16/8 Aralıklı Oruç Nedir Yeni Başlayanlar İçin Tüm Bilgiler

16/8 Aralıklı Oruç Nedir Yeni Başlayanlar İçin Tüm Bilgiler

16/8 aralıklı oruç, sadece 8 saatlik bir pencerede yemek yemeyi ve kalan 16 saat boyunca aç kalmayı içerir.

Aralıklı oruç nedir? Aralıklı oruç nasıl yapılır? Son yıllarda adını sıklıkla duyduğumuz bir diyet alternatifi de aralıklı oruçtur. Herkes için uygun olmamakla birlikte aralıklı oruç temelinde ‘yeme pencereleri’ ve ‘oruç’ bölümlerinden oluşur.  Aralıklı oruç yöntemleri 16/8 Metodu, 5:2 Diyet, Ye-Dur-Ye, Alternatif Gün Orucu, Savaşçı Diyeti, Spontane Yemek Atlama olarak 6 popüler yola ayrılmıştır. Bu yöntemlerden olan 16/8 metodu günün 16 saatlik penceresinde oruç tutmayı 8 saatlik penceresinde ise yemek yemeyi içerir. Bu saatlerin günün hangi bölümüne geleceğini kendi yaşam tarzınıza ve kişisel sağlık hedeflerinize uygun olacak şekilde belirleyebilirsiniz. Aralıklı oruç diyetinde ne yenir? Sağlıklı, işlenmemiş gerçek gıdalar diyet listesinde kendine yer bulabilir. Aralıklı orucun faydaları nelerdir? Kilo kaybını destekler, kan şekeri seviyelerini düzenler ve uzun ömürlülüğü artırabilir.

Oruç binlerce yıldır uygulanmaktadır. Dünyadaki pek çok farklı din ve kültürün temelini oluşturur.

Bugün, yeni oruç türleri eski uygulamalara yeni bir bakış açısı getirdi.

16/8 aralıklı oruç, en popüler oruç stillerinden biridir. Aralıklı oruç uygulayanlar, kilo vermenin, genel sağlığı iyileştirmenin kolay, rahat ve sürdürülebilir bir yolu olduğunu iddia ediyorlar.

Bu makale 16/8 aralıklı orucu, nasıl çalıştığını ve sizin için uygun olup olmadığını incelemektedir.

16/8 Aralıklı Oruç Nedir?

16/8 aralıklı oruç, yiyecek ve kalori içeren içecek tüketiminin günde sekiz saat ayarlanmış bir pencereyle sınırlandırılmasını ve kalan 16 saat boyunca yiyeceklerden uzak durulmasını içerir.

Kişisel tercihlerinize bağlı olarak, bu döngü istediğiniz sıklıkta tekrarlanabilir - haftada bir veya iki kez, her gün.

16/8 aralıklı oruç, özellikle kilo vermek ve yağ yakmak isteyenler arasında son yıllarda popülerlik kazandı.

Diğer diyetler sıklıkla katı kurallar ve düzenlemeler koyarken, 16/8 aralıklı oruç tutmak kolaydır. Minimum çabayla gerçek sonuçlar sağlayabilir.

Genellikle diğer birçok diyet planından daha az kısıtlayıcı ve daha esnek olarak kabul edilir. Hemen hemen her yaşam tarzına kolayca uyar.

Kilo kaybını arttırmaya ek olarak, 16/8 aralıklı orucun, kan şekeri kontrolünü iyileştirdiğine, beyin fonksiyonunu artırdığına ve ömrü uzattığına inanılıyor.

Özet: 16/8 aralıklı oruç, sadece gün boyunca sekiz saatlik bir pencerede yemek yemeyi ve kalan 16 saat boyunca aç kalmayı içerir. Kilo kaybını destekleyebilir, kan şekeri geliştirebilir, beyin fonksiyonlarını ve uzun ömürlülüğü artırabilir.

Nasıl Başlanır?

16/8 aralıklı oruç basit, güvenli ve sürdürülebilirdir.

Öncelikle, sekiz saatlik bir pencere seçerek başlayın ve yiyecek alımınızı o zaman aralığı ile sınırlandırın.

Pek çok insan öğlen ve akşam 8:00 arasında yemek yemeyi tercih ediyor, çünkü bu, yalnızca geceleyin oruç tutmanız ve kahvaltıyı atlamanız gerektiği, ancak gün boyunca birkaç atıştırmalıkla birlikte dengeli bir öğle ve akşam yemeği yiyebileceğiniz anlamına geliyor.

Diğerleri sabah 9 ile akşam 5 arasında yemek yemeyi tercih ediyorlar; bu, sabah 9 civarında sağlıklı bir kahvaltı, öğle saatlerinde normal bir öğle yemeği ve öğleden sonra akşam olmadan erken saatlerde hafif bir akşam yemeği için bolca zaman veriyor.

Ancak, programınıza en uygun zaman çerçevesini deneyebilir ve seçebilirsiniz.

Ek olarak, diyetinizin potansiyel sağlık yararlarını en üst düzeye çıkarmak için, yemek yeme dönemleriniz sırasında besleyici işlenmemiş yiyecek ve içeceklere bağlı kalmak önemlidir.

Besin bakımından zengin yiyecekleri tüketmek diyetinizi tamamlamaya yardımcı olabilir. Bu rejimin sunabileceği faydaları kazanmanızı sağlayabilir.

Her öğünü, aşağıdakiler gibi çok çeşitli sağlıklı yiyeceklerle dengelemeyi deneyin:

  • Meyveler: Elma, muz, çilek, portakal, şeftali, armut vb.
  • Sebzeler: Brokoli, karnabahar, salatalık, yeşillikler, domates vb.
  • Kepekli tahıllar: Kinoa, pirinç, yulaf, arpa, karabuğday, vb.
  • Sağlıklı yağlar: Zeytinyağı, avokado ve Hindistan cevizi yağı
  • Protein kaynakları: Et, kümes hayvanları, balık, baklagiller, yumurta, kuru yemiş, tohum vs.

Oruçluyken bile su, şekersiz çay ve kahve gibi kalorisiz içecekler içmek susuzluğunuzu giderirken iştahınızı kontrol etmeye de yardımcı olabilir.

Öte yandan, abur cuburda aşırıya kaçmak, 16/8 aralıklı oruç tutmanın olumlu etkilerini ortadan kaldırabilir ve sağlığınıza yarardan çok zarar verebilir.

Özet: 16/8 aralıklı oruç tutmaya başlamak için, sekiz saatlik bir pencere seçin ve yiyecek alımınızı o zaman aralığı ile sınırlandırın. Yemek yeme süresi boyunca dengeli ve sağlıklı gıdalar yediğinizden emin olun.

16/8 Aralıklı Orucun Yararları

16/8 aralıklı oruç popüler bir diyettir. Çünkü uzun vadede takip etmesi kolay, esnek ve sürdürülebilirdir.

Ayrıca, her hafta yemek pişirmek, yemek hazırlamak için harcayacağınız zaman ve para miktarını azaltabileceği için de uygundur.

Sağlık açısından, 16/8 aralıklı oruç, aşağıdakileri içeren uzun bir faydalar listesi ile ilişkilendirilmiştir:

  • Artmış kilo kaybı:  Sadece alımınızı günde birkaç saat ile sınırlandırmak, gün boyunca kalorileri azaltmanıza yardımcı olmakla kalmaz. Aynı zamanda çalışmalar, oruç tutmanın metabolizmayı hızlandırıp kilo kaybını artırabileceğini de göstermektedir (1 , 2 ).
  • Geliştirilmiş kan şekeri kontrolü: Aralıklı orucun açlık insülin seviyelerini %31'e kadar ve kan şekerini %3-6'ya kadar düşürdüğü ve potansiyel olarak diyabet riskinizi azalttığı bulunmuştur (2 ).
  • Geliştirilmiş uzun ömürlülük:  İnsanlarda kanıt sınırlı olsa da bazı hayvan çalışmaları, aralıklı oruç tutmanın uzun ömürlülüğü desteklediğini bulmuştur (3, 4).

Özet:16/8 aralıklı oruç takip etmesi kolay, esnek ve kullanışlıdır. Hayvan ve insan çalışmaları, kilo kaybını artırabileceğini, kan şekeri seviyesini iyileştirdiğini, beyin işlevini geliştirdiğini ve ömrünü uzatabileceğini gösteriyor.

16/8 Aralıklı Oruç Dezavantajları

16/8 aralıklı oruç, birçok sağlık yararıyla ilişkilendirilebilir. Ancak bazı dezavantajlarla birlikte gelir ve herkes için doğru bir tercih olmayabilir.

Gıda alımınızı günde sadece sekiz saat ile sınırlandırmak, bazı kişilerin oruç tutmak için harcadığı saatleri telafi etmek amacıyla, yeme periyodlarında normalden daha fazla yemelerine neden olabilir.

Bu kilo alımı, sindirim problemleri ve sağlıksız beslenme alışkanlıklarının gelişmesine neden olabilir.

16/8 aralıklı oruç, ilk kez başladığınızda, açlık, zayıflık ve halsizlik gibi kısa vadeli olumsuz yan etkilere neden olabilir - bunlar genellikle bir rutine girdiğinizde azalır.

Ek olarak, bazı araştırmalar, aralıklı orucun erkekleri ve kadınları farklı şekilde etkileyebileceğini, hayvanlarda yapılan çalışmalar da kadınlarda doğurganlık ve üremeyi engelleyebileceğini bildiren hayvan çalışmaları olduğunu göstermektedir (5 ).

Bununla birlikte, aralıklı orucun üreme sağlığı üzerindeki etkilerini değerlendirmek için daha fazla insan çalışmasına ihtiyaç vardır.

Her durumda, yavaş yavaş başladığınızdan emin olun ve herhangi bir endişeniz varsa veya olumsuz belirtiler yaşıyorsanız doktorunuza danışmayı düşünün.

Özet: Günlük yiyecek alımını kısıtlamak, zayıflığa, açlığa, artan yiyecek tüketimine ve kilo alımına neden olabilir. Hayvan çalışmaları, aralıklı orucun erkekleri ve kadınları farklı şekilde etkileyebileceğini ve hatta doğurganlığa müdahale edebileceğini göstermektedir.

16/8 Aralıklı Oruç Sizin için Uygun mu?

16/8 aralıklı oruç, besleyici bir diyet ve sağlıklı bir yaşam tarzı ile eşleştirildiğinde sağlığınızı iyileştirmenin sürdürülebilir, güvenli ve kolay bir yolu olabilir.

Bununla birlikte, işlenmemiş gerçek yiyecekler bakımından zengin, dengeli, çok yönlü bir diyetin yerine geçmemelidir. Söylemeye gerek yok, aralıklı oruç sizin için işe yaramazsa bile, hala sağlıklı olabilirsiniz.

16/8 aralıklı oruç tutmanın, çoğu sağlıklı yetişkin için genellikle güvenli olduğu düşünülmesine rağmen, özellikle altta yatan sağlık durumlarınız varsa, denemeden önce doktorunuzla konuşmalısınız.

Herhangi bir ilaç kullanıyorsanız veya şeker hastalığınız, düşük tansiyonunuz veya düzensiz yeme geçmişiniz varsa bu çok önemlidir.

Gebe kalmaya çalışan veya hamile ya da emziren kadınlar için de aralıklı oruç tutmak önerilmez.

Oruç tutarken herhangi bir endişeniz varsa veya yan etki yaşıyorsanız, doktorunuza danışın.

Uzun Lafın Kısası

16/8 aralıklı oruç, sadece 8 saatlik bir pencerede yemek yemeyi ve kalan 16 saat boyunca aç kalmayı içerir.

Kilo kaybını destekleyebilir. Kan şekeri, beyin fonksiyonu ve uzun ömürlülüğü artırabilir.

Yeme penceresi boyunca sağlıklı bir diyet yapın. Su veya şekersiz çay ve kahve gibi kalorisiz içecekler tüketin.

Özellikle altta yatan herhangi bir sağlık durumunuz varsa, aralıklı oruç tutmadan önce doktorunuzla konuşmak en iyisidir.

Aralıklı oruç saatleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edebilirsiniz (Oku).

Yeni başlayanlar için aralıklı oruç rehberi yazısını okumak istiyorsanız tıklayın (Oku).

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın