Badem Zehirli mi? Acı Badem Zehirler mi?

Badem Zehirli mi? Acı Badem Zehirler mi?

Badem tatlı veya acı olabilir.

 

Badem, dünya çapında en popüler ağaç yemişlerinden biridir.

 

Besleyicidirler ve genellikle sağlığınıza fayda sağladığı düşünülür.

 

Bununla birlikte, bazı çeşitlerin gıda zehirlenmesi, sindirim sorunları ve potansiyel olarak kanser gibi hastalık riskinizi artırdığı bilinmektedir. Diğerleri aslında zehirlidir ve nihayetinde insan tüketimi için uygun değildir.

 

Bu makale, farklı badem türlerini, hangilerinin yenmek için güvenli kabul edildiğini ve hangilerinden kaçınılması gerektiğini gözden geçirmektedir.

 

Online diyet programı boyunca haftanın her günü sabah 8.00 akşam 18.00 mesai saatleri içerisinde sormak istediğiniz soruları Whatsapp üzerinden diyetisyeninize sorabileceğiniz online diyet hizmetimizden uygun online diyet ücreti ile faydalanabilirsiniz (Tıkla ve Sağlıklı Beslen!)

 

Bademin Farklı Çeşitleri Vardır - Badem Çeşitleri

 

Badem, genetik olarak birbirine çok benzeyen iki ana türe ayrılabilir: acı badem ve tatlı badem.

 

Tatlı bademlerin hafif cevizimsi bir tadı vardır. Genellikle market raflarında veya badem ezmesi gibi badem bazlı ürünlerde bulduğunuz bademlerdir.

 

Adından da anlaşılacağı gibi acı bademlerin çok acı bir tadı vardır. Bu tür hem doğada hem de ticari ortamlarda yetişir ve çoğunlukla acı badem ezmeleri veya özleri yapmak için kullanılır. Genellikle marketlerde bulunmazlar.

 

Acı bademler, genetik bir mutasyonun badem ağacının acı bademlere acı tadını veren bileşik olan amigdalin yapma yeteneğini engellediği birkaç bin yıl öncesine kadar yetiştirilen en yaygın türlerdi (1).

 

Bu mutasyon, tatlı bademlere yol açan ve bugün bildiğimiz badem ağacının evcilleştirilmesine izin veren şeydir.

 

Çiğ badem kaç kalori?

 

Acıbadem Neden Zehirler? Çiğ Acı Badem Zehirlidir

 

Çiğ Badem İçi Tuzsuz - Cerezciyiz.biz

 

Acı badem, glikozit amigdalin olarak bilinen bir toksin içerir. Yendiğinde bu toksin, ölüme neden olabilen toksik bir bileşik olan hidrojen siyanür de dahil olmak üzere birkaç bileşiğe parçalanır (2, 3).

 

Ne kadar badem zehirler? Vaka çalışmaları, 6-10 çiğ acı badem yutmanın ortalama bir yetişkinde ciddi zehirlenmeye neden olmak için yeterli olduğunu, 50 veya daha fazla tüketmenin ise ölüme neden olabileceğini göstermektedir. Daha küçük sayıların çocuklarda veya genç yetişkinlerde aynı zararlı etkilere sahip olması muhtemeldir (4).

 

İlginç bir şekilde, hidrojen siyanür, ısıl işlem sırasında bademlerden sızıyor gibi görünüyor. Örneğin, fırınlama, mikrodalga ve kaynatma, acı bademlerin siyanür içeriğini sırasıyla %79, %87 ve %98 oranında azaltır (5).

 

Bununla birlikte, bu bulguları doğrulamak ve yenmesi güvenli kabul edilen ısıl işlem görmüş acı bademlerin kesin miktarını belirlemek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

 

Daha fazlası bilinene kadar acı bademlerden kaçınılmalıdır.

 

Tatlı Bademler Yemek için Güvenlidir

 

Tatlı bademler hala bir miktar amigdalin barındırsa da bu bileşiğin içeriği acı bademinkinden 1.000 kat daha düşüktür. Bu kadar küçük miktarlarda amigdalin, tehlikeli miktarlarda hidrojen siyanür üretmek için yetersizdir.

 

Sonuç olarak, tatlı bademler genellikle yemek için güvenli kabul edilir.

 

Özet: Badem tatlı veya acı olabilir. Acı bademler, zehirlenmeye ve kaza sonucu ölüme neden olabilecek toksik bileşikler içerir. Tatlı bademler yemek için güvenli kabul edilir ve ısıl işlem görmüş acı bademlerin güvenliğini doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

Filizlenmiş ve Küflenmiş Bademler de Yemek için Riskli Olabilir

 

Badem Nedir? Çeşitleri, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir? | Bilgihanem

 

Filizlenen bademler, vücudunuzun içerdikleri besinleri daha kolay emmesine yardımcı olabilir. Olumsuz yanı, filizlenmiş yemişlerin ve tohumların Salmonella gibi zararlı bakterilerle kontamine olma riskinin çok daha yüksek olmasıdır (6, 7).

 

Araştırmalar, filizlenmiş badem de dahil olmak üzere filizlenmiş kuru yemişlerden yapılan kuru yemiş ezmelerinin gıda zehirlenmesi riskinizi artırdığını göstermektedir. Bu nedenle hamile kadınlar ve bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler bunlardan kaçınmaktan özellikle fayda görebilir.

 

Badem, ceviz, fındık, kaju fıstığı, Antep fıstığı ve Brezilya fıstığı gibi yer fıstığı ve ağaç yemişleri de zehirli küfler içerebilir (8, 9).

 

Buna karşılık, bu küfler, sindirim bozuklukları ve karaciğer tümörleri dahil olmak üzere çeşitli sağlık sorunlarına bağlı toksik bileşikler olan mikotoksinleri üretirler  (10).

 

Kavrulmuş ve tuzlanmış çeşitlere kıyasla çiğ, tuzsuz kuru yemişlerde küf kontaminasyonu daha olası görünmektedir. Araştırmacılar, kavurma sırasında kullanılan yüksek sıcaklıkların yanı sıra tuz ilavesinden kaynaklanan düşük nem içeriğinin buna neden olabileceğine inanıyor.

 

Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) ve Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi (EFSA), gıdalarda güvenli kabul edilen maksimum mikotoksin seviyelerini belirlemiştir (11, 12).

 

Bademlerin küf içeriği hakkında endişeleriniz varsa, dünyanın sizin bölgenizde bir düzenleyici kurumun güvenli seviyeler oluşturup oluşturmadığını kontrol etmeyi düşünün. Değilse, riskinizi azaltmak için kavrulmuş veya tuzlanmış çeşitlere bağlı kalmayı düşünün.

 

Filizlenmiş Kuru Yemiş Nedir? Filizlenmiş Kuru Yemiş Faydaları konu başlıklı blog yazımızı inceleyerek filizlendirme işlemi ile ilgili daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Özet: Filizlenmiş bademler ve bunlardan elde edilen ürünler, gıda zehirlenmesi riskinizi artıran zararlı bakteriler içerebilir. Bademler ayrıca toksik küflerle kontamine olma riskine rağmen, çoğu ülke bunların güvenli seviyeleri aşmadığından emin olur.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Elbette! Bademler tatlı veya acı olabilir. Tatlı bademler genellikle marketlerde bulunan ve yenmesi güvenli kabul edilen badem türüdür. Hamile kadınlar ve bağışıklık sistemi zayıflamış kişiler, gıda zehirlenmesi riskini en aza indirmek için filizlenmiş tatlı bademlerden kaçınmayı tercih edebilirler.

 

Öte yandan, acı bademler doğal olarak bir toksin olan glikozit amigdalin içerir. Yenildiğinde bu toksin, hidrojen siyanür de dahil olmak üzere zararlı bileşiklere ayrışır ve zehirlenmelere hatta ölüme neden olabilir. Bu nedenle çiğ acı bademler tüketilmemelidir.

 

Acı bademleri kaynatmak, kavurmak veya mikrodalgada pişirmek, toksin içeriğini azaltabilir ve yenmesini daha güvenli hale getirebilir. Ancak, bu konuda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

Sonuç olarak, tatlı bademler genellikle güvenli kabul edilirken, acı bademler zehirli olabilir.

 

Hangi diyeti benimserseniz benimseyin zayıflamak ve sağlıklı bir bedene ulaşmak istiyorsanız, çeşitli zayıflama kürleriyle zayıflamayı beklemek yerine sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturmakla başlayabilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için diyetisyenlerimiz tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet satın alabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın