Hamilelikte Somon Füme Yenir mi? Hamilelikte Balık Tüketimi

Hamilelikte Somon Füme Yenir mi? Hamilelikte Balık Tüketimi

Füme somon çok besleyici olsa da, hamileyseniz, ısıtılmamış soğuk füme çeşitlerinden kaçınmanız önemlidir. Bu türler tam olarak pişmez ve ciddi sağlık riskleri oluşturur.

 

Bazı hamile kadınlar, bazı balık türlerinde bulunan cıva ve diğer kirleticiler nedeniyle balık yemekten kaçınırlar.

 

Yine de balık sağlıklı bir yağsız protein, sağlıklı yağ, vitamin ve mineral kaynağıdır. Hatta Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) hamile ve emziren kadınların her hafta 227–340 gram düşük civalı balık yemelerini önermektedir (1).

 

Somon, cıva bakımından düşük kabul edilir. Yine de, bazı çeşitler az pişmiş olduğundan, hamilelik sırasında somon füme yemenin güvenli olup olmadığını merak edebilirsiniz.

 

Bu makale hamile kadınların güvenle somon füme yiyip yiyemeyeceğini açıklamaktadır.

 

Online diyet programı boyunca haftanın her günü sabah 8.00 akşam 18.00 mesai saatleri içerisinde sormak istediğiniz soruları Whatsapp üzerinden diyetisyeninize sorabileceğiniz online diyet hizmetimizden uygun online diyet ücreti ile faydalanabilirsiniz (Tıkla ve Sağlıklı Beslen!)

 

Somon Füme Nasıl Yapılır? Somon Füme Türleri 

 

Somon füme, özel kürleme yöntemine bağlı olarak soğuk veya sıcak füme olarak sınıflandırılır:

 

 • Soğuk füme: Somon kuru kürlenir ve 21-32℃'de tütsülenir. Tamamen pişmemiştir bu da parlak bir renk, yumuşak doku ve güçlü balık tadı ile sonuçlanır.
 1. Soğuk somon füme nasıl yenir? Bu tür genellikle ezmelerle, salatalarla veya ekmeklerle servis edilir.
 • Sıcak füme: Somon tuzlu su ile kürlenir ve iç sıcaklığı 57°C'ye veya daha yüksek bir sıcaklığa ulaşana kadar tütsülenir. Tamamen pişirildiği için sert, gevrek ve güçlü tütsülenmiş tadı vardır.
 1. Sıcak somon füme nasıl yenir? Bu tür genellikle kremalı soslarda, başlangıç ​​olarak veya salataların ve pirinç kaselerinin üzerinde servis edilir.

 

Kısacası, soğuk füme somon az pişirilirken, sıcak füme somon uygun şekilde hazırlandığında tamamen pişirilmelidir.

 

Az pişmiş deniz ürünleri yemenin sağlık riskleri nedeniyle, hamile kadınlar soğuk füme somon yememelidir.

 

 

Etiketleme

 

Marketlerde veya restoran menülerinde çeşitli somon füme ürünlerini görmek yaygındır. Bazen bu ürünler vakumlu poşetlerde veya teneke kutularda paketlenir.

 

Çoğu zaman, gıda etiketleri tütsüleme yöntemini belirtir. Hatta bazıları ürünün pastörize edildiğini yani balığın pişirildiğini gösterir.

 

Bir ürünün sıcak mı yoksa soğuk füme mi olduğundan emin değilseniz, şirketi aramak en iyisidir.

 

Somon füme hakkında bilmeniz gerekenler.

 

Soğuk Somon Füme için Diğer İsimler

 

Soğuk füme somon, aşağıdaki gibi farklı bir adla etiketlenebilir:

 

 • pate
 • Nova tarzı
 • kurutulmuş balık eti

 

Lox ve gravlax tarzı somon, tuzda kürlenmiş ancak tütsülenmemiştir. Bu nedenle pişmemiş balık olarak kabul edilirler. Soğutulmuş kurutulmuş balık eti az pişmiş balık olarak kabul edilirken, konserve veya rafa dayanıklı kurutulmuş balık eti, hamilelik sırasında fazladan pişirme olmadan yemek için güvenli kabul edilir (11).

 

Özet: Soğuk füme somon düşük sıcaklıkta tütsülenir ve tamamen pişmezken, sıcak füme somon daha yüksek bir sıcaklıkta tütsülenir ve genellikle tamamen pişirilir.

 

Hamileyken Somon Füme Yemenin Faydaları ve Zararları Nelerdir? Hamilelikte Balık Tüketimi

 

100 gramlık bir somon füme porsiyonu hamile kadınlar için sayısız faydalı besin sağlar. Somon füme besin değeri (2):

 

 • Somon Füme Kalori: 117
 • Yağ: 4 gram
 • Protein: 18 gram
 • Karbonhidrat: 0 gram
 • B12 Vitamini: Günlük Değerin (DV) %136'sı
 • D Vitamini: DV'nin %86'sı
 • E Vitamini: DV'nin %9'u
 • Selenyum: DV'nin %59'u
 • Demir: DV'nin %5'i
 • Çinko: DV'nin %3'ü

 

Balık; iyot, B12 ve D vitaminleri gibi sağlıklı fetal büyüme ve gelişme için gerekli olan birçok besin açısından zengindir (3).

 

Diğer protein kaynaklarıyla karşılaştırıldığında, balık genellikle omega-3 yağ asitleri EPA ve DHA'da daha yüksektir. DHA, fetal beyin gelişimine katkıda bulunarak hamilelik sırasında özellikle önemli bir rol oynar ve daha iyi bebek ve çocuk gelişimi ile ilişkilendirilmiştir (4).

 

Ayrıca, hamilelik sırasında balık alımına ilişkin çok sayıda inceleme, düşük cıvalı balık yemenin yararlarının, bebeklerin beyin gelişimi için potansiyel risklerden daha ağır bastığını göstermektedir (5, 6).

 

Yine de, soğuk füme somon yemenin çeşitli riskleri vardır.

 

Hamileyken yediklerinize dikkat etmek hem sizin hem de bebeğiniz için çok önemlidir. Hamileyken kilonuzu koruyabilmek, sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için diyetisyenlerimiz tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi başlamak için size özel hazırlanmış uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz. (Tıkla ve Sağlıklı Beslen!)

 

Balık tüketiminin sağlığımıza 10 faydası

 

Yüksek Listeria Riski

 

Soğuk füme somon gibi çiğ veya az pişmiş balık yemek, birkaç viral, bakteriyel ve paraziter enfeksiyona neden olabilir.

 

Bu, özellikle Listeria'ya yakalanma olasılığı genel nüfusa göre 18 kat daha fazla olan hamile kadınlar için geçerlidir. Bu enfeksiyon plasenta yoluyla doğrudan fetüse geçebilir (7, 8, 9).

 

Listeria belirtileri: Bu gıda kaynaklı hastalığa Listeria monocytogenes bakterileri neden olur. Semptomlar hamile kadınlarda çok hafif ila şiddetli arasında değişse de, hastalık doğmamış bebeklerde ciddi ve hatta ölümcül yan etkilere neden olabilir (10).

 

Hamile kadınlarda ve doğmamış bebeklerde Listeria aşağıdakilerle sonuçlanabilir (11):

 

 • erken doğum
 • yenidoğanların düşük doğum ağırlığı
 • menenjit (beyin ve omurilik çevresinde iltihaplanma)
 • düşük

 

Hamile kadınlarda Listeria'nın bazı belirtileri arasında grip benzeri semptomlar, ateş, yorgunluk ve kas ağrıları bulunur. Bu semptomları hamileyken fark ederseniz ve Listeria'ya yakalanmış olabileceğinizi düşünüyorsanız , derhal sağlık uzmanınızla iletişime geçin (8).

 

Riskinizi azaltmak için, soğuk füme somon gibi çiğ veya az pişmiş balıkların yanı sıra hamileyken şarküteri etleri gibi diğer kaynaklardan kaçınmak en iyisidir (12, 13, 14).

 

Listeria bakterilerinin öldürüldüğünden emin olmak için, sıcak füme somonu bile yemeden önce 74℃'ye ısıtmanız gerekir (15).

 

Parazit Solucana Neden Olabilir

 

Çiğ veya az pişmiş somon yemek de paraziter enfeksiyonlar için risk oluşturur (16).

 

Çiğ veya az pişmiş somondaki en yaygın parazitlerden biri tenyalardır (17, 18).

 

Tenyalar mide ağrısına, mide bulantısına, ishale ve ani veya aşırı kilo kaybına neden olabilir. Ayrıca besin eksikliklerine ve bağırsak tıkanıklıklarına neden olabilirler (19).

 

Somondaki tenya gibi parazitleri öldürmenin en iyi yolu, balığı 15 saat boyunca -35°C'de derin dondurmak veya 63°C'lik bir iç sıcaklığa kadar ısıtmaktır.

 

Sodyumda Yüksektir

 

Hem soğuk hem de sıcak tütsülenmiş somon balığı başlangıçta tuzla kürlenir. Bu nedenle, nihai ürün genellikle sodyum ile paketlenir.

 

Spesifik kürleme ve hazırlama yöntemlerine bağlı olarak, sadece 100 gram somon füme, hamile kadınlar ve sağlıklı yetişkinler için önerilen günlük maksimum 2.300 mg sodyum alımının %30'unu veya daha fazlasını içerebilir (20).

 

Hamilelik sırasında yüksek sodyum içeren bir diyet, her ikisi de anneler ve yeni doğanlar için tehlikeli yan etkilere sahip olan gebelikte yüksek tansiyon ve preeklampsi riskinin artmasıyla bağlantılıdır (21, 22).

 

Bu nedenle hamile kadınlar, sıcak füme somon gibi tuzla kurutulmuş yiyecekleri ölçülü bir şekilde yemelidir.

 

Özet: Hamile kadınlar, 74 dereceye kadar ısıtıldığında veya rafa dayanıklı formlarda sıcak füme somonu güvenle yiyebilir, ancak soğuk tütsülenmiş somon, sizi tenya ve Listeria enfeksiyonları riskine sokar. Hamileyseniz asla pişmemiş soğuk füme somon yememelisiniz.

 

 

Uzun Lafın Kısası

 

Füme somon çok besleyici olsa da, hamileyseniz, ısıtılmamış soğuk füme çeşitlerinden kaçınmanız önemlidir. Bu türler tam olarak pişmez ve ciddi sağlık riskleri oluşturur.

 

Öte yandan, sıcak füme somon tamamen pişirilir ve tehlikeli enfeksiyonlara neden olmamalıdır. Ancak, sıcak füme somon daha önce 74 dereceye ısıtılmadıysa, güvenliği sağlamak için yemeden önce bunu yaptığınızdan emin olun. Rafa dayanıklı füme balık seçenekleri de güvenlidir.

 

Bu nedenle, hamileyken yalnızca sıcak füme veya uzun süre dayanıklı somon balığı yemek en iyisidir.

 
Kilo vermek istiyorum diyorsanız zayıflamak için günlük almanız gereken kalori hesabına göre diyetisyenlerimiz tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)
Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın