Çay Ağacı Yağı

Çay Ağacı Yağı

Son yıllarda alternatif veya tamamlayıcı tedavi uygulamaları kapsamında çay ağacı yağı oldukça popüler hale gelmiş bir üründür.

 

Araştırmalar sağlık yararları olduğunu öne sürse de, FDA uçucu yağların saflığını veya kalitesini izlemez veya düzenlemez. Uçucu yağları kullanmaya başlamadan önce sağlık uzmanınızla konuşmanız ve bir markanın ürünlerinin kalitesini araştırdığınızdan emin olmanız önemlidir. Yeni bir uçucu yağ denemeden önce daima bir test yapın.

 

Avustralya Melaleuca alternifolia ağacının yapraklarından elde edilen çay ağacı esansiyel yağı, doğanın her şeyi yapan gizli silahı olarak ün kazanmıştır.

 

Çeşitli kullanımları vardır. Örneğin; antiseptik, ev yapımı bir temizleyici, gargara veya doğal deodorant şeklinde.

 

Akne tedavisinden kepeğe ve böcek ısırıklarına kadar, çay ağacı yağı ecza dolabınızda olması gereken bir ürün olabilir.

 

Yine de bir şişeyi kullanmadan önce saf çay ağacı yağının güçlü olduğunu unutmayın, bu nedenle cildinizde tam güçle kullanmak istemeyeceksiniz. Hindistan cevizi veya susam gibi kaliteli bir taşıyıcı yağ ile seyreltmeyi deneyin.

 

Yeni başlayanlar, 30: 1 oranında taşıyıcı yağ ile çay ağacı yağı oranıyla yavaş başlamalıdır - yani her çay kaşığı taşıyıcı yağa 3 ila 4 damla çay ağacı.

 

Veya hazırlama kısmını atlayın ve sabun veya şampuan gibi önceden hazırlanmış bir çay ağacı yağı ürünü sipariş edin. (En etkili ürünler yaklaşık yüzde 5 çay ağacı yağı içerir).

 

Günün diğer öğünleri ile uyum içerisinde olan, kilo vermek için diyetisyenlerimiz tarafından size özel hazırlanmış online diyet listesindeki lezzetli kahvaltılara ulaşmak bir tık uzağınızda (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!).

 

Çay Ağacı Yağı Ne İşe Yarar?

 

Sınırlı araştırmalar, çay ağacı yağının cilt için yararlı olabileceğini düşündürmektedir. Daha geniş araştırmalar, çay ağacı yağının antibakteriyel, antienflamatuar, antiparaziter ve antiseptik özelliklere sahip olduğunu göstermektedir. İşte çay ağacı yağının cilt için faydaları:

 

 

1. Çay Ağacı Yağı Silvilceye İyi Gelirmi?

 

Cilt için çay ağacı yağı üzerine yapılan araştırmaların çoğu, sivilce önleyici ve gözenek temizleyici olarak başarılı olduğunu işaret ediyor. Doğal antibakteriyel ve antienflamatuar etkileri sayesinde çay ağacı yağının kızarıklığı azalttığı, gözenekleri açtığı ve mevcut sivilcelerin iyileşmesini desteklediği gösterilmiştir.

 

Tüm cilt bakım rutininizin yerini alması amaçlanan mucize bir tedavi olmasa da araştırmalar, cilt için faydaları olabileceğini gösteriyor.

 

2. Çay Ağacı Yağı Cildi Parlatır mı?

 

Çay ağacı yağı sadece sivilcelerle savaşmak ve sivilceleri önlemekle kalmaz, aynı zamanda o nemli, Instagram filtresi parıltısını elde etmenize de yardımcı olabilir.

 

Yakın tarihli bir araştırma, katılımcıların bir çay ağacı yağını yüz ürünü olarak kullandıklarında daha iyi hidrasyon ve daha az yağlılık yaşadıklarını belirledi.

 

Çay ağacı yağı ile benzoil peroksitin etkinliğini karşılaştıran bir akne çalışmasında, çay ağacı yağı kullanıcıları daha az kuruluk ve pullanma bildirdiler.

 

3. Çay Ağacı Yağı Antiviral mi?

Çay ağacı yağının antibakteriyel özellikleri, el temizliğine güç katabilir.

 

Çay ağacı yağı antimikrobiyaldir, yani grip virüsü gibi virüslerin, bakterilerin büyümesini engelleyebilir.

 

Optimum temizlik için elde yıkamaya veya alkol bazlı bir dezenfektana birkaç damla eklenebilir. Ayrıca, nemlendirmeye yardımcı olduğu için, ellerinize iyi gelecektir.

 

4. Çay Ağacı Yağı Kaşıntıya İyi Gelir mi?

 

Böcek ısırıklarının berbat olduğu konusunda hepimiz hemfikiriz. Birkaç çalışma antiparaziter özelliklere sahip olduğunu iddia ediyor. Hatta biri çay ağacı yağının böcekleri uzak tutmada diğer uçucu yağlardan daha etkili olduğunu iddia ediyor.

 

Çay ağacı yağının iltihaplanmayı azalttığı düşünüldüğünde, ısırık sonrası da yararlı olabilir. 

 

5. Kepek İçin Çay Ağacı Yağı Nasıl Kullanılır?

 

Çay ağacı yağının pul pul dökülme önleyici, iltihap önleyici ve mantar önleyici özelliklerinin tümü, o saç derisini yatıştırmak için devreye girer.

 

Kepekli 126 kişiyle yapılan 4 haftalık bir çalışmada, çay ağacı yağının katılımcıların yüzde 41'inde semptomları hafiflettiği bulundu. Çay ağacı yağı şampuanı üzerine yapılan bir çalışmada, katılımcılar daha az yağlı olduğunu bildirdiler.

 

6. Çay Ağacı Yağı Terlemeye İyi Gelir mi?

 

Tek başına ter kokusuzdur, ancak cilt bakterileriyle karıştığında kötü bir hal alır. Çay ağacı yağı, bunun ile savaşabilir ve antibakteriyel özellikleri sayesinde koltuk altlarınızı temiz tutabilir.

 

7. Çay Ağacı Yağı Yanık İzini Geçirir mi?

 

Çay ağacı yağı doğal bir antiseptiktir. Jel formunda seyreltildiğinde yanıkların ve cilt yaralarının iyileşmesine yardımcı olduğuna dair bazı kanıtlar var.

Güneş yanığında soyulmayı durdurmak ve kabarmış cildi soğutmak için kullabilirsiniz.

 

8. Çay Ağacı Yağı Kaşıntıyı Önler mi?

 

Kendinizi kaşınırken bulduğunuzda, çay ağacı yağı kullanabilirsiniz. Cildiniz iltihap nedeniyle kaşınıyorsa, buna da yardımcı olabilir.

 

9.Çay Ağacı Yağı Enfeksiyonları Önler mi?

 

Çay ağacı yağının Staphylococcus aureus (MRSA) gibi mikroorganizmaları ortadan kaldırdığı gösterilmiştir. Staph enfeksiyonlarına neden olabilecek kötü şeyler bunlar.

 

Staph, spor ekipmanı veya yoga matları üzerinde bırakılabilir. Çay ağacı yağı üzerinde yapılan araştırmalar, içindeki Terpinen-4-ol'ün Staph'a karşı " güçlü bir ajan " olduğunu göstermektedir.

 

Spor salonuna gittikten sonra, mikroskobik pislikleri temizlemek için bir çay ağacı yağı kullanmayı deneyin.

 

 

Çay Ağacı Yağı Yan Etkileri

 

Çay ağacı yağı çoğunlukla güvenli bir topikal üründür, ancak hafif yan etkiler ortaya çıkabilir.

 

Yanlışlıkla yutulmasını önlemek için ağız bölgesine uygulamaktan kaçının. Bu nedenle, çay ağacı gargarası kullanıyorsanız özellikle dikkatli olun.

 

Çay ağacı yağı ürünlerini yüzünüzde kullanıyorsanız mutlaka göz ve göz kapaklarınızdan uzak durun.

 

Tahriş olmuş cilt, yaralar ve kızarıklıkların çevresinde çay ağacı yağı kullanırken özellikle dikkatli olun. Doktorunuz uygun olduğunu söylemediği sürece, egzama veya sedef hastalığına çay ağacı yağı sürmeyin.

 

Çay ağacı yağı kullanmakta yeniyseniz, alerjiyi ekarte etmek için önce test ettiğinizden emin olun. Özellikle cildiniz hassassa, önceden bir test yapın. Seyreltilmiş yağın bir kısmını, iç kolunuzun veya dirseğinizin küçük bir bölgesine sürün. Ertesi gün kızarıklık olmazsa, bu iyi haberdir.

 

Hamileyseniz veya mevcut bir sağlık durumunuz varsa, herhangi bir uçucu yağ kullanmadan önce doktorunuza danışmayı unutmayın.

 

Çay Ağacı Yağı Nasıl Kullanılır?

 

Genel olarak, etiketinde uygun Latince adı bulunan, koyu cam şişelerde arayın ve üçüncü taraf kalite testlerinden yararlanın.

 

Yağınızı aldıktan sonra, taze ve bozulmamış kalması için serin ve karanlık bir yerde saklayın. Saklama yerinizin evcil hayvanların ve çocukların erişemeyeceği bir yerde olup olmadığını iki kez kontrol edin. Gerektiğinde kullanın ve cildi yatıştırıcı faydaların tadını çıkarın!

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın