Ananasın Faydaları Ve Tüm Besin Değerleri

Ananasın Faydaları Ve Tüm Besin Değerleri

Ananaslar lezzetli, kalorileri düşük ve besinler ve antioksidanlarla dolu. Besinleri ve bileşikleri, gelişmiş sindirim, daha düşük bir kanser riski, gelişmiş bağışıklık, artrit semptomlarının giderilmesi, yorucu egzersiz sonrası iyileşmenin hızlanması gibi etkileyici sağlık yararları ile ilişkilendirilmiştir.

Ananas ( Ananas comosus ) inanılmaz lezzetli ve sağlıklı bir tropik meyvedir.

İlk Avrupalı ​​kaşiflerin bir çam kozalağına benzemesinden sonra adını verdiği Güney Amerika'da ortaya çıkmıştır ( 1 ).

Bu popüler meyve besinler, antioksidanlar, iltihaplanma ve hastalıklarla mücadele edebilen enzimler gibi diğer yardımcı bileşiklerle doludur.

Ananas ve bileşikleri, diğerlerinin yanı sıra, sindirime yardımcı olmak, bağışıklığı artırmak ve ameliyattan kurtarmayı hızlandırmak dahil olmak üzere birçok sağlık yararına bağlanmıştır.

İşte ananasın sağlığa zararlı 8 faydası var.

1. Besin Değerleri

Ananaslar kalorileri düşüktür. Ancak inanılmaz derecede etkileyici bir besin profiline sahiptir.

Bir bardak (5.8 ons veya 165 gram) ananas topakları aşağıdakileri içerir ( 2 ):

 • Kalori: 82,5
 • Yağ: 1,7 gram
 • Protein: 1 gram
 • Karbonhidrat: 21.6 gram
 • Lif: 2,3 gram
 • C Vitamini: RDI’nın % 131’i
 • Manganez: RDI'nin % 76'sı
 • B6 Vitamini: RDI’nin % 9’u
 • Bakır: RDI’nin % 9’u
 • Tiamin: RDI’nin % 9’u
 • Folat: RDI'nın % 7'si
 • Potasyum: RDI'nın % 5'i
 • Magnezyum: RDI'nın % 5'i
 • Niasin: RDI'nın % 4'ü
 • Pantotenik asit: RDI'nın % 4'ü
 • Riboflavin: RDI’nin % 3’ü
 • Demir: RDI % 3

Ananas ayrıca az miktarda A ve K vitaminleri, fosfor, çinko ve kalsiyum içerir.

C vitamini ve mangan bakımından özellikle zengindirler, sırasıyla günlük tavsiyelerin % 131'ini ve % 76'sını sağlarlar.

C vitamini büyüme ve gelişme, sağlıklı bir bağışıklık sistemi ve demirin diyetten emilimine yardımcı olması için esastır. Bu arada, manganez, büyümeye yardımcı olan, sağlıklı bir metabolizmayı koruyan ve antioksidan özelliklere sahip doğal olarak oluşan bir mineraldir (3 ,4 ).

Özet: Ananaslar çeşitli vitamin ve minerallerle doludur. Özellikle C vitamini ve manganez bakımından zengindirler.

2. Hastalıkla Mücadele Antioksidanları İçerir

Besinler açısından zengin olan ananaslar, aynı zamanda sağlıklı antioksidanlarla doludurlar.

Antioksidanlar, vücudunuzun oksidatif stresle savaşmasına yardımcı olan moleküllerdir.

Oksidatif stres, vücutta çok fazla serbest radikal olduğu bir durumdur. Bu serbest radikaller vücudun hücreleri ile etkileşime girer. Kronik iltihaplanma, zayıf bağışıklık sistemi ve birçok zararlı hastalıkla bağlantılı hasara neden olur (5 , 6 ).

Ananas özellikle flavonoidler ve fenolik asitler olarak bilinen antioksidanlar bakımından zengindir (7).

Dahası, ananastaki antioksidanların çoğu bağlanmıştır. Bu, antioksidanların vücuttaki daha zor koşullar altında hayatta kalmalarını ve daha uzun süreli etkiler üretmelerini sağlar (8 , 9 ).

Özet: Ananaslar, kalp hastalığı, diyabet ve bazı kanserler gibi kronik hastalık riskini azaltabilecek iyi bir antioksidan kaynağıdır. Ananastaki antioksidanların çoğu bağlanır. Bu nedenle daha uzun süreli etkilere sahip olabilir.

3. Enzimleri Sindirimi Kolaylaştırabilir

Ananaslar bromelain olarak bilinen bir grup sindirim enzimi içerir (10 ).

Protein moleküllerini amino asitler ve küçük peptidler gibi yapı taşlarına parçalayan proteazlar olarak işlev görürler (11 ).

Protein molekülleri parçalandıktan sonra ince bağırsakta daha kolay emilirler. Bu, pankreasın yeteri kadar sindirim enzimi yapamadığı bir durum olan pankreas yetmezliği olan kişiler için özellikle yararlı olabilir (12 , 13 ).

Örneğin, bir çalışma, pankreas yetersizliği olan katılımcıların, bromelain içeren bir sindirim enzim takviyesi aldıktan sonra, bromelain içermeyen aynı sindirim enzim takviyesi almasından daha iyi sindirim yaşadıklarını gösterdi (14 ).

Bromelain ayrıca sert et proteinlerini parçalama kabiliyetinden dolayı ticari bir et yumurtası olarak da yaygın olarak kullanılır (13 ).

Özet: Ananaslar, proteinleri parçalayan bir grup sindirim enzimi olan bromelain içerir. Bu, özellikle pankreas yetersizliği olanlarda sindirime yardımcı olabilir.

4. Kanser Riskini Azaltmaya Yardımcı Olabilir

Kanser, kontrolsüz hücre büyümesi ile karakterize kronik bir hastalıktır.

Progresyonu genellikle oksidatif stres ve kronik inflamasyon ile bağlantılıdır.

Birçok çalışma, ananas ve bileşiklerinin kanser riskini azaltabileceğini göstermiştir. Bunun nedeni oksidatif stresi en aza indirebilir ve enflamasyonu azaltabilir.

Bu bileşiklerden biri, bromelain adı verilen sindirim enzimleri grubudur. Tüp çalışmaları, bromelainin kanserle mücadelede yardımcı olabileceğini göstermiştir (15 , 16 ).

Örneğin, iki test tüpü çalışması, bromelainin meme kanseri hücrelerinin büyümesini baskıladığını ve hücre ölümünü uyardığını gösterdi (17 , 18 ).

Diğer tüp çalışmaları, bromelainin cilt, safra kanalı, mide sistemi ve kolondaki diğer bölgelerin yanı sıra derideki kanseri de baskıladığını göstermektedir (19 , 20 , 21 , 22 ).

Tüp ve hayvan çalışmaları, bromelainin, bağışıklık sistemini beyaz kan hücrelerini kanser hücresi büyümesini baskılamakta ve kanser hücrelerini yok etmede daha etkili hale getiren moleküller üretmek için uyarabildiğini bulmuştur (16 ).

Bununla birlikte, ananas takviyesinden çok daha az bromelain içerdiğini söyledi. Herhangi bir sonuca varılmadan önce daha fazla insan merkezli araştırmaya ihtiyaç var.

Özet: Ananas, her ikisi de kansere bağlı oksidatif stres ve iltihabı azaltan bileşikler içerir. Bu bileşiklerden biri, belirli kanser hücrelerinde hücre ölümünü uyarabilen ve beyaz kan hücresi işlevine yardımcı olabilen enzim bromelaindir.

5. Bağışıklık Artırabilir ve İltihabı Bastırabilir

Ananas yüzyıllardır geleneksel tıbbın bir parçası olmuştur (13 ).

Bağışıklık sistemini kolektif olarak artırabilir ve iltihaplanmayı baskılayabilen bromelain gibi çok çeşitli vitaminler, mineraller ve enzimler içerirler ( 23 ).

Dokuz haftalık bir çalışmada bağışıklıklarını arttırıp arttırmadığını görmek için günlük ananas, biraz ananas (140g) veya çok fazla ananas (280g) tüketen 98 sağlıklı çocuk beslendi.

Ananas yiyen çocuklar, hem viral hem de bakteriyel enfeksiyonlar açısından önemli ölçüde daha düşük bir risk aldı. Ayrıca, en fazla ananas yiyen çocukların diğer iki gruba göre dört kat daha fazla hastalığa karşı savaşan beyaz kan hücreleri (granülositler) vardı (24 ).

Başka bir çalışma, sinüs enfeksiyonu olan çocukların, bir bromelain takviyesi alırken, standart bir tedaviye veya ikisinin kombinasyonuna kıyasla anlamlı olarak daha hızlı iyileştiğini buldu ( 25 ).

Dahası, çalışmalar bromelainin inflamasyon belirteçlerini azaltabildiğini göstermiştir (26 , 27 , 28 ).

Bu anti-enflamatuar özelliklerin bağışıklık sistemine yardımcı olduğuna inanılmaktadır.

Özet: Ananaslar, bağışıklık sistemini güçlendirebilen antienflamatuar özelliklere sahiptir.

6. Artrit Belirtilerini Hafifletebilir

Artrit yalnızca ABD’de 54 milyondan fazla yetişkini etkilemektedir (29 ).

Pek çok artrit türü vardır. Ancak çoğu eklemlerde iltihaplanmayı içerir.

Ananaslar, iltihapları önleyici özelliklere sahip olan bromelain içerdiğinden, genellikle iltihaplı artrit hastaları için ağrı tedavisi sağlayabilecekleri düşünülmektedir (30 ).

Aslında, 1960'lı yılların başlarından itibaren yapılan araştırmalar, bromelainin, eklem iltihabını içeren bir artrit türü olan romatoid artrit semptomlarını gidermek için kullanıldığını gösteriyor (31 ).

Son zamanlarda yapılan birkaç çalışma, bromelainin artrit tedavisi için etkinliğini araştırmıştır.

Osteoartrit hastalarında yapılan bir çalışmada, bromelain içeren bir sindirim enzimi takviyesi almanın, diklofenak gibi yaygın artrit ilaçları kadar etkili bir şekilde ağrıyı hafifletmeye yardımcı olduğu bulunmuştur ( 32 ).

Ayrıca, bir derleme, bromelain'in osteoartriti tedavi etme yeteneğini analiz etti. Bromelainin, artrit semptomlarını, özellikle kısa vadede hafifletme potansiyeline sahip olduğu sonucuna varmıştır (30 ).

Bununla birlikte, bromelainin artrit semptomları için uzun süreli bir tedavi olabileceği belli değildir. Artrit semptomlarını hafifletmek için bromelain önerilmeden önce daha uzun çalışmalara ihtiyaç vardır.

Özet: Ananasın antienflamatuar özellikleri, yaygın artrit tipleri olan kişiler için kısa süreli semptom hafiflemesi sağlayabilir.

7. Cerrahi İşlem veya Yorucu Egzersiz Sonrası İyileşmeyi Hızlandırabilir

Ananas yemek, ameliyat veya egzersizden iyileşme süresini kısaltabilir.

Bu büyük ölçüde bromelainin antiinflamatuar özelliklerinden kaynaklanmaktadır.

Çeşitli çalışmalar, bromelainin, ameliyattan sonra sıklıkla oluşan iltihabı, şişliği, morarmayı ve ağrıyı azaltabileceğini göstermiştir. Aynı zamanda iltihap belirtilerini azalttığı görülmektedir (33 ).

Örneğin, bir çalışma, bir diş ameliyatından önce bromelain tüketenlerin ağrıyı önemli ölçüde azalttığını ve yapmayan insanlardan daha mutlu olduğunu göstermiştir. Aslında, yaygın anti-enflamatuar ilaçlar ile benzer miktarda bir rahatlama sağladığı görülmüştür (34 ).

Yorucu egzersiz kas dokusuna da zarar verebilir ve çevre iltihabına neden olabilir. Etkilenen kaslar o kadar kuvvet üretemez ve üç güne kadar ağrılar.

Bromelain gibi proteazların, hasarlı kas dokusu çevresindeki iltihaplanmayı azaltarak, ağır egzersizin neden olduğu hasarın iyileşmesini hızlandıracağı düşünülmektedir (35 ).

Bir çalışma, bu teoriyi katılımcılara koşu bandında 45 dakikalık yorucu egzersiz sonrası bromelain içeren bir sindirim enzimi takviyesi sağlayarak test etti. Takviye alan kişiler daha az iltihaplandı ve daha sonra daha fazla güç verdiler (35 ).

Diğer birçok çalışma, bromelainin egzersizin neden olduğu hasardan iyileşmeyi hızlandırabileceğini göstermiştir (36 , 37 ).

Özet: Ananaslardaki bromelain, ameliyat sonrası oluşan iltihabı, şişliği, morarmayı ve ağrıyı azaltabilir. Bromelain'in anti-enflamatuar özellikleri ayrıca, doku inflamasyonunu azaltarak, zorlu egzersizden sonra iyileşmeye yardımcı olabilir.

8. Lezzetli ve Diyete Eklemesi Kolay

Ananas tatlı, uygun ve diyetinize dahil etmek kolaydır.

Birçok Amerikan pazarında, taze, konserve veya dondurulmuş olarak satın alınabildikleri için çok uygun fiyatlı ve kullanılabilir.

Bunların tadını kendi başınıza veya smoothielerde, salatalarda veya ev yapımı pizzalarda çıkarabilirsiniz.

İşte taze ananas kullanan birkaç kolay tarif fikri:

 • Kahvaltı: Ananas, yaban mersini ve yoğurt 
 • Salata: Tropikal rosto tavuk, badem, yaban mersini ve ananas salatası
 • Öğle Yemeği: Ev yapımı Hawaii burgerleri (ananas halkalı sığır burger)
 • Akşam yemeği: Ananas ve vişne ile pişmiş pastırma
 • Tatlı: Ananas Meyve Salatası

Özet: Ananaslar lezzetli, erişilebilir ve diyete katılması kolaydır.


Uzun Lafın Kısası

Ananaslar lezzetli, kalorileri düşük ve besinler ve antioksidanlarla dolu.

Besinleri ve bileşikleri, gelişmiş sindirim, daha düşük bir kanser riski, gelişmiş bağışıklık, artrit semptomlarının giderilmesi, yorucu egzersiz sonrası iyileşmenin hızlanması gibi  etkileyici sağlık yararları ile ilişkilendirilmiştir.

Ananas da inanılmaz derecede çok yönlüdür ve çeşitli şekillerde tüketilebilir.

Sağlık yararlarını deneyimlemek için, ananasları diyetinize eklemeyi deneyin.

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın