Himalaya Tuz Lambaları Gerçekten Çalışıyor mu?

Himalaya Tuz Lambaları Gerçekten Çalışıyor mu?

Ama tüm umutlar kaybolmaz Himalaya tuz lambaları . Yanan bir mum gibi, bu lambalara bakmak rahatlatıcı olabilir.

Genel Bakış

Popüler pembe tuz artık sadece akşam yemeğine serpmek veya rahatlatıcı bir banyo yapmak için değil. Himalaya tuz lambaları, özel eczacılardan dekor dergilerine dönüştü. Lambalar, Pakistan'dan gelen katı Himalaya tuzundan yapılmıştır. İçeriden bir ampulle aydınlatılırlar ve kombinasyon nispeten loş, kehribar bir ışık verir.

Temyiz sadece görsel değil. Birçoğu, tuz lambalarının astımı iyileştirmekten bir odayı detoks etmeye kadar sağlık açısından faydaları olduğuna inanıyor. Lambaların üreticileri, odaya yararlı negatif iyonlar saldıklarını ve havayı temizlediklerini iddia ediyorlar. Ama gerçekten çalışıyorlar mı?

Hava İyonizasyonu

Tuz Lambası Faydaları - Sağlık Notu

Negatif hava iyonizasyonunun faydaları, 1998'de mevsimsel afektif bozukluk (SAD) üzerine yapılan bir çalışmada tesadüfen keşfedildi . Çalışma, yüksek yoğunluklu negatif iyon tedavilerinin kronik depresyonu ve SAD'yi azaltabileceğini gösterdi. Diğer çalışmalar da benzer sonuçlar verdi.

Çalışmalarda, negatif bir iyon oluşturmak için oksijen moleküllerine elektron ekleyen bir makine ile negatif hava iyonizasyonu oluşturulur. Negatif iyonlar ayrıca doğada okyanus dalgalarını, radyasyonu ve hatta güneş ışığını çarparak yaratılır. Bu iyonların kandaki oksijen miktarını artırdığına inanılıyor , ancak araştırmacılar hala vücut üzerindeki kesin etkilerini araştırıyorlar.

Şimdiye kadar, Himalaya tuz lambalarının negatif iyon üretme kabiliyetine ilişkin hiçbir bilimsel çalışma yoktur. Bununla birlikte, Columbia Üniversitesi Tıp Merkezi'ne göre, tuz lambasının yaydığı birkaç iyon, varsa, klinik çalışmalarda kullanılan negatif hava iyon makinelerinden farklıdır . Negatif iyon Bilgi Merkezi popüler bir tuz lamba tarafından yayınlanan iyonların miktarını test etmek teşebbüs ve negatif iyon emisyonu çok düşük zar zor ölçülebileceği fikrini olduğunu gördük.

Orada da hiçbir kanıt tuz lambaları SAD ve kronik depresyon üzerinde aynı etkilere sahip olduğu.

Bir De Bunu Dene

Çalışmalarda kullanılanlar gibi, yüksek frekanslı iyonizasyon sağlayan spesifik negatif iyon üreteçleri vardır. Bununla birlikte, yan ürün olarak zararlı ozon üreten iyon hava temizleyicileri gibi ticari hava iyonlaştırıcı makinelerden kaçındığınızdan emin olun. Kaliforniya EPA potansiyel olarak tehlikeli jeneratörler bir listesi vardır.

Hava Temizleme

EPA'ya göre iç mekan hava kirliliği en önemli beş çevre sağlığı riskinden biridir . Kötü iç hava kalitesi,sağlık sorunlarıözellikle çocuklar için. Evlerimizdeki uçucu organik bileşiklerle havadaki partiküllerin artan farkındalığı arasında, insanların iç mekan hava kalitesini iyileştirmek istemeleri şaşırtıcı değil.

Birçok Himalaya tuz lambası şirketi, lambalarının negatif iyonlarla havadan toz ve kirliliği gidermeye yardımcı olacağını iddia ediyor. Bu iyonların gösterdiğitoz akarlarını öldürve filtrelemeyi veya temizlemeyi kolaylaştırmak için toza yapışır , ancak bunu yapmak için çok güçlü bir iyon üreteci gerekir.

Bir Himalaya kristal tuz lambası muhtemelen işe yaramayacaktır. Hava partiküllerinin giderilmesine yardımcı olmak için yeterince negatif iyon bırakmaz. Lambanın toksinleri emebileceğine dair bir kanıt yok. Kararlı bir bileşik olan sodyum klorürün havadaki toksinleri emebileceğine dair kanıt bile yok.

Onun Yerine Bunu Dene

Himalaya Tuz Lamba Hava Filtresi Kristal Lonik Kaya Şekli Gece Lambası  Dimmer | Sağlık & güzellik < UrunlerUzerinden.org

Ev bitkileri, iç mekan hava kalitesini iyileştirmenin harika bir yoludur. Sadece oksijen eklemekle kalmaz, birçok bitki havadan uçucu organik bileşikleri (VOC'ler) ve diğer zararlı kimyasalları emer. EPA'ya göre ticari hava temizleyicileri bu gaz halindeki kimyasalları havadan çıkarmıyor . Ancak, bir veya iki pencere açmak onları evinizden çıkarmaya yardımcı olur.

Astım veya alerji ile mücadele ediyorsanız, bir göre hava temizleme sistemi veya makinesiAmerikan Alerji, Astım ve İmmünoloji Akademisi İç Mekan Alerjen Komitesi. Yüksek verimli partikül hava (HEPA) filtrelerine sahip hava temizleyicileri, havadaki partikül miktarını azaltabilir ve astım semptomlarını iyileştirebilir. Parçacıkların giderilmesine yardımcı olmak için basınçlı hava sisteminize yüksek verimli bir filtre de takabilirsiniz.

Aktif karbon , evinizdeki kokuları giderebilir ve mekanınızın taze kokmasına yardımcı olabilir. Tüm evin kokusunu filtrelemeye yardımcı olmak için karbon içeren basınçlı hava sistemleri için hava filtreleri de vardır.

Uzun Lafın Kısası

Himalaya tuz lambalarının negatif iyonlar saldığına veya havayı temizlediğine dair hiçbir kanıt yoktur. Evinize negatif iyon eklemenin en iyi yolu, yüksek yoğunluklu iyonizasyon üretebilen ticari bir iyonizasyon makinesidir.

Evinizdeki partiküller veya alerjenler konusunda gerçekten endişeleniyorsanız, iyi bir hava filtreleme sistemi veya hava temizleyici yardımcı olabilir. Ancak, Rochester Üniversitesi Tıp Merkezi'ne göre, bu filtreler ve cihazlar ortalama sağlıklı bir insan için gerekli değildir .

VOC'lere gelince, EPA , VOC içermeyen temizlik ürünleri, mobilyalar ve yapı malzemeleri kullanarak pencerelerin açılmasını ve malzemelerin alanınıza girmesini önlemenizi önerir.

Ama tüm umutlar kaybolmaz Himalaya tuz lambaları . Yanan bir mum gibi, bu lambalara bakmak rahatlatıcı olabilir. Işığı yatıştırıcı bulursanız veya tarzının tadını çıkarırsanız, evinize bir tane eklemekte hiçbir sakınca yoktur.


Bütün bunların yanı sıra kilo vermek ve sağlıklı bir bedene kavuşmak için kendinize sağlıklı beslenme programı oluşturmak isteyebilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için size özel hazırlanmış uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)
Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın