Akneli Ciltler Nasıl Beslenmeli? Pürüzsüz ve Sağlıklı Bir Cilt için Akne Karşıtı Beslenme

Akneli Ciltler Nasıl Beslenmeli? Pürüzsüz ve Sağlıklı Bir Cilt için Akne Karşıtı Beslenme

Belirli gıdaların aknelerden kurtulmaya ve cilt sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabileceği düşünülmektedir.

 

Rehber eksikliği yaşamayacağınız sağlıklı kilo verdiren diyet listelerine ulaşmak artık çok kolay. Günün diğer öğünleriyle uyum içerisinde olan, kilo vermek için diyetisyenlerimiz tarafından size özel hazırlanmış online diyet listesindeki lezzetli menülere ulaşmak bir tık uzağınızda (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!).

 

Akne Nedir? Akne Ne Demek?

 

 1. Akne, cilt yüzeyinde farklı türde şişliklerin oluşmasına neden olan bir cilt rahatsızlığıdır. Bu şişlikler şunları içerir: beyaz nokta, siyah nokta ve sivilce.
 2. Akne, cildin gözenekleri ölü deri ve yağ ile tıkandığında oluşur. Akne, hormonların vücudun yağ bezlerinin daha fazla yağ üretmesine neden olduğu ergenlik döneminden geçen çocuklarda ve gençlerde daha yaygındır.
 3. Birkaç çalışma, sağlıklı bir diyetin akneyi önlemeye ve tedavi etmeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Spesifik olarak kompleks karbonhidratlar, çinko, A ve E vitaminleri, omega-3 yağ asitleri ve antioksidanlar açısından zengin gıdalar daha düşük akne seviyeleriyle bağlantılıdır.

 

Akne, cilt yüzeyinde çeşitli türde şişliklerin oluşmasına neden olabilen bir cilt sorunudur. Bu cilt sorunları vücudun herhangi bir yerinde oluşabilir, ancak en yaygın aşağıdaki bölgelerde bulunur:

 

 • yüz
 • boyun
 • sırt
 • omuzlar

 

Akne genellikle vücuttaki hormonal değişiklikler tarafından tetiklenir, bu nedenle en çok ergenlik çağındaki çocuklarda ve gençlerde görülür.

 

Akne tedavi olmaksızın yavaş yavaş kaybolur. Ciddi akne vakaları nadiren zararlıdır, ancak duygusal sıkıntıya neden olabilir ve cildinizde iz bırakabilir.

 

Aknenizle başa çıkmak için aknenin şiddetine bağlı olarak, reçetesiz yollarla tedavi veya reçeteli ilaçlarla tedavi alternatiflerini seçebilirsiniz.

 

Akne Neden Olur?

 

Aknenin nasıl geliştiğini anlamak için cilt hakkında daha fazla bilgi edinmek yardımcı olabilir: Cildin yüzeyi, derinin altındaki yağ bezlerine bağlanan küçük deliklerle kaplıdır.

 

Bu deliklere gözenek denir. Yağ bezleri sebum adı verilen yağlı bir sıvı üretir. Yağ bezleriniz, folikül adı verilen ince bir kanal yoluyla sebumu cilt yüzeyine gönderir.

 

Yağ, ölü deri hücrelerini folikül yoluyla cildin yüzeyine kadar taşıyarak kurtulur. İnce bir kıl parçası da folikülden büyür.

 

Akne; cildin gözenekleri ölü cilt hücreleri, aşırı yağ ve bazen bakterilerle tıkandığında oluşur. Ergenlik döneminde hormonlar genellikle yağ bezlerinin aşırı yağ üretmesine neden olur ve bu da akne riskini artırır.

 

Akne ve sivilce aynı şey mi? Üç ana akne türü vardır:

 

 • Beyaz nokta, tıkanıp kapanan ancak ciltten dışarı çıkan bir gözenektir. Bunlar sert, beyazımsı yumrular olarak görünür.
 • Siyah nokta, tıkanan ancak açık kalan bir gözenektir. Bunlar cildin yüzeyinde küçük koyu lekeler olarak görünür.
 • Sivilce, duvarları açılan bçylelikle yağ, bakteri ve ölü deri hücrelerinin derinin altına girmesine izin veren bir gözenektir. Bunlar bazen irinle dolu beyaz bir çıkıntıya sahip kırmızı yumrular olarak görünür (vücudun bakterilere tepkisi).

 

Beslenme Cildi Nasıl Etkiler? 

 

Cildinizi etkileyebilecek etkenlerden biri de diyettir. Bazı yiyecekler kan şekerinizi diğerlerinden daha hızlı yükseltir.

 

Kan şekeriniz hızla yükseldiğinde, vücudun insülin adı verilen bir hormon salgılamasına neden olur. Kanınızda aşırı insülin olması, yağ bezlerinizin daha fazla yağ üretmesine neden olarak akne riskinizi artırır.

 

İnsülinde ani yükselmeleri tetikleyen bazı yiyecekler şunlardır:

 

 

 • makarna
 • beyaz pirinç
 • beyaz ekmek
 • şeker

 

İnsülin üreten etkileri nedeniyle bu gıdalar “yüksek glisemik” karbonhidratlar olarak kabul edilir. Bu, basit şekerlerden yapıldıkları anlamına gelir.

 

Ayrıca, Journal of Clinical and Aesthetic Dermatology'de yayınlanan bir araştırmaya göre çikolatanın sivilceleri kötüleştirdiğine inanılıyor, ancak tüm insanları etkilemiyor gibi görünüyor.

 

Diğer araştırmacılar, sözde "Batı diyeti" veya "standart Amerikan diyeti" ile sivilce arasındaki bağlantıları inceledi. Bu tür bir diyet ağırlıklı olarak aşağıdakilere dayanmaktadır:

 

 • yüksek glisemik karbonhidratlar
 • süt ürünleri
 • doymuş yağlar
 • trans yağ

 

Journal of Clinical, Cosmetic and Investigational Dermatology'de bildirilen araştırmaya göre, bu tür gıdalar, yağ bezleri tarafından fazla yağın oluşmasına ve salgılanmasına neden olabilecek hormonların üretimini uyarır.

 

Ayrıca, Batılı bir diyetin, akne sorunlarına da katkıda bulunabilecek daha fazla iltihaplanma ile bağlantılı olduğunu bulmuşlardır.

 

Hangi Yiyeceklerin Cildinize Yardımcı Olduğuna İnanılıyor? Aknelerden Kurtulmak İçin Nasıl Beslenmeli? Akne Olmaması İçin Ne Yemeli?

 

Kompleks karbonhidratlardan yapılmış düşük glisemik gıdalar yemek sivilce geliştirme riskinizi azaltabilir. Kompleks karbonhidratlar aşağıdaki gıdalarda bulunur:

 

 • kepekli tahıllar
 • baklagiller
 • işlenmemiş meyve ve sebzeler

 

Aşağıdaki bileşenleri içeren yiyeceklerin de iltihabı azalttığı için cilt için faydalı olduğu  düşünülmektedir:

 

 • mineral çinko
 • A ve E vitamini
 • antioksidan denilen kimyasallar

 

Bazı cilt dostu yiyecek seçenekleri şunları içerir:

 

 

 • havuç, kayısı ve tatlı patates gibi sarı veya turuncu meyve ve sebzeler
 • ıspanak ve diğer koyu yeşil yapraklı sebzeler
 • domates
 • yaban mersini
 • tam buğday ekmeği
 • esmer pirinç
 • kinoa
 • hindi
 • kabak çekirdeği
 • fasulye, bezelye ve mercimek
 • somon, uskumru ve diğer yağlı balık türleri
 • kuru yemiş

 

Herkesin vücudu farklıdır ve bazı insanlar belirli yiyecekleri yediklerinde daha fazla sivilce çıktığını fark ederler. Doktorunuzun gözetiminde, sizin açınızdan en iyi olanı görmek için diyetinizi planlamanız yardımcı olabilir.

 

Diyetinizi planlarken her zaman sahip olabileceğiniz gıda alerjilerini veya hassasiyetlerini göz önünde bulundurun.

 

Sağlıklı ve dengeli beslenerek aknelerden ve sivilcelerden kurtulmak ve aynı zamanda kilo vermek için diyetisyenlerimizin size özel hazırladığı online diyet listesini satın alabilirsiniz (DiyetAsistan ile Zayıfla!)

 

Herhangi Bir Araştırma, Bu Gıdaların Cildinize Yardımcı Olduğunu Gösteriyor mu?

 

Düşük Glisemik Diyetler

 

Son zamanlarda yapılan birkaç çalışma, düşük glisemik bir diyetin veya basit şekerlerin düşük olduğu bir diyetin akneyi önleyebileceğini ve iyileştirebileceğini düşündürmektedir. Koreli hastalar üzerinde yapılan bir çalışmada araştırmacılar, 10 hafta boyunca düşük glisemik yükün aknede önemli iyileşmelere yol açabileceğini bulmuşlardır.

 

Amerikan Dermatoloji Akademisi Dergisi'nde yayınlanan bir başka çalışmada, araştırmacılar, 12 hafta boyunca düşük glisemik, yüksek proteinli bir diyetin erkeklerde sivilceleri iyileştirdiğini ve ayrıca kilo kaybına yol açtığını buldular.

 

Çinko

 

 

Çalışmalar ayrıca çinko açısından zengin yiyecekler yemenin akneyi önlemede ve tedavi etmede faydalı olabileceğini düşündürmektedir. Çinko bakımından zengin besinler şunlardır:

 

 • kabak çekirdeği
 • kaju fıstığı
 • dana eti
 • hindi
 • kinoa
 • mercimek
 • istiridye ve yengeç gibi deniz ürünleri

 

BioMed Research International Journal'da yayınlanan bir çalışmada, araştırmacılar kandaki çinko seviyeleri ile akne şiddeti arasındaki ilişkiyi incelediler. Çinko, metabolizma ve hormon seviyelerini düzenlemenin yanı sıra cilt gelişiminde önemli olan bir diyet mineralidir.

 

Araştırmacılar, düşük çinko seviyelerinin daha şiddetli akne vakalarıyla bağlantılı olduğunu buldular. Şiddetli akne vakaları olan insanları tedavi etmek için diyetteki çinko miktarını günde 40 mg çinkoya çıkarmayı öneriyorlar. Çalışmalar, akne sorunu olmayan insanların için de aynı miktarda çinko önermektedir.

 

A ve E Vitaminleri

 

Journal of Cutaneous and Ocular Toxicology'de yayınlanan bir çalışmada, araştırmacılar, düşük A ve E vitamin seviyelerinin de ciddi akne vakalarıyla bağlantılı göründüğünü buldular.

 

Sivilcesi olan kişilerin, bu vitaminleri içeren gıdaların alımını artırarak sivilcelerinin şiddetini azaltabileceklerini öne sürüyorlar. A vitamini takviyesi almadan önce doktorunuzla konuşun. A vitamini toksisitesi, ana organlarınıza kalıcı hasar verebilir.

 

Antioksidanlar ve Omega-3 Yağ Asitleri

 

Omega-3'ler, belirli bitkilerde, balık ve yumurta gibi hayvansal protein kaynaklarında bulunan bir yağ türüdür. Antioksidanlar, vücuttaki zararlı toksinleri nötralize eden kimyasallardır. Omega-3'ler ve antioksidanların birlikte iltihabı azalttığı düşünülmektedir.

 

Çalışmalar, omega-3 ve antioksidan tüketimindeki artış ile aknedeki azalma arasındaki bağlantıyı büyük ölçüde desteklemektedir.

 

Lipids in Health and Disease'de yayınlanan bir araştırma, günlük omega-3 ve antioksidan takviyesi alan kişilerin hem sivilcelerini azaltabildiğini hem de zihinsel sağlıklarını iyileştirdiğini buldu.

 

Akne sıklıkla duygusal sıkıntıya neden olduğundan, omega-3 ve antioksidan tüketimi, akne sorunu olan insanlar için çok faydalı olabilir.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Bazı araştırmalar, belirli gıdaların aknelerden kurtulmaya ve cilt sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabileceğini öne sürüyor, ancak kesin bir gıda “tedavisi” yok. Diyetinizi değiştirmeden önce, yaptığınız herhangi bir değişikliğin sağlığınıza zarar vermeyeceğinden emin olmak için doktorunuzla konuşmanız önemlidir.

 

Akne ile mücadelede en iyi diyet tavsiyesi; taze meyve ve sebzeler, sağlıklı protein kaynakları ve kepekli tahıllar açısından zengin, sağlıklı ve dengeli bir diyet gibi görünüyor.

 

Zayıflama ilaçlarından mucize yaratmasını beklemeden sağlıklı gıdalar tüketerek, sağlıklı bir şekilde zayıflayabilirsiniz. Günün diğer öğünleri ile uyum içerisinde olan, kilo vermek için diyetisyenlerimiz tarafından size özel hazırlanmış diyet listesindeki lezzetli menülere ulaşmak bir tık uzağınızda (Zayıflamak Bir Tık Uzağında!).

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın