Diş Fırçasını Temizlemenin ve Dezenfekte Etmenin Etkili Yolları

Diş Fırçasını Temizlemenin ve Dezenfekte Etmenin Etkili Yolları

Diş fırçanız ağzınızdaki bakterileri barındırabilir. Diş fırçanız uygun şekilde dezenfekte edilmezse bu bakteriler çoğalabilir.

Muhtemelen diş fırçanızı her gün dişlerinizin ve dilinizin yüzeyindeki plak ve bakterileri temizlemek için kullanıyorsunuzdur.

Derinlemesine fırçalamadan sonra ağzınız çok daha temiz kalırken, diş fırçanız artık ağzınızdaki mikropları ve artıkları taşır.

Diş fırçanız da muhtemelen bakterilerin havada oyalanabileceği banyoda saklanır.

Bu makale, her seferinde temiz ve güvenli olduğundan emin olmak için diş fırçanızı dezenfekte etmenin yollarını ele alacaktır.

Diş Fırçası Nasıl Temizlenir

Diş fırçanızı kullanımlar arasında dezenfekte etmenin birkaç yöntemi vardır. Bazıları diğerlerinden daha etkilidir.

Her Kullanımdan Önce ve Sonra Üzerine Sıcak Su Dökün

Diş fırçanızı sterilize etmenin en temel yöntemi, her kullanımdan önce ve sonra kılların üzerine sıcak su dökmektir.

Bu, fırçalamalar arasındaki saatlerde diş fırçasında birikmiş olabilecek bakterilerden kurtulur. Ayrıca her kullanımdan sonra birikmiş olabilecek yeni bakterileri de ortadan kaldırır.

Çoğu insan için, diş fırçasını kullanımlar arasında sterilize etmek için temiz, sıcak su yeterlidir.

Diş macununu uygulamadan önce, diş fırçanın başının üzerine nazikçe sıcak su dök. Su, buhar üretecek kadar sıcak olmalıdır.

Dişlerinizi ve ağzınızı iyice fırçaladıktan sonra fırçanızı daha sıcak suyla durulayın.

Diş fırçası en geç kaç ayda bir değişmeli? dis fırçası en geç kaç ayda bir degisir? Öğrenmek için tıklayın.

Antibakteriyel Gargarada Bekletin

İçinizi rahatlatmak için sıcak suyla durulamak yeterli değilse, diş fırçanızı antibakteriyel gargara ile ıslatabilirsiniz.

Bu gargaralar genellikle kılların parçalanmasına neden olan sert maddeler içerdiğinden, bunu yapmanın diş fırçanızı daha hızlı yıpratabileceğini unutmayın.

Bu yöntem, diş fırçanızın her fırçalamadan sonra yaklaşık 2 dakika küçük bir bardak gargara içinde baş aşağı oturmasını içerir.

 

 

Diş Fırçalarını Kaynatmalı Mısın?

Diş fırçanızı kullanmak için yeterince temiz hale getirmek için kaynatmanıza gerek yoktur ve çoğu diş fırçasının plastik sapı kaynar suda erimeye başlayabilir.

Yine de kaynar su kullanmak istiyorsanız, suyu bir çaydanlıkta veya ocağınızda bir tencerede ısıtın. Kaynadığında, ısıyı kapatın ve diş fırçanızı 30 saniye kadar suya daldırın.

Protez Temizleyici

Sıcak su ve gargaraya ek olarak, diş fırçanızı dezenfekte etmek için protez temizleme solüsyonu kullanabilirsiniz.

Protez temizleyici, ağzınızda büyüyen bakteri ve plağı hedef alan antimikrobiyal bileşenlerden oluşur.

Daha önce takma dişlerinizde kullandığınız protez temizleyiciyi tekrar kullanmayın.

Yarım temizlik tabletini bir bardak suda eritin ve fırçanızın ekstra temiz olması için diş fırçanızı buna 90 saniye daldırın.


UV Diş Fırçası Dezenfektanı

Ayrıca diş fırçaları için özel olarak yapılmış bir ultraviyole (UV) ışık dezenfektanı ürününe de yatırım yapabilirsiniz.

Bir diş fırçası için yapılmış UV ışık odalarının salin solüsyonu ve klorheksidin glukonat solüsyonu ile karşılaştırılması, UV ışığının diş fırçalarını dezenfekte etmenin en etkili yolu olduğunu buldu.

Bu ekipman pahalı olabilir ve güvenli fırçalama için birine sahip olmak gerekli değildir. Satın aldığınız UV dezenfektanı için üreticinin talimatlarını izleyin.

Unutmayın ki Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) diş fırçanızı temizlemek için bir UV odası kullanmanız gerektiğini söylemiyor.

Elektrikli Diş Fırçası Nasıl Temizlenir? Şarjlı Diş Fırçası Nasıl Temizlenir?

Çoğunlukla, elektrikli bir diş fırçası kafasını normal bir diş fırçasını dezenfekte ettiğiniz gibi dezenfekte edebilirsiniz.

Diş fırçanıza diş macunu ve ılık sudan başka bir şey koymadan önce diş fırçası başlığını elektrikli tabandan çıkardığınızdan emin olun.

Elektrikli diş fırçanız tabandan ayrılmayacak türdeyse, sadece ılık su kullanın veya hızlı bir gargara kullanın ve temiz, kuru bir yerde saklayın.

Diş Fırçası Nasıl Temiz Tutulur? Diş Fırçası Nasıl Dezenfekte Edilir? Diş Fırçası Kaynatmak

Diş fırçanız dezenfekte edildikten sonra temiz tutmak için adımlar atabilirsiniz.

Diş fırçanızı doğru şekilde saklamak, muhtemelen kullandıktan sonra temizlemek kadar önemlidir.

Her Gün Değişen Hiidrojen Peroksit Çözeltisinde Saklayın

Bir 2011 çalışması hidrojen peroksit küçük bir fincan içinde diş fırçasını tutarak minimuma bakteriyel büyümeyi tutmak için ekonomik bir yol olduğunu gösterdi.

Diş fırçanızı, önce kılları fincana koymadan önce her gün hidrojen peroksiti değiştirin.

Diş Fırçalarını Yan Yana Koymaktan Sakının

Diş Fırçası Bakımı | Elektrikli Diş Fırçası Nasıl Temizlenir | TemizSözlük

Birden fazla diş fırçasını bir bardağa birlikte atmak, kıllar arasında bakteriyel çapraz kontaminasyona neden olabilir.

Evinizde birden fazla kişi varsa, her diş fırçasını diğerlerinden birkaç inç uzakta tutun.

Mümkün Olduğunca Tuvaletten Uzak Tutun

Tuvaleti sifonu çektiğinizde, dışkı maddesi " tuvalet tüyü " etkisi olarak bilinen şekilde havaya yükselir.

Bu tüy, diş fırçanız da dahil olmak üzere banyonuzun tüm yüzeylerine zararlı bakteriler yayar.

Kapağı kapalı bir ilaç dolabında saklayarak bu bakterilerin diş fırçanıza bulaşmasını önleyebilirsiniz. Ya da diş fırçanızı mümkün olduğunca tuvaletten uzak tutabilirsiniz.

Diş Fırçası Kapağını Temizleyin

Diş fırçanızdaki bakteriler, diş fırçanızı tutmak için kullanabileceğiniz herhangi bir diş fırçası kılıfına ve saklama kaplarına bulaşabilir.

Zararlı bakterilerin tutunmasını önlemek için diş fırçası kılıflarını ve kaplarını 2 haftada bir temizlediğinizden emin olun.

Diş fırçanızı kapatmanız gerekmez, ancak tercih ederseniz, önceden kurumaya bıraktığınızdan emin olun. Islak bir diş fırçasını örtmek, kıllarda daha fazla bakteri üremesine yol açabilir.

Diş Macunu Dağıtıcısı Kullanın

Diş fırçanıza diş macunu sürdüğünüzde, diş fırçanızın ve diş macunu tüpünün her zaman temas edip bakterileri aktarması ihtimali vardır.

Bu çapraz kontaminasyon riskini azaltmak için bir diş macunu pompası dağıtıcısı kullanabilirsiniz.

Diş Fırçanızı Ne Zaman Değiştirmelisiniz

Bazen temiz bir diş fırçası kullandığınızdan emin olmanın en iyi yolu, onu değiştirmektir .

Genel bir kural olarak, diş fırçanızı veya diş fırçası başlığınızı 3 ila 4 ayda bir değiştirmelisiniz.

Aşağıdaki durumların her birinde diş fırçanızı da atmalısınız:

 

  • Kıllar aşınmış. Kıllar bükülmüş veya yıpranmış görünüyorsa, diş fırçanız dişlerinizi etkili bir şekilde temizleyemez.
  • Evinizden biri hasta. Siz veya evinizdeki herhangi biri boğaz ağrısı veya grip gibi bulaşıcı bir hastalık geçirdiyseniz, diş fırçanızı kullanmaya devam edebilirsiniz.enfeksiyon yaymak.
  • Diş fırçanı paylaştın. Diş fırçanızı başka biri kullandıysa, onu tamamen dezenfekte etmenin hiçbir yolu yoktur. Herkesin ağız florası benzersizdir ve ağzınızı bir başkasının bakterileriyle ovalamamalısınız.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Diş fırçasını nasıl temizlerim: Diş fırçanızı kullanımlar arasında dezenfekte etmenin birkaç yöntemi vardır. Bazıları diğerlerinden daha etkilidir.

 

Diş fırçasını dezenfekte etmenin yolları nelerdir: Diş fırçanızı sterilize etmek için her kullanımdan önce ve sonra kılların üzerine sıcak su dökmek en temel yöntemdir.

 

Diş fırçasını kaynatmak doğru mu? Diş fırçasını kaynatmak çoğu durumda gereksizdir ve plastik sapın erimesine neden olabilir.

 

Diş fırçasını ne sıklıkla değiştirmeliyim?  Genel bir kural olarak, diş fırçasını veya başlığını 3 ila 4 ayda bir değiştirmek önerilir.

 
Sizler de sağlıklı ve dengeli beslenerek bağışıklık sisteminizi güçlendirmek veya kilo vermek için online diyetisyenlerden size özel online diyet listesi satın almak isteyebilirsiniz (Hadi Zayıfla!).
Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın