Hindistan Cevizi Yağı Kilo Vermenize Etkileri?

Hindistan Cevizi Yağı Kilo Vermenize Etkileri?

Hindistan cevizi yağı, kilo kaybı arttırıcı harika bir içerik maddesi değildir. Yağ kaybını arttırma potansiyeli ve doygunluk duyguları hakkında daha fazla araştırma yapılması garanti edilir.

Cildinizi yumuşak ve esnek tutmaktan kan şekeri seviyenizi düşürmeye kadar, Hindistan cevizi yağı çok sayıda sağlık iddiasıyla ilişkilendirilir.

Kilo kaybı, Hindistan cevizi yağı alımına bağlı faydaların da arasındadır. Bu nedenle, fazla kilo vermek isteyen pek çok insan bu tropik yağı kahve içecekleri ve smoothieler de dahil olmak üzere yemeklerine, atıştırmalıklarına ve içeceklerine ekler.

Bununla birlikte, kilo kaybı için sihirli bir mermi olarak tanıtılan çoğu içerik maddesi gibi, Hindistan cevizi yağı, kırılması kolay olan kilo kaybı çözümü olmayabilir.

Bu makale, Hindistan cevizi yağının kilo vermenize yardımcı olup olmadığını incelemektedir.

Neden Hindistan Cevizi Yağı Kilo Kaybı Dostu Olarak Kabul Edilir?

Hindistan cevizi yağının sağlıklı bir yağ olduğu konusunda hiçbir şüphe olmasa da, bu popüler ürünün birçok insanın iddia ettiği gibi kilo vermek için etkili olup olmadığı açık değildir.

Hindistan cevizi yağı vs. MCT yağı

Bu yağın kilo kaybına fayda sağladığı inancı temel olarak açlığın azaltılabileceği iddiasına ve ayrıca Hindistan cevizi ürünlerinin orta zincirli trigliseritler (MCT'ler) adı verilen özel yağlar içermesine dayanıyor.

MCT'ler, zeytinyağı ve fındık yağı gibi gıdalarda bulunan uzun zincirli trigliseritlerden (LCT) farklı şekilde metabolize edilir. MCT'ler kaprik, kaprilik, kaproik ve lorik asidi içerir. Bu kategoride lorik asidin dahil edilmesine ilişkin bazı tartışmalar vardır.

LCT'lerin aksine, MCT'lerin % 95'i hızlı ve doğrudan kan dolaşımına - özellikle karaciğerin portal damarı - emilir ve hemen yakıt için kullanılır (1 ).

MCT'lerin, LCT'lerden yağ olarak depolanma olasılığı daha düşüktür (2 , 3 , 4 ).

MCT'ler doğal olarak Hindistan cevizi yağı içindeki yağın yaklaşık % 50'sini oluştursa da, bunlar ayrıca izole edilebilir ve bağımsız bir ürün haline getirilebilir, yani Hindistan cevizi yağı ve MCT yağı aynı şeyler değildir (5 ).

Hindistan cevizi yağı % 47,5 lorik asit ve % 8'den az kaprik, kaprilik ve kaproik asitlerden oluşur. Çoğu uzman laurik asidi bir MCT olarak sınıflandırırken, absorpsiyon ve metabolizma açısından LCT gibi davranır ( 6 ).

Spesifik olarak, diğer MCT'lerin % 95'i ile karşılaştırıldığında sadece % 25-30 oranında lorik asit portal ven tarafından emilir. Bu nedenle sağlık üzerinde aynı etkileri yoktur. Bu nedenle MCT olarak sınıflandırılması tartışmalıdır (1 ).

Ayrıca, bazı çalışmalar MCT yağının tokluk ve artan kilo kaybı duygularını arttırdığını bulmuş olsa da, Hindistan cevizi yağının bileşimine benzemeyen, kaprik ve kaprilik asitte yüksek ve laurik asitte düşük yağlar kullandılar ( 6 ).

Bu nedenlerden dolayı uzmanlar, Hindistan cevizi yağının, MCT yağı ile aynı etkiye sahip olması gibi teşvik edilmemesi gerektiğini ve kilo kaybı ile ilgili MCT çalışmalarından elde edilen sonuçların Hindistan cevizi yağına eklenemeyeceğini savunuyor (7 ).

Doygunluk Hislerini Artırabilir

Hindistan cevizi yağı doygunluk hissini artırabilir ve iştah düzenlemesini artırabilir.

Araştırmalar, Hindistan cevizi yağı gibi yağ yönünden zengin gıdaların öğünlere eklenmesinin mide hacmini artırabileceğini ve düşük yağlı öğünlerden daha fazla doygunluk hissine neden olduğunu göstermiştir (8 ).

Bazı araştırmalar ayrıca doymuş yağ bakımından zengin yiyeceklerin tüketilmesinin, tekli doymamış yağlar açısından zengin yiyecekleri yemekten daha fazla dolgunluğa neden olabileceğini göstermiştir. Bununla birlikte, diğer çalışmalar, doygunluk duygularının yağ asidi doygunluk seviyelerinden etkilenmediği sonucuna varmıştır (9 , 10 ).

Bu nedenle, Hindistan cevizi yağının diğer yağ türlerine göre seçilmesinin, doygunluk hissi uyandırmak için daha yararlı olup olmadığı açık değildir.

Son olarak, gıda şirketleri ve medya, Hindistan cevizi yağının dolgunluğunu arttırıcı niteliklerle ilgili iddiaları desteklemek için MCT petrol araştırmalarını rutin olarak kullanıyor. Ancak, yukarıda belirtildiği gibi, bu iki ürün aynı değildir (11 ).

Özet: Hindistan cevizi yağı, doygunluk hissini teşvik edebilir ve sağlık yararları ile bağlantılı MCT'ler olarak bilinen yağları içerir. Bununla birlikte, Hindistan cevizi yağı, bu yağlar farklı olduğu ve aynı yararları sağlamadığı için MCT yağı ile karıştırılmamalıdır.

Araştırma Ne Diyor?

Araştırmalar Hindistan cevizi yağı yemenin iltihabı azaltabildiğini, kalp koruyucu HDL kolesterol seviyelerini yükselttiğini ve insülin duyarlılığını arttırdığını göstermiştir (12 , 13 , 14).

Yine de, birçok çalışma MCT yağını kilo kaybına bağlarken, Hindistan cevizi yağının kilo kaybına etkisi üzerine araştırmalar eksiktir.

Çok sayıda insan araştırması, MCT yağ tüketiminin doygunluk duygularını destekleyebileceğini ve LCT'lerin MCT'lerle değiştirilmesinin mütevazı kilo kaybına yol açabileceğini keşfetmiştir (15 , 16 ).

Ancak unutmayın, MCT petrol araştırmalarından elde edilen sonuçların Hindistan cevizi yağına uygulanmaması gerekir (11 ).

Aslında, sadece birkaç çalışma, Hindistan cevizi yağının iştahı azaltabildiğini veya kilo kaybını arttırıp arttırmadığını araştırdı ve sonuçları umut verici değil.

Doygunluk Üzerindeki Etkiler

Araştırmalar, Hindistan cevizi yağının açlığı önemli ölçüde azaltabileceği ve doygunluk seviyelerini artırabileceği iddiasını desteklememektedir.

Örneğin, fazla kilolu 15 kadından birinde yapılan bir çalışmada, 25 ml Hindistan cevizi yağı ile kahvaltı yapmanın, yemekten 4 saat sonra iştahı azaltmada, aynı miktarda zeytinyağı yemeye kıyasla daha az etkili olduğu bulundu (17 ).

Obezite ile 15 çocukta yapılan bir başka çalışma, 20 gram Hindistan cevizi yağı içeren bir öğünün aynı miktarda mısır yağı tüketmekten daha fazla doygunluk hissi uyandırmadığını göstermiştir (5 ).

Ek olarak, 42 ​​erişkinde yapılan bir araştırma, Hindistan cevizi yağının, yüksek miktarlarda kaprilik ve kaprik asitlerden oluşan bir MCT yağından önemli ölçüde daha az doldurduğunu, ancak bitkisel yağdan biraz daha fazla doldurduğunu tespit etmiştir (7 ).

Araştırmacılar, MCT çalışmalarından elde edilen sonuçların Hindistan cevizi yağına uygulanmaması gerektiği ve doygunluk duygularını teşvik etmek için kullanılmasını destekleyen çok az kanıt bulunduğu sonucuna varmışlardır.

Kilo Kaybına etkileri

Birçok insan Hindistan cevizi yağı tüketmenin aşırı vücut yağını atmanın sağlıklı ve etkili bir yolu olduğuna inanırken, bu teoriyi destekleyen çok az kanıt vardır.

Bu yağın kilo kaybını arttırma potansiyelini araştıran birkaç çalışma umut verici sonuçlar vermedi.

Örneğin, 91 yetişkin üzerinde yapılan 4 haftalık bir çalışma, günde 1.8 ons (50 gram) Hindistan cevizi yağı, tereyağı veya zeytinyağı tüketen gruplar arasında vücut ağırlığında anlamlı bir fark bulamadı (12 ).

Bununla birlikte, bazı araştırmalar Hindistan cevizi yağının göbek yağını azaltabileceğini göstermektedir. Obeziteye sahip 20 erişkinle yapılan 4 haftalık bir çalışma, bu yağdan 2 çorba kaşığı (30 ml) almanın erkek katılımcılarda bel çevresini belirgin şekilde azalttığını gözlemledi (18 ).

Benzer şekilde, kemirgenlerde yapılan bazı çalışmalar, Hindistan cevizi yağının göbek yağını azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir. Ancak, bu alandaki araştırmalar hala sınırlıdır (19).

32 yetişkinin 8 haftalık başka bir çalışması, günde 2 çorba kaşığı (30 ml) Hindistan cevizi yağı alınmasının, kilo kaybını veya kilo alımını etkilemediğini gösterdi (13 ).

Özet: Her ne kadar Hindistan cevizi yağı kilo vermeyi ve doygunluk hissini arttırmak için önerilmiş olsa da, mevcut araştırmalar kilo verme aracı olarak kullanılmasını desteklemiyor.

Uzun Lafın Kısası

Hindistan cevizi yağı, kilo kaybı arttırıcı harika bir içerik maddesi değildir. Yağ kaybını arttırma potansiyeli ve doygunluk duyguları hakkında daha fazla araştırma yapılması garanti edilir.

Bununla birlikte, kilo kaybını arttırmasa da, dengeli bir beslenmenin parçası olarak tüketilebilecek ve başka amaçlar için kullanılabilecek sağlıklı bir yağdır.

Yine de, tüm yağlar gibi, Hindistan cevizi yağının kalorileri yüksek olduğunu not etmek önemlidir. İstediğiniz kiloya ulaşmaya çalışırken, kalori alımınızı kontrol altında tutarken, yiyeceklerinizin tadını geliştirmek için küçük miktarlarda kullanın.


Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın