Bağışıklık Sisteminizi Çok Güçlendiren 6 Mantar

Bağışıklık Sisteminizi Çok Güçlendiren 6 Mantar

En sevdiğiniz tariflere bir kaşık mantar tozu eklemek, büyülü sağlık yararlarını elde etmenin harika bir yoludur. Dozu sadece bu şekilde ayarlamak en iyisidir - günde bir kaşık veya 1 ila 2 yemek kaşığı. Sağlığınızda bir artış hissediyor olsanız bile, özellikle bu mantarlar faydalarını doğrulamak için, alımınızı arttırmak asla iyi bir fikir değildir.

Tıbbi Mantarların Büyüsü

Şifalı mantar düşüncesi sizi korkutuyor mu? Derin bir nefes alın ve bizimle kalın. Evet, size kahvenize mantar koymanızı söyleyeceğiz (diğer şeylerin yanı sıra). Ama bunun iyi bir nedeni var, yemin ediyoruz.

Şifalı mantarlar Doğu tıbbında binlerce yıldır kullanılmaktadır ve son zamanlarda daha da popülerlik kazanmıştır. Toz olarak alınması hedeflenmiş (asla çiğ veya bütün olarak yenilmeleri amaçlanmamıştır), bu mantarları ultra moda Los Angeles latteleri de dahil olmak üzere tüm farklı formlarda bulabilirsiniz. Peki mantar düzeltmek için en kolay yollarından biri? Menüdeki her şeye bir kaşık ekleyin - sabah güler yüzlü, sebzeli kizartma veya bir fincan olsun.

Tıbbi mantarların sağlığa sağladığı faydaların listesi uzundur (düşünün: beyin güçlendirici, hormon yardımcısı, antioksidan güç merkezi). Ancak her mantar benzersizdir ve kendine özgü sağlık faydaları vardır.

Bunların bir tedavi olmadığını unutmayın. Aslında, shroom çalışmaları Batı tıbbı için hala yeni ve insanlar için sağlam kanıtların hala çok daha fazla araştırmaya ihtiyacı var. Bu yüzden onları daha çok bağışıklık sisteminiz için yardımcılar veya stres, iltihap, kansere karşı mini aşılar gibi düşünün. Mantarların gücü ile uyum sağlamak istiyorsanız, ilk altıyı ve onları bu kadar harika yapan şeyleri öğrenelim.

Reishi 

Reishi'yi doğanın Xanax'ı olarak düşünün. Bu tercih edilen mantar, en popüler tıbbi mantarlardan biridir ve iyi bir nedenden dolayı. Reishi her şeyi yapabilir: yardım kilo kaybı (fare çalışmasında görüldüğü gibi) bağışıklık sistemi  kontrol altında ve hatta kanser hücreleri ile mücadele etme.

Bununla birlikte, bu mantarı benzersiz kılan, sakinleştirici özellikleridir - hepsi reishi'nin adil payına sahip olan bileşik triterpen sayesinde. Bu ruh halini artıran bileşikler kaygıyı hafifletebilir, depresyonu hafifletebilir ve teşvik edebilirdaha iyi uyku, farelerde görüldüğü gibi. Ancak triterpenin sinir sistemi üzerindeki olumlu etkisi burada bitmiyor. Reishi iyileşmeye teşvik eder ve odaklamayı da artırır.

Reishi yardımcı olabilir

 • uyku
 • kaygı
 • depresyon
 • odak

Deneyin: Sıcak, şifalı bir fincan çay yapmak için bir kaşık reishi tozu kullanın veya en sevdiğiniz çikolatalı tatlılara ekleyin. 

Beyine Faydaları İçin Aslan Yelesi Dene

Biraz doğal zihinsel netlik için aslan yelesini deneyin. Bu tüylü “pom-pom” mantarı antioksidanlarla doludur ve çoğu tıbbi mantar gibi bağışıklık sistemini güçlendirir. Ancak aslan yelesi biyoprotein üretimini teşvik ettiği için nadirdir sinir büyüme faktörü (NFG)  ve miyelin (sinir lifleri etrafında bir yalıtım).

Hem NFG hem de miyelin beyin sağlığı için kesinlikle çok önemlidir. İçlerindeki dengesizlik, Alzheimer ve multipl skleroz gibi nörolojik hastalıklara katkıda bulunabilir. Küçük bir insan çalışmasında bu mucizevi mantarın beyin gelişimine etkisini, farelerde bellek gelişimini, konsantrasyonu artırdığını, kaygı ve sinirliliği azalttığı bulunmuştur.

Aslan yelesi yardımcı olabilir

 • biliş
 • hafıza
 • konsantrasyon

Deneyin: Antioksidan dolu bir fincan enerji ve zihinsel netlik için bir kaşık aslan yelesini ekleyin.

Antioksidan Dozunuzu Serbest Radikallerle Savaşan Chagadan Alın

Chaga mantarları, antioksidan bir güç santralidir. Bu da onları serbest radikallerle ve iltihaplarla savaşmak için mükemmel yarışmacılar yapar. Bu koyu siyah mantar çarpışmalar oksidatif stres önlemek veya yavaşlatabilir, (deri yaşlanması ile bağlantılı olan) kanserin gelişmesini ve bulunmuştur. Düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) daha düşük, “kötü” kolesterol. Chaga ile ilgili çalışmaların çoğu insan hücreleri ve fareler üzerinde yapılır. Ancak işaretler bu shroom'un sizin için - içte ve dışta iyi olduğunu gösterir.

Chaga yardımcı olabilir

 • yaşlanma
 • iltihap
 • LDL'yi düşürmek

Deneyin: Sabah smoothienize chaga tozu ekleyin veya köpüklü, ılık bir chaga chai latte yapın.

Kalp Dostu Shiitake'e Ulaşın

Mutfağınızda zaten shiitake ile yemek yapıyorsanız, devam edin. Ancak bu popüler mantar, kızartmayı ekstra lezzetli hale getirmenin ötesinde faydalara sahiptir.

Bu mantarlar özellikle kalp için iyidir. Shiitakes'in düşük LDL ve karaciğerde kolesterol emilimini ve üretimini engelleyen bileşikler içerirler. Bu şık mantarlar da içerebilir, fitobesleyicileri gösterildiği gibi, plak birikimini önlemek yardımcı olan ve sıçan çalışması, sağlıklı tansiyon ve dolaşımını koruyun.

 • Shiitake yardımcı olabilir
 • kolesterolü düşürmek
 • kalp sağlığı
 • kan basıncı ve kan dolaşımı

 • Deneyin: Bir parça umami aroması için en sevdiğiniz tariflere bir kaşık shiitake tozu ekleyin.

Hindi Kuyruğu ile Kanserle Savaşmaya Yardım Et

Elbette, listemizdeki tıbbi mantarların çoğu, yüksek miktarda antioksidanları nedeniyle antikanser özellikleri sergiler. Ancak hindi kuyruğu bir adım daha ileri gidiyor.

Hindi kuyruğu, bağışıklık sistemini uyaran polisakkarit-K (PSK) adı verilen bir bileşik içerir. PSK, Japonya'da onaylanmış bir antikanser reçeteli ilaç olduğu kadar etkilidir. Hindi kuyruğunun, belirli kanserler, kavga lösemi hücreleri kemoterapi alan insanların bağışıklık sistemini iyileştirir. (Tabii ki, doktorunuza danışmadan reçete edilen kanser tedavinizi durdurmayın.)

 • Hindi kuyruğu yardımcı olabilir
 • bağışıklık desteği
 • kanseri önleme
 • antioksidanlar

Deneyin: Bağışıklığı artıran bir smoothie için smoothienize bir kaşık hindi kuyruğu eklemeyi deneyin.

Kendinizi Toplamaya Mı İhtiyacınız Var? Kurtarmaya Cordyceps

Enerjinizi düşük mü hissediyorsunuz veya antrenman öncesi desteğe mi ihtiyacınız var? Cordyceps sizin için bir mantardır. Bu mantarın hem enerji hem de libido için çok uyarıcı olduğu biliniyor.

Cordyceps size yardımcı olabilir. Vücutta daha verimli oksijen kullanan ve kan akışını artırmaya yarar. Bu özellikle sporcular veya düzenli egzersiz yapan kişiler için yararlı olabilir. Bu mantarın sadece geliştiği değil egzersiz ve atletik performansın yanı sıra egzersiz sonrası kas iyileşmesini de hızlandırır.

Cordyceps size yardımcı olabilir

 • enerji
 • Atletik performans
 • kas iyileşmesi

Deneyin: En sevdiğiniz antrenman öncesi veya sonrası yemeğinize enerji veya daha hızlı iyileşme için bir kaşık Cordyceps ekleyin.

Uzun Lafın Kısası

En sevdiğiniz tariflere bir kaşık mantar tozu eklemek, büyülü sağlık yararlarını elde etmenin harika bir yoludur. Dozu sadece bu şekilde ayarlamak en iyisidir - günde bir kaşık veya 1 ila 2 yemek kaşığı. Sağlığınızda bir artış hissediyor olsanız bile, özellikle bu mantarlar faydalarını doğrulamak için, alımınızı arttırmak asla iyi bir fikir değildir.

Özellikle bazı ilaçları kullanıyorsanız veya hamileyseniz, diyetinize tıbbi mantar eklemenin güvenli olup olmadığını doğrulamak için her zaman doktorunuzla önceden konuşun. Bazı mantarlar mide veya alerji gibi yan etkilere neden olabilir.

Aralarından seçim yapabileceğiniz tüm bu muhteşem mantarlardan, hangisini önce denemek için en heyecanlısınız?


Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın