5 Lokma Diyeti Nedir? 5 Lokmada Hızlı Zayıflama Nasıl Olur?

5 Lokma Diyeti Nedir? 5 Lokmada Hızlı Zayıflama Nasıl Olur?

5 lokma diyet programı nasıl olur? Kilo vermek için, 5 lokma diyeti nasıl yapılır? 5 lokma diyeti, kilo verme ameliyatına bir alternatif olarak pazarlanan bir diyettir.

 

Hangi diyeti benimserseniz benimseyin zayıflamak ve sağlıklı bir bedene ulaşmak istiyorsanız, kendinize sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturmakla başlayabilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için diyetisyenlerimiz tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

 

5 lokma diyeti, en sevdiğiniz yiyecekleri yemenize izin verirken etkileyici kilo kaybı vaat eden bir diyettir.

 

Kilo verme ameliyatına bir alternatif olarak pazarlanmaktadır. 5 lokma diyeti uygulayanlar takip etmesi kolay kılavuz ilkeleri ve hızlı sonuçları konusunda geri bildirim vermektedir.

 

Bununla birlikte bazı uygulayanlar aşırı düşük kalorili içerik, potansiyel besin eksikliği ve yüksek kilo geri kazanma riski dahil olmak üzere, bu diyetin endişe verici bazı yönleri olduğunu ifade eder.

 

Bu makale, 5 lokma diyetini ve 5 lokma diyetinin kilo kaybı için işe yarayıp yaramadığını gözden geçirmektedir.

 

5 Lokma Diyeti Puanı

 • Genel Puan: 2.5
 • Hızlı Kilo Kaybı: 4
 • Uzun Süreli Kilo Kaybı: 1
 • Takip Etmesi Kolay: 3
 • Beslenme Kalitesi: 2

 

Özet: 5 lokma diyeti kalorileri saymadan, yiyecek seçimlerini sınırlamadan veya egzersiz yapmadan hızlı kilo vermeyi vaat eden, düşük kalorili bir diyettir. Kısa süreli kilo kaybına neden olsa da birkaç dezavantajı vardır.

 

5 Lokma Diyeti Nedir? Hızlı Kilo Verdiren 5 Lokma Diyeti Nedir?

 

5 lokma diyeti, 2007 yılında Dr. Alwin Lewis tarafından “Why Weight Around?” adlı kitabının bir parçası olarak yaratıldı.

 

Bu düşük kalorili diyet kalorileri saymadan, sevdiğiniz yiyeceklerden vazgeçmeden veya düzenli egzersiz yapmadan hızlı kilo kaybı vaat ediyor.

 

Bu diyet midenizin boyutunu azaltan ameliyat olan gastrik bir bypasstan bekleyeceğiniz aynı kilo verme sonuçlarını size sunmak içindir.

 

Diyet, takipçilerinin yiyecek tüketimlerini öğün başına sadece 5 lokma ile sınırlayarak her hafta 6.8 kilogram kadar kaybedebileceklerini ileri sürüyor.

 

Özet: 5 lokma diyeti, çok kısa sürede, ameliyat olmadan, özel diyet yiyecekleri olmadan, kalori saymadan veya egzersiz yapmadan çok kilo vermenize yardımcı olacak çok düşük kalorili bir diyettir.

 

5 Lokma Diyeti Nasıl Takip Edilir?

 

 

5 Lokma Diyetinin temel dayanağı, gastrik bypass ameliyatı geçirmiş bir kişi gibi yemek yemeyi öğrenerek, işleme ihtiyaç duymadan kilo vermenizdir.

 

Buna göre porsiyon boyutları, günde maksimum 10–12 normal büyüklükte lokmalarla sınırlıdır. Bu plana hemen başlayabilir birkaç gün veya hafta içinde tüketiminizi kademeli olarak azaltabilirsiniz.

 

5 lokma diyeti, kahvaltıyı atlayıp sadece siyah kahve içmenizi önerir. Toplam lokma sayısı öğün başına beşi geçmediği sürece, öğle ve akşam yemeklerinde ne isterseniz yiyebilirsiniz.

 

Hiçbir yiyecek yasak olmasa da, yemek başına en az bir lokma - veya günde en az iki - et, balık, yumurta, süt, tofu veya baklagiller gibi protein yönünden zengin bir kaynaktan gelmelidir.

 

Ayrıca, her gün en fazla bir iki lokmalık ara öğünler için öğün aralarında bir şeyler yiyebilir ve sınırsız miktarda kalorisiz içecekler içebilirsiniz.

 

Düşük yoğunluklu egzersizlere izin verilir. Ancak bu diyet için orta ve yüksek yoğunluklu egzersizlerden kaçınılmalıdır. Potansiyel besin eksikliklerini gidermek için her gün bir multivitamin ve omega-3 takviyesi almanız önerilir.

 

Hedef kilonuza ulaştığınızda, kilo kaybınızı korumak için daha sürdürülebilir, besin açısından zengin bir diyete geçmeniz önerilir.

 

Özet: 5 lokma diyetinde hiçbir yiyecek sınırlandırılmaz, ancak öğün veya ara öğün başına aldığınız lokma sayısını ciddi şekilde sınırlamanız gerekir. Multivitamin ve omega-3 takviyelerinin diyetle ilgili besin eksikliklerini kapatması teşvik edilir.

 

Kilo Vermenize Yardımcı Olabilir mi?

 

Tüm düşük kalorili diyetlerde olduğu gibi, 5 lokma diyeti kilo vermenize yardımcı olabilir - en azından başlangıçta.

 

Tükettiğiniz yiyecek miktarını her gün maksimum 10-12 lokma ile sınırlandırmak, doğal olarak vücudunuzun gerektirdiğinden daha az kalori tüketmenize neden olur. Araştırmalar sürekli olarak böyle bir kalori açığının, yediğiniz besinler ne olursa olsun kilo kaybına neden olacağını göstermektedir (2, 3, 4, 5).

 

Yiyecek seçimlerinize bağlı olarak, 5 lokma diyeti size günde 800'den az kalori sağlaması çok muhtemeldir ve bu çok düşük kalorili bir diyet olarak sınıflandırılır (6).

 

Uzmanlara göre, çok düşük kalorili diyetler, sindirim sorunları, artan safra taşı riski ve daha yüksek düzensiz yeme olasılığı dahil olmak üzere kendi sağlık riskleriyle birlikte gelir (6).

 

Buna ek olarak, kanıtlar, insanların başlangıçta kilo vermesine yardımcı olmasına rağmen, bu tür bir diyetin genellikle kilo alımına yol açtığını, bunun da depresyon riskinizi artırabileceğini ve kilolarını yönetmeye çalışan insanlarda başarısızlık hissine neden olabileceğini göstermektedir (6).

 

Bu nedenlerden dolayı, 5 lokma diyeti çoğu insan için kilo vermenin uygun bir yolu olarak düşünülmez ve sadece tıbbi gözetim altında takip edilmelidir.

 

Özet: 5 lokma diyeti kilo vermenize yardımcı olabilir. Bununla birlikte, bu kilo kaybına çeşitli sağlık riskleri eşlik edebilir. Ayrıca, diyetten çıktıktan sonra kilo alma riskiniz çok yüksektir. Bu diyet sadece tıbbi gözetim altında izlenmelidir.

 

5 Lokma Diyetinin Diğer Faydaları

 

5 lokma diyeti, kilo kaybını arttırma kabiliyetiyle bağlantılı bazı faydalar sunabilir.

 

Destekçileri en sık olarak, diyetin ne yediğinize herhangi bir sınırlama getirmediğini ve sadece ne kadar yediğinize odaklandığını söyler. Bu nedenle diyet yapanların kilo vermek için en sevdikleri yiyecekleri bırakmaları gerekmez.

 

Ek olarak, araştırmalar vücut ağırlığınızın %5 ila 10'u kadar bile kaybetmenin eklem ağrısını ve tip 2 diyabet riskini azaltmanıza yardımcı olabileceğini göstermektedir (7, 8).

 

Araştırmalar ayrıca kilo vermenin trigliserit, LDL (kötü) kolesterol ve kan basıncı seviyeleri gibi kalp hastalığı için risk faktörlerini azaltabileceğini göstermektedir (8, 9).

 

5 lokma diyeti, fazla kilolu kalmanın ya da kilo verme ameliyatına maruz kalmanın sağlık risklerinin, yediğiniz yiyecek miktarını geçici olarak sınırlamanın yol açtığı risklerden daha ağır olduğunu söylüyor.

 

Bununla birlikte, bu yararların yalnızca gerçekten kilo kaybınızı sürdürebiliyorsanız ortaya çıktığını unutmayın. Araştırmalar bunun 5 Lokma diyet gibi bir VLCD'yi takiben nadiren durum olduğunu göstermektedir (6).

 

Özet: 5 lokma diyeti, kilo vermenize yardımcı olarak eklem ağrısını, kalp hastalığı ve tip 2 diyabet riskinizi azaltabilir. Bununla birlikte, bu yararların kilo alma riskinin yüksek olması nedeniyle göz ardı edilmesi muhtemeldir.

 

5 Lokma Diyetinin Potansiyel Dezavantajları

 

Tüm kalori kısıtlı diyetlerin hepsinde olduğu gibi, 5 lokma diyeti de dezavantajları beraberinde getiriyor.

 

Besin Eksikliğine Neden Olabilir

 

Diyetiniz besin açısından ne kadar zengin olursa olsun, her gün çok az kalori tüketerek besin gereksinimlerinizi karşılamanız neredeyse imkansızdır. Bu yorgunluk, baş dönmesi, kabızlık ve hatta kemik yoğunluğu kaybı gibi yan etkilere neden olabilir (6).

 

Besin yetersizliği riski, bu besin kısıtlı diyeti daha uzun süre izledikleri için önemli miktarda kilo vermesi beklenenlerde özellikle yüksektir.

 

Önerilen günlük multivitamin ve omega-3 takviyeleri, bu sorunların bazılarının şiddetini azaltabilir. Ancak bu besinleri doğrudan gıdalardan almanın yerine geçemez (10,11).

 

Ek olarak, diyet yapanların istedikleri yiyecekleri seçmelerine izin verildiğinden, fast food, şeker ve cips gibi yüksek oranda işlenmiş yiyecekler kalori tüketimine hükmedebilir. Bu sizin genel sağlığınız için iyi değildir (12).

 

Yüksek Kilo Alma Riski ve Düzensiz Yeme Davranışları

 

Sürekli vücudunuzun ihtiyaç duyduğu kadar az kalori tüketmek kas kaybına neden olabilir ve metabolizmanızı yavaşlatabilir. Buna karşılık, daha yavaş bir metabolizma kilo kaybınızı korumayı zorlaştırır ve zamanla kilo alma riskinizi arttırır (13, 14).

 

Ayrıca, bu diyetle desteklendiği gibi kalorileri ciddi şekilde sınırlandırmanın, aşırı yeme alışkanlıklarına yakalanma riskini artırabileceğini de göstermektedir. Bu nedenle, bu diyet özellikle bozuk yeme davranışları geçmişi olan veya eğilimli insanlar için uygun değildir (6).

 

Özet: 5 lokma diyeti sizin besin gereksinimlerinizi karşılamayı zorlaştırır. Ayrıca düzensiz yeme davranışları riskinizi artırabilir ve uzun vadede kilo kaybınızı sürdürme yeteneğinizi engelleyerek metabolizmanızın yavaşlamasına neden olabilir.

 

5 Lokma Diyetinde Tüketilmesi ve Kaçınılması Gereken Yiyecekler

 

 

5 lokma diyeti, ne yiyebileceğinize dair hiçbir kısıtlama getirmez.

 

Her gün, 2 öğün ve 2 isteğe bağlı atıştırmalık için, ideal bir şekilde tüketilen alımınızı günlük 10-12 lokma ile sınırladığınız sürece, istediğiniz her şeyi yemenize izin verilir.

 

Bununla birlikte, kılavuz ilkeler, her öğünde en az bir protein açısından zengin yiyecek ısırığı eklemenizi teşvik eder:

 

 

Besin eksikliklerinin önlenmesine yardımcı olmak için 5 lokma diyeti ayrıca her gün multivitamin ve omega-3 takviyesi almanın önemini vurgulamaktadır.

 

Özet: 5 lokma diyetinde hiçbir yiyecek sınırlandırılmış değildir. Yine de, protein bakımından zengin besinler her öğüne dahil edilmelidir. Ayrıca, multivitamin ve omega-3 takviyeleri günlük olarak alınmalıdır.

 

5 Lokma Diyeti Örnek Diyet Listesi

 

İşte 5 lokma diyetine uyarlanmış üç günlük bir örnek menü. Atıştırmalıklar isteğe bağlıdır ancak bu örnek menüye dahildir.

 

1. Gün

 • Kahvaltı: Kahve ve multivitamin
 • Atıştırmalık: Elmadan 1 lokma
 • Öğlen yemeği: Hamburger veya sebzeli burgerin 5 lokması ve bir omega-3 takviyesi
 • Atıştırmalık: Snickers çikolatasından bir lokma
 • Akşam Yemeği: 3 parça peynirli makarna, 2 parça çikolatalı kek

2. Gün

 • Kahvaltı: Kahve ve multivitamin
 • Atıştırmalık: 1 mango ısırığı
 • Öğle yemeği: Tavuk, biber ve avokado ile doldurulmuş 5 lokma taco ve bir omega-3 takviyesi
 • Atıştırmalık: 1 lokma meyve ve yoğurtlu smoothie
 • Akşam Yemeği: En sevdiğiniz soslarla birlikte 3 lokma karnabahar pizzası ve 2 parça ravent pastası

3. Gün

 • Kahvaltı: Kahve ve multivitamin
 • Atıştırmalık: Bir muz ısırığı
 • Öğle yemeği: 5 lokma ıspanak, peynir, mantar kiş ve bir omega-3 takviyesi
 • Atıştırmalık: Bir granola bardan 1 lokma
 • Akşam Yemeği: 5 lokma spagetti ve köfte

 

Gördüğünüz gibi, 5 lokma diyetini takip eden insanlar, günde 10–12 ısırık kuralına uyduğu sürece, yüksek kalorili tatlılar da dahil olmak üzere hangi yiyecekleri istediklerini seçebilirler.

 

Özet: 5 lokma diyeti size en sevdiğiniz yemeklerin tadını çıkarma seçeneği sunar ve günlük menünüze ne kadar zengin besin maddesi alacağınıza karar vermenizi sağlar.

 

Uzun Lafın Kısası

 

5 lokma diyeti, yemekleri sınırlayarak hızlı kilo kaybı vaat eden bir diyet olarak sunulur. Ancak, düşük kalorili olması besin eksikliği riski taşır ve kilo korumada sorunlar ortaya çıkabilir.

Diyeti takip edenlerin multivitamin ve omega-3 takviyesi alması önerilir.

Diyetin potansiyel dezavantajları arasında besin eksikliği, yüksek kilo alma riski ve sağlık sorunları yer alır. Bu nedenle, 5 lokma diyeti genel olarak tavsiye edilmeyen bir kilo verme yöntemidir ve tıbbi gözetim altında takip edilmelidir.

 

Zayıflamak ve sağlıklı bir bedene ulaşmak istiyorsanız, çeşitli şok diyetler, zayıflama kürleri, zayıflama çayları gibi yöntemlerle zayıflamayı beklemek yerine kendinize sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturmakla başlayabilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için diyetisyenlerimiz tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için uygun online diyet ücretli online diyet satın alabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın