A Vitamininin Cilde Faydaları 

A Vitamininin Cilde Faydaları 

A vitamini cildiniz için yasal bir kurtarıcı olabilir, ancak malzeme mükemmel değil. Kesinlikle hesaba katmanız gereken bazı olumsuz yönleri var.

 

E vitamini ve C vitamini hakkında bir şeyler duydunuz ama biraz da dostumuz A vitamini hakkında konuşalım.

 

Besin, kırışıklıklar, akne ve güneş lekeleri için çok önemlidir. Ama aslında A vitamini ne işe yarar? A vitamini nelerde bulunur?

 

A vitamininin besin kaynakları birçok nedenden dolayı faydalı olsa da, cildiniz için en güçlü çözüm olmayabilirler. İşte A vitamininin büyüsünü nasıl yaptığı, onu kullanmanın en iyi yolu ve denemeden önce akılda tutulması gereken riskler hakkında bilmeniz gerekenler.

 

Günün diğer öğünleri ile uyum içerisinde olan, kilo vermek için diyetisyenlerimiz tarafından size özel hazırlanmış online diyet listesindeki lezzetli kahvaltılara ulaşmak bir tık uzağınızda (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!).

 

A Vitamini Cilde Nasıl Uygulanır?

 

A vitamini vücutta bir dizi önemli rol oynar ve konu cildinizin sağlığı olduğunda önemlidir. Cildinizin hem çalışmasını hem de en iyi şekilde görünmesini sağlayan taze, yeni hücrelerin üretiminde yer alır.

 

A vitamini ciltte ne işe yarar? A vitamini cilde faydaları, A Vitamini, aşağıdakiler gibi birkaç cilt dostu işi gerçekleştirmek için iyi bilinen bileşikler olan retinoidler içerir:

 • cilt yumuşatıcı protein kolajen üretimini artırarak ince çizgileri ve kırışıklıkları en aza indirir (daha genç cilt görünüm yardımcı ve potansiyel olabilir hiperpigmentasyon ve güneş lekelerinin gibi UV hasarı belirtileri mücadele bazı cilt kanserleri için riski azaltmak )
 • ölü deri hücrelerini keserek akneyle mücadele (tıkanmış gözenekleri ve iltihabı önlemeye yardımcı olur)
 • yeni kan damarlarının üretimini uyararak cilt tonunu iyileştirmek
 • yara iyileşmesini teşvik etmek

 

Araştırmalar, cildinde daha yüksek A vitamini konsantrasyonuna sahip kişilerin daha genç görünme eğiliminde olduğunu, düşük A vitamini konsantrasyonuna sahip kişilerin ise daha yaşlı görünme eğiliminde olduğunu göstermiştir.

 

Kısacası, dolgunluk cildinizin görünümünde gözle görülür bir fark yaratabilir ve sağlığınız üzerinde uzun vadeli bir etkiye sahip olabilir.

 

A vitamini faydaları hakkında daha fazla bilgi edinmek için yazımızı inceleyebilirsiniz (A Vitamini Faydaları).

 

Daha Fazla A Vitamini Nasıl Elde Edilir? A Vitamini İçeren Besinler - A Vitamini Bulunan Besinler - A Vitamini Bol Olan Besinler

 

 

Erkeklerin günde 900 mikrogram (mcg) A vitamini alması ve kadınların 700 mikrogram alması önerilir. Bazı hayvansal ürünlerle birlikte bol miktarda kırmızı, turuncu veya sarı sebze yiyerek karnınızı doyurabilirsiniz.

 

A vitamini içeren besinler nelerdir? A vitamini içeren besinler listesi, en iyi kaynaklardan bazıları şunlardır:

 • tatlı patates (bir orta boy tatlı patateste 1.403 mcg)
 • havuç (459 mcg 1/2 fincan çiğ)
 • A vitamini eklenmiş süt (1 bardakta 149 mcg)
 • kavun (1/2 fincanda 135 mcg)
 • kırmızı dolmalık biber (1/2 bardakta 117 mcg)
 • kuru kayısı (10 yarıda 63 mcg)
 • yumurtalar (bir büyük yumurtada 75 mcg)
 • somon (85.05 g içinde 59 mcg)
 • sade yoğurt (1 su bardağında 32 mcg)
 • konserve hafif ton balığı (85.05 g 20 mcg)

 

Vücudunuz sadece A vitaminini yağ ile yediğinizde emebilir. Bu nedenle, A kaynağınız kendi başına fazla yağ içermiyorsa (çiğ meyve veya sebzelerde olduğu gibi), zeytinyağı, avokado veya fındık gibi daha yağlı yiyeceklerle eşleştirin.

 

Çoğu insan A vitamini gereksinimlerini yalnızca yiyeceklerle karşılayabilir ve yüksek dozda A vitamini almak tehlikeli olabilir. A vitamini günlük doz, A vitamini kapsülü almadan önce doktorunuzla konuşun ve günlük alımınızın 10.000 mikrogramı geçmediğinden emin olun.

 

Araştırmalar, uzun vadede A vitamini açısından zengin bir diyet yemenin iyi bir önleyici ve yaşlanmayı geciktirici strateji olabileceğini ve potansiyel olarak cilt kanseri riskinizi azaltabileceğini gösteriyor.

 

Ancak havuç veya tatlı patates yüklemek, halihazırda yapılmış olan cilt hasarını tersine çevirmez ve muhtemelen sivilcenizi iyileştirmeye de yardımcı olmaz.

 

Topikal A Vitamini Kullanımı

 

Cilt, A vitaminindeki retinoidleri emmede ustadır. Bu nedenle, kırışıklıklar, akne veya güneş lekelerine karşı savaşınızda gerçek kazanımlar elde etmek istiyorsanız, topikal A vitamini kullanmalısınız.

 

Bunu destekleyecek bir sürü bilim var. Özellikle tretinoin olarak adlandırılan retinoidlerin, taze cilt hücrelerinin üretimini artıran değişiklikleri tetiklediği ve ince kırışıklıkları en aza indirdiği, cildin gözle görülür şekilde daha pürüzsüz görünmesini sağladığı ve hiperpigmentasyonu azalttığı defalarca gösterilmiştir.

 

Hangi konuların en iyi sonucu verdiğini merak ediyorsanız, birçok seçeneğiniz var. Ekstra parlaklık veya ağır hizmet veya sivilce ile mücadele için, reçeteli tretinoin veya tazaroten veya adapalen gibi diğer güçlü reçeteli retinoidler hakkında bir dermatolog görmek isteyeceksiniz.

 

Kimler A Vitamini Kullanmamalıdır? A Vitamini Fazla Alınırsa Ne Olur? A Vitamini Kimler Kullanamaz? A Vitamini Fazlalığı Zararları

 

A vitamini cildiniz için yasal bir kurtarıcı olabilir, ancak malzeme mükemmel değil. Kesinlikle hesaba katmanız gereken bazı olumsuz yönleri var.

 

Topikal ürünlerde asıl endişe tahriştir. Retinoidler güçlüdür ve işler düzelmeye başlamadan önce cildinizi daha da kötüleştirebilir.

 

Çok düşük retinoid konsantrasyonu içeren bir ürünle başlayıp gün aşırı kullanarak bunu mümkün olduğunca önleyebilirsiniz. Zamanla, malzemeleri günlük olarak uygulayabilir veya daha yüksek retinoid yüzdesine sahip bir ürün deneyebilirsiniz.

 

Güneş ışığına, rüzgara veya aşırı soğuğa aşırı maruz kalmaktan kaçının ve kuruyan veya aşındırıcı ek cilt ürünleri kullanmaktan kaçının - ovma, peeling, büzücü veya benzyol peroksit veya salisilik asit içeren akne ürünleri düşünün.

 

A Vitamini Hapları Ne İşe Yarar? A Vitamini Takviyesi - A Vitamini Fazla Alınırsa Ne Olur?

 

 

Fazla A vitamini zararları, Unutmayın, günde 10.000 mikrogramın üzerindeki dozlar tehlikeli olabilir. Aşırı A vitamini alımı mide bulantısı, ishal, baş ağrısı, cilt tahrişi, eklem ağrısı, kemik incelmesi ve hatta karaciğer hasarına neden olabilir.

 

Takviyenizin genel olarak çok fazla A vitamini  almanıza neden olup olmadığından emin değilseniz, doktorunuzla konuşun. Bazı durumlarda, A vitamini takviyelerinden tamamen uzak durmak daha iyidir.

 

Aşırı A vitamini doğum kusurlarıyla bağlantılıdır, bu nedenle hamilelik sırasında takviyeden kaçınmalısınız. Antikoagülanlar, beksaroten gibi kanser ilaçları, hepatoksik ilaçlar veya reçeteli retinoidler alıyorsanız A vitamini takviyeleri de tehlikeli olabilir.

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın