Covide Karşı Bağışıklık Güçlendiren Vitaminler

Covide Karşı Bağışıklık Güçlendiren Vitaminler

Hastalanmadan önce tedbir alarak vücut direncinin artırılması için vitaminler son derece önemlidir.

 

 • Esas olarak insanlar arasındaki yakın temas yoluyla bulaşır.
 • Virüs, kontamine bir nesne veya yüzeyle temas yoluyla da bulaşabilir.
 • COVID-19'un henüz tedavisi yok. Soğuk algınlığı veya grip gibi değil.

 

Bununla birlikte bağışıklık sağlığınızı destekleyebilecek bazı vitaminler ve takviyeler vardır. COVID-19'a karşı özel sihirli güçler yoktur, ancak bağışıklık sisteminize yardımcı olabilirler.

 

Günün diğer öğünleri ile uyum içerisinde olan, kilo vermek için diyetisyenlerimiz tarafından size özel hazırlanmış online diyet listelerine ulaşmak bir tık uzağınızda (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!).

 

Vitaminler

 

Belirli vitaminler, mineraller ve diğer takviyeler, özellikle COVID-19 üzerindeki etkileri araştırılmamış olsa da, bağışıklık sisteminizi bir bütün olarak destekleyebilir.

 

Uzmanlar, iyi dengelenmiş bir sistemde tüm besin maddelerinin yeterli düzeyde olmasının bağışıklık ve sağlık için önemli olduğunu söylüyor.

 

Uygun bağışıklık tepkisini teşvik etmede özellikle büyük rol oynayan bazı besin maddelerinde eksik olmadığınızdan emin olmanın çok önemli olduğunu belirtiyor.

 

C Vitamini

 

Bir patojenle savaşırken vücudumuz C vitaminini çok daha hızlı yakıyor. Suda çözünen bir vitamindir, bu yüzden onu düzenli olarak almamız gerekir.

 

C vitamini, ilk etapta kötü böceklerin yanı sıra bir dizi veya bağışıklık hücresinin girmesini önlemeye yardımcı olan epitelyal bariyerin düzgün çalışması için gereklidir.

 

Adrenal bezleriniz de stresli olduğunuzda C vitamini salgılar, bu nedenle zor zamanlarda daha fazlasına ihtiyacınız olabilir.

 

Narenciye, brokoli ve dolmalık biber, C vitamini yüklemenize yardımcı olabilir.

 

D Vitamini

 

 

Araştırmalar yetişkinler için günlük 400 ila 2.000 mg D vitamini takviyesi almanın soğuk algınlığı gibi solunum yolu enfeksiyonlarını önlemeye yardımcı olabileceğini söylüyor.

 

Bunun COVID-19'u önlediğine dair bir kanıt olmasa da, D vitamininin bağışıklık için yararlı olduğunu bir süredir biliyoruz.

 

D vitamini yağda çözünür olduğundan, bir takviyeye karar vermeden önce sağlık uzmanınızdan temel seviyenizi kontrol etmesini istemeniz önerilir.

 

Ayrıca güneş ışığından, mantarlardan, zenginleştirilmiş sütten, yağlı balıklardan ve yumurtalardan da D vitamini alabilirsiniz.

 

Çinko

 

Çinko, bağışıklık sağlığı ile en yaygın şekilde ilişkilendirilen minerallerden biridir. Etkilediği birçok bağışıklık hücresi düşünüldüğünde şaşırtıcı değildir.

 

Bağışıklık sisteminizin bekçisi olan çinko, hem doğuştan gelen hem de kazanılmış bağışıklığa yardımcı olur ve bir eksiklik, bağışıklık fonksiyonunun bozulmasına neden olabilir. Çinkonun soğuk algınlığının süresini azaltmaya yardımcı olduğu gösterildi.

 

İstiridye bu mineral açısından en zengin besindir, ardından sığır eti, yengeç ve ıstakoz gelir.

 

Covid İçin Probiyotikler

 

Uzmanlar bağışıklık sistemimizin çoğunun bağırsaklarımızda bulunduğunu söylüyor. Bu nedenle, iyi işleyen bir bağışıklığa sahip olmak söz konusu olduğunda sağlıklı bir mikrobiyotaya sahip olmak son derece önemlidir.

 

En sağlıklı mikrobiyom yararlı mikroorganizmaların en fazla çeşitliliğine sahip olanıdır.

 

Probiyotik gıda kaynaklarını, özellikle kimchi, lahana turşusu, miso ezmesi, yoğurt ve kombucha gibi fermente olanları tercih edin.

 

Selenyum

 

 

Selenyum, vücudunuzda güçlü bir antioksidan görevi gören önemli bir mineraldir. Bağışıklık sisteminizde patojenlerle savaşmak için kullanılan ve belirli bağışıklık hücrelerinin en iyi şekilde çalışmasına yardımcı olan bir tür protein üretir.

 

Selenyum eksiklikleri, daha yavaş bağışıklık tepkileri ve bozulmuş bağışıklık hücresi işleyişi ile ilişkilendirilmiştir.

 

Günlük selenyum değerinizi (55 mikrogram) almanın en kolay ve en lezzetli yolu, günde birkaç Brezilya fıstığı yemektir. Yağlı balıklar ve sakatatlar da bu minerali içerir.

 

A Vitamini

 

A vitamininin bağışıklık sağlığı için “şeref ödülü” alan bir antioksidan olduğunu söylüyor. Tatlı patates, havuç, dolmalık biber ve diğer sarı ve turuncu meyve ve sebzeler gibi bütün gıdalardan beta-karoten almanızı önerir.

 

E Vitamini

 

Ayrıca antioksidan E vitaminine bağışıklık fonksiyonu için şeref ödülü diyebiliriz. Gıdalardan en iyi şekilde elde edilen yağda çözünen başka bir vitamindir.

 

E vitamininizi diğer kaynakların yanı sıra yeşil yapraklı yeşillikler, kuru yemişler, tohumlar ve avokadodan alın.

 

Kara Mürver

 

 

Kara mürver son zamanlarda çok fazla ilgi gördü ve bunun iyi bir nedeni var. Araştırmalar mürver takviyesi almanın soğuk algınlığının süresini ve şiddetini azaltabileceğini gösteriyor. Kara mürver ayrıca, bu çalışma endüstri tarafından finanse edilmesine rağmen, grip süresini kısaltma konusunda umut vaat etti.

 

Ancak mürver, COVID-19 ile test edilmemiştir ve şu anda almanız gerekip gerekmediği konusunda çelişkili bilgiler bulacaksınız.

 

Sağlıklı Bir Bağışıklık Sistemi İçin İpucu

 

Bağışıklık sisteminizi sağlıklı tutmanın temelleri, COVID-19'dan bu yana pek değişmedi.

 

 1. Ellerinizi yıkayın
 2. Nemli kalın. Doğal detoksifikasyon gibi normal bedensel süreçleri sürdürmek için vücudunuzun yeterince nemli kalması gerekir.
 3. İçkiyi sınırlayın. Alkol bağışıklık fonksiyonunuzu olumsuz etkileyebilir, bu nedenle şu anda kadınlar için günde bir içki veya erkekler için günde iki bardak öneriliyor.
 4. Farklı çeşitler yiyin. Gerçek, işlenmemiş gıdalarda bulunabilirler. Bu nedenle, mümkün olduğu kadar, meyve ve sebzeler de dahil olmak üzere bir dizi işlenmemiş gıda yiyin.
 5. Stres yönetimi. Stres, bağışıklık fonksiyonunuzu bozar, bu yüzden şu anda ne kadar zor görünse de, başa çıkmanın yollarını bulun.

 

COVID-19 Önlemek İçin Uygulamalar

 

COVID-19'dan kaçınmak için hiçbir tedavi ve boşluk yok. Hepimiz bu işte beraberiz! Dünya Sağlık Örgütü yayılmayı sınırlamak ve birbirimizi sağlıklı tutmak için hepimizin yapabileceği en önemli beş şeyin şunlar olduğunu söylüyor:

 • Ellerinizi sık sık, en az 20 saniye yıkayın.
 • Dirseğinize doğru öksürün.
 • Yüzüne dokunma.
 • En az 180 cm güvenli bir mesafe bırakın.
 • Mümkünse evde kalın. 
Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın