Aralıklı Oruç Diyeti ile Kilo Verenler Var mı? Aralıklı Oruç ve Kilo Vermek

Aralıklı Oruç Diyeti ile Kilo Verenler Var mı? Aralıklı Oruç ve Kilo Vermek

Aralıklı oruç diyeti ile kilo verenler var mı? Aralıklı oruç nedir? Aralıklı oruç nasıl yapılır? Kilo vermenin birçok farklı yolu vardır. Son yıllarda popüler hale gelen stratejilerden biri de aralıklı oruç yöntemidir

 

Aralıklı Oruç Nedir? Aralıklı Oruç Diyeti Nedir?

 

Kilo vermenin birçok farklı yolu vardır.

Son yıllarda popüler hale gelen stratejilerden biri de aralıklı oruç yöntemidir (1).

Aralıklı oruç, düzenli, kısa süreli oruçlar veya çok az ya da hiç yiyecek tüketilmeyen dönemler içeren bir beslenme şeklidir.

Çoğu insan, aralıklı orucu bir kilo verme müdahalesi olarak anlar. Kısa süreli oruç tutmak, insanların daha az kalori tüketmelerine yardımcı olur. Bu da zamanla kilo kaybına neden olabilir (1).

Bununla birlikte, aralıklı oruç tutma, kolesterol ve kan şekeri seviyelerini düşürmek gibi diyabet ve kardiyovasküler hastalık gibi sağlık durumları için risk faktörlerini değiştirmeye de yardımcı olabilir (2 ,3, 4 ,5).

Aralıklı orucun faydalarını ayrıntılı bir şekilde incelemek isterseniz Aralıklı Orucun Kanıta Dayalı Sağlık Faydaları konu başlıklı blog yazımızı inceleyebilirsiniz.

Aralıklı oruç ile kilo vermek mümkün mü? Aralıklı oruçla kilo verenler var mı? Aralıklı oruç diyeti saatleri nelerdir? Aralıklı oruç diyeti kaç gün yapılır? Bu makale, aralıklı oruç tutma ve kilo verme hakkında bilmeniz gereken her şeyi araştırıyor.

Zayıflama ilaçlarından mucize yaratmasını beklemeden sağlıklı bir şekilde, günün diğer öğünleri ile uyum içerisinde olan, kilo vermek için diyetisyenlerimiz tarafından size özel hazırlanmış diyet listesindeki lezzetli menülere ulaşmak bir tık uzağınızda (Zayıflamak Bir Tık Uzağında!).

 

Aralıklı Oruç Nasıl Yapılır? Aralıklı Oruç Diyeti Nasıl Yapılır? Aralıklı Oruç Diyetinde Ne Yenir?

 

Birkaç farklı aralıklı oruç yöntemi vardır. En popüler olanlar şunları içerir, aralıklı oruç türleri, aralıklı oruç diyeti türleri:

 

 • 16:8 Yöntemi
 • 5:2 Yöntemi
 • Savaşçı Diyeti
 • Ye Dur Ye
 • Alternatif Gün Orucu (ADF)

 

Tüm yöntemler etkili olabilir, ancak hangisinin en iyi sonuç verdiğini bulmak kişiye bağlıdır.

Yaşam tarzınıza uyan yöntemi seçmenize yardımcı olmak için, burada her birinin artılarını ve eksilerini açıklıyoruz.

 

16/8 Yöntemi - 16/8 Aralıklı Oruç Nasıl Yapılır?

 

16/8 aralıklı oruç yöntemi, kilo kaybı için en popüler aralıklı oruç yöntemlerinden biridir.

Plan, yiyecek tüketimini ve kalori içeren içecekleri günde 8 saatlik belirli bir zaman aralığı ile sınırlıyor. Günün kalan 16 saati yiyeceklerden uzak durmayı gerektirir.

Diğer diyetler katı kurallar ve düzenlemeler belirleyebilse de, 16/8 yöntemi zaman kısıtlamalı beslenme (TRF) modelidir ve daha esnektir.

Kalori tüketmek için herhangi bir 8 saatlik zaman aralığı seçebilirsiniz.

Bazı insanlar kahvaltıyı atlamayı ve öğleden akşam 8'e kadar zaman aralığını tercih ederken, diğerleri geç yemekten kaçınır ve sabah 9'dan akşam 5'e kadar bir programa sadık kalır.

Gün içinde yiyebileceğiniz saatlerin sayısını sınırlandırmak, kilo vermenize ve tansiyonunuzu düşürmenize yardımcı olabilir.

Araştırmalar, 16/8 yöntemi gibi zaman kısıtlamalı beslenme düzenlerinin hipertansiyonu önleyebileceğini ve tüketilen yiyecek miktarını azaltarak kilo kaybına neden olabileceğini göstermektedir (6).

2016'da yapılan bir araştırma, direnç eğitimi ile birleştirildiğinde, 16/8 yönteminin erkek katılımcılarda yağ kütlesini azaltmaya ve kas kütlesini korumaya yardımcı olduğunu buldu (7).

Daha yeni bir çalışma, 16/8 yönteminin direnç eğitimi yapan kadınlarda kas veya güçteki kazanımları bozmadığını buldu (8).

16/8 yöntemi herhangi bir yaşam tarzına kolayca uyabilirken, bazı insanlar 16 saat boyunca yemek yemekten kaçınmayı zor bulabilir.

Ek olarak, 8 saatlik pencerenizde çok fazla atıştırmalık veya abur cubur yemek, 16/8 aralıklı oruç tutmanın olumlu etkilerini ortadan kaldırabilir.

Bu diyetin potansiyel sağlık yararlarını en üst düzeye çıkarmak için meyveler, sebzeler, tam tahıllar, sağlıklı yağlar ve proteinden oluşan dengeli bir diyet tükettiğinizden emin olun.

Daha detaylı inceleme için 16/8 Aralıklı Oruç Nedir Yeni Başlayanlar İçin Tüm Bilgiler konu başlıklı blog yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

 

5/2 Yöntemi - 5 2 Aralıklı Oruç

 

 

5/2 diyet basit aralıklı oruç planıdır.

Haftada beş gün, normal yemek yersiniz ve kaloriyi kısıtlamazsınız. Ardından, haftanın diğer iki gününde, kalori alımınızı günlük ihtiyaçlarınızın dörtte birine düşürürsünüz.

Düzenli olarak günde 2.000 kalori tüketen biri için bu, kalori alımını haftada iki gün, günde sadece 500 kaloriye düşürmek anlamına gelir.

2018'de yapılan bir araştırmaya göre, 5:2 diyeti, tip 2 diyabetliler arasında kilo kaybı ve kan şekeri kontrolü için günlük kalori kısıtlaması kadar etkilidir.

Başka bir çalışma, 5:2 diyetinin hem kilo kaybı hem de kalp hastalığı ve diyabet gibi metabolik hastalıkların önlenmesi için sürekli kalori kısıtlaması kadar etkili olduğunu bulmuştur (9).

5:2 diyeti, hangi günler oruç tutacağınızı seçerken esneklik sağlar ve tam kalorili günlerde ne yemeniz veya ne zaman yemeniz gerektiğine dair hiçbir kural yoktur.

Bununla birlikte, tam kalorili günlerde “normal” yemek yemenin size istediğinizi yemek için bir hak vermediğini belirtmekte fayda var.

Kendinizi günde sadece 500 kalori ile sınırlamak, haftada sadece iki gün olsa bile kolay değildir. Ayrıca, çok az kalori tüketmek hasta veya baygın hissetmenize neden olabilir.

5:2 diyeti etkili olabilir, ancak herkes için uygun değildir. 5:2 diyetinin sizin için uygun olup olmadığını öğrenmek için doktorunuzla konuşun.

Daha detaylı bir inceleme için Aralıklı Oruç Yöntemlerinden 5:2 Nedir? konu başlıklı blog yazımızı inceleyebilirsiniz.

 

Ye Dur Ye - Ye Dur Yeme Diyeti - Aralıklı Oruç Ye Dur Ye

 

 

Ye Dur Ye, "Ye Dur Ye" kitabının yazarı Brad Pilon tarafından popüler hale getirilen aralıklı oruç tutmaya alışılmadık bir yaklaşımdır.

Bu aralıklı oruç planı, 24 saatlik bir süre boyunca yemek yemekten kaçındığınız haftada bir veya iki ardışık olmayan gün belirlemeyi içerir.

Haftanın geri kalan günlerinde özgürce yemek yiyebilirsiniz, ancak çok yönlü bir diyet yemeniz ve aşırı tüketimden kaçınmanız önerilir.

Haftalık 24 saatlik orucun ardındaki mantık, daha az kalori tüketmenin kilo kaybına neden olacağıdır.

24 saate kadar oruç tutmak, vücudunuzun glikoz yerine enerji kaynağı olarak yağı kullanmasına neden olan metabolik bir değişime yol açabilir (10).

Ancak bir seferde 24 saat boyunca yiyeceklerden kaçınmak, çok fazla irade gerektirir ve daha sonra aşırı tüketime yol açabilir. Ayrıca düzensiz yeme alışkanlıklarına da yol açabilir.

Potansiyel sağlık yararlarını ve kilo verme özelliklerini belirlemek için Ye Dur Ye diyetiyle ilgili daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Ye Dur Ye yöntemini denemeden önce bunun sizin için etkili bir kilo verme çözümü olup olmadığını görmek için doktorunuzla konuşun.

Daha ayrıntılı bir inceleme için Aralıklı Oruçlardan Ye Dur Ye Diyeti İle Hızlı Zayıflama konu başlıklı blog yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

 

Alternatif Gün Orucu Tutma

 

Alternatif gün orucu, hatırlanması kolay bir yapıya sahip aralıklı bir oruç planıdır. Bu diyette iki günde bir oruç tutarsınız ancak oruç tutmadığınız günlerde istediğinizi yiyebilirsiniz.

Bu diyetin bazı versiyonları, oruç günlerinde yaklaşık 500 kalori yemeyi içeren "değiştirilmiş" bir oruç stratejisini benimser. Bununla birlikte, diğer versiyonlar oruç günlerinde kalorileri tamamen ortadan kaldırır.

Gün aşırı oruç tutmanın kilo verme faydaları kanıtlanmıştır.

Obezitesi olan yetişkinlerde gün aşırı orucu günlük kalori kısıtlamasıyla karşılaştıran randomize bir pilot çalışma, her iki yöntemin de kilo kaybı için eşit derecede etkili olduğunu buldu (11).

Başka bir çalışma, katılımcıların 36 saat oruç ve 4 hafta boyunca 12 saat sınırsız yemek arasında geçiş yaptıktan sonra %35 daha az kalori tükettiğini ve ortalama 3,5 kg kaybettiğini buldu (12).

Kilo vermeyi gerçekten en üst düzeye çıkarmak istiyorsanız, hayatınıza bir egzersiz rejimi eklemek yardımcı olabilir.

Araştırmalar, gün aşırı orucu ile dayanıklılık egzersizini birleştirmenin, basitçe oruç tutmaktan iki kat daha fazla kilo kaybına neden olabileceğini gösteriyor (13).

Her geçen gün tam bir oruç, aşırı olabilir, özellikle de oruç tutmaya yeni başladıysanız. Oruç tutmadığınız günlerde aşırı yemek yemek de cezbedici olabilir.

Aralıklı oruç tutmada yeniyseniz, değiştirilmiş bir oruç planıyla alternatif gün orucu tutmaya başlayın.

İster değiştirilmiş bir oruç planıyla başlayın ister hızlı bir giriş ile başlayın, kendinizi tok hissetmenize yardımcı olmak için yüksek proteinli yiyecekler ve düşük kalorili sebzeler içeren besleyici bir diyet sürdürmek en iyisidir.

 

Savaşçı Diyeti

 

 

Savaşçı diyeti nedir? Savaşçı Diyeti antik savaşçıların beslenme modellerine dayalı aralıklı oruç planıdır.

2001 yılında Ori Hofmekler tarafından oluşturulan Savaşçı Diyeti, 16:8 yönteminden biraz daha aşırı ancak Ye Dur Ye yönteminden daha az kısıtlayıcıdır.

Gün içinde 20 saat çok az yemek yemeyi ve ardından geceleri 4 saatlik bir pencere boyunca istediğiniz kadar yemek yemeyi içerir.

Savaşçı Diyeti, diyet yapanları 20 saatlik oruç döneminde az miktarda süt ürünleri, haşlanmış yumurta, çiğ meyve ve sebzelerin yanı sıra kalorisiz sıvılar tüketmeye teşvik eder.

Bu 20 saatlik oruçtan sonra, insanlar aslında 4 saatlik bir süre boyunca istedikleri her şeyi yiyebilirler, ancak işlenmemiş, sağlıklı ve organik yiyecekler önerilir.

Özel olarak Savaşçı Diyeti hakkında bir araştırma olmasa da, insan çalışmaları, zaman kısıtlı beslenme döngülerinin kilo kaybına neden olabileceğini göstermektedir (14).

Zamanla sınırlı beslenme döngülerinin çeşitli başka sağlık yararları olabilir. Araştırmalar, zaman kısıtlamalı beslenme döngülerinin diyabeti önleyebileceğini, tümör ilerlemesini yavaşlattığını, yaşlanmayı geciktirdiğini ve kemirgenlerde yaşam süresini uzattığını göstermektedir (15, 16).

Kilo kaybı için faydalarını tam olarak anlamak için Savaşçı Diyeti hakkında daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Savaşçı Diyeti, önemli kalori tüketimini günde sadece 4 saatle sınırlandırdığı için takip etmek zor olabilir. Geceleri aşırı tüketim yaygın bir sorundur.

Savaşçı Diyeti ayrıca düzensiz yeme alışkanlıklarına da yol açabilir. Sizin için uygun olup olmadığını görmek için doktorunuzla konuşun.

Daha detaylı inceleme için Savaşçı Diyeti Nasıl Yapılır? IF Diyeti Savaşçı Yöntemi konu başlıklı blog yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

Özet: Her biri kendi yararları ve zorlukları olan birçok aralıklı oruç türü vardır. Sizin için hangi seçeneğin doğru olabileceğini görmek için doktorunuzla konuşun.

Bütün internet sitelerinde 1 haftada 10 kilo verdiren diyet listesi gibi aşırı kısıtlayıcı ve sağlığa zararlı online diyet listeleri aramak, sağlıksız hızlı kilo verdiren diyetler yapmak yerine sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atarak zayıflamak istiyorum diyorsanız uygun diyet ücreti ile diyetisyenlerimizin sizin için hazırladığı diyet listelerini satın alın (Erteleme! Şimdi Zayıflamaya Başla!)

 

Aralıklı Oruç Diyeti Hormonlarınızı Nasıl Etkiler? Aralıklı Oruç Hormon

 

Aralıklı oruç kilo vermenize yardımcı olabilir, ancak hormonlarınızı da etkileyebilir.

Bunun nedeni, vücut yağının vücudun enerji (kalori) depolama yolu olmasıdır.

Hiçbir şey yemediğinizde, vücudunuz depolanan enerjisini daha erişilebilir hale getirmek için birkaç değişiklik yapar.

Örnekler arasında sinir sistemi aktivitesindeki değişikliklerin yanı sıra birkaç önemli hormonun düzeylerindeki büyük değişiklikler yer alır.

Aşağıda oruç tuttuğunuzda meydana gelen iki metabolik değişiklik bulunmaktadır (17, 18 ):

 

 • Aralıklı Oruç İnsülin, İnsülin. İnsülin seviyeleri yemek yediğinizde artar ve oruç tuttuğunuzda önemli ölçüde azalır. Daha düşük insülin seviyeleri yağ yakımını kolaylaştırır.
 • Norepinefrin (noradrenalin). Sinir sisteminiz yağ hücrelerinize norepinefrin göndererek vücut yağını enerji için yakılabilen serbest yağ asitlerine dönüştürür.

 

İlginç bir şekilde, günde 5-6 öğün tüketmeyi savunanların iddia ettiklerine rağmen, kısa süreli oruç yağ yakımını artırabilir.

Araştırmalar, 3-12 hafta süren alternatif gün açlık denemelerinin ve 12-24 hafta süren tam gün açlık denemelerinin vücut ağırlığını ve vücut yağını azalttığını göstermektedir (19, 20).

Yine de, aralıklı oruç tutmanın uzun vadeli etkilerini araştırmak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Oruç sırasında değişen bir başka hormon, seviyeleri beş katına kadar yükselebilen insan büyüme hormonudur (HGH (17, 18).

Daha önce, HGH'nin daha hızlı yağ yakmaya yardımcı olduğuna inanılıyordu, ancak yeni araştırmalar, beynin enerji tasarrufu yapmasını işaret ederek potansiyel olarak kilo vermeyi zorlaştırdığını gösteriyor (21).

Küçük bir agouti ile ilişkili protein (AgRP) nöron popülasyonunu aktive ederek, HGH dolaylı olarak iştahı artırabilir ve enerji metabolizmasını azaltabilir.

Özet: Kısa süreli oruç, yağ yakımını teşvik eden çeşitli bedensel değişikliklere yol açar. Bununla birlikte, hızla artan HGH seviyeleri dolaylı olarak enerji metabolizmasını azaltabilir ve sürekli kilo kaybıyla mücadele edebilir.

 

Aralıklı Oruç Diyeti, Kalorileri Azaltmanıza ve Kilo Vermenize Yardımcı Olur - Aralıklı Oruç Kilo Verme - Aralıklı Oruç Sistemi ile Kilo Verme - Aralıklı Oruç Diyeti Kilo Verdirir Mi?

 

 

Aralıklı oruç ile kilo vermek: Aralıklı oruç tutmanın kilo vermek için işe yaramasının ana nedeni, daha az kalori almanıza yardımcı olmasıdır. (Kilo Vermek İçin Günde Kaç Kalori Almalıyım? Kadın Ve Erkek İçin)

Farklı protokollerin tümü, oruç dönemlerinde öğün atlamayı içerir.

Yemek yeme dönemlerinde çok daha fazla yiyerek telafi etmezseniz, daha az kalori tüketeceksiniz.

2014 yılında yapılan bir incelemeye göre, aralıklı açlık vücut ağırlığını 3-24 haftalık bir süre içinde %3-8 azaltmıştır ( 22 ).

Kilo verme oranını incelerken, aralıklı oruç haftada yaklaşık 0,25–0,75 kg oranında kilo kaybına neden olabilir ( 23 ).

İnsanlar ayrıca bel çevresinde %4-7 oranında bir azalma yaşadılar, bu da karın yağlarını kaybettiklerini gösteriyor.

Bu sonuçlar, aralıklı oruç tutmanın yararlı bir kilo verme aracı olabileceğini göstermektedir.

Bununla birlikte, aralıklı oruç tutmanın faydaları kilo vermenin ötesine geçiyor.

Ayrıca metabolik sağlık için sayısız faydası vardır ve hatta kardiyovasküler hastalık riskini azaltmaya yardımcı olabilir (24, 25).

Aralıklı oruç tutarken kalori sayımı genellikle gerekli olmasa da, kilo kaybına çoğunlukla kalori alımındaki genel bir azalma aracılık eder.

Aralıklı oruç tutma ile sürekli kalori kısıtlamasını karşılaştıran çalışmalar, kaloriler gruplar arasında eşleştirildiğinde kilo kaybında hiçbir fark olmadığını gösteriyor.

Özet: Aralıklı oruç, kalori saymadan kilo vermenin uygun bir yoludur. Birçok çalışma, kilo vermenize ve göbek yağınızı kaybetmenize yardımcı olabileceğini gösteriyor.

 

Aralıklı Oruç, Diyet Sırasında Kas Kütlesini Korumanıza Yardımcı Olabilir - Aralıklı Oruç Kas Kaybı

 

Diyet yapmanın en kötü yan etkilerinden biri, vücudunuzun yağ ile birlikte kas kaybetme eğiliminde olmasıdır (26).

İlginç bir şekilde, bazı araştırmalar, aralıklı oruç tutmanın vücut yağını kaybederken kas kütlesini korumak için faydalı olabileceğini göstermiştir.

Bilimsel bir inceleme, aralıklı kalori kısıtlamasının, sürekli kalori kısıtlamasına benzer miktarda kilo kaybına neden olduğunu, ancak kas kütlesinde çok daha küçük bir azalma olduğunu buldu (27).

Kalori kısıtlama çalışmalarında, aralıklı kalori kısıtlama çalışmalarında sadece %10 ile karşılaştırıldığında, kaybedilen ağırlığın %25'i kas kütlesiydi (27).

Bununla birlikte, bu çalışmaların bazı sınırlamaları vardı, bu yüzden bulgulara şüpheyle yaklaşmakta fayda var. Daha yeni çalışmalar, diğer beslenme plan türleriyle karşılaştırıldığında, aralıklı oruç tutma ile yağsız kütle veya kas kütlesinde herhangi bir farklılık bulamadı (28).

Özet: Bazı kanıtlar, standart kalori kısıtlamasıyla karşılaştırıldığında aralıklı oruç tutmanın daha fazla kas kütlesi tutmanıza yardımcı olabileceğini öne sürerken, daha yeni çalışmalar bu fikri desteklemedi.

 

Aralıklı Oruç, Sağlıklı Beslenmeyi Kolaylaştırır

 

Çoğu kişi için, aralıklı oruç tutmanın temel faydalarından biri basitliğidir.

Kalori saymak yerine, aralıklı oruç rejimlerinin çoğu sadece zamanı söylemenizi gerektirir.

Sizin için en iyi beslenme şekli, uzun vadede bağlı kalabileceğiniz şeklidir. Aralıklı oruç tutmak sağlıklı bir diyete bağlı kalmanızı kolaylaştırırsa, uzun vadeli sağlık ve kilo bakımı için bariz faydalar sağlayacaktır.

Özet: Aralıklı oruç tutmanın temel faydalarından biri, sağlıklı beslenmeyi kolaylaştırmasıdır. Bu, uzun vadede sağlıklı bir diyete bağlı kalmayı kolaylaştırabilir.

 

Aralıklı Oruç Yöntemi ile Nasıl Başarılı Olunur? Aralıklı Oruç Nasıl İşler?

 

Aralıklı oruç ile kilo vermek istiyorsanız aklınızda bulundurmanız gereken birkaç şey vardır:

 

 1. Yemek kalitesi. Yediğiniz yiyecekler hala önemlidir. Çoğunlukla işlenmemiş, tek bileşenli yiyecekler yemeye çalışın.
 2. Kalori. Kalori hala sayılır. Oruç tutmadığınız zamanlarda normal şekilde yemeye çalışın, oruç tutarken kaçırdığınız kalorileri telafi edecek kadar değil.
 3. Tutarlılık. Diğer herhangi bir kilo verme yönteminde olduğu gibi, işe yaramasını istiyorsanız, ona uzun bir süre bağlı kalmanız gerekir.
 4. Sabır. Vücudunuzun aralıklı oruç yöntemine uyum sağlaması biraz zaman alabilir. Yemek programınızla tutarlı olmaya çalışın.

 

Popüler aralıklı oruç yöntemlerinin çoğu aynı zamanda kuvvet antrenmanı gibi egzersizi önermektedir. Kas kütlenizi korurken çoğunlukla vücut yağını yakmak istiyorsanız bu çok önemlidir.

Başlangıçta, aralıklı oruç tutarken kalori sayımı genellikle gerekli değildir. Bununla birlikte, kilo kaybınız durursa, kalori sayma yararlı bir araç olabilir.

Özet: Aralıklı oruç tutarken, kilo vermek istiyorsanız, sağlıklı beslenmeniz ve kalori açığını korumanız gerekir. Tutarlı olmak ve egzersiz önemlidir.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Günün sonunda, aralıklı oruç tutmak faydalı bir kilo verme aracı olabilir.

Buna bağlı kilo kaybı, öncelikle kalori alımındaki bir azalmadan kaynaklanır, ancak hormonlar üzerindeki bazı yararlı etkileri de devreye girebilir.

Aralıklı oruç herkes için olmamakla birlikte bazı insanlar için oldukça faydalı olabilir.

Aralıklı oruç ya da hangi diyeti benimserseniz benimseyin zayıflamak ve sağlıklı bir bedene ulaşmak istiyorsanız, çeşitli zayıflama kürleriyle zayıflamayı beklemek yerine sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturmakla başlayabilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atarak zayıflamak istiyorum diyorsanız, günlük almanız gereken makro ve mikro besin değerleri hesaplanarak oluşturulmuş, ekibimizdeki sizinle ilgilenecek olan diyetisyen ile Whatsapp üzerinden gün içerisinde haberleşebileceğiniz diyet listesini uygun ücreti ile satın alın (Diyetasistan ile Zayıfla!)

 

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın