Arpa Çimi Tozu Nedir? Arpa Çimi Tozu Ne İşe Yarar? Arpa Çimi Yenir Mi?

Arpa Çimi Tozu Nedir? Arpa Çimi Tozu Ne İşe Yarar? Arpa Çimi Yenir Mi?

Arpa çimi tozu faydaları nelerdir? Arpa otu, genellikle meyve suları, takviyeler ve yeşillik tozlarında bulunan yaygın bir bileşendir.

 

Arpa otu, genellikle kale bitkisi, ıspanak ve buğday çimi gibi diğer yeşilliklerin yanında görünen, meyve suyu dükkanlarında ve sağlık marketlerinde yaygın bir malzemedir.

 

Genellikle süper gıda olarak adlandırılır ve kilo kaybını hızlandırmak, bağışıklık fonksiyonunu geliştirmek ve genel sağlığı desteklemek için takviye olarak kullanılır.

 

Arpa çimi ne işe yarar? Arpa çimi faydaları nelerdir? Arpa otu nasıl kullanılır? Arpa çimi zararları var mı? Bu makale, bu ve bunun gibi sorular ışığında arpa otunun faydalarını, kullanımlarını ve potansiyel yan etkilerini gözden geçirmektedir.

 

Bütün bunların yanı sıra sağlıklı bir bedene kavuşmak için diyetinize eklediğiniz tek bir gıdadan mucize beklemek yerine sağlıklı bir beslenme programı çok daha etkili olacaktır. Whatsapp üzerinden sizinle ilgilenen diyetisyeniniz ile iletişim sağlayarak rehber eksikliği yaşamayacağınız sağlıklı kilo verdiren diyet listelerine ulaşmak artık çok kolay. (Tıkla ve Sağlıklı Beslen!)

 

Arpa Çimi Tozu Nedir? Arpa Nasıl Bir Bitkidir?

 

Arpa, dünya çapında dördüncü en önemli tahıl mahsulü olarak kabul edilen bir tahıl türüdür (1).

 

Arpa yaprakları ve arpa çimi olarak da bilinen arpa otu, arpa bitkisinin yaprağıdır. Yararlı sağlık etkileri için kapsamlı bir şekilde çalışılmıştır ve genellikle yeşil meyve sularında ve takviyelerinde yer alır.

 

Taze arpa otu bulmak zor olsa da, tozlar, meyve suları, tabletler ve sakızlar gibi başka şekillerde de bulunur.

 

Genellikle kale bitkisi, spirulina ve buğday çimi gibi yeşil karışımlardaki diğer bileşenlerle birleştirilir.

 

Özet: Arpa otu, arpa bitkisinin yaprağıdır ve tozlar, meyve suları, tabletler ve sakızlar dahil olmak üzere çeşitli formlarda bulunur.

 

Certified Organic Premium Pure Barley Grass Juice Powder Bio Natural  Superfood 50g - Dragon Tea House

 

Arpa Çimi Besin Değeri - Arpa Otu Besin Değeri

 

Arpa çiminde hangi vitaminler var?

 

Arpa çimi, çeşitli önemli besinler açısından zengindir.

 

Özellikle kurutulmuş arpa çimi, yemek kaşığı başına (10 gram) yaklaşık 3 gram içeren harika bir lif kaynağıdır.

 

Ayrıca, her bir arpa otu porsiyonu, bağışıklık fonksiyonunu, hücre büyümesini ve görmeyi düzenleyen yağda çözünen bir vitamin olan iyi miktarda A vitamini içerir (2).

 

Cilt sağlığından yara iyileşmesine ve ağız sağlığına kadar her şeyde merkezi bir rol oynayan C vitamini bakımından da yüksektir (3).

 

Kan pıhtılaşması, kemik oluşumu, kalp sağlığı ve daha fazlası için gerekli olan temel bir mikro besin olan K vitamini de sağlar (4).

 

Son olarak, polifenoller ve flavonoidler açısından zengindir. Bu bileşikler, oksidatif stresi azaltmak ve kronik hastalıklara karşı korumak için antioksidan görevi görür (5).

 

Özet: Arpa çimi, lif, polifenoller, flavonoidler ve A, C ve K vitaminleri dahil olmak üzere birçok besin maddesi için iyi bir kaynaktır.

 

Arpa Çimi Ne İşe Yarar? Arpa Çimi Tozunun Sağlığa Yararları, Arpa Çimi Faydaları Nelerdir?

 

Arpa çimi, çeşitli potansiyel sağlık yararları ile ilişkilendirilmiştir.

 

Kan Şekeri Seviyelerini Dengeleyebilir

 

Bazı araştırmalar, arpa otunun sağlıklı kan şekeri seviyelerini korumanıza yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

 

Bu, suda çözünmeyen bir tür lif olan çözünmez lif içeriği sayesinde olabilir. Lif alımınızı artırmanın kan şekeri seviyelerini düşürebileceği, insülin duyarlılığını artırabileceği ve vücudunuzun insülini etkili bir şekilde kullanmasını kolaylaştıracağı tahmin edilmektedir (6, 7, 8).

 

Bununla birlikte, özellikle arpa çiminin etkileri üzerine yapılan çalışmalar sınırlıdır ve çoğu zaman aşımına uğramıştır. Bu bitkinin tüketilmesinin kan şekeri seviyenizi nasıl etkileyebileceğini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

Kalp Sağlığını Destekler

 

Diyetinize arpa otu eklemek, kalp sağlığını desteklemek için harika bir yoldur.

 

36 diyabet hastası üzerinde yapılan eski bir araştırmaya göre, 4 hafta boyunca 15 gram arpa yaprağı ekstresi almak, kalp hastalığı için bir risk faktörü olan LDL (kötü) kolesterolün oksidasyonunu azalttı (9).

 

Dahası, daha eski bir hayvan çalışmasında, arpa yaprağı özüyle beslenen tavşanlar, bir kontrol grubuna kıyasla azalmış toplam kolesterol ve trigliserit seviyeleri yaşadı (10).

 

Arpa otu ayrıca , tümü düşük kan basıncı, azalmış iltihaplanma ve iyileştirilmiş kalp sağlığı ile bağlantılı olan saponarin, gama-aminobütirik asit (GABA) ve triptofan gibi bileşikler içerir (11).

 

Bununla birlikte, mevcut araştırmaların çoğu güncel değildir ve bazı çalışmalar çelişkili sonuçlar ortaya çıkarmıştır. Ayrıca, birçok çalışma, diyetinize arpa otu eklemekle aynı sonuçları vermeyen konsantre arpa otu tozu özlerini kullanmıştır (12).

 

Bu nedenle, arpa çimi tüketmenin insanlarda kalp sağlığını nasıl etkileyebileceğini daha iyi incelemek için daha kaliteli çalışmalar yapılmalıdır.

 

Arpa Otu Zayıflamanıza Yardımcı Olur

 

Arpa çimi tozu nasıl kullanılır? Arpa çimi kalorisi düşüktür ancak lif bakımından yüksektir, bu da onu sağlıklı bir kilo verme diyetine harika bir katkı yapar.

 

Lif, vücudunuzda yavaşça hareket eder, iştahınızı bastırmak ve açlığı azaltmak için daha uzun süre tok hissetmenizi sağlar. Aslında, birkaç çalışma, lif alımınızı artırmanın kilo kaybını artırabileceğini bulmuştur (13).

 

Örneğin, 252 kadın üzerinde yapılan bir çalışmada, günlük tüketilen her bir gram lif, 20 ay boyunca 0.25 kg kilo kaybı ve %0.25 daha az vücut yağı ile ilişkilendirildi (14).

 

Benzer şekilde, fazla kilolu veya obez olan 345 yetişkinde yapılan 6 aylık bir çalışma, daha fazla lif tüketenlerin daha fazla kilo verdiğini ve reçete edilen diyetlerine bağlı kalmanın daha kolay olduğunu gösterdi (15).

 

Ayrıca, yüksek yağlı bir diyetle farelerde yapılan bir çalışma, arpa çimi suyu içmenin vücut ağırlığını ve vücut kitle indeksini (BMI) bir kontrol içeceği içmekten daha etkili bir şekilde düşürdüğünü gösterdi (16).

 

Bununla birlikte, arpa otunun kilo kaybı üzerindeki etkilerini değerlendirmek için insanlarda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

Özet: Daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, bazı insan ve hayvan çalışmaları, arpa otunun kilo vermeyi teşvik edebileceğini, kan şekeri seviyelerini iyileştirebileceğini ve kalp sağlığını destekleyebileceğini göstermektedir.

 

The Many Benefits Of Barley Grass - Zero In On Nutrition

 

Olası Dezavantajlar, Arpa Çimi Zararları

 

Arpa çimi zararları nelerdir? Çoğu insan için arpa çimi tüketmek genellikle güvenli olsa da, göz önünde bulundurmak isteyebileceğiniz birkaç yan etki ve önlem vardır.

 

Birincisi, Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), arpa otu takviyelerinin güvenliğini veya etkinliğini ilaçları izlediği gibi düzenlemiyor.

 

Takviye satın alırken, saygın bir perakendeciden satın aldığınızdan ve üçüncü taraf testlerinden geçmiş ve dolgu maddesi, katkı maddesi ve yapay bileşen içermeyen ürünleri aradığınızdan emin olun.

 

Ek olarak, bazı arpa otu ürünlerinin K vitamini veya potasyum gibi yüksek miktarda mikro besin içerebileceğini unutmayın.

 

Varfarin gibi kan sulandırıcı ilaçlar alan kişiler, bu ilaçların etkilerine müdahale etmekten kaçınmak için K vitamini alımlarını ölçülü tutmalıdır.

 

Ayrıca, böbrek hastalığı olan kişilere, kan potasyum seviyelerini normal aralıkta tutmaya yardımcı olmak için potasyum alımlarını sınırlamaları önerilebilir (17).

 

Bu nedenle, ilaç kullanıyorsanız veya altta yatan sağlık durumunuz varsa, arpa otu takviyelerini kullanmadan önce bir sağlık uzmanıyla görüşün.

 

Son olarak, çölyak hastalığı olan veya glütene duyarlılığı olanlar arpa otu ürünlerini satın alırken dikkatli olmalıdır. Glüten yalnızca arpa tanesinin tohumlarında bulunsa da, çapraz bulaşma riski vardır.

 

Özet: FDA, arpa otu takviyelerini ilaçları izlediği gibi düzenlemiyor. Ayrıca, bazıları yüksek miktarda belirli besinler içerebilir. Çölyak hastalığınız veya glütene duyarlılığınız varsa, arpa otu ürünleriyle dikkatli olun.

 

Arpa Otu Smoothie Tarifi

 

Taze arpa otu bulmak zor olsa da, arpa otu tozu birçok sağlık marketinde, eczanede ve internette yaygın olarak bulunmaktadır.

 

Hafif acı bir tada sahiptir ve meyve sularına, smoothielere ve shakelere harika bir katkı sağlar.

 

Arpa çimi yenir mi? İşte arpa otu smoothiesi için basit bir smoothie tarifi:

 

Malzemeler

  • 1-2 çay kaşığı arpa otu tozu
  • 1 orta boy muz
  • 1 su bardağı (148 gram) yaban mersini
  • 1 bardak (237 mL) seçtiğiniz süt

 

Nasıl Yapılır?

  1. Malzemeleri bir karıştırıcıya ekleyin ve pürüzsüz olana kadar karıştırın.
  2. İçeceğiniz bardağa alarak servis yapın ve tadını çıkarın.

 

Özet: Arpa otu tozu yaygın olarak bulunur ve çeşitli meyve sularına, smoothielere ve shakelere eklenebilir.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Arpa otu, genellikle meyve suları, takviyeler ve yeşillik tozlarında bulunan yaygın bir bileşendir.

 

Çeşitli besinler açısından zengindir ve kilo vermeyi teşvik edebilir, kalp sağlığını iyileştirebilir ve daha iyi kan şekeri kontrolünü destekleyebilir, ancak bu faydaları doğrulamak için daha fazla insan çalışmasına ihtiyaç vardır.

 

Arpa otu tozu yaygın olarak bulunur ve shake, smoothie ve meyve suları dahil olmak üzere birçok farklı tarifte işe yarar.

 

Sağlıklı beslenmek ve zayıflamak için türlü diyetler ve zayıflama kürleri deniyor fakat sonuçlarından memnun olamıyorsanız eğer bu işi profesyonelce çözmenin zamanı gelmiş olabilir. Zayıflamak için diyetisyenlerimizin size özel hazırlamış olduğu online diyet listelerini satın almak isteyebilirsiniz. Online diyet için tıklayın (Hadi Zayıfla!)

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın