Deniz Tuzu Faydaları ve Olumsuz Etkileri

Deniz Tuzu Faydaları ve Olumsuz Etkileri

Deniz tuzu, yiyeceklere lezzet katan minimal işlenmiş bir tuz türüdür. Sıvı dengesi, hidrasyon ve sindirim için yeterli sodyum almak önemlidir, ancak sodyum ihtiyaçlarınızı karşılamak için deniz tuzu tüketmek gereksizdir.

Deniz tuzu tuzlu su buharlaştırılarak yapılır. Dünyanın dört bir yanındaki insanlar bunu tarih öncesi çağlardan beri kullanıyor ve bugün birçok mutfakta yaygın olarak bulunuyor.

Mutfak kullanımlarının yanı sıra, genellikle vücut peelinglerine, banyolara, içeceklere ve sayısız diğer ürüne deniz tuzu eklenir.

Bazı insanlar diğer tuz türlerinden daha sağlıklı olduğuna ve çeşitli faydalar sağladığına inanıyor, ancak bu iddiaları desteklemek için çok az araştırma var.

Bu makale, deniz tuzunun yaygın kullanımlarının yanı sıra potansiyel faydaları ve olumsuz taraflarına genel bir bakış sunmaktadır.

Deniz Tuzu Ve Sofra Tuzu

Deniz tuzu çoğunlukla vücuttaki sıvı dengesini ve kan basıncını düzenlemeye yardımcı olan bir bileşik olan sodyum klorürden oluşur.

Minimal işlendiği için potasyum , demir ve kalsiyum gibi bazı mineraller içerir . Bu, çoğunlukla öğütülmüş ve besinlerinin çoğunu çıkarmış olan sofra tuzundan besleyici olarak daha üstün olduğu düşünülmesinin bir nedenidir ( 1 ).

Bununla birlikte, deniz tuzundaki besinler sadece eser miktarda bulunur. Tüm yiyeceklerden kolayca alabileceğiniz potasyum, demir, kalsiyum veya magnezyum miktarına yaklaşmak için son derece büyük miktarlarda yemek yemeniz gerekir.

Deniz tuzu granülleri de sofra tuzu granüllerinden daha büyüktür. Sonuç olarak, normal tuz çay kaşığı başına yaklaşık 2.300 mg sodyum sağlarken (6.1 gram), deniz tuzu çay kaşığı başına 2.000 mg sodyum içerir (4.2 gram) ( 2 , 3 ).

Bunun nedeni, sofra tuzu ile karşılaştırıldığında daha az deniz tuzu granülünün bir çay kaşığı içine sığmasıdır. Sofra tuzundan daha az sodyum içerdiği için değil.

Yine de, çoğu insan bu ayrımın farkında değildir ve deniz tuzunun sofra tuzundan daha sağlıklı olduğunu düşünmektedir, çünkü aşırı sodyum tüketimi yüksek tansiyon seviyeleri ve artmış kalp hastalığı riski ile bağlantılıdır (4 ).

Bununla birlikte, tükettiğiniz sodyum miktarı önerilen sınırı veya kişisel toleransınızı aşarsa, düzenli tuz yerine deniz tuzu kullanmak fark etmez (5 ).

Aslında, bazı insanlar aynı lezzeti elde etmek için pişirmede daha fazla deniz tuzu kullanmaları gerektiğini buluyorlar.

Özet: Sofra tuzu ile karşılaştırıldığında, deniz tuzu daha az işlenir, daha fazla eser besin maddesi içerir ve daha büyük bir parçacık boyutuna sahiptir. Bu da neden çay kaşığı başına daha az sodyum içerdiğini açıklayan bir özelliktir. Bununla birlikte, bu farklılıklar onu beslenme açısından üstün kılmaz.

Olası Faydaları

Sodyum klorid (tuz) vücutta birçok önemli işlevleri vardır, en uygun yanı sağlığını korumak için besin tüketmek gereklidir.

Bazı insanlar, deniz tuzunun özellikle birkaç ek faydası olduğunu iddia ediyor. Ancak, bunların çoğu güçlü bilimsel araştırmalarla desteklenmemektedir.

İşte deniz tuzu ile ilgili en yaygın iddialardan birkaçı.

Hidrasyon, Kan Basıncı ve Daha Fazlası

Genel olarak, tuz yeterli hidrasyon ve kan basıncı seviyelerini korumanıza yardımcı olabilir.

Sodyum sıvı dengesinde hayati bir rol oynadığından, özellikle yüksek yoğunluklu egzersiz sırasında yeterli miktarda alınmaması risklidir (6 , 7 ).

Sağlıklı kan basıncı seviyelerini korumak için vücutta uygun sıvı dengesine sahip olmak da önemlidir (8 ).

Bu nedenle, çok az veya çok fazla sodyum tüketmek, besin tuzuna duyarlı olanlarda kan basıncında değişikliklere yol açabilir (9 ).

Deniz tuzu yemek sodyum ihtiyaçlarınızı karşılamanıza yardımcı olabilir, ancak çeşitli yiyeceklerden de sodyum alabilirsiniz.

Sindirim

Bazıları ılık su ile karıştırılmış deniz tuzu tüketmenin sindirime yardımcı olduğuna inanmaktadır .

Mide asidi üretmek için klorür gereklidir ve sodyum klorür (tuz), besinlerin sindirim sırasında parçalandıktan sonra bağırsaklara emilmesini ve taşınmasını kolaylaştırır (10 ).

Bu nedenle, yeterli miktarda tuz tüketmek optimal sindirim sağlığını destekler.

Bir çalışma, kolonoskopi için hazırlanan 54 yetişkinde tuzlu su içmenin etkilerine baktı.

Belirli yoga duruşlarını gerçekleştiren ve 4,5 gram tuzla yapılan 2 bardak (480 ml) su içenler normal süreden önce bağırsak hareketlerine sahipti (11 ).

Bununla birlikte, tuzlu suyun tek başına bağırsak sağlığını iyileştirmeye ne kadar yardımcı olduğu belirsizdir.

Su ile karıştırılmış deniz tuzu içmek bazı durumlarda sindirime yardımcı olabilirken, çok fazla tuzlu su içmek çok fazla tuz tüketmenize neden olabilir. Diğer kaynaklardan yeterli sodyum almak muhtemelen normal sindirimi desteklemek için yeterlidir.

Cilt Sağlığı ve İltihabı

Deniz tuzu banyosu yapmanın cildin kuruluğunu ve iltihabı azalttığı düşünülmektedir.

Bununla birlikte, tuz banyolarının cilt iltihabını azaltmaya nasıl yardımcı olup olmadığı ve özellikle deniz tuzunun herhangi bir spesifik etki yapıp yapmadığı belirsizdir.

Kuru cilde sahip insanlarda yapılan bir çalışmada, Ölü Deniz'den elde edilen bir tuz çözeltisinde banyo yapmanın, musluk suyunda banyo yapmayla karşılaştırıldığında, cilt nemini artırmaya ve pürüzlülüğü azaltmaya yardımcı olduğu bulundu (13 ).

Bununla birlikte, araştırmacılar olumlu sonuçları tuz içeriğine değil, Ölü Deniz çözeltisindeki magnezyum miktarına bağladılar (13 ).

Dahası, başka bir çalışma, vücut ve ciltte daha yüksek sodyum klorür konsantrasyonlarının, kuru ve kaşıntılı cilt ile ilişkili enflamatuar reaksiyonlara yol açan bağışıklık hücrelerinin sayısını artırabildiğini bulmuştur (14 ).

Bu çelişkili bulgular, deniz tuzu banyolarının cilt tahrişini iyileştirme yeteneğinin büyük ölçüde tuzun mineral bileşimine bağlı olabileceğini düşündürmektedir.

Yüksek magnezyum içeriğine sahip deniz tuzları, cilt sorunları olanlar için banyolara eklemek için en iyi türler olabilir.

Özet: Tuz türünden bağımsız olarak yeterli sodyum almak hidrasyon ve kan basıncı için önemlidir. Bazı araştırmalar, banyolara eklendiğinde sindirime yardımcı olabileceğini ve cilt sorunlarını iyileştirebileceğini önermektedir.

Çok Fazla Tuzun Olası Dezavantajları

Deniz tuzu gıdalara lezzet katar ve bazı yararlı diyet dışı kullanımlara sahip olabilir, ancak fazla tüketilmemelidir.

Aşırı sodyum tüketimi yüksek tansiyon, osteoporoz, böbrek taşları ve diğer sağlık sorunları ile ilişkilidir (15 ).

Bu nedenle, deniz tuzunu diğer tuz türlerine tercih etseniz bile , belirli bir fayda sağlamaz ve diğer tüm tuzlar gibi uygun ölçülerde kullanılmalıdır.

Ayrıca, böbrek hastalığı, yüksek tansiyon ve kalp yetmezliği olan kişilerin deniz tuzu ve diğer tuzları almaları konusunda özellikle dikkatli olmaları gerekebilir (16 ).

Özet: Deniz tuzu da dahil olmak üzere her türlü çok fazla tuz tüketmek, yüksek kan basıncı ve diğer sağlık sorunlarıyla bağlantılı aşırı sodyum alımına neden olabilir.

Bu Nasıl Kullanılır

Mutfakta deniz tuzu kullanmakla ilgileniyorsanız, diyetinize eklemenin birkaç yolu vardır.

Tipine bağlı olarak, sofra tuzundan daha fazla veya daha az lezzet verebilir.

Çoğu yemekte normal tuz yerine deniz tuzu kullanabilirsiniz. Bununla birlikte, bir yemek tarifinde sofra tuzu değiştiriyorsanız, her zaman ince öğütülmüş deniz tuzu kullanmalısınız.

Sofra tuzunun ince öğütülmüş olduğu göz önüne alındığında, çay kaşığı başına genellikle tuz olan deniz tuzundan daha fazla sodyum içerir. Bu nedenle, eşdeğer bir miktar kullandığınızdan emin olmak isteyeceksinizdir.

Deniz tuzu kullanmanın bazı popüler yolları, kavrulmuş sebzeler üzerine serpmek, çikolata bazlı tatlılara eklemek ve biftek, hamburger ve balık için kullanmaktır .

Son olarak, ılık banyo suyuna 1 bardak (230 gram) deniz tuzu ekleyerek bir tuz banyosu hazırlayabilirsiniz .

Tuz banyolarının herhangi bir sağlık faydası sağlayıp sağlamadığını belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulurken, sıcak bir banyo almak en azından rahatlık sağlayabilir.

Özet: Deniz tuzu, et yemekleri, sebzeler ve tatlılar dahil olmak üzere çoğu tarifte diğer tuzların yerine kullanabilirsiniz. Banyolarınıza eklemek isteyebilirsiniz.

Uzun Lafın Kısası

Deniz tuzu, yiyeceklere lezzet katan minimal işlenmiş bir tuz türüdür.

Sıvı dengesi, hidrasyon ve sindirim için yeterli sodyum almak önemlidir, ancak sodyum ihtiyaçlarınızı karşılamak için deniz tuzu tüketmek gereksizdir.

Deniz tuzunun banyonuza eklenmesi gibi mutfak dışı kullanımları cilt sağlığını iyileştirebilir ve başka faydalar sağlayabilir. Bununla birlikte, hiçbir güçlü araştırma, onunla ilişkili birçok sağlık iddiasını desteklememektedir.

Genel olarak, deniz tuzunu birçok şekilde kullanabilirsiniz, ancak bir sağlık yolu olarak düşünülmemelidir.

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın