Avokado Meyve mi Sebze mi? (Amerikan Armudu Gerçek Yüzü)

Avokado Meyve mi Sebze mi? (Amerikan Armudu Gerçek Yüzü)

Çoğu zaman bir sebze gibi kullanılmasına ve salatalarda yenilmesine rağmen, avokadolar botanik olarak meyvelerdir.

Avokado, yıldız besin profili ve çeşitli mutfak uygulamaları nedeniyle popülerlik kazanmıştır.

Lif, potasyum, kalp sağlığına yararlı yağlar ve güçlü antioksidanlar açısından zengin olan bu yiyecek, aynı zamanda çeşitli sağlık yararları da sağlayabilir.

Bu makale, avokadonun meyve mi yoksa sebze mi olduğu konusundaki tartışmayı ele almaktadır.

Whatsapp üzerinden sizinle ilgilenen diyetisyeniniz ile iletişim sağlayarak rehber eksikliği yaşamayacağınız sağlıklı kilo verdiren diyet listelerine ulaşmak artık çok kolay. Günün diğer öğünleriyle uyum içerisinde olan, kilo vermek için online diyetisyenler tarafından size özel hazırlanmış online diyet listesindeki lezzetli menülere ulaşmak bir tık uzağınızda (Zayıflamak Bir Tık Uzağında!)

 

Avokado Meyve mi Sebze mi?

Avokado bir meyvedir.

Daha spesifik olarak, botanikçiler, onu tek bir tohum ile geniş bir meyve olarak tanımlarlar.

Neredeyse diğer birçok meyve kadar tatlı olmasa da, "bir ağacın ya da tohum içeren ve yiyecek olarak yenilebilen diğer bir bitkinin tatlı ve etli ürünü" olan meyvenin tanımına girer (1).

Avokado, daha sıcak iklimlerde ağaçlarda yetişir ve Meksika'ya özgüdür. Kremsi, pürüzsüz bir dokuya sahiptirler ve pütürlü, kalın, koyu yeşil veya siyahımsı bir kabukla kaplıdırlar.

Orta boy bir avokadonun (50 gram) yarısı veya üçte biri bir porsiyon olarak kabul edilir. 84 kalori içerir, sağlıklı yağlar ve besinlerle doludur ve çeşitli sağlık yararları sağlayabilir (2 , 3 ,4).

Özet: Avokado bir meyvedir. Botanik açıdan, daha sıcak iklimlerde ağaçlarda yetişen ve Meksika'ya özgü tek tohumlu bir meyvedir.

Meyve ve Sebzeleri Nasıl Ayırt Edebilirim?

Hem meyveler hem de sebzeler bitkilerden gelir ve aralarında ayrım yapmak zor olabilir.

Aslında, bunu yapmanın resmi bir yolu yoktur. Bununla birlikte, temel botanik fark, bitkinin hangi kısmından kaynaklandıklarında yatmaktadır (5 , 6 ).

Meyveler bir bitkinin çiçeğinden gelişirken ve genellikle tohum içerirken, sebzeler genellikle saplardan, çiçek tomurcuklarından, köklerden veya yapraklardan oluşur.

Bu yönergeler kesin olarak belirlenmemiş olsa da, çoğu zaman meyve ve sebzeleri ayırt etmek için yeterli olmalıdır..

Mutfak açısından bakıldığında, belirli meyveler genellikle sebze olarak kategorize edilir. Bunlara salatalık, kabak, patlıcan, domates ve dolmalık biber dahildir.

Özet: Meyveler çiçeklerden gelişen ve tohum içeren bitki kısımlarından kaynaklanır. Sebzeler bitkinin köklerinden, yapraklarından ve köklerinden kaynaklanır. Ancak bazı meyveler de sebze olarak sınıflandırılabilir.

Genel Olarak Sebze Olarak Kabul Edilen Diğer Meyveler

Avokado, bir sebze olarak düşünebileceğiniz tek meyve değil.

Bazı meyveler her ikisi de kabul edilebilir. Botanik açıdan meyvelerdir ancak genellikle yemek pişirme veya mutfak biliminde sebze olarak kategorize edilirler.

Bunlar şunları içerir:

 

  • domates
  • salatalık
  • kabak
  • bal kabağı
  • biberler
  • zeytin
  • patlıcan

 

Özet: Birkaç meyve genellikle sebze olarak düşünülür. Bunlara salatalık, biber ve domates dahildir.

Diyetinize Avokado Nasıl Eklenir?

Avokadoların birçok mutfak uygulaması vardır.

Genellikle guacamole yapmak için kullanılırlar.

Bu, avokadoyu limon suyuyla ezip soğan, kişniş, acı biber ve domates gibi diğer isteğe bağlı malzemeleri ekleyerek yapılır.

Avokadolar çiğ olarak yenebilir. Biraz tuz ve karabiberle birlikte lezzetli tadı alabilirsiniz.

Ayrıca salatalar için harika bir sosturlar. Yüksek yağ içeriği nedeniyle, yemekte diğer sebzelerden vitaminleri emmenize yardımcı olurlar (7 ).

Ayrıca, pürüzsüz ve kremsi dokuları, pudingler veya smoothieler için mükemmel bir seçimdir.

Son olarak, avokado, tereyağının yerine ya da bir fırında pişirmek için kullanılabilir.

Özet: Avokado çiğ olarak yenebilir veya guacamole ve puding haline getirilebilir. Bunları salatalara, tariflere ve smoothielere de ekleyebilirsiniz.

Avokadonun lezzetli tariflerine göz atabilirsiniz. Avokado Nasıl Yenir? 23 Lezzetli Yol

Uzun Lafın Kısası

Avokado, botanik olarak bir meyvedir ve genellikle salatalarda kullanılır. Zengin besin profili ve sağlık yararlarıyla bilinir.

 

Meyveler genellikle bitkinin çiçeğinden gelişir ve tohum içerirken, sebzeler genellikle yapraklar, saplar, kökler veya çiçek tomurcuklarından oluşur. Bazı meyveler, mutfakta sebze olarak sınıflandırılır, örneğin domates, salatalık, kabak, biberler, zeytin ve patlıcan.

 

Avokadolar çiğ olarak tüketilebilir, guacamole yapmak için kullanılabilir, salatalara eklenir veya diğer tariflerde kullanılır. Avokadonun lezzetli tariflerine göz atarak farklı kullanım şekillerini keşfedebilirsiniz.

 

 
Avokado gibi sayısız sağlıklı gıda bulunmaktadır. Bu sağlıklı gıdaları birbirleriyle uyum içerisinde nasıl tüketmeniz gerektiği konusunda destek alabilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz. (Erteleme! Şimdi Zayıflamaya Başla!)
 
Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın