Kalsiyum Disodyum EDTA Nedir? Kullanımı Güvenli Midir?

Kalsiyum Disodyum EDTA Nedir? Kullanımı Güvenli Midir?

Kalsiyum disodyum EDTA gıda, kozmetik ve endüstriyel ürünlerde bulunur. Metal toksisitesini tedavi etmek için kullanılır.

 

Kalsiyum disodyum EDTA yaygın bir gıda katkı maddesi kozmetik ve endüstriyel ürünlerde kullanılan bir maddedir.

 

Gıdalarda lezzet, renk ve dokuyu korumak için kullanılır. Bununla birlikte, birçok gıda katkı maddesi gibi, oldukça tartışmalı hale gelmiştir.

 

Bu makalede kalsiyum disodyum EDTA, uygulamaları, güvenliği ve yan etkileri gözden geçirilmektedir.

 

Kilo vermek istiyorum şimdiye kadar 10 kilo verme diyetinden hızlı kilo verdiren kürlere kadar her yolu denedim ancak sonuç hüsran oldu diyorsanız eğer diyetisyenlerimizin size özel hazırladığı sağlıklı gıdaları içeren online diyet listesini satın alabilirsiniz (DiyetAsistan ile Zayıfla!).

 

Kalsiyum Disodyum EDTA Nedir?

 

Edta ne demek? Edta nedir ve ne işe yarar? Kalsiyum disodium EDTA hafif tuzlu bir tada sahip kokusuz bir kristal tozdur (1).

 

Koruyucu ve lezzet verici olarak kullanılan popüler bir gıda katkı maddesidir.

 

Kalsiyum disodyum EDTA bir şelatlama maddesi (şelatör ajanlar) olarak çalışır. Bu, metallere bağlandığı ve renk bozulmasına veya lezzet kaybına neden olabilecek kimyasal reaksiyonlara katılmalarını engellediği anlamına gelir.

 

FDA, kalsiyum disodyum EDTA'yı güvenli bir gıda katkı maddesi olarak onaylamıştır, ancak bir yiyeceğin içerebileceği madde miktarı konusunda sınırlamalar koymuştur (2).

 

Kalsiyum disodyum EDTA, sindirim sisteminiz tarafından zayıf bir şekilde emilir ve maksimum Kabul Edilebilir Günlük Alım (ADI), vücut kilogramı başına 2.5 mg olarak belirlemiştir (3).

 

Özet: Kalsiyum disodyum EDTA hafif tuzlu bir tada sahip kristal bir tozdur. Bozulmayı önleyen, lezzet ve rengi koruyan popüler bir gıda katkı maddesidir.

 

 

Kalsiyum Disodyum EDTA Ne İçin Kullanılır?

 

Edta ne işe yarar? Kalsiyum disodyum EDTA gıda, kozmetik ve endüstriyel ürünlerde bulunur. Şelasyon tedavisi için de kullanılır.

 

Gıda Ürünleri

 

Kalsiyum disodyum EDTA, birçok gıda ürününün dokusunu, lezzetini ve rengini korumak için kullanılabilir.

 

Ayrıca, bazı gıdaların stabilitesini ve raf ömrünü artırmak için kullanılır.

 

Aşağıdakiler kalsiyum disodyum EDTA içeren yaygın gıdalardır (2):

 

  • Soslar, 
  • Mayonez
  • Lahana ve salatalık gibi salamura sebzeler
  • Konserve fasulye ve baklagiller
  • Gazlı alkolsüz içecekler
  • Damıtılmış alkollü içecekler
  • Konserve yengeç, istiridye ve karides

 

Kilo vermek istiyorum, zayıflama çayından zayıflama ilacına kadar uyguladığım üm yolların sonucu kısa süreli oldu veya hiç sonuç alamadım diyorsanız eğer diyetisyenlerimizin size özel hazırladığı katkı maddelerinden uzak sağlıklı besinlerden oluşan online diyet listesini satın alarak hayalinizdeki sağlıkı bedene kavuşabilirsiniz (Hayalindeki Sağlıklı Bedene Kavuş!).

 

Kozmetik Ürünler

 

Kalsiyum disodyum EDTA güzellik ve kozmetik ürünlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Kozmetik ürünlerin köpüklenmesini sağladığı için daha iyi temizlik kullanımına izin verir.

 

Dahası, metal iyonlarıyla bağlandığından, metallerin cilt, kafa derisi veya saç üzerinde birikmesini önler (4).

 

Sabunlar, şampuanlar, losyonlar ve kontakt lens solüsyonları, kalsiyum disodyum EDTA içerebilen kozmetik ve kişisel bakım ürünlerine örnektir.

 

Endüstriyel Ürünler

 

Kalsiyum disodyum EDTA, renk değişikliği önleme kabiliyeti nedeniyle kağıt ve tekstil gibi birçok endüstriyel üründe de bulunur.

 

Ayrıca, sık sık çamaşır deterjanları, endüstriyel mikrop öldürücüler ve diğer temizlik ürünlerinde kullanılır.

 

Şelasyon Terapisi

 

Şelasyon tedavisi nedir? Şelasyon tedavisi, kurşun veya cıva zehirlenmesi gibi metal toksisitesini tedavi etmek için kalsiyum disodyum EDTA kullanır.

 

Madde kanınızdaki aşırı metale bağlanır ve daha sonra idrarla atılır.

 

Kalsiyum disodyum EDTA, metal zehirlenmesini tedavi etmek için sadece FDA onaylı olsa da, bazı bütünsel sağlık hizmeti sağlayıcıları, şelasyon tedavisini otizm, kalp hastalığı ve Alzheimer gibi durumlar için alternatif bir tedavi olarak önermektedir.

 

Bununla birlikte, mevcut araştırma destekleyici değildir. Şelasyon tedavisi ve belirli sağlık durumları hakkında herhangi bir sonuca varılmadan önce daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır (5, 6, 7).

 

Özet: Kalsiyum disodyum EDTA, koruyucu ve stabilize edici özellikleri nedeniyle birçok gıda, kozmetik ve endüstriyel üründe kullanılmaktadır. Ayrıca kurşun ve cıva toksisitesini tedavi etmek için şelasyon tedavisinde kullanılır.

 

 

Kanserle İlişkili Değil

 

Araştırmalar sınırlı olmasına rağmen, şu anda kalsiyum disodyum EDTA tüketimini artan kanser riski ile ilişkilendiren hiçbir bilimsel veri yoktur (8).

 

Ek olarak, çalışmalar hem hayvanlarda hem de insanlarda sindirim sistemi tarafından çok zayıf bir şekilde emildiğini göstermiştir (9).

 

Kalsiyum disodyum EDTA dahil şelatlayıcı ajanlara ( kan dolaşımındaki metalleri sönümleme yoluyla metal zehirlenmesini tedavi etmede kullanılan bileşikler) bakan bir çalışma, kalsiyum disodyumun kansere neden olma potansiyeli olmadığı sonucuna vardı (10).

 

Ayrıca, Çevre Koruma Ajansı (EPA), EDTA tüketimi ile artan kanser riskine ilişkin bir endişe olmadığını beyan etmiştir (11).

 

Özet: Araştırmalar sınırlı olmakla birlikte, bilimsel kanıtlar şu anda kalsiyum disodyum EDTA'nın kansere neden olan etkileri olduğunu düşündürmemektedir.

 

Doğum Kusurlarıyla İlişkili Değil

 

Birçok çalışma, kalsiyum disodyum EDTA'nın üreme ve doğum kusurlarıyla ilişkisi üzerindeki olası etkilerini değerlendirmiştir.

 

Dört kuşak bir fare çalışmasında, günde vücut ağırlığının kilogramı başına 250 mg kadar kalsiyum disodyum EDTA dozları, üç nesil fare yavrularının hiçbirinde üreme veya doğum kusurlarının oranlarında artışa neden olmamıştır. (12).

 

Başka bir sıçan çalışmasında, oral kalsiyum disodyum EDTA alan hayvanların doğum kusurları ile doğum yapma riski kontrol grubuna göre daha yüksek değildi (13).

 

Ayrıca, başka bir fare çalışması, çinko seviyeleri yeterli olduğu sürece kalsiyum disodyum EDTA'nın olumsuz üreme etkileri olmadığını bulmuştur (14).

 

Son olarak, daha eski vaka raporlarına dayanarak, kurşun toksisitesi için kalsiyum disodyum EDTA şelasyon tedavisi ile tedavi edilen kadınlarla ilişkili olumsuz doğum kusurları olmamıştır (15).

 

Özet: Fareleri içeren çoklu çalışmalar, insan vaka raporlarıyla birlikte, kalsiyum disodyum EDTA alımını üreme veya doğum kusurlarıyla ilişkilendirmez.

 

Yüksek Dozlarda Sindirim Sorunlarına Neden Olabilir

 

Mevcut araştırmalara dayanarak, bir gıda katkı maddesi olarak kalsiyum disodyum EDTA'nın tek potansiyel olumsuz etkisi sindirim bozukluğu gibi görünmektedir.

 

Birçok fare çalışması, maddenin büyük oral dozlarının iştah azalmasıyla birlikte sık ve gevşek bağırsak hareketlerine neden olduğunu göstermiştir (14, 16).

 

Bununla birlikte, bu yan etkiler sadece kalsiyum disodyum EDTA yüksek miktarlarda tüketilirse ortaya çıkar - normal bir diyetle elde edilmesi çok zor olan miktarlar.

 

Bu makalenin odak noktası olmayan şelasyon tedavisi, daha fazla ve potansiyel olarak daha ciddi yan etkilere neden olabilecek daha yüksek dozlar gerektirir.

 

Özet: Bir gıda katkı maddesi olarak kalsiyum disodyum EDTA, yüksek dozlarda tüketildiğinde ishale ve iştah azalmasına neden olabilir. Bununla birlikte, bu tür yüksek dozların tipik bir diyetle elde edilmesi zor olacaktır.

 

Güvenli Mi?

 

Çoğu birey için, kalsiyum disodyum EDTA içeren yiyecekleri yemek güvenli görünmektedir.

 

Paketlenmiş gıdaların çoğu bu koruyucuyu içermekle birlikte, oral kalsiyum disodyum EDTA'nın emilim oranı minimaldir.

 

Aslında, sindirim sisteminiz % 5'ten fazla emmez (11).

 

Ek olarak, tipik bir kişinin günde sadece kg başına 0.23 mg tükettiği tahmin edilmektedir - (17, 18).

 

Yüksek dozlar sindirim sıkıntısı ile ilişkili olmasına rağmen, sadece yiyeceklerden elde ettiğiniz miktar o kadar küçüktür ki, bu olumsuz etkileri yaşamanız çok düşük bir ihtimaldir.

 

Özet: Pek çok paketlenmiş gıda kalsiyum disodyum EDTA içerir. Bununla birlikte, yiyeceklerde bulunan miktar, sağlığınızı olumsuz etkilemeyecek gibi küçük miktarlarda bulunur.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Kalsiyum disodyum EDTA gıda, kozmetik ve endüstriyel ürünlerde bulunur. Metal toksisitesini tedavi etmek için kullanılır.

 

ADI, günde vücut ağırlığının kilogramı başına 2.5 mg olarak belirlemiştir. Tipik olarak tüketilen miktardan çok daha yüksektir.

 

Bu seviyelerde, ciddi yan etkiler olmadan güvenli kabul edilir.

 

İdeal kiloya kavuşmak hayal değil. Kilo vermem durdu, hızlı kilo verdiren yiyecekleri yiyorum ancak sonuç alamıyorum diyorsanız eğe diyetisyenlerimizin size özel hazırladığı sevdiğiniz besinleri içeren online diyet listesiyle sağlığınıza kavuşabilirsiniz (Zayıflamak Tek Tık Uzağında!)

 

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın