Çiğ Yumurta Yemek Güvenli Mi?

Çiğ Yumurta Yemek Güvenli Mi?

Çiğ yumurta, pişmiş yumurta ile aynı faydalara sahiptir.

Yumurtalar dünyanın en sağlıklı gıdalarından biridir.

Çok sayıda önemli besin içerirler ve size etkileyici sağlık yararları sağlayabilirler.

Çiğ yumurta, pişmiş yumurta ile aynı faydalara sahiptir.

Bununla birlikte, çiğ yumurta veya bunları içeren yiyecekler yemek Salmonella enfeksiyonu riski ile ilgili endişeleri artırır.

Ayrıca, bazı besin maddelerini emiliminiz azaltılabilir veya tamamen bloke edilebilir.

Çiğ Yumurta Besleyicidir

Pişmiş yumurta gibi, çiğ yumurta da son derece besleyicidir.

Yüksek kaliteli protein, sağlıklı yağlar, vitaminler, mineraller, göz koruyucu antioksidanlar ve diğer çeşitli besinler açısından zengindirler.

Bir bütün, büyük ham yumurta (50 gram) içerir (1 ):

 • Kalorisi: 72.
 • Protein: 6 gram.
 • Yağ: 5 gram.
 • A Vitamini: RDI'nın% 9'u.
 • B2 Vitamini (Riboflavin): RDI'nın% 13'ü.
 • B5 Vitamini (Pantotenik Asit): RDI'nın% 8'i.
 • B12 Vitamini (Kobalamin): RDI'nın% 7'si.
 • Selenyum: RDI'nın% 22'si.
 • Fosfor: RDI'nın% 10'u.
 • Folat: RDI'nın % 6'sı.

Ek olarak, bir çiğ yumurta, sağlıklı beyin fonksiyonu için önemli bir besin maddesi olan 147 mg kolin içerir. Kolin ayrıca kalp sağlığında da rol oynayabilir (2, 3, 4 ).

Çiğ yumurtalar ayrıca lutein ve zeaksantin bakımından yüksektir. Bu önemli antioksidanlar gözlerinizi korur ve yaşa bağlı göz hastalıkları riskinizi azaltabilir (5 ).

Hemen hemen tüm besinlerin yumurta sarısında yoğunlaştığına dikkat etmek önemlidir. Beyaz kısmı çoğunlukla proteinden oluşur.

Özet: Çiğ yumurtalar, gözlerinizi koruyan protein, iyi yağlar, vitaminler, mineraller ve antioksidanlarla dolu besleyici yoğun bir besindir. Aynı zamanda mükemmel bir kolin kaynağıdır. Sarısı besinlerin çoğunu içerir.

İçlerindeki Protein İyi Emilmez

Yumurtalar diyetinizdeki en iyi protein kaynaklarından biridir.

Aslında, yumurtalar 9 temel amino asidin tamamını doğru oranlarda içerir. Bu nedenle, genellikle "tam" bir protein kaynağı olarak adlandırılırlar.

Bununla birlikte, yumurtaları çiğ yemek, bu kaliteli proteinlerin emilimini azaltabilir.

Küçük bir çalışma, 5 kişide hem pişmiş hem de çiğ yumurtalardan protein emilimini karşılaştırdı (6 ).

Çalışma, pişmiş yumurtalardaki proteinin % 90'ının emildiğini, ancak çiğ yumurtalarda sadece % 50'sinin emildiğini buldu.Başka bir deyişle, pişmiş yumurtalardaki protein % 80 daha iyi sindirilebilindi.

Protein pişmiş yumurtalardan daha iyi emilse de, diğer bazı besinler pişirilerek biraz azaltılabilir. Bunlar arasında A vitamini, B5 vitamini, fosfor ve potasyum bulunur.

Özet: Araştırma, pişmiş yumurtalardaki proteinin çiğ yumurtalardaki proteinden çok daha sindirilebilir olduğunu göstermektedir. Onları çiğ yerseniz, vücudunuz tüm proteini ememeyebilir.

Çiğ Yumurta Beyazları Biyotin Emilimini Engelleyebilir

Biyotin, B7 vitamini olarak da bilinen suda çözünür bir B vitaminidir.

Bu vitamin vücudunuzun glikoz ve yağ asitleri üretiminde rol oynar. Hamilelik sırasında da önemlidir (7 ).

Yumurta sarısı iyi bir diyet biyotin kaynağı sağlarken, çiğ yumurta beyazları avidin adı verilen bir protein içerir. Avidin, ince bağırsakta biyotine bağlanır ve emilimini önler (8, 9, 10 ).

Isı avidini yok ettiği için, yumurta pişirildiğinde bu bir sorun değildir.

Her durumda, çiğ yumurta yeseniz bile, gerçek biyotin eksikliğine yol açması pek olası değildir. Bunun olması için çiğ yumurtaları büyük miktarlarda tüketmeniz gerekir - uzun bir süre boyunca günde en az bir düzine gibi (11 ).

Özet: Çiğ yumurta akı, suda çözünür bir B vitamini olan biyotinin emilimini engelleyebilen protein avidini içerir. Bununla birlikte, çok fazla çiğ yumurta yemediğiniz sürece eksikliğe neden olması olası değildir.

Çiğ Yumurtalar Bakterilerle Kontamine Olabilir

Ham ve az pişmiş yumurta içerebilir Salmonella, zararlı bakteri türü (12 ).

Bu bakteri yumurta kabuklarında değil, aynı zamanda yumurtaların içinde de bulunabilir (13 ).

Kontamine yumurtaların tüketilmesi gıda zehirlenmesine neden olabilir.

Gıda zehirlenmesinin belirtileri mide krampları, ishal, bulantı, ateş ve baş ağrısını içerir. Bu belirtiler genellikle yemekten 6 ila 48 saat sonra ortaya çıkar ve 3 ila 7 gün sürebilir (14 ).

Neyse ki, bir yumurtanın kontamine olma riski çok düşüktür. Bir çalışma, ABD'de üretilen her 30.000 yumurtanın sadece 1'inin kontamine olduğunu tespit etti (15 ).

Bununla birlikte, 1970'lerden 1990'lara kadar, kontamine yumurta kabukları Salmonella enfeksiyonunun en yaygın kaynağıydı (16, 17, 18 ).

O zamandan beri, yumurtaların işlenmesinde bazı iyileştirmeler yapıldı ve daha az Salmonella vakası ve salgınına yol açtı.

Bu değişiklikler pastörizasyonu içerir. Bu işlem gıdalardaki bakteri ve diğer mikroorganizmaların sayısını azaltmak için ısıl işlem kullanır (19 ).

ABD Tarım Bakanlığı (USDA), pastörize edilirlerse çiğ yumurta kullanmanın güvenli olduğunu düşünmektedir.

Özet: Çiğ yumurtalar, gıda zehirlenmesine neden olabilecek Salmonella adı verilen bir tür patojenik bakteri içerebilir. Bununla birlikte, bir yumurtanın kontamine olma riski oldukça düşüktür.

Bakteriyel Enfeksiyon Bazı İnsanlar İçin Daha Tehlikeli

Salmonella enfeksiyonu bazı popülasyonlarda daha çok endişe vericidir.Bazı insanlarda ciddi veya ölümcül sonuçlar doğurabilir.

Bunlar arasında (20 ):

 • Bebekler ve küçük çocuklar: En küçük yaş grubu, olgunlaşmamış bağışıklık sistemlerine bağlı enfeksiyonlara daha duyarlıdır.
 • Hamile kadınlar: Nadir durumlarda, Salmonella, hamile kadınların uterusunda erken doğum veya ölü doğuma neden olabilecek kramplara neden olabilir (21 ).
 • Yaşlılar: 65 yaşın üzerindeki insanların gıda kaynaklı enfeksiyonlardan ölme olasılığı daha yüksektir.Katkıda bulunan faktörler arasında yetersiz beslenme ve sindirim sistemindeki yaşa bağlı değişiklikler bulunur (22 ).
 • Bağışıklık yetersizliği olan bireyler: Bağışıklık sistemi zayıftır ve kronik hastalığı olan kişilerde enfeksiyonlara karşı daha savunmasızdır.Diyabet, HIV ve malign tümörleri olan kişiler çiğ yumurta yememesi gereken kişiler arasındadır (23 ).

Bu gruplar çiğ yumurta ve bunları içeren yiyecekleri yemekten kaçınmalıdır. Genellikle onları içeren ev yapımı yiyecekler arasında mayonez, kek buzları ve dondurma bulunur.

Özet: Bebekler, hamile kadınlar, yaşlı yetişkinler ve diğer yüksek riskli gruplar çiğ yumurta yemekten kaçınmalıdır. Bu gruplarda Salmonella enfeksiyonu hayatı tehdit eden ciddi komplikasyonlara yol açabilir.

Bakteriyel Enfeksiyon Riskini En Aza İndirme

Çiğ yumurta yemekten enfeksiyon riskini tamamen ortadan kaldırmak mümkün değildir. Ancak, azaltmanın yolları vardır (24 ).

İşte birkaç etkili ipucu:

 • Bazı süpermarketlerde bulunan pastörize yumurta ve yumurta ürünlerini satın alın.
 • Sadece bakkalın soğutulmuş gıda bölümünde saklanan yumurtaları satın alın.
 • Yumurtaları evinizde buzdolabında tutun. Bunları oda sıcaklığında saklamak zararlı bakterilerin hızlı büyümesine neden olabilir.
 • Son kullanma tarihinden sonra yumurta almayın veya tüketmeyin.
 • Kırık veya kirli yumurtalardan kurtulun.

Ancak, riski ortadan kaldırmanın tek kesin yolu yumurtalarınızı iyice pişirmektir.

Özet: Pastörize ve yenilenmiş yumurta satın almak Salmonella enfeksiyonu riskini azaltabilir. Bunları satın aldıktan sonra uygun depolama ve taşıma da önemlidir.

Uzun Lafın Kısası

Çiğ yumurta, pişmiş yumurta ile aynı faydalara sahiptir.

Bununla birlikte, protein emilimi çiğ yumurtalardan daha düşüktür ve biyotin alımı önlenebilir.

En önemlisi, Salmonella enfeksiyonuna yol açan bakterilerle kirlenmiş çiğ yumurtaların küçük riskidir. Pastörize yumurta satın almak enfeksiyon riskinizi azaltacaktır.

Çiğ yumurta yemenin riske değip değmeyeceği, kendiniz karar vermeniz gereken bir şeydir.

Sadece çok küçük çocukların, hamile kadınların, yaşlıların ve zayıf bağışıklık sistemi olan bireylerin onları yememesi gerektiğini unutmayın.


Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın