Badem Sütü Faydaları

Badem Sütü Faydaları

Badem sütü, çok popüler hale gelen besleyici, düşük kalorili bir içecektir.

Badem sütü nedir? Badem sütü, çok popüler hale gelen besleyici, düşük kalorili bir içecektir.

Badem sütü nasıl yapılır? Badem sütü yapımı için öncelikle bademler öğütülür, su ile karıştırılır, daha sonra süt gibi görünen ve fındık aroması olan bir ürün oluşturmak için karışımı süzülür.

Genellikle, besin içeriğini artırmak için kalsiyum, riboflavin, E vitamini ve D vitamini gibi ekstra besin maddeleri eklenir.

Birçok ticari çeşit mevcuttur ve bazı insanlar evde kendileri hazırlarlar.

İnek sütü içemeyen veya içemeyenlerin yanı sıra tadını seven insanlar için harika bir seçenektir.

Bu makale badem sütü faydalarına daha yakından bakmaktadır.

1. Düşük Kalorili

Badem sütü zayıflatır mı? Badem sütü kalorilerde inek sütünden çok daha düşüktür.

Bazı insanlar bademciklerin kalori ve yağ bakımından yüksek olduğu bilindiği için bu kafa karıştırıcıdır. Bununla birlikte, badem sütünün işlenme şekli nedeniyle, bitmiş üründe sadece çok küçük bir miktarda badem bulunur.

Bu, aldığı kalorileri azaltmak ve kilo vermek isteyenler için harikadır.

Bir bardak (240 ml) şekersiz badem sütü yaklaşık 30-50 kalori içerirken, aynı miktarda inek sütü 146 kalori içerir. Bu, badem sütünün % 65-80 daha az kalori içerdiği anlamına gelir ( 1 , 2 , 3 ).

Kalori alımınızı kısıtlamak, özellikle egzersizle birlikte kilo vermenin etkili bir yoludur. Vücut ağırlığınızın % 5-10'unda orta derecede bir kilo kaybı bile diyabet gibi durumların önlenmesine ve yönetilmesine yardımcı olabilir (4 , 5 ).

Kilo vermeye çalışıyorsanız, günde iki veya üç porsiyon sütü badem sütü ile değiştirmek, günlük kalori 348 kaloriye kadar azalır.

Çoğu orta kilo kaybı stratejisi günde yaklaşık 500 daha az kalori almayı önerdiğinden, badem sütü içmek kilo vermenize yardımcı olmanın basit bir yolu olabilir.

Eklenmiş şekerler içerdiğinden, şekerli ticari çeşitlerin kalorilerde çok daha yüksek olabileceğini unutmayın. Ek olarak, filtrelenmemiş ev yapımı versiyonlarda daha fazla miktarda badem bulunabilir. Bu nedenle kalorilerde daha yüksek olabilirler.

Özet: Şekersiz badem sütü, normal sütten % 80'e kadar daha az kalori içerir. İnek sütü yerine kullanmak etkili bir kilo verme stratejisi olabilir.

Badem kalori, badem besin değerini merak ediyorsanız blog yazımızı inceleyebilirsiniz (badem kaç kalori).

Badem sütü kalori, badem sütü besin değerini merak ediyorsanız blog yazımızı inceleyebilirsiniz (badem sütü kaç kalori).


2. Düşük Şeker

Şekersiz badem sutu çeşitlerinde şeker oranı çok düşüktür.

Bir fincan (240 ml) badem sütü, çoğu diyet lifi olan sadece 1-2 gram karbonhidrat içerir. Buna karşılık, 1 bardak (240 ml) süt sütü, çoğu şeker olan 13 gram karbonhidrat içerir ( 1 , 2 , 3 ).

Birçok ticari badem sütü çeşidinin eklenmiş şekerlerle tatlandırıldığını ve tatlandırıldığını belirtmek önemlidir. Bu çeşitler fincan başına yaklaşık 5-17 gram şeker (240 ml) içerebilir ( 6 , 7 ).

Bu nedenle, eklenmiş şekerler için beslenme etiketini ve içerik listesini her zaman kontrol etmek önemlidir.

Bununla birlikte, şekersiz badem sütü şeker alımını kısıtlamaya çalışanlara yardımcı olabilir.

Örneğin, diyabetli kişilerin genellikle günlük karbonhidrat alımlarını sınırlamaları gerekir. Süt sütünün badem sütü ile değiştirilmesi bunu başarmanın iyi bir yolu olabilir (8 ).

Özet: Şekersiz badem sütü doğal olarak şeker bakımından düşüktür, bu da şeker hastası gibi şeker alımını kısıtlayanlar için uygundur. Bununla birlikte, birçok çeşit tatlandırılır, bu nedenle beslenme etiketini kontrol etmek hala önemlidir.

3. E Vitamini Yüksek

Badem doğal olarak E vitamini bakımından yüksektir ve günlük E vitamini ihtiyacının % 37'sini sadece 28 gram sağlar ( 9 ).

Bu nedenle, badem sütü de doğal bir E vitamini kaynağıdır, ancak çoğu ticari çeşit de işleme sırasında ekstra E vitamini ekler (10 ).

Bir bardak badem sütü (240 ml), markaya bağlı olarak günlük E vitamini gereksiniminizin % 20-50'sini sağlar. Buna karşılık süt sütünde hiç E vitamini yoktur ( 1 , 3 , 11 ).

E vitamini, vücuttaki iltihap ve stresle savaşan güçlü bir antioksidandır (12 , 13 ).

Kalp hastalığı ve kansere karşı korunmaya yardımcı olur. Kemik ve göz sağlığı üzerinde de yararlı etkileri olabilir (14 , 15 , 16 , 17 ).

Dahası, E vitamininin beyin sağlığına önemli ölçüde fayda sağladığı görülmüştür. Araştırmalar, zihinsel performansı iyileştirdiğini bulmuştur. Ayrıca Alzheimer hastalığı riskini azalttığı görülüyor ve ilerlemesini yavaşlatabilir (18 ).

Özet: Bir bardak (240 ml) badem sütü, günlük E vitamini ihtiyacınızın % 20-50'sini sağlayabilir. E vitamini, iltihabı, stresi ve hastalık riskini azaltabilen güçlü bir antioksidandır.

4. İyi Bir Kalsiyum Kaynağı

Süt ve diğer süt ürünleri, birçok insanın diyetinde önemli kalsiyum kaynaklarıdır. Bir bardak (240 ml) tam yağlı süt, önerilen günlük alım miktarının % 28'ini sağlar ( 3 ).

Buna karşılık, badem sadece az miktarda kalsiyum içerir, günlük gereksinimin sadece 28 gramın % 7'sini içerir  ( 19 ).

Badem sütü en çok süt sütünün yerine geçtiği için, üreticiler insanların kaybolmamasını sağlamak için kalsiyum ile zenginleştirir (10 ).

Kalsiyum, kemiklerin gelişimi ve sağlığı için önemli bir mineraldir. Ayrıca kırık ve osteoporoz riskini azaltmaya yardımcı olur (20 ).

Ek olarak, kalsiyum, sinir ve kasların düzgün çalışması için kalsiyum gereklidir.

Bir bardak badem sütü (240 ml), önerilen günlük kalsiyum alımının % 20-45'ini sağlar ( 1 , 11).

Bazı markalar kalsiyum karbonat yerine trikalsiyum fosfat adı verilen bir tür kalsiyum kullanır. Bununla birlikte, trikalsiyum fosfat o kadar iyi emilmez. Badem sütünüzde ne tür kalsiyum kullanıldığını görmek için içindekiler etiketine bakın (21 ).

Evde kendiniz badem sütü yapıyorsanız, diyetinizi desteklemek için peynir, yoğurt, balık, tohumlar, baklagiller ve yapraklı yeşillikler gibi diğer kalsiyum kaynaklarını bulmanız gerekebilir.

Özet: Badem sütü, porsiyon başına günlük gereksinimlerinizin % 20-45'ini sağlamak için kalsiyum ile zenginleştirilmiştir. Kalsiyum, kırıkların ve osteoporozun önlenmesi de dahil olmak üzere kemik sağlığı için özellikle önemlidir.


5. D Vitamini ile Zenginleştirilmiş

D vitamini, kalp fonksiyonu, kemik sağlığı ve bağışıklık fonksiyonu dahil olmak üzere sağlığın birçok yönü için önemli bir besindir (22 , 23 ).

Cildiniz güneş ışığına maruz kaldığında vücudunuz üretebilir. Bununla birlikte, insanların % 30-50'si cilt rengi, yaşam tarzı, uzun çalışma saatleri veya sadece güneş ışığının sınırlı olduğu bir bölgede yaşamak nedeniyle yeterli D vitamini almaz (22 ).

D vitamini eksikliği, kanser, kalp hastalığı, yüksek tansiyon, osteoporoz, kas zayıflığı, doğurganlık sorunları, otoimmün hastalıklar ve bulaşıcı hastalıklar riskinde artışla ilişkilidir (24 , 25 , 26 , 27 ).

Çok az gıda doğal olarak D vitamini içerir. Bu nedenle üreticiler gıdaları onunla takviye edebilir. Genellikle D vitamini ile güçlendirilmiş ürünler arasında süt, meyve suları, tahıllar, peynir, margarin ve yoğurt bulunur (28 , 29 ).

Çoğu badem sütü ergokalsiferol olarak da bilinen D2 vitamini ile takviye edilir. Ortalama olarak, 1 bardak (240 ml) güçlendirilmiş badem sütü, D vitamini için önerilen günlük alımın % 25'ini sağlar (1 , 11 ).

Ev yapımı badem sütü herhangi bir D vitamini içermeyecektir. Bu nedenle güneş ışığından yeterli D vitamini almıyorsanız diğer diyet kaynaklarını aramanız gerekecektir.

Özet: D vitamini, insanların % 30-50'si eksik olmasına rağmen, sağlık için gerekli bir besindir. Badem sütü D vitamini ile güçlendirilir ve 1 fincan (240 ml) porsiyonda önerilen günlük alımın yaklaşık dörtte birini sağlar.

6. Doğal Laktozsuz

Laktoz intoleransı, insanların sütteki şeker olan laktozu sindiremediği bir durumdur.

Bu, laktozu daha sindirilebilir bir forma parçalamaktan sorumlu olan enzim olan laktazdaki bir eksiklikten kaynaklanır. Bu eksikliğe genetik, yaşlanma veya bazı tıbbi durumlar neden olabilir (30).

Hoşgörüsüzlük, mide ağrısı, şişkinlik ve gaz gibi çeşitli rahatsız edici semptomlara neden olabilir (21 , 30 ).

Laktoz intoleransının dünya çapında insanların % 75'ini etkilediği tahmin edilmektedir. Avrupa kökenli beyaz insanlarda en az yaygındır ve nüfusun % 5-17'sini etkiler. Bununla birlikte, Güney Amerika, Afrika ve Asya'da, oranlar % 50-100 kadar yüksektir (10 , 21 ).

Badem sütü doğal olarak laktoz içermediğinden, laktoz intoleransı olan insanlar için uygun bir alternatiftir.

Özet: Dünya nüfusunun % 75'ine kadar laktoz intoleransı vardır. Badem sütü doğal olarak laktoz içermez ve süt ürünlerine iyi bir alternatiftir.

7. Süt Ürünleri İçermez ve Vegan

Bazı insanlar süt ve sütten veganizm gibi dini, sağlık, çevre veya yaşam tarzı seçimi olarak kaçınmayı tercih ederler (21 ).

Badem sütü tamamen bitki bazlı olduğundan, tüm bu gruplar için uygundur, inek sütü yerine tek başına veya herhangi bir tarifte kullanılabilir.

Ek olarak, badem sütü, yetişkinlerin % 0,5'ine kadar süt alerjisine neden olan proteinlerden arındırılmıştır (31 ,32 ,33 ).

Soya sütü yetişkinler için süt sütüne geleneksel bir alternatif olmakla birlikte, süt sütüne alerjisi olan kişilerin % 14'e kadarı da soya sütüne alerjidir. Bu nedenle badem sütü iyi bir alternatif sunar ( 34 ).

Bununla birlikte, badem sütünün süt sütüne kıyasla sindirilebilir proteinde çok düşük olduğu göz önüne alındığında, bebekler veya süt alerjisi olan küçük çocuklar için bir yedek olarak uygun değildir. Bunun yerine özel formüller gerektirebilirler ( 34 ).

Özet: Badem sütü tamamen bitki tabanlıdır, bu da veganlar ve süt ürünlerinden kaçınan diğer insanlar için uygundur. Süt alerjisi olan insanlar için de uygundur. Protein açısından düşük olduğundan, küçük çocuklarda süt yerine tam bir ikame olarak uygun değildir.


8. Düşük Fosfor ve Orta Derecede Potasyum Miktarı

Kronik böbrek hastalığı olan insanlar, yüksek fosfor ve potasyum seviyeleri nedeniyle genellikle sütten kaçınırlar ( 35 , 36 ).

Böbrekler bu besinleri düzgün bir şekilde temizleyemedikleri için kanda birikme riski vardır.

Kanda çok fazla fosfor kalp hastalığı, hiperparatiroidizm ve kemik hastalığı riskini artırır. Bu arada, çok fazla potasyum düzensiz kalp ritmi, kalp krizi ve ölüm riskini artırır ( 35 , 36 ).

Süt sütü 233 mg fosfor ve fincan başına 366 mg potasyum (240 ml) içerirken, aynı miktarda badem sütü sadece 20 mg fosfor ve 160 mg potasyum içerir ( 35 ).

Ancak, tutarlar markadan markaya değişebilir, bu nedenle üreticiye danışmanız gerekebilir.

Böbrek hastalığınız varsa, bireysel gereksinimleriniz ve sınırlarınız, hastalığınızın evresine ve mevcut kan potasyum ve fosfor seviyelerine bağlı olarak değişebilir ( 37 ).

Bununla birlikte, badem sütü, böbrek hastalığı nedeniyle potasyum ve fosfor alımını azaltmaya çalışan insanlar için uygun bir alternatif olabilir.

Özet: Kronik böbrek hastalığı olan kişiler, yüksek potasyum ve fosfor seviyeleri nedeniyle sütten sık sık kaçınırlar. Badem sütü bu besinlerden çok daha düşük seviyelere sahiptir ve uygun bir alternatif olabilir.

9. Diyetinize Eklemesi Çok Kolay

Badem sütü, normal süt sütünün kullanılabileceği herhangi bir şekilde kullanılabilir.

Aşağıda diyetinize nasıl dahil edeceğinizle ilgili bazı fikirler bulunmaktadır:

  • Besleyici, ferahlatıcı bir içecek olarak
  • Kahvaltıda tahıl, müsli veya yulafta
  • Çay, kahve veya sıcak çikolatanızda
  • Smoothies içinde
  • Kekler ve krep tarifleri gibi pişirme ve fırınlamada
  • Çorbalarda, soslarda veya soslarda
  • Kendi ev yapımı dondurmanızda
  • Ev yapımı bademli yoğurtta

Evde 1 bardak (240 ml) badem sütü yapmak için yarım bardak ıslatılmış, derisiz badem 1 bardak (240 ml) su ile karıştırın. Daha sonra katıları karışımdan süzün.

Su miktarını ayarlayarak daha kalın veya daha ince yapabilirsiniz. Süt buzdolabında iki güne kadar saklanabilir.

Özet: Tek başına badem sütü içebilir, tahıllara, kahveye ekleyebilir veya yemek pişirmek için çeşitli tariflerde kullanabilirsiniz. Evde ıslatılmış bademleri su ile karıştırarak ve sonra karışımı süzerek yapabilirsiniz.

Uzun Lafın Kısası

Badem sütü, birçok önemli sağlık yararına sahip lezzetli, besleyici bir süt alternatifidir.

Kalorisi ve şekeri düşük, kalsiyum, E vitamini ve D vitamini bakımından yüksektir.

Ek olarak, laktoz intoleransı, süt alerjisi veya böbrek hastalığı olan kişilerin yanı sıra vegan olan veya başka herhangi bir nedenle sütten kaçınan kişiler için uygundur.

Badem sütünü, düzenli süt sütü kullanacağınız herhangi bir şekilde kullanabilirsiniz.

Tahıl veya kahveye eklemeyi, smoothiese karıştırmayı, dondurma, çorba veya sos tariflerinde kullanmayı deneyin.


Sağlıklı beslenmek ve zayıflamak için türlü diyetler ve zayıflama kürleri deniyor fakat sonuçlarından memnun olamıyorsanız eğer bu işi profesyonelce çözmenin zamanı gelmiş olabilir. Zayıflamak için online diyetisyenlerin size özel hazırlamış olduğu online diyet listelerini satın almak isteyebilirsiniz. Online diyet için tıklayın (Hadi Zayıfla!)

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın