistan cevizi sütünün iltihabı, ülser boyutunu azaltabileceğini ve enfeksiyonlara neden olan virüs ve bakterilerle savaşabileceğini düşündürmektedir. Ancak bazı çalışmalar sadece Hindistan cevizi sütünü incelememiştir.

 

Hindistan Cevizi Sütü Potansiyel Zararları - Hindistan Cevizi Sütü Zararları - Hindistan Cevizi Sütü Zararlı Mı?

 

Hindistan cevizi alerjisi olmadıkça, sütün olumsuz etkileri olması muhtemel değildir. Ağaç yemişi ve fıstık alerjileri ile karşılaştırıldığında, Hindistan cevizi alerjileri nispeten nadirdir (29).

Bununla birlikte, bazı sindirim bozukluğu uzmanları, FODMAP intoleransı olan kişilerin Hindistan cevizi sütünü bir seferde 1/2 bardak 120 ml ile sınırlandırmasını önermektedir.

Birçok konserve çeşidi ayrıca kutu astarlarından yiyeceklere sızabilen bir kimyasal olan bisfenol A (BPA) içerir. BPA, hayvan ve insan çalışmalarında üreme problemleri ve kanserle ilişkilendirilmiştir (30,31,32,33,34,35).

Özellikle, bazı markalar konserve Hindistan cevizi sütü tüketmeyi tercih ederseniz önerilen BPA içermeyen ambalaj kullanır.

Özet: Hindistan cevizi sütü, Hindistan cevizi alerjisi olmayan çoğu insan için güvenlidir. BPA içermeyen teneke kutu seçmek en iyisidir.

 

Hindistan Cevizi Sütü Nasıl Kullanılır? Hindistan Cevizi Sütü Kullanımı

 

Hindistan cevizi sütü besleyici olmasına rağmen, kalorisi de yüksektir. Yiyeceklere eklerken veya tariflerde kullanırken bunu aklınızda bulundurun.

 

Diyetinize Eklemek İçin Fikirler

 • Kahvenize birkaç çorba kaşığı (30-60 ml) ekleyin.
 • Smothielerinize yarım bardak (120 ml) ekleyin.
 • Çilek veya dilimlenmiş papaya üzerine az miktarda dökün.
 • Yulaf ezmesi veya diğer pişmiş tahıllara birkaç yemek kaşığı (30-60 ml) ekleyin.

 

En İyi Hindistan Cevizi Sütü Nasıl Seçilir?

 

En iyi Hindistan cevizi sütünü seçmek için birkaç ipucu:

 

 • Etiketi okuyun: Mümkünse, sadece Hindistan cevizi ve su içeren bir ürün seçin.
 • BPA içermeyen teneke kutular seçin: BPA içermeyen teneke kutular kullanan şirketlerden Hindistan cevizi sütü satın alın.
 • Karton kullanın: Kartonlardaki şekersiz Hindistan cevizi sütü genellikle konserve seçeneklerinden daha az yağ ve daha az kalori içerir.
 • Düşük ışık: Düşük kalorili bir seçenek için hafif konserve  Hindistan cevizi sütü seçin. Daha incedir ve 1/2 bardak (120 ml) başına yaklaşık 125 kalori içerir ( 36 ).
 • Kendiniz yapın: En taze, en sağlıklı Hindistan cevizi sütü için, 1,5–2 bardak (355–470 ml) şekersiz rendelenmiş Hindistan cevizi 4 bardak sıcak su ile karıştırıp bir tülbentle süzün.

 

Özet: Hindistan cevizi sütü çeşitli tariflerde kullanılabilir. Hindistan cevizi sütünü kartonlarda seçmek veya kendi sütünü evde yapmak genellikle en iyisidir.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Hindistan cevizi sütü, yaygın olarak bulunan lezzetli, besleyici ve çok yönlü bir besindir. Evde de kolayca yapılabilir.

Manganez ve bakır gibi önemli besinlerle doludur. Diyetinize ılımlı miktarlar dahil etmek kalp sağlığınızı artırabilir ve başka faydalar da sağlayabilir.

Bu lezzetli süt alternatifini değerlendirmek için bugün Hindistan cevizi sütü kullanmayı deneyin.

Sağlıklı bir bedene kavuşmak için kendinize sağlıklı beslenme programı oluşturmak isteyebilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için size özel hazırlanmış uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın