Gıdalardaki Mikroplastikler Sağlığınıza Bir Tehdit midir?

Gıdalardaki Mikroplastikler Sağlığınıza Bir Tehdit midir?

Çoğu insan her gün plastik kullanır. Bununla birlikte, bu malzeme genellikle biyolojik olarak parçalanamaz. Zamanla, çevreye zararlı olabilen mikroplastik adı verilen küçük parçalara ayrılır.


Çoğu insan her gün plastik kullanır.


Bununla birlikte, bu malzeme genellikle biyolojik olarak parçalanamaz. Zamanla, çevreye zararlı olabilen mikroplastik adı verilen küçük parçalara ayrılır.


Dahası, son çalışmalar mikroplastiklerin gıdalarda, özellikle deniz ürünlerinde yaygın olarak bulunduğunu göstermiştir.


Bununla birlikte, bu mikroplastiklerin insan sağlığını etkileyip etkilemediği belirsizdir. Bu makale mikroplastiklere ve sağlığınız için bir tehdit olup olmadıklarına derinlemesine bakacaktır.


Mikroplastik Nedir?


Mikroplastikler çevrede bulunan küçük plastik parçalarıdır.


Çapı 5 mmden küçük plastik parçacıklar olarak tanımlanırlar.


Diş macunu ve eksfoliyantlara eklenen mikro boncuklar gibi küçük plastikler olarak üretilirler veya çevrede daha büyük plastikler parçalandığında oluşurlar.


Mikroplastikler okyanuslarda, nehirlerde ve toprakta yaygındır ve genellikle hayvanlar tarafından tüketilir.


1970'lerde bir dizi çalışma okyanuslardaki mikroplastik seviyelerini araştırmaya başladı ve ABD kıyılarındaki Atlantik Okyanusu'nda yüksek seviyeler buldu (1 , 2 ).


Günümüzde dünyanın artan plastik kullanımı nedeniyle nehirlerde ve okyanuslarda çok daha fazla plastik var. Her yıl okyanusa yaklaşık 8,8 milyon ton (8 milyon metrik ton) plastik atık girmektedir (3).


Bu plastiğin 276.000 tonu (250.000 metrik ton) şu anda denizde yüzerken, geri kalanı muhtemelen kıyıya batmış veya yıkanmıştır (4 ).


Özet: Mikroplastikler, çapı 5 mm den az olan küçük plastik parçalardır. Tüm dünyada nehirlerde, okyanuslarda, toprakta ve diğer ortamlarda bulunurlar.


Gıdalarda Mikroplastikler


Mikroplastikler birçok farklı ortamda giderek daha fazla bulunur ve yiyecek bir istisna değildir (5 , 6).


Yakın tarihli bir çalışmada 15 farklı deniz tuzu markası incelendi ve 0.45 gr başına 273 mikroplastik parçacık (kilogram başına 600 parçacık) tuz bulundu (7 ).


Diğer çalışmalar, pound başına 300 mikroplastik lif (kilogram başına 660 lif) ve dörtte bir bira başına yaklaşık 109 mikroplastik fragman (litre başına 109 parça ) buldu. (8 , 9 ).


Bununla birlikte, gıdalarda en yaygın mikroplastik kaynağı deniz ürünleridir (10 ).


Mikroplastikler deniz suyunda özellikle yaygın olduğundan, balıklar ve diğer deniz organizmaları tarafından yaygın olarak tüketilirler (11 , 12 ).


Son çalışmalar, bazı balıkların gıda için plastikle karıştırıldığını ve bu da balık karaciğerinde biriken toksik kimyasallara yol açabileceğini göstermiştir (13 ).


Son zamanlarda yapılan bir araştırma, mikroplastiklerin derin deniz canlılarında bile bulunduğunu ve mikroplastiklerin en uzak türleri bile etkilediğini ortaya koydu (14 ).


Dahası, midye ve istiridye mikroplastik kontaminasyon riskinin diğer birçok türe göre çok daha yüksek olduğu bilinmektedir (15 , 16 ).


Son zamanlarda yapılan bir araştırmada, insan tüketimi için hasat edilen midye ve istiridye gram başına 0.36-0.47 mikroplastik parçacıklara sahipti, yani kabuklu deniz ürünleri tüketicilerinin yılda 11.000 mikroplastik parçacığı alabileceğini buldu (17 ).


Özet: Mikroplastikler gıda kaynaklarında, özellikle deniz ürünlerinde yaygın olarak bulunur. Bu, insanların yüksek seviyeler tüketmesine neden olabilir.


Mikroplastikler Sağlığınızı Etkiliyor mu?


Bazı çalışmalar gıdalarda mikroplastikler bulunduğunu gösterse de, sağlığınız üzerinde ne gibi etkileri olabileceği hala belirsizdir.


Şimdiye kadar, çok az çalışma mikroplastiklerin insan sağlığını ve hastalığını nasıl etkilediğini incelemiştir.


Plastiği esnek hale getirmek için kullanılan bir kimyasal türü olan ftalatların meme kanseri hücrelerinin büyümesini arttırdığı gösterilmiştir. Bununla birlikte, bu araştırma bir petri kabında gerçekleştirildi. Bu nedenle sonuçlar insanlar için genelleştirilemez (18 ).


Son zamanlarda yapılan bir çalışmada laboratuvar farelerinde mikroplastiklerin etkileri incelenmiştir.


Farelere beslendiğinde, karaciğer, böbrekler ve bağırsaklarda biriken mikroplastikler ve karaciğerdeki oksidatif stres moleküllerinin seviyelerinin artması. Ayrıca beyne toksik olabilecek bir molekül seviyesini de arttırdılar (19 ).


Mikroplastikleri içeren mikropartiküllerin bağırsaklardan kana ve potansiyel olarak diğer organlara geçtiği gösterilmiştir (20 , 21 ).


Plastikler insanlarda da bulunmuştur. Bir çalışma, incelenen insan akciğerlerinin % 87'sinde plastik liflerin bulunduğunu buldu. Araştırmacılar bunun havada bulunan mikroplastiklerden kaynaklanabileceğini buldular (22 ).


Bazı çalışmalar, havadaki mikroplastiklerin akciğer hücrelerinin enflamatuar kimyasallar üretmesine neden olabileceğini göstermiştir. Bununla birlikte, bu sadece test tüpü çalışmalarında gösterilmiştir (23 ).


Bisfenol A (BPA) , plastikte bulunan en iyi çalışılan kimyasallardan biridir. Genellikle plastik ambalajlarda veya gıda saklama kaplarında bulunur ve gıdaya sızabilir.


Bazı kanıtlar, BPA'nın özellikle kadınlarda üreme hormonlarına müdahale edebileceğini göstermiştir (24 ).


Özet: Test tüpü ve hayvan çalışmalarından elde edilen kanıtlar, mikroplastiklerin sağlık için kötü olabileceğini düşündürmektedir. Bununla birlikte, mikroplastiklerin insanlardaki etkilerini inceleyen çok az çalışma vardır.


Gıdalarda Mikroplastiklerden Kaçının


Mikroplastikler birçok farklı insan gıda kaynağında bulunur. Bununla birlikte, insan sağlığını nasıl etkilediği hala belirsizdir.


Gıda zincirindeki en yüksek mikroplastik konsantrasyonları balıklarda, özellikle kabuklu deniz hayvanlarında görülür.


Mikroplastiklerin sağlığı nasıl etkilediği hakkında çok az şey bilindiği için kabuklu deniz hayvanlarından tamamen kaçınmak gerekli değildir. Bununla birlikte, bilinen kaynaklardan yüksek kaliteli kabuklu deniz ürünleri yemek yararlı olabilir.


Buna ek olarak, bazı plastikler ambalajdan gıdaya sızabilir.


Plastik gıda ambalajı kullanımınızı sınırlamak mikroplastik alımınızı azaltabilir ve işlem sırasında çevreye fayda sağlayabilir.


Özet: Kabuklu deniz ürünleri, besin zincirindeki en büyük mikroplastik kaynağı gibi görünmektedir, bu nedenle bilinen kaynaklardan yüksek kaliteli kabuklu deniz ürünleri seçtiğinizden emin olun. Plastik gıda ambalajını sınırlamak mikroplastik alımınızı da azaltabilir.


Uzun Lafın Kısası


Mikroplastikler, kozmetikte mikro boncuklar gibi kasıtlı olarak üretilir veya daha büyük plastiklerin parçalanmasından oluşur.


Ne yazık ki, hava, su ve yiyecek dahil olmak üzere çevre boyunca mikroplastikler mevcuttur.


Deniz ürünleri, özellikle kabuklu deniz ürünleri, bu yiyecekleri yedikten sonra vücudunuzda birikebilecek yüksek konsantrasyonlarda mikroplastik içerir.


Mikroplastiklerin insan sağlığını nasıl etkilediği şu anda belirsizdir. Bununla birlikte, hayvan ve test tüpü çalışmalarından elde edilen sonuçlar, bunların olumsuz etkileri olabileceğini düşündürmektedir.


Plastik gıda ambalajı kullanımınızı azaltmak, çevre ve gıda zincirindeki plastiği azaltmanın en etkili yollarından biridir.


Çevreye ve muhtemelen sağlığınıza da fayda sağlayacak bir adım.


Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın